Čierny panter

• Česko Black Panther (viac)
USA, 2018, 134 min

Réžia:

Ryan Coogler

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (viac)

Po udalostiach, opísaných vo filme Captain America: Občianska vojna, sa bojovník T'Challa po smrti svojho otca, vládcu Wakandy, vracia domov, aby sa stal novým kráľom tejto skrytej, avšak technologicky vyspelej africkej krajiny. Objavuje sa však dávny nepriateľ a tak musí T'Challa zmobilizovať svojich spojencov a ako Čierny Panter využiť všetky schopnosti, aby zabránil vojne, ktorá by ohrozila Wakandu aj celý svet... (Saturn)

M1k9

Nejprve takové zamyšlení. Na jedné straně pořád všude velké halo stop rasismu a na druhé mainstreamový film, který je vyloženě rasistický (konečně opravdový rasismus). Minimálně v některých pasážích. Pochybuji, že by to prošlo obráceně, Marvelovka kde běloši loví černochy a nazývají je otroky... ??? Je to jedna velká manipulace s lidmi a v tomto případě miliony z tržeb navíc za každou cenu, bez ohledu na dopady. Opravdu nemám z takových filmů, které propagují nenávist a násilí dobrý pocit. Mohlo zde být hlubší líčení pozoruhodné africké kultury. Těch pár střípků včetně hudby bylo skvělých. Nakonec se to zvrhlo v nějaký pomyslný souboj dobra a zla. Jako v pohádce dobro zvítězilo, ale... Jak jsem zmínil efekt filmu je velmi toxický. Rozdělilo to (nejen) černé američany na dva tábory. Každá má svého pantera. 4.5/10 ()

Kerbello

Je to zhruba tak o hodinu další, než na co to má obsah. Základní myšlenka velmi jednoduchá a stejně není přes dlouhé záběry o ničem ani čas pořádně rozehrát Killmongera, tak se z něj prostě udělá radikál. Překvapivě spousta velice špatného CGI, prkenných dialogů a špatné choreografie boje. Vyloženě odbyté. Hvězda za snahu (nepovedenou) o neamerický přístup a hvězda za Chadwickům herecký výkon. ()

abetu

Všichni čekali nejlepší film roku a já nevěřila, že se Marvelu povede dovalit další neokoukanou komiksovou podívanou. Moje skepse se během prvních pár desítek minut obrátila proti mně a já musím uznat, že Black Panther je super. Sem tam mi nesedla hláška a některé bitky jsou trochu gumové, ale jako celek je to funguje. Výprava bájné země, která se mi tolik líbila ve Wonderwoman, je v Black Pantherovi velkolepější (jak jinak). Pod pojmem míchání staré kultury a moderních technologií si představím něco jiného, ale tohle bylo o dost lepší (jak jinak). Film víceméně bez bílých herců, ale nevnucuje rasové téma. Jen mi někdo vysvětlete, jak může chudák divák pojmout tolik emocí, událostí, pomrknutí, propojení, motivací a zážitků najednou. Jednou špatný film Marvelu zákonitě přijít musí, ale Black Panther to není. ()

Snake.Charmer

!!!Obsahuje drobné SPOILERy!!! Příjemný origin s "africky" laděným soundtrackem, ve kterém dostává konečně více prostoru Freeman a hlavně skvělý Andy Serkis, který dokazuje, že je naprosto famózní herec - a to ani nemusí být v nějakém "digitálním obalu". Dojem z jinak dobře vystavěného filmu tak kazí klasická šablonovitá finální mlátička. Ano i já, který jsem byl vždycky v tomto ohledu smířlivý a přivíral jsem nad tímto povinným komponentem komiksových blockbustrů oči, jsem se dostal do fáze, kdy za to prostě už musím tu jednu hvězdičku ubrat. Škoda, že jednu z nejlepších vedlejších postav MCU už asi nikdy neuvidíme. Ulysses Klaue v Serkisově podání by si totiž zasloužil svůj samostaný film! ()

fisus

Spíš než samotný film mi vadila atmosféra v kině.Kvůli času jsem si musel vybrat promítaní ve 3D,bez kterého bych se obešel,ale budiž.Normálně se v sále uklízím až nahoru a do rohu,dál od křupajících a krmících se diváků.Ale když už to bylo 3D,řekl jsem si,že půjdu někam na střed.A to byla chyba.Že dostanu brýle,které budou trochu pochybné,to už je mé prokletí,takže bych to zvládl.Ale během reklam vedle mě a za mě usedli oni požírači popcornů a nachos a bůhvíčeho ještě.Celý film jen šustění,chroupání,srkání .... tak nějak jako Lilly v Jak jsem poznal vaši matku.A po filmu jsem se jen rozhlédl a nestačil se divit,jaký bordel kolem mě byl.Podlaha křupala jako když se Indiana Jones prodíral chodbou plnou pavouků.Když takový bordel udělá štěně,vezmete ho,strčíte mu do toho čumák,dáte mu jednu přes zadek a pamatuje si to.Ale co s idiotem,který rozsype jídlo všude kolem a ještě se směje,jak je to vtipné? A film samotný? Marvelovky mě buď nadchnou nebo se jimi protrápím.A tohle byl ten druhý případ.Měl jsem problém se do filmu dostat a bavit mě začal až zhruba v polovině.Ale zkusím to ještě jednou,raději doma,v klidu a uvídím. ()

