Star Wars: Poslední Jediovia

• Česko Star Wars: Poslední z Jediů (viac)

Vo filme Star Wars: Poslední Jediovia štúdia Lucasfim pokračuje sága rodu Skywalkerov. Rey, hrdinka predchádzajúceho filmu Sila sa prebúdza, sa pridáva k Lukovi Skywalkerovi a spolu odhaľujú pradávnu záhadu Sily a tajomstvá minulosti rádu Jediov. (Saturn)

Emo-haunter

Tak... Největší událost roku mám za sebou. Poslední z Jediů, osmý díl mé velemilované filmové série. Star Wars je obřím kultem, který dozajista ovlivnil velké masy lidí. Poprvé jsem Star Wars viděl již jako malý, nejdříve sérii starší a poté i prequely. Každý díl je podle mého názoru něčím charakteristický, něčím originální a dozajista má i hlubší myšlenku.Jedná se tedy o mou srdeční záležitost. Do kina jsem na tento díl zavítal v předpremiéře 13.12 2017. Poslední z Jediů je dílo, které režíroval pro mě předtím doposud neznámý Rian Johnson. Chopil se toho s velkou vervou a podle mého natočil hodně dobrý snímek, který je v mnohém jiný, než díl předešlý a obecně i docela odlišný od všech dílů Star Wars. Nedokážu ale prostě i po konci snímku říct, že by to bylo doopravdy fakt vynikající díl. Zkrátka to u mě zůstává jako hodně dobrý film, ale i přesto tento díl u mě není tak dobrý jako mé nejoblíbenější díly Návrat Jedi a Pomsta sithů. Osmá epizoda Hvězdných válek pro mě představovala větší duchovno, velkou sílu, a co víc, zde jsem doopravdy cítil to, že jsem v kinech na Star Warsech, což se o předchozím dílu tak úplně říct nedalo. Byl to podle mého názoru díl Luka Skywalkera, který se zde představil ve své životní roli. Zároveň to pro něj bylo dozajista epické zakončení a rozloučení z jeho postavou ze světa Star Wars. Tento moment byl pro mě asi tím nejsilnějším v celém filmu. Ten druhý bylo zabití Snoka. Tomu, že ale Snoke umřel se mi doopravdy věřit nechce. Podle mého názoru, kterému může podporovat i hodně diskuzí na internetu je to, že si myslím, že Snoke je otcem Anakina Skywalkera. A nechce se mi věřit, že by tak silný záporák, který byl určitě silnější jak Palpatine, by se nechal zabít takovýmhle způsobem svým žákem Kylo Renem.. Prostě ne.. Doufám, že ho v následujícím dílu opět uvidíme. Hezky zde byl vykreslen vztah Rey a Kyla, na který jsem doopravdy zvědav, jak se dál vyvine. Co se týče konkrétních herců, tak bych zde rád uvedl, že Snoke byl pro mě doopravdy vynikající postava, stejně jako Kylo Ren, který svůj talent rozhodně demonstroval daleko víc, než v sedmičce, no a také Luka a Rei. Tak to jsem řekl pár kladných postřehů a názorů a nyní uvedu i nějaké zápory. Přehnaná vtipnost či chcete-li grotesknost, to zde občas místy doopravdy nesedělo.Jsem ovšem schopen pochopit, že je točeno pro tuto generaci, já ovšem nejsem úplně zastánce takovýchto, ne zrovna dvakrát vtipných situací zastánce.. Příběh Finna a té užnevímjméno korejky, no, muselo to tam doopravdy tak nutně být? Ne, že by mně to nějak vadilo nebo tak, scény byly fakt mazec, to uznávám, ale, bylo to takové více přitažené za vlasy. No a co se mi fakt nelíbilo, tak Leia ala Buzz Rakeťák.. To jako ani nemíním nějak moc komentovat.. Kdyby zemřela v tom vesmíru, myslím si, že by to byla hodně dobrá scénka, která by jistě patřila k těm významným scénám tohoto dílu. Jsem doopravdy zvědav, kam se tento příběh ubere, protože si myslím, že Johnson nám natočil hodně kvalitní snímek, který krásně zpracoval, zasadil děj do krásné lokace, byl vyjimečný svou originalitou a nasměroval správným směrem film do velkého finále... Nemohu ale prostě dát pět hvězdiček, i když bych možná rád.. Asi jsem od toho moc čekal... Uděluji 4 hvězdičky, ani sám nevím, zda lepší čtyři nebo slabší čtyři... ART **** VTIP ** AKCE *** NAPĚTÍ ***** LÁSKA * Celkové hodnocení: 80% () (menej) (viac)

