Poklad Aztékov

• Česko Poklad Aztéků (viac)

Odehrává se v sedmdesátých letech minulého století, kdy proti rakouskému arcivévodovi Maxmiliánovi, jehož dal Napoleon III. proti vůli lidu prohlásit císařem Mexika, bojuje právoplatně zvolený prezident Benito Juaréz, potomek legendárních Aztéků. Zdá se, že Juarézova porážka je otázkou času, neboť bojovníkům za svobodu chybí zbraně, munice i koně. Prezident vyslal svého přítele a poradce, německého lékaře dr. Sternaua, do Spojených států, aby požádal o pomoc prezidenta Lincolna. Ten ji sice přislíbí, ale až poté, kdy se vypořádá s vlastní občanskou válkou. Maximilán zjistí, že Juarez proto hledá legendární poklad Aztéků. Chce ho předejít a také začne pátrat po bájném pokladu. Sternau se po nebezpečném střetnutí s Juarezovým kapitánem Verdojou dostane k prezidentovi a nabídne mu pomoc svého přítele, bohatého velkostatkáře Dona Fernanda di Rodrigandy ze Sevilly. Ten přijímá a vyšle jej k hraběti. Cestou Sternau se svými společníky Potocou, Andrém a Frankem Wilsonem, přezdívaným Hromový šíp, zachrání z rukou mexických indiánů dvě dívky. Aztéckou princeznu Karju a její přítelkyni Rositu. Na haciendě, kam vzápětí s dívkami dorazí, však starého hraběte nenajdou. Odjel do hlavního města Mexiko City, kde jeho syn Alfonso zcela propadl hráčské vášni a kouzlu vypočítavé Josefy. Poté, co Alfonso zfalšuje podpis svého otce na směnce, je starý hrabě vmanipulován do souboje a těžce zraněn. Přes okamžitý zákrok dr. Sternaua umírá, před smrtí však ještě stačí vydědit syna a vykonavatelem závěti ve prospěch Juareze určí dr. Sternaua. Aby získal peníze jinde, předstírá Alfonso na radu Josefy lásku ke Karje, aby z ní vylákal tajemství aztéckého pokladu. Maxmiliánova armáda se chystá k útoku a Sternau dostane za úkol vyzvědět o jejich plánech co nejvíce. Je však zajat a Alfonsem falešně obviněn ze smrti dona Fernanda. Je sice přáteli zachráněn, ale vzápětí se v horách střetne v nerovném souboji s kapitánem Verdojou, který vinu za své propuštění z armády přičítá právě německému lékaři. Podaří se mu shodit Sternaua ze skály a v domnění, že je jeho protivník mrtev odjede. Lékaře však zachrání princezna Karja s aztéckým veleknězem Flathouanim, který tu hlídá tolik hledaný poklad Aztéků. (oficiálny text distribútora)

klúčik

Tieto diely z mexického prostredia nemám tak rád ako filmy z divokého západu. No musím priznať , že tvorcovia vytvorili dokonalú ilúziu, že sa natáčalo v Mexiku. Pekná príroda, kostímy a podobne. Je len škoda, že film nedosahuje kvalitu na ktorú som čakal. Gerárd Barray v titulkoch na druhom mieste sa vo filme ukáže len pár krát. No R.Battaglia, ako záporná postava si zahral schuti. Filmu dávam 50%. ()

Ripley

Film působí velmi směšně.Obvzlášť ve scénách s indiány.Už samotný úvod je jako z nějaké pohádky a ne z dobrodružného filmu.Do očí bijící kulisy a pyrotechnické efekty jsou směšné,stejně tak i indiáni.Vyžehlené kostýmy jsou jako ze škatulky a na rozdíl od mayovek s Shatterhandem tu zřejmě indiány hrají jen němci.Jejich bílé tváře píchají do očí.40% jen za Barkera a Woltera. ()

DocBrown

Nové prostředí není tak úplně špatné ale Doktor Sternau už mi tu moc nesedl. Naproti tomu je tu ale spousta jiných slavných postav, jako Abraham Lincoln, Ralf Wolter, Benito Juarez a maršál Bazaine (v něm ale zkušený divák pozná převlečeného Fantomase). Oproti jiným mayovkám jsou tu slabší záběry, dost scén je točeno v interiérech se slabými kulisami. 65% ()

ThomasL

Tak to konečně vypadá, že ani Lex Barker v Mayovkách není nesmrtelný. Excelentně se ovšem předvedl Ralf Wolter, protože tak šílenou postavu nehrál v žádné předešlé Mayovce. ()

Mikino00

Slabý odvar z Mayovek, kde scénář, režie ani herecké výkony nedosahují ani průměrného hodnocení a jen z nostalgie dávám dvě hvězdičky. Jen lituji Barkera v čem všem musel hrát. ()

arcticsky

L Barker, R. Battaglia, R. Wolter, G Barray - to je velmi slušné obsazení, ale jinak je scénář nějaký takový zmatený... A to i v porovnání s ostatními zfilmovanými mayovkami. ()

