Čierny panter

• Česko Black Panther (viac)
USA, 2018, 134 min

Réžia:

Ryan Coogler

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (viac)

Po udalostiach, opísaných vo filme Captain America: Občianska vojna, sa bojovník T'Challa po smrti svojho otca, vládcu Wakandy, vracia domov, aby sa stal novým kráľom tejto skrytej, avšak technologicky vyspelej africkej krajiny. Objavuje sa však dávny nepriateľ a tak musí T'Challa zmobilizovať svojich spojencov a ako Čierny Panter využiť všetky schopnosti, aby zabránil vojne, ktorá by ohrozila Wakandu aj celý svet... (Saturn)

gumolit

Žeby najnudnejšia, najrasistickejšia a najtemnejšia Marvelovka? Určite a dokonca viac ,,Black" než by človek očakával no na piaty pokus som to dopozeral.Sakra ešte aj ten soundtrack s domorodými výkrikmi je hrozný o angličtine hercov ani nehovorím tá mi lámala uši asi ako keď Miko Hladký začínal spievať v Gladiatore :-) Ešte že som na to nešiel do kina. No nič hádam Avangers Infinity War to napravia... ()

ac3r

Suverénně nejhorší marvelovka. Škoda, že roli BP nedostal raději MBJ, kterej je asi jedinej ze všech postav co nějak zaujme. Nečekal jsem od toho nic moc a dostal jsem ještě méně než jsem čekal. Podepisuji komentář verbala. ()

mosnak

Black Panther je divný Avanger. Já vlastně netuším v čem je tento borec dobrej. Přiznám se, že pokud bych měl hodnotit kvalitu zpracování, tak ta je na vysoké úrovni. Ale osazenstvo, děj a okolní svět mě nevtáhnul natolik, abych byl vyloženě ohromen. Myslím, že se to líbí víc holkám - 55% ()

Garch

Marvel cílí touhle komiksovkou na černošské publikum. Ochotnické výkony jzapadají do kvality dialogů (ok, komiks). Ale ta scénická výprava rituálních soubojů (?) ...............................................................................................................................................PS:...Spoiler - vakandanechčije ()

Gumrice

Zase jsem o něco šťastnější, neboť je tady opět ukázáno, že i když je to samozřejmě sci-fi, tak si neustále ta naše "vyspělá" lidská rasa myslí, jak jsme vládci všeho. Poukazuju tím, na poslední otázku ve filmu. Absolutní omyl a chyba v myšlení dnešního lidstva, už bysme se měli probudit. Jsem ráda, že další Marvelovka je zasazena do tohohle prostředí a je bez "bílejch" vševědů. Film provází úžasná hudba, působivá Wakanda a kostýmy, naprosto jsem si tenhle počin užila. Tímhle si mě Marvel zase o něco víc utáhl kolem prstu. ()

Ollie235

,,You get to decide what kind of king you are going to be." Ta základní myšlenka s tajnou mimořádně rozvinutou civilizací ukrytou uprostřed Afriky se mi velmi líbila. Samotný příběh však spíše nudil. Opakující se motiv boje o trůn mě vůbec nezaujal a přijde mi škoda, že zápletka nebyla spíše o neshodách s okolním světem. Oproti jiným marvelovkám tomu chybí vtip i nadsázka, což by nutně nevadilo, pokud by snímek dokázal ty zhruba dvě hodiny utáhnout zajímavým scénářem, což se zde bohužel nepovedlo. ()

Dunadan

Po dlhšej dobe konečne MCU záležitosť, ktorú som si naozaj užil. Black Panther má totiž skvelé postavy, funkčný príbeh, originálny soundtrack aj nádherný vizuál okorenený atraktívnou kombináciou etnických prvkov s tými futuristickými. A čo je podľa môjho názoru asi najobdivuhodnejšie, bez problémov obstojí aj ako samostatný film. Dokonca ani ten nevhodne načasovaný humor tu nebol dávkovaný v takej miere, aby som sa musel pravidelne fackať po čele a otrávene krútiť hlavou. Škoda len toho záveru, ktorý sa mohol pokojne niesť v trochu menej prepálenom duchu. Za mňa však vo výsledku veľká spokojnosť. 8/10 ()

Camulator

Summa summarum nejlepší origin od Iron Mana a to navzdory standardní příběhové šabloně, poměrně nepřehledné akci a místy opravdu špatnému CGI, na poměry MCU bych řekl dokonce katastrofálnímu. Co ovšem Black Panthera pro mě osobně činí v rámci dosavadního univerza naprosto výjimečným je bohaté nové prostředí a především bezkonkurenčně napsané, obsazené a zahrané postavy od charismatického hlavního hrdiny přes snad nejlepšího hlavního záporáka v rámci filmů (top 3 určitě) po toho posledního komparzistu #109 tam vzadu. Krásné čtyři, krásný film. ()