TwoFace

— Pass on what you have learned. Strength, mastery. But weakness, folly, failure also. Yes, failure most of all. The greatest teacher, failure is. Luke, we are what they grow beyond. That is the true burden of all masters. — Rian Johnson vzal ságu naprosto novým směrem a zamíchal univerzem tak, jako nikdo od té chvíle, co Darth Vader pronesl onu památnou větu. Prakticky od začátku do konce mění a boří všechny teorie, které vznikly (díkybohu za to), překvapuje a šokuje, a ve druhé polovině se film stává lavinou nečekaných momentů. Film opět vyniká úžasnou akcí, epickou hudbou a bezchybnými efekty (Snoke je pravděpodobně nejlepší CGI postava, kterou jsem kdy viděl). Mark Hamill a Carrie Fisher (které je film věnován) jsou nostalgickým středobodem, kteří v závěru předávají pomyslnou pochodeň nové generaci hrdinů. Opět musím vyzdvihnout herecký výkon Adama Drivera, který znovu dokazuje, že jeho Kylo Ren je zatraceně dobře napsaná a zahraná postava. Osmá epizoda je z filmařského hlediska nejdokonalejší film celé ságy. Překrásný vizuál, skvělá práce s kamerou, úžasný soundtrack, Johnsonova režie se smyslem pro detail a jeho zajímavý scénář, to vše dělá z blockbusteru umělecké dílo, které odměňuje pozorné diváky a ty, kdo nad filmy dokáží přemýšlet. The Last Jedi se mnohem více zaměřuje na postavy. Skrz ně je zároveň i vynikající metanarací o sáze samotné, a to jak oslavující, tak kritickou. Rian Johnson Star Wars skvěle rozumí, podařilo se mu natočit jeden z nejlepších filmů celé ságy a geniálním způsobem ji v něm vzdát hold. Nemůžu se dočkat jeho připravované trilogie. The Last Jedi je nejlepší epizodou od TESB, začátkem nové éry Star Wars a završením Lukovy cesty, který odešel jako pravý Jedi a jednou provždy se stal nesmrtelnou legendou. ()