Vesecký

Tento western se nedá přirovnávat ke klasickým vinnetouovských zpracováním mayových knih. Je to jen průměrná podívaná s řadou drobných skriptérských i scénáristických chyb, z nichž do oka bijící jsou kašírované kaktusy, jugoslávská příroda je hodně vzdálená té mexické, samotný příběh je málo propracovaný a jako by násilím ukončený. Přitom vlastní poklad Aztéků v něm hraje velmi malou roli a závěrečná scéna působí dost násilně. Film nakonec zůstává jakousi epizodou v boji mezi Maximiliánem a Juárezem a my se nedozvídáme ani to, jak dopadla předpokládaná bitva mezi Juarezovým a Bazinovým vojskem. Ralf Wolter zde sehrává menší napodobeninu Sama Hawkense, spíše se ale svým charakterem někdy přibližuje více Castlepoolovi. Nu, a nepřemožitelný Lex Barker? Je to tak naivní, že to může nadchnout předpuberťáky a v dnešní době možná ani to ne. ()

sadlokan

Mudr.Sternau si vybírá dovolenou po rehabilitaci v Novomexickém pueblu a pouští se do hledání pokladu Aztralopitéků na území kmene číčimeků?V roli padoucha opět Přeučil! ()

MickeyStuma

Rok 1965 byl na mayovky velice plodný a tak není divu, že podle toho vypadala také kvalita. A tak došlo k tomu, že si Lex Barker mimo jiné nestřihl jen Old Shatterhanda a v orientální sérii Kara ben Nemsiho, ale i dr. Sternaua v dvojdílném filmu o pokladu Aztéků z prostředí mexického. Je to proto, že producent Artur Brauner již neměl práva na dalšího Vinnetoua a tak se pustil kromě orientální série také do mexické. Není divu, že se Barker neobjevil ve své nejslavnější roli např. ve snímku ´Mezi supy´ natočeném ve stejném roce, byť se v knižní předloze Old Shatterhand vyskytuje. Scénář tohoto snímku by nebyl špatný a kamera také nijak nezaostává, ale bohužel je nižší rozpočet značně znát na výpravě. Studiové scény z filmu doslova svítí vlivem nedokonalých kulis a nasvícení. Dějově se jedná o klasickou mayovku jako takovou. Máme tu záporáka lačnícího po pokladu (toho si opět střihl v mayovkách dobře známý Rik Battaglia), máme tu poklad, tentokrát indiánského kmene Aztéků a dr. Sternaua coby obhajitele míru a klidu. Ten takový neporazitelný není, ale odvahy má na rozdávání. A jako mírně komická figurka tu je i Ralf Wolter v roli Andrease Hassenpfeffera. Film tedy vypadá spíše na televizní produkci, ale jinak jako dobrodružný odpočinkový film pro celou rodinu ustát může. Jen od toho neočekávat lecjakou ledabylost. ()

BOURQUE

Klasický dobrodružný film na základe románu K. Maya. Lex Barker a parta dobrých vedľajších postáv (na čele s vynikajúcim R. Wolter). Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Nerd4Dreaming

Vzhledem k tomu, jakému počasí filmaři čelili, povedlo se jim na Balkáně naprosto přesvědčivě vytvořit Mexiko. Navíc jsem byl až do půlky filmu nadšenej, ze vidím ne úplně černobílé charaktery a jejich vývoj, a na to u Mayovek nejsem zvyklej. Konec vyznívá plytce a do prázdna, ale vzhledem k tomu, ze je otevřený, da se to odpustit. ()

Kakho-oto

Kdysi jsem toto považoval za nejhorší filmovou mayovku ze 60. let, potom jsem však viděl podstatně horší - Firehanda či Petrolejového prince. Navíc se mně Poklad Aztéků začal časem více líbit a v míře oblíbenosti předstihl všechny snímky se Surehandem. Horší průměr z řady 17 filmů z let 1962-1968. Malý výskyt dobrodružných a akčních scén je vyvážen trochu netradičním prostředím a zápletkami, které spíše než klasické knižní mayovky připomínají alespoň vzdáleně Dumase staršího. Není to náhoda, mexická série je inspirována Mayovým kolportážním cyklem "Lesní růženka," který May napsal pod pseudonymem Ramon Diaz de la Escosura (sic!). V tomto i jiných kolp. cyklech (především Hulánova láska) se May inspiroval nejen u Dumase, ale třeba i Eugena Sue - srovnej jeho Tajnosti pařížské a Mayova Ztraceného syna... Ralf Wolter hraje v mexické sérii ještě mnohem většího trotla, než je jeho Halef v sérii orientální. 65 % ()

PavelZava

Nejlepší postavou byl Andreas Hasenpfeffer, obchodník s kukačkami, který ipřes používání svého "Mexikonu" (Lexikonu o Mexiku) pořád pletl slova , Například : Nesmíte mě teďka iritýrovat , pač potom správně nezavyju Néé neblazněte. Proč ? Nechte mě bejt, kolhoti tak vždycky vyjou. Kolhoti, co je to ? To jsou takové pouštní lišky. Á, vy myslíte kojoty to bych nedělal ... ()

waska

Nejlsabší filmová mayovka, přiřadil bych to někam k Old Firehandovi. I když mám tenhle příběh hodně rád, film se vůbec nezdařil. Svůj podíl na tom má tragický režisér. Ani výborná Ralf Wolter to nezachránil. ()

Psycho.R

Pan May má mojí úctu, ale podle tohoto si rád občas dal frťánka - můj starý komentář, kdy jsem byl ještě hloupoučký :D. Myslím si, že jde o průměrnou Mayovku, která je místy dost nelogická (např. pokud souhlasil indián, že pomůže Sternaueovi, proč ho tedy bral k pokladu, kde ho hned po otevření očí chtěl zabít??? Čekal, že už se nikdy neprobudí, proto mu pomáhal? :D). ()

BigBang

Dobrý díl. Mnoho velice pěkných exteriérů na vrcholcích hor. Do toho zábavné kvalitní interiéry (kasíno, paláce, hacienda atd.). ()