Brejlil

Čistě černošský marvelovský filmík, ve kterém je jedna kladná bílá postava snad jen z povinnosti. Přestože příběh není úplně originální, je docela ambiciozní a příjemně ambivalentní. Kladem je opulentní výprava, dobré herecké výkony a celkem klidné vedení režiséra. Jenže na konci musí být velkolepá bitka, která se opět zvrhla v nesmyslně digitální orgie. I když i tam je několik vtipných nápadů. ()

Eterninox

Poté, co se z Thora stal pestrobarvený vesmírný přiblbloň, pochodeň "seriozní" Marvelovské postavy přebírá Black Panther. A dokonce na to jde podobně jako Thor před lety. Opět jsme v mocné monarchii s exotickou kulturou, založené na tradicích a rituálech, opět v příběhu figurují utajovaná rodinná pouta, následnický konflikt a zodpovědnost jdoucí ruku v ruce s mocí, a opět má děj nádech ceremoniální teatrality. *** Je to také občas trochu zdlouhavé, efekty kvalitativně kolísavé, CGI bitka na konci vlastně zbytečná a nepříliš zajímavá, a až na to, že většina protagonoistů jsou černoši, není to vlastně nic co bychom od Marvelů už neviděli. I tak se ale Pantera vyplatí vidět, protože výprava a kostýmy jsou ohromující, hudba o něco distinktivnější než obvykle, humor tentokrát střízlivěji dávkován, obsazení i herecké výkony velmi vydařené, dialogy semtam upustí nějakou dobrou myšlenku, a celkově je to po řemeslné stránce opravdu dobré. Rozhodně se těším na T'Challovy další výstupy v MCU. 75% ()

Flopik

Tak som dúfal že to bude dobré no som sklamaný.Neviem ako je to možné ale mne tento film teda vôbec nesadol.Hudba sa hodila vzhľadom k Africkej tématike ale mne sa teda vôbec nepáčila až na badass Killmonger music. Je to farebné, prišlo mi to ako taká rozprávka ktorá musí za každú cenu vyzdvihnúť africké kmene a samozrejme nemôžme zabudnúť na rasizmus.Film ako taký nie je zlý ale keď ho mám porovnávať s ostatnými Marvelovkami tak je slabý.Súboje dobré ale nie výnimočné, dej dobrý ale ničím zaujímavý.Black Panther sa mi hodí skôr ako doplnková postava než solo. Koniec priemerný niekedy efektami až pod priemerný. 3* a bohužiaľ sklamanie. ()

TheSpearCZ

Začátek naladil na super podívanou a konečně na odlišný film od Marvelu, který by se opravdu hodil, ale dopadlo to nejspíš ještě hůře než jsem čekal. Celý příběh tak nějak šel, super CGI Wakanda také, ale Black Panther není vůbec zajímavý, záporák už vůbec ne a nakonec je z toho jen další MCU sólovka, která je sice povinností pro Marvel fanouška, no jinak se ale film vyplatí přeskočit. Čisté 2* ()

Illy

4/5 Že bych si z toho rval rodidla, to ne. Standartní marvelovka, nadstandartní popcornovka. Chybělo mi větší zapojení alespoň pár cameí z Avengers (jo, jasně A:IW to vynahradí) a možná lepší, než "duplikovaný" záporák. A ta "africká angličtina"... Twl. Chvílema jsem slyšel Sobotku. ()

majec4

Toto sa mi celkom pacilo. Bolo to take osviezujuce v porovnani s ostatnymi marvelovkami. Neviem to vyjadrit nejako obsirnejsie, ale fakt som mal pocit, ze je to take ine :-). Podobalo sa mi to na Wonder Woman, wakandania vsak mali vacsi problem s anglictinou. Dej sa odohrava v inej kulture a aj motivacie hrdinov mi prisli take ludske. Mal som gulas v postavach lebo sem tam som netusil kto je kto. Viac asi netreba pisat, aby som nedostal nejaku nalepku :-). Ale inak som spokojny, film ma bavil. ()