geimz

SPOILERY: Tento film má problémy, a to výrazné. V prvom rade som sklamaný, kam Rian Johnson celú trilógiu posunul, a to z toho dôvodu, že som myslel, že po Looperovi (ktorého milujem) sa nebude báť scenáristických vychytávok, ktoré diváka prekvapia a zaskočia nepripraveného. Čo sa v TLJ aj deje, no takmer vo všetkých prípadoch je to hrubo nezvládnuté. Na celom filme vidno, že ho točil iný režisér než TFA - beriem kritiku, že ten bol akási kópia štvrtej epizódy, ale bol aspoň konzistentný, zábavný, predstavil nové postavy a mytológiu výborným spôsobom a naštartoval nový, epický príbeh. A potom príde Johnson, ktorý všetko zneguje. Celá zápletka TFA o hľadaní Luka, ktorý zanechal mapu, aby ho rebeli našli? Znegované, lebo Luke je mrzutý starec, ktorý prišiel na ostrov zomrieť, takže prečo by zanechával nejakú mapu. Kto je Snoke, ako sa dostal k moci, aká je jeho minulosť? Nezáleží na tom, lebo napriek tomu, že má evidentne ohromnú moc a s Rey sa vo filme pohráva, ho nechá režisér odpraviť celkom stupídnym spôsobom. Tak mocná bytosť, a odrazu si neuvedomuje že ho Kylo ide prekabátiť tak jednoduchým trikom? A pritom scény so Snokom patrili v TLJ k najlepším, pretože Andy Serkis opäť exceluje a bol som zvedavý na aspoň akési vysvetlenia, ale nie, to už sa zrejme nikdy nedozvieme. Kto sú Reyini rodičia? Nezáleží na tom. Čo nie je vyložene zlý plot-point, lebo stavia na hlavu všetky fan-teórie, no v TFA bol kladený na jej origin dôraz. Maz je do príbehu hodená len z nutnosti, Finn s aziatkou si urobia výlet na gambling planétu, pričom celá táto pasáž je ukrutne zbytočná a zdĺhavá, Poe celý film len lamentuje a nemá v príbehu poriadne miesto a opäť, keby mu Laura Dern vysvetlí svoj plán, celá odbočka s Finnom a aziatkou by sa nemusela ani stať. A neberiem argumenty, že Poe si musel uvedomiť, že nie všetko sa dá dosiahnuť hrubou silou alebo že má vždy pravdu, to je len lenivý scenár, ktorý použil túto barličku na akože zvrat, natiahnutie stopáže a využitie postáv, ktoré nemajú čo robiť. Čo som však miloval, boli scény s Lukom a Rey na ostrove, a rovnako aj prepojenie medzi Rey a Kylom a ich vnútorný boj medzi dobrom a zlom, tieto scény boli narvaté napätím a boli dobre zahrané. Čo som však nežral, je vysvetlenie vzniku Kylo Rena - Luke by nikdy nezvážil zabitie svojho vlastného synovca len preto, lebo v ňom vidí konflikt. S vlastným otcom odmietal bojovať, lebo v ňom videl konflikt, a dokázal ho zachrániť, tak prečo by niečo takéto robil s Leiným synom? A tak sa dostávam k Leii, ktorá mala asi najviac WTF scénu filmu, ktorá mi pripomenula to najhoršie zo série Fast and Furious. Ok, chápem, použila silu v čase, kedy bol ohrozený jej život. Ale takéto narábanie s postavou, pri tom, čo sa s herečkou stalo, je neuctivé a využité pre lacný zvrat, pretože zrovna, keď je tichý záber na Leiu, ako si "pluje" vesmírom, si divák uvedomí "ok, "Leia je mŕtva, toto je silný moment". Ale nie, lebo samoúčelný zvrat. To narábanie s určitými postavami v TLJ je jednoducho zlé. Porgovia a všetky príšerky sú, ako sa dalo čakať, absolútne zbytočné a slúžia len na podporu merchu, čo je nechutné samo o sebe. Najviac ma však mrzí Luke a jeho nezvládnutá postava, i keď zahraná výborne. Finálny stret s Kylom sa nedal vymyslieť inak? Tá holo-projekcia nie je samá o sebe zlý nápad, ale v SW filme, kde je ukrutne, ukrutne málo skutočných súbojov so svetelnými mečmi, by človek čakal, že aspoň na konci príde k uspokojivému zúčtovaniu. Ale je to odfláknuté, rovnako ako súboj s Phasmou. To, že sa Kylo stal hlavným záporákom je fajn, úvodné vesmírné bitky sú fantastické, Adam Driver podáva výborný výkon a tých pár sekúnd, ktoré dostaneme pri bitke medzi Snokovými strážcami a Rey s Kylom sú okulahodiace. Ale je to málo, a bojím sa, že posledný diel tento mišmaš už nedokáže ukočírovať. () (menej) (viac)

simply

Poslední z Jediů mi sedl o dost víc než předchozí díl. Nejvíc se mi líbila dějová linie s Lukem a Rey. Luke mohl dostat mnohem víc prostoru na úkor velkého množství někdy až zbytečných bojových scén... ()