xtomas252

To takhle venku mrzne, jak praští, tak se rozhodnete složit hlavu do kina. Výborný nápad, říkáte si, navíc dávaj toho černýho pantéra a všichni to tak chválej. Začalo to poměrně dobře, ale nějak mě to plně nedokázalo vtáhnout do děje, nejvyspělejší národ světa a svého vůdce si vybírá na základě souboje, to se ještě dalo přehlídnout, ale to, že se v závěru filmu tenhle super národ úplně pomátne a začne se to mezi sebou bít hlava nehlava, to už mi přišlo moc. Ale jinak mě film bavil, ono když se dvě hodiny díváte na film a dvě řady před vámi si nevšimnete, jak pětičlenná omladina provádí nejrůznější speleologické výpravy svými jazyky do jeskynních útrob hrdel a žaludků téměř všech ostatních zúčastněných, z 10 kombinací jich prý došlo na 9, a to zřejmě jen proto, že na to měli krajní chameleoni už krátké jazyky, tak se víceméně dá říct, že vás ten film nenudil. Zřejmě mě to tedy bavilo, jinak bych si takové věci samozřejmě všiml a nenápadným verbálním pošťouchnutím "vy čuňata, jděte si tu vylizbu provádět jinam" bych je taktně upozornil, že todle jako není úplně v pořádku. Navíc v období chřipek mi to nepřijde jako dvakrát rozumný, ale to už není můj problém. No ale kdo by se dnešní mládeži divil, že je tak zmatená. Když vidíte, jak černý kočičák vynáší na vrchol skály svého raněného druha a společně hledí v ústrety zapadajícího slunce, než raněný odmítne léčbu, protože na vozíčku už by nemohl žít plnohodnotný život, a tak naposledy vydechne, nažeč je divák zkormoucen z toho, že je nucen sledovat jeho náhlý a naprosto nečekaný skon, tak to jistě rozbouří hormony nejednoho sebou si nejistého mládežníka, který najednou neví, zda se má vrhnout vlevo po Pepíkovi nebo vpravo po Anče. No a když se jich sejde pět, tak to je pak hotová sodoma! Takže to je jen taková malá výtka, jistě se s tím muselo setkat víc lidí. My jsme byli jen ve dvou, což bylo jediný štěstí, sám nemůžu dát ruku do ohně za to, co by bylo. Bylo to prostě silné. Takže silnější tři hvězdy, ale na čtyři to tentokrát není. ()

TheHofi

Jsem zklamaný a to hodně, čekal jsem mnohem víc, po tom, co se Black Panter ukázal ve filmu Captain America: Občanská válka: Říkal jsem si. „Už aby tento hrdina měl vlastní film", protože jako postava mi přijde skvělá. Vyšel první trailer a myslel jsem si, že to bude pecka a pak se začaly všude ukazovat videa z akčních scén a moje nadšení opadlo. Na film jsem se odhodlal jít asi po čtyřech dnech od premiéry.Strašně jsem se nudil u akčních scén, které mi přišly průměrné a ani jedna mě nebavila. Ale abych jen nekritizoval, tak musím pochválit hudbu. Ta mi přišla skvělá, a nebýt ještě hlavního hrdiny a humoru, tak je moje hodnocení nižší. Na závěr je to pro mě to je slaboučkých 50%, čekal jsem od tohoto filmu víc a jak říkám samotná postava Black Pantera mě osobně přijde velmi zajímavá a dobrá, ale tento hrdina mi zatím ukázal, že dokáže byt skvělá vedlejší postava jako právě ve třetím Capitánovi Amerikovi. Jako hlavní postava, která má utáhnou svůj vlastní film si ovšem bude muset počkat na režiséra, který to to prostě líp ukočíruje. Tímto chci říct, že film Ryana Cooglera „Creed“ mi přijde skvělý, ale film Black Panter mu nějak nesedl. A na závěr řeknu tohle: jestli jste někdo kdo Marvel miluje, tak si na to zajděte do kina a těm ostatní řeknu jen, to ať si počkají až to vyjte na Blu-ray a pusťte si to doma. ()

Lukin413

Film se dělí na dvě roviny: marvelovskou ujetou akční jízdu a překvapivě hluboké rozjímání nad africkými kořeny a sekundárně i nad současným uspořádáním světa. A tentokrát bohužel platí, že se marvelosvká ujetost a akční nadsázka nehodí k vážným úvahám o zodpovědnosti za činy předků, či odpovědnosti k okolnímu světu. Film se tříští, působí nevyrovnaně přechody nálad ruší. Raději bych si nechal příběh z Wakandy odvyprávět mimo Marvel Universe. ()