maty39

Všechny Marvelovky kvalitativně oscilují kolem stejné kvalitativní hladiny. Někdy se dostaneme pod tuto hranici a někdy nad ní. Něco jako seriál. Když sledujete seriál, tak jenom proto, že celá série má nějakou úroveň, nebo má postavy které vás baví a chcete vědět co se s nimi stane.Mě tento "seriál" poměrně baví a většinou se hodnocením pohybuji kolem 4 hvězdiček. Pokud se podívám na Black Panthera jako ty to byl samostatně stojící film, tak je to za tři. Příběh je vycpávka a standartní mytologie o vládci, který si musí svůj trůn zasloužit apod. Ideologie, která je nám zde prezentovaná mě nechala klidným, vizuálně je Wakanda zase jen další digitální bordel a akce je průměrná, spíše podprůměrná. Rozhodně nic, co bych chtěl vidět znovu. Vlastně celého pantera nepotřebuji vidět znovu. Samostatná postava pantera je celkem OK. Snad se ukáže lépe v dalších filmech. ()

cskomando

Absolutně zbytečný film a to nemusím být ani rasista. Jaký měl smysl tohohle filmu ? V porovnání s Thorem, Strážcema, Captain America ? Ubohé, nudné, dějově oddechové, bojovky nestáli ani za řeč, pokud k nějakým došlo (k závěru filmu) tak to bylo stejně téměř sesekané, koneckonců bojovalo pár desítek proti pár desítkám, spíš taková společenská akce. Koneckonců i ten boj byl úplně k ničemu...Celý film postrádal smysl a to mi nikdo nevyvrátí bohužel. Pokud zde hledáte nějaké parádní boje, efekty, napětí, akci... Pusťte si raději něco jiného z dílny Marvelu. ()

husokachna

V průměru se to u mě drží pouze zuby nehty. Je to hloupý tak, aby příběh o hovně mohl trvat dvě hodiny. Ukradlo to úvodní vysvětlovačku Del Torovu Hellboyovi, Chadwick (který v rámci Avengers funguje bezvadně) nemá dostatek charisma, aby utáhl sám celý biják. Všechno ostatní je takový generický, i ten šílený Andy mě moc nebavil. Akce (hlavně panterovi prostocviky) je chvílema totální digibordel a zbývá průměrná pohádka pro černochy, pěkně africky omalovaná, s nezapamatovatelnými postavami (v hlavě mi uvízla snad jen trapná mongoloidní královská sestra, otravná jak sousedovo děcko...a rád bych, aby z té hlavy zase rychle vypadla). Všudypřítomné black power poselství už je jenom červavá třešinka na chlebovém dortu. To, že to v US and A vydělalo bambilion je jen důkaz ublíženosti a zakomplexovanosti černošské "menšiny". Ještě chvilku a srazím to na dvě hvězdičky :-). ()

Blue.Shark

"Hele, kámo, upeč mi ten dort. Mý minulý kámoši mi ho neupekli, ale v tobě vidím něco jinýho" ... "Kámo, tys mi ten dort neupekl a já za to teď naseru na naše tradice a budu věřit cizímu chlapovi, co mi ho upekl místo tebe...a pak nám dorty budou píct všichni a my chcípneme na cukrovku. Šťastní!". Jo, i takhle debilně by se dala shrnout motivace k hlavní zápletce v tomhle nejsterilnějším komixáku od dob prvního Kapitána Ameriky. Kdyby tam na tuhle pitomost aspoň nebyl kladený takový důraz. Problém tohohle filmu je, že je celkem nudný, neděje se v něm nic zajímavého, nemá prakticky žádnou výraznou postavu (až na Klaueho), neřeší se v něm žádný zásadní problém a neoslní ani efekty, protože tato úroveň je v Marvelovských končinách již standardem. Ani capoeiry v choreografii bojů jsem se pořádně nedočkal. Jediná věc, kterou film vystupoval ze stínu 30 starších sourozenců, je hudba, která je poměrně nezvyklá, ale opět nijak bombastická. Žádný vtip, žádná změna, žádný experiment. Tohle je Marvelovský podprůměr. S počtem filmů, které jsou nachlup stejné, bohužel dost zásadně klesá zábavnost. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

14.11.2022

Přestože z druhého Black Panthera s podnázvem Wakanda nechť žije již není taková masivní společenská událost, jako kdysi při premiéře jedničky, diváci si na pokračování jedné z nejúspěšnějších… (viac)

Black Panther: Kina nechť žijí

Black Panther: Kina nechť žijí

13.11.2022

První Black Panther si získal nejen status významné kulturní události jako blockbuster, kde většinu rolí ztvárnili afroameričané, ale také vydělal hromadu peněz. Druhý to přesto neměl tak docela… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (viac)