Ukko

Běda, Běda ti světlá sílo! Ve skutečnosti sis to posrala sama. Začalo to skvělým JJ Abramesem a jeho silou, která se probudila, pokračovalo to slabším, ale příjemně odsýpajícím Tulákem jedničkou a skončilo to naprostým slaboduchým blábolem. Naprosto chaotický scénář, kde je asi pět dějových linií, které vás všechny nudí. Otřesnými dějovými zvraty (je jich tam asi devět!!!) a feminismem, který srší na všech frontách (rozuměj nic proti ženám, ale co je moc je moc, hlavně že džendr pičovoe). Režisér zřejmě zkoušel nové filmové postupy, které pochopitelně nefungují a zabíjí to nesympatickými a plochými postavami, ani Del Toro to nezachránil, a proto jediný na koho se opět dá dívat je černoch Fin a letec Poe. Tato hvězdná sága prostě nepotřebuje rádoby filosofování, džendrovou politiky a netradiční postupy. Přišlo mi to, stejné, jakoby někdo do porna dával děj… úplná zbytečnost. Když k tomu přičtete, že mí oblíbení Rebelové se chovají jako partička úplných lůzrů, vlastně jim jejich genocidu nakonec přejete… ()

Marius_ss

Tak a je to tu! Svoju druhú tisícku komentárov začínam naozaj luxusne:). Práve som vyšiel z kina, takže moje pocity sú príliš čerstvé aby som mohol dať pevne hodnotenie. Boli tam dve najepickejšie momenty aké som v Disneyho Hviezdnych vojnách videl, zároveň však viacero, ktoré tam nemuseli + nudná pasáž na ostrove. Zatiaľ to nechám na **** a uvidíme. Tento film si musím pozrieť v kine ešte aspoň raz. ÚPRAVA: Po opätovnom zhliadnutí musím hodnotenie znížiť. Je tam pár epických scén, ale to nestačí, film ako celok je priemer a navyše absolútne nezapadá do univerza. Navyše, akokoľvek je scéna s osobnou strážou vizuálne úchvatná, choreograficky je smiešna. ()

Ondrus

*** + * za Luka. Další díl už bez hvězd ze starých sérií neutáhnou, protože nové postavy nemají tak výrazné charisma. Další díl prostě bude průser. ()

Mikino00

Hvězdné války našly nové dno, ze kterého už se nevyhrabou. Celý film na mě působil jako několik epizod seriálu Rebels poslepovaných dohromady s podobně přihlouplým nelogickým dějem, kde záchrana přijde vždy v poslední vteřině a záporné postavy postrádají inteligenci. Bohužel se části příběhu nepodařilo propojit nějakou hlubší linkou a ve výsledku jen trčí v ději pár dobrých scén, střídaných nepříliš povedenými sekvencemi. Největším problémem je proto scénář, tohle prostě nemohlo vypadat ani na papíře dobře. Opravdu to chtělo nějaký dramaturgický dohled nad celistvostí příběhu, proškrtat tak polovinu zbytečných postav a tak nějak důstojněji se vypořádat s minulostí. Je to škoda, protože řemeslně se jedná o kvalitní film, je vidět, že tvůrci měli plno nápadů a nebáli se překrucovat divácká očekávání. ()

aLPaC

Tak je tu hodně očekávaná epizoda osm. Prvně bych chtěl podotknout, že se mi líbila o malinko více, než předchozí epizoda, ale zase o trochu méně než Rogue One. Oproti předchozí epizodě tu více prostoru dostává Poe, což velmi kvituji a doufám, že z toho týpka bude velitel odboje. Co se týče Rey, její postava se vyvíjí zajímavým způsobem. Setkání s Lukem jsem čekal velkolepější, nicméně Mark Hamill nebyl nikdy žádný extra herec a charismatu Harrisona Forda nedosahuje ani coby poslední Jedi. Naopak Finn je zde už celkem zbytečný a ta nová tlustá Japonka mi dost lezla na nervy. Já chápu, že v dnešní době politické korektnosti už se žádný hollywoodský blockbuster neobejde bez černochů, ale ten Finn je prostě debil. Celej film jsem chtěl, aby zemřel a že k tomu kolikrát neměl daleko. Nejpříjemněji překvapen jsem byl naopak z Adama Drivera. V předchozí epizodě jsem ho moc nemusel, ale tady jsem mu začal jednoznačně fandit. A to jsem v předchozích dvou trilogiích vždy fandil dobru. Takže i to o něčem vypovídá. Adam Driver je z té crew jednoznačně nejlepší herec a vývoj jeho vztahu k Rey je tím nejzajímavějším, co film nabízí. Taktéž oni dva se objeví v nejlepší scéně filmu. Narážky na například epizodu 6 potěší stejně jako mnoho nových živočišných druhů. Bohužel se však kromě jednoho nedočkáme větších překvapení a myslím, že ani v závěrečné epizodě tomu nebude jinak. Snad se mýlím a Kylo vyhraje!!! ()

