Zranený vojak Konfederácie Inman (Jude Law) sa vracia cez vojnou spustošenú krajinu späť na farmu svojej milovanej Ady (Nicole Kidman) do Cold Mountain. Počas strastiplnej cesty sa stretáva s otrokmi a rebelmi a odráža útoky nepriateľských vojakov i lovcov ľudí. Útrapy však prežíva aj kedysi bezstarostná Ada, ktorá s pomocou tuláčky Ruby (Renée Zellweger) chráni rodinnú farmu pred zdivočenými útočníkmi. Túžba Inmana i Ady po láske v pekle občianskej vojny je silná, no cesta k vytúženému šťastiu sa stáva čoraz spletitejšou. (STV)

tron

„A očakávam, že si po sebe každá vynesie nočník.“ Americký veľkolepý epos, plný všetkého, čo má správny americký veľkolepý epos mať. Teda masové bojové výjavy (šaty v sekunde strhnuté z tela tlakovou vlnou, „kotol masakry“), bombastické herecké obsadenie (oscarová Zellwegerová, hnoj kydajúca Austrálčanka Kidmanová, mužne tajomný Law, dominantne otcovský Sutherland, svinský domobranca Teague v podaní Raya Winstonea), prekrásna divočina, silný scenár á la Odyseus o nezmyselnosti násilia a k tomu láska a smrť, smrť nesmie chýbať. Zaujímavé je, že podporné postavičky sú ešte zaujímavejšie, ako ústredné trio: Philip Seymour Hoffman ako chlipný kňaz, Giovanni Ribisi ako judášsky Junior, Natalie Portmanová ako osamelá vdova a Brendan Gleeson ako potulný muzikant. ()

B!shop

Dlouho jsem vahal mezi 3 a 4 hvezdickama, protoze to je tak mezi, ale nakonec davam 3. Film je to v pohode, vykon Zellweger byl vybornej, takze se nedivim, ze dostala oscara, ale vykon Kidman a Lawa stoji za prd. Law jeste obcas neco predvede, ale Kidman jen tupe cumi. Prosredi tu je vyborne, valkou znicena priroda je fajn, ale kdyz na to cumite 2 a pul hodiny, z kterych se mi vybavuje jen vybuch na zacatku, a pak nalezeni synu domobranou a jejich likvidace, tak je zbytek pekna nuda. Prislo mi, jako by to bylo slozene z jednotlivych scenek - Law nekam dojde, odehraje se scenka a de dal, pak je na rade Kidman, ktera neco resi, pak zase Law a tak furt dokola. Krome zacatku, kde je jak se Law a Kidman seznami a pusobi to jako spatna romanticka komedie - Kidman se furt stydi a Law blbe cumi. Cekal jsem, ze to bude nejaky poradny valecny drama, ale pribeh se silene vlece, zadny vetsi napeti a jak uz jsem psal - desna nuda. ()

Slasher

No..... Vole. Sledovat tu hodinu a čtvrt Nicole Kidman, kterou nemám rád, a zarostlýho Jude Lawa, který tu nemá to svý klasický charisma a za celej film se vlastně neusměje, jo... to mě ani ve snu nenapadlo, jak dobrá bude finální hodina. A tak místo velký plochý romance přišel jeden z nejvíc top romantických filmů, co jsem kdy viděl. A jelikož se ze mě během vztahů stal tzv. "omylem expert" na extra vytříbený žánr moderní americký romantiky ve filmu, věřte mi, COLD MOUNTAIN je fajn :) Dávám skoro pět hvězd, má to v rukávu hned dvě moje další srdcovky - samozřejmě prostředí občanský války (a to tak že zajímavě) a hraje tam v ne úplně mini roli Jack "Georgia" White. ()

Marius

Cold Mountain ma zaujal ako road movie Juda Lawa, i keď o jeho motivácii možno s úspechom pochybovať (taká love story neexistuje) . Práve kvôli rozštiepenosti filmu, ktorý podľa mňa nevie či je výbornou road movie alebo priemernou a preslzenou love story dávam 4. Cameá na ceste Inmana sú skvelé, úplne naj bola Natalie Portmann. Reneé si tú rolu povšetkých romantičkách užila a je to vidieť. K Nicole sa nevyjadrujem, nemám ju moc rád takže ani so štyrmi Oscarmi by ma nepresvedčila. Obrazovo je ale film naozaj krásny. ()

monolog

Tak ano, je to hezky barevně natočený, se smyslem pro detail, kompozici a podobný plky. Jenže třeba na Návrat Sommersbyho, kterej je ze stejnýho období, to prostě nemá. Je to příliš jednoduchý a vlastně na tu délku o ničem, postavy jsou nepřesvědčivý a příběh mě taky nijak nezaujal. V Sommersbym o něco jde, ale tady? Svým způsobem mi to připomínalo knížku od Durycha Bloudění a jen jsem si na konci říkal, jestli taky nastane počínání potomka na smrtelným loži. No, skoro. Co se týká obsazení, miluju, když každý herec je nejmíň o deset, ale spíše patnáct, let starší než jeho filmová postava. Ad Kidmanka, její zamilovaná naivka je jednou z nejnepřesvědčivějších zamilovaných naivek, jaký jsem viděl. Ad Zellweger, přišla mi až příliš rozšafná a vlastně až parodující zemitost nějaké odvázané vesničanky. Ad Law, kromě toho srdcebolnýho konce to byla jediná světlá postava celýho filmu. Ad všichni ostatní, šeď mlhy je příliš jasná ve srovnání s jejich unifikovanými obytnými buňkami. Konec filmu jen nasadil korunu a přičtu-li opravdu pitomé dialogy, tak tu máme opět jednoho adepta na nejlepší film roku Akademie. A pak že je western mrtvej... ()