theSaint

Really? Really? Jak Black Panther skvěle fungoval jako doplňující element, tak jako samostatná jednotka zcela selhává. Neuvěřitelný HYPE, jak ze strany medií, tak ze strany celebrit. Černošská komunita se možná tetelí blahem, ale faktem zůstává, že tento rozruch celému projektu pouze škodí, jelikož se tu nehodnotí ani tak film, jako spíš jakýsi "milník" v kinematografii a samozřejme politika. Neobjektivita a korektnost je hrozná věc. Ve společnosti dnešních superhero snímků je tento na úrovni někde u původního Captain America. Sorry, ale tohle se nepovedlo a jen pro to, že je to "černý film" nebudu tvrdit opak. ()

sirien

Kdyby to zůstalo u komorní zápletky ukradených artefaktů a např. rizika prozrazení Wakandy nevhodným způsobem v nevhodný moment, tak by to byl dobrej film. Kdyby to nemělo celou tu ploše nudnou politickou linku vrcholící v epické bitvě pár desítek týpků. Kdyby tam nervali věci z komiksu, který neměli ve filmu čas uvést, vysvětlit a zasadit - posedlostí bojem z blízka počínaje přes magické kytičky až po high-tech pancéřované nosorožce. Kdyby tam zbytečně neroubovali zbytečný postavy, jen protože pro ně maj poruce slavný herce. Kdyby se to nesnažilo o nějakej společenskej přesah do rasové problematiky kterej vyzníval fakt blbě a místy nejen stupidně, ale vlastně naopak až urážlivě. Fakt nechápu, proč se furt zachraňuje svět - ty nejlepší Marvelovky to obvykle nedělaj (ostatně začalo to Iron Manem co po sobě čistil vlastní firemní bordel...) TAKŽE. Sci-fi o černoších, co maj v Africe high-tech civilizaci, ale stejně o vládě rozhodujou v souboji na život a na smrt a kde se přes high-tech zbraně bojuje nablízko nosorožcema a který i když žijou v utopistický společnosti odřízlý od světa maj město počmáraný americkejma nigga gangsta graffiti, se záporákem, který touží ozbrojit niggas celého světa s představou, že přirozeně jednotní černoši ty zbraně všude použijí k sesazení bílé vlády. Když to napíšu takhle, tak ten film byl vlastně až překvapivě dobrej :D ()

Dlaha

Každý z dvou hlavních záporáků je zajímavější a koukatelnější než hlavní hrdina a jeho domorodá banda. Panther má potenciál, který místy jasně prosvítá, a který pravděpodobně rozvede v dalších filmech. Tady se mu to bohužel za mě nepovedlo a tak je to jeden z nejslabších originů, co jsem měl tu čest vidět. ()

TaanStari

Nejvyspělejší národ na světě, ale do huby si pořád rvou cédéčka... A v boji místo doslova jakékoliv technomagické píčoviny používají oštěpy a nosorožce... ()

barteca

Řemeslně výborné. Příběh hledal inspiraci, kde se dalo, od Bonda přes Star Wars ......neoriginální nekorektně korektní slepenec. ()

Gastovski

Nade vší pochybnost nejzbytečnější a nejméně zajímavý střípek do marvelácké mozaiky. Ale prachy se jen sypou tak co. Samotná postava postava Pantera na obšírnější vyprávění nestačí, a tak nám tvůrci servírují jakože cool scény v každém záběru s vědomím, že to divákovi stačí. Mě tedy ne. Herecky je to totálně chcíplé a nevýrazné, což ještě podtrhuje beznadějnost, s jakou se film potácí až do závěrečného "digibordelu". Bez trhlouše A. Serkise by to byl odpad jak vyšitý. ()

drozdy1

Další povedená marvelovka, která velmi rychle odsýpá a má velmi sympatické obsazení. Wakanda je krásná, ale bohužel ne moc využitá. Co naopak chválím jsou záporáci Michael B. Jordan, kterému budete chvílema i fandit a také Andy Serkis, kterého jsem si snad užil úplně nejvíc, protože ten chlap je prostě živel. Jako taková menší příprava na Avengers: IW to funguje skvěle. Hodnocení: 76%. ()

vito_corle

Po Avengers: Infinity War jsem viděl konečně i Black Panthera. Vůbec mi nevadilo, že jsem černou kočku viděl až po Avengers. Wakanda je krásně udělaná- barevná a Africká. Hudba je skvělá-hodí se k africké Wakandě, je plná domorodých melodií. Efekty, kostýmy domorodí válečníci je to jako výlet do národního parku. Zjizvený záporák , technické vychytávky, tradice. Co ale fakt nemělo chybu- královská garda. Bojovnice, které se nikým nemazaly. Něco jako Masajové v sukních. Jsem spokojený, další zábavná Marvelovka. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

14.11.2022

Přestože z druhého Black Panthera s podnázvem Wakanda nechť žije již není taková masivní společenská událost, jako kdysi při premiéře jedničky, diváci si na pokračování jedné z nejúspěšnějších… (viac)

Black Panther: Kina nechť žijí

Black Panther: Kina nechť žijí

13.11.2022

První Black Panther si získal nejen status významné kulturní události jako blockbuster, kde většinu rolí ztvárnili afroameričané, ale také vydělal hromadu peněz. Druhý to přesto neměl tak docela… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (viac)