Sochorisko

Ačkoli jsem byl na premiéře, pořád nevím, jak tento počin objektivně ohodnotit... Film byl super, dějový zápletky a zvraty byly super. Ale-jakže se to jmenuje? Star wars? Já sem si to trochu popletl s Hvězdnou bránou nebo tak něco. Co jsem na prvních 3 dílech miloval byl souboj Jedi VS. Sith a světelné meče. Nic takového v tomto snímku nenajdete, jen máchání a mrhání silou a pár výstřelů kdejakého zbloudilého stormtroopera. Bonus point připisuji finální scéně, kdy Star Wars konečně vytáhli nový “silový” efekt. ()

Yardie

Lepších 70%. Audiovizuálně opět paráda, ale na to jsme si již zvykli. Co se týká příběhu, tak zde jsem takový rozpolcený. Linie o síle, mytologii a historii je výborná, to mě strašně bavilo. Ostatní linie OK, až na linii s Finnem, ta mě docela otravovala, a navíc byla až moc přitažená za vlasy. Každopádně celkově to nemá takové kouzlo, něco tomu chybí. Více se mi líbily i Epizody I.-III. Myslím, že podstatná je absence nějakého opravdu silného a nejlépe i charismatického záporáka. Darth byl holt jen jeden, no... Takže je to fajn pokoukání, člověk se baví a na to, že to trvá přes dvě hodiny, uteče to pěkně rychle. Ale už to nemá tu sílu. Howgh! ()

Renfield

V "pětce" předvedl své dovednosti co se přežití v divočině týče Han, v Poslední z Jediů je to zase Luke... a že mu to rybaření šlo opravdu výborně. Za to Leia rozhodně není Marťanem, což znamená, že určitě není ani Iron Manem! Scéna jejího letu vesmírem je tím nechtěně vtipná, dokonce nejhorší ve filmu. Což je co říct, když se v něm nachází i celá linie, která by se dala v pohodě vyškrtnout. Jde samozřejmě o Finna s Rose, které nehrají John Boyega a Kelly Marie Tran, jinak jejich výkony opravdu charakterizovat nelze. Velkým překvapením potom je, že se k nim na Canto Bight, tedy v tom nejbizarnějším místě vůbec, na až trestuhodně málo minut přidá DJ! Benicio Del Toro si ho užívá a je výborný, vlastně mi pojetím trochu připomínal Fenstera. I Luke s Rey tu vlastně balancují na hraně jakési temnoty, což dodává jejich linii další rozměr. Už jejich společné scény jsou velmi slušné a co teprve, když do nich zasáhne ten vůbec nejzajímavější, Kylo Ren, v jehož roli je Adam Driver opět výborný. "Snové" pasáže s Rey mají silnou atmosféru nejistoty, navíc jsou velmi zajímavě natočeny. Kamera na ostrově je celkově solidní, obzvlášť práce s hloubkou ostrosti. Vrcholem všeho je i přes zase perfektně natočenou závěrečnou bitvu, právě scéna Rey, Kylo Ren a ano, Snoke. Co se atmosféry týče, naprostá dokonalost, navíc s fantastickým soubojem a především překvapivým vyústěním, čímž myslím to druhé, ještě silnější! A ještě taková drobnost, nemůžu si pomoct, ale Snoke mi připomínal Salieriho v Amadeovi. Samozřejmě jeho verzi v blázinci... takže, snad to bylo tím županem? Nejen tím. 75% ()

Cement73

Výborne prepojenie medzi Rogue One a starou dobrou SW sériou. Obrazovo skvelé, herci super, príbeh výborný. Nemalo to žiadno výraznú chybu. Skvelé kino. Videné v IMAX... veľmi reálne trikové sekvencie. ()

matmanX

V květnu jsem se podivoval nad záští a neúctou, se kterou přistupoval Alien Covenant ke své sérii. Tehdy jsem opravdu nečekal, že ho nové Star Wars v tomhle ohledu předběhnou světelnou rychlostí. The Last Jedi opravdu přepisuje, boří a podkopává všechno, co od něj člověk mohl očekávat před zhlédnutím. To z něj ale bohužel nedělá dobrý film, spíš naopak. Neskrývané kopírování 7. epizody a prázdný fanservice Rogue One jsou tady nahrazeny hořkým, až nenávistným ničením minulosti, které ale nepřináší nic skutečně zajímavého. Na rozdíl třeba of Game of Thrones, kde je každý zvrat logicky motivovaný a prohlubuje příběh podlamováním klasických fantasy vzorců, tady jsou zvraty prázdné a fungují jenom jako prvoplánové překvapení, aniž by posouvaly příběh lepším směrem. Ve většině případů spíš úplně vyhodí potenciálně zajímavou dějovou linku a ještě se vysmějí divákovi za to, že od ní něco očekával. Nejednou si scénář musí k překvapení vypomoct ignorováním kontinuity, dutohlavým chováním postav a dírami v ději, který ve výsledku vypadá jak ementál a smrdí jak syrečky. Film je o půlhodinu delší, než ostatní díly, ale přitom stráví dobrých 40 minut zbytečným pobíháním po digitálním kasinu a dalších 40 minut motáním se ve vykonstruovaném konfliktu, který mohl být zcela vyřešen 30-sekundovou konverzací. Co zbývá, je zajímavý vztah Rey a Kyla, který táhne celý film a slibuje dramatické rozuzlení, jen aby se po skvělém momentu vykašlal na možnost unikátního příběhu, vrátil se do plochého rozdělení dobra a zla a zcela zabil šanci těchto postav na charakterní vývoj. Je to o to horší, že ostatní postavy se buď chovají jako úplně jiní lidé (Luke), marně hledají místo v příběhu (Finn) nebo se svou blbostí a otravností snaží předčít Jar Jara (Rose, Holdo), takže jediný Poe má smysluplný charakterový oblouk a je zároveň jedinou postavou, na které mi do budoucnosti série aspoň trochu záleží. The Last Jedi v tom nekompromisním ničení úplně zapomíná na budování a na jeho konci nezůstává skoro žádný potenciál pro další vývoj, žádné očekávání dalších osudů těchto hrdinů a žádné nadšení pro návrat k tomuto příběhu. ()

Ollie235

Ve výsledku jsem docela spokojený, i když těch ,,ale" zase není vůbec málo. Úvodní půlhodina příliš nebavila, což naštěstí vynahrazují další části filmu. Naprostým vrcholem jsou vzájemné scény Kyla a Rey, kterým nechybí vůbec nic. Naopak menším zklamáním je souboj se Snokem. Tak jako tak návrat do známého prostředí zase potěšil, uvidíme co za rok přinese Hanova sólovka. ()

Sygauras

Kde začít. Těch chyb a nesmyslů. Těch možností hodit na to odpad. Ta chuť si zanadávat. Mnoho lidí tady napsalo všechno co bych filmu vytkla i já, ale narozdíl od nich občas umím přihmouřit očka (nebo s nimi zamrkat do rytmu bubnů) a přehlédnout pár tragických momentů. Jednu rýpavou si ale neodpustím. Nemůžete natočit sci-fi, ve kterém galaktické křižníky / lodě mají buďto rychlost "šnek" nebo rychlost "max" Bože já jsem u toho tak trpěla (a to se za sebou ploužily půl filmu ! Chápete ? Půl filmu !) ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

11.05.2021

Tak se zdá, že si dvojce herců ze Spectre Daniel Craig a Dave Bautista zopakují svoji spolupráci. Bautista se totiž čerstvě upsal pokračování detektivky Na nože Riana Johnsona od Netflixu. Režisér… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Vrátí se mladý Han Solo?

Vrátí se mladý Han Solo?

20.07.2020

Asi jste zaznamenali, že film Solo: Star Wars Story nebyl moc úspěšný. Půlroční mezera mezi Solem a fanoušky odsuzovaným Posledním z Jediů způsobila, že v létě na nový díl Star Wars prakticky nikdo… (viac)