Boss321

Úžasné vykreslení putování vojáka za svou láskou na pozadí americké občanské války. Anthony Minghella dokázal natočit výborný příběh s ještě úžasnější výpravou a s celou plejádou vynikajích herců v čele Judem Lawem, Renee Zellweger (Její podání Ruby bylo velmi povedené), Nicole Kidman nebo Natalie Portman (ta mne zaujala asi nejvíce). Jeden z nejlepších protiválečných filmů. ()

Faidra

"Oni způsobili tohle počasí a teď stojí v dešti a říkají ,doprdele, ono prší!' " Když si jeden můj oblíbený a bohužel už neaktivní blogger položil otázku, zda v občanské válce vůbec existují civilisté, možná měl čerstvě za sebou tohle... a možná vůbec ne. Každopádně na otázku, jak se vedlo těm, kteří to prostě chtěli nějak přežít, má Návrat odpověď jasnou. Jen bych docela chtěla vidět ty vékávéčkové fanynky, které se k tomuhle nechaly přilákat nálepkou filmu pro ženy, jakkoli tu láska a touha mají své nezastupitelné místo a v podání nepřekonatelného vypravěče Minghelly (bohužel už vyprávějícího pouze nebeskému publiku) je příběh jednoho skleníkového motýlka, kterému byl násilím setřen pel, aby se pod ním vyloupla silná a odvážná ženská, i tisíc dalších příběhů ve stínu křídel bohyně války jak poutavých tak drsných, protože nouze z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad. Ovšem pokud říkáme, že člověk je člověku vlkem, měli bychom se připravit na to, že nás vlci zažalují o urážku na cti... Herecky bez vady až na to, že mě mnohem víc zaujali představitelé vedlejších rolí než hlavní pár (Ada a Ruby měly větší chemii než Ada a Inman), když holt chcete dokázat, že není malých rolí, zavolejte si na to Ribisiho, Portmanovou, Gleesona a P.S. Hoffmana. P.S. Jeden z těch případů, kdy film právem zastínil knižní předlohu. ()

EdaS

Moc se mi líbila knížka (u nás jako Chladná hora) a film její duch vystihl přesně. Neměla to být romance (jak se domnívá většina, co předlohu nezná). Minghella velice citlivě přepsal a natočil skvělý román, který je spíš než romancí vyprávěním o překonávání životních utrpení a naději, že se nakonec dočkáme i nějakého toho štěstí. To ovšem může trvat jen chvíli... Herci, kamera i režie naprosto unikátní. Kidmanová i Zellwegerová dokazují, že patří k absolutní současné špičce. Potěší i skvěle obsazené vedlejší role (Hoffman, Portmanová, Sutherland a další). ()

H34D

Co lepšího se u sledování epické romance může přihodit, než že ji zcela uvěříte? Prožívat srdcervoucí cestu v přetěžkých časech za láskou je u Cold Mountain tak snadné... Vynikající výprava i celá vizuální stránka, poetika, citlivé dávkování emocí a hlavně perfektní herecké výkony - plejáda slavných jmen zde opravdu není samoúčelná - to vše podkresluje velice podmanivý filmový zážitek. Členění na jednotlivé, ať už více či méně podstatné, úseky zavání možná epizodičností - teoreticky, ovšem v praxi se jedná o promyšlené dokreslování výsledného efektu v podobě přijatelného prodlužování hořké cesty nazpátek... Byť mám pár výhrad, například k příliš sladkému konci a také trošku nepřehledným akčním scénám v úvodu, tak musím připustit, že Cold Mountain se mě opravdu dotkl. 9/10 ()

xxmartinxx

Cold Mountain jsem se dost bál, protože Anglického pacienta považuju jen za navoněné pozlátko. Tentokrát je to ale jiné. Možná i díky vždy skvělé Kidman. Minghella má ale opět problém vyprávět příběh a držet se dějové linie, takže místy nudí. Je to škoda, protože je tu velký potenciál, který je proměněný jen částečně. ()

Djoker

Minghella si na předchozích filmech pouze obrušoval režijní hrany, aby jednou mohl stvořit dokonalost. Cenami ověnčený Anglický pacient vypadá vedle Cold Mountain jako chudý příbuzný, který přišel na soutěž mladých talentů. Nechtěl jsem, aby to skončilo, protože ty největší příběhy bohužel nekončí moc dobře. ()

flanker.27

No já tomu možná nerozumim, ale za sebe bych řek, že na tom nic tak zvláštního nevidim, jak by řekl Varel Frištejnský. Především dementní scénář používající neskutečné množství berliček typu jdu, najdu pilu, něco přeříznu, chytěj mě, zabijou je, najde mě kmotřička babička a tak dále, zkrátka jakmile se najde nějaká komplikovaná situace, hned se jako deus ex machina snese dobrý anděl, který vše vyřeší. Mám-li to říct jasněji, něco takovýho bych taky uměl napsat. Hlavním hrdinům vůbec přeje štěstí, všichni jsou na ně hodní i když sami mají hluboko do kapsy, starají se o Nicole, zachraňují Juda a vůbec je vám jasné, že film před setkáním ústřední dvojice nenabídne nějaký zásadnější zvrat nebo nápad. Snad jediná skutečně nefalešně silná scéna je poprava otce Renée Zellwegerové, to je jedna *. Druhou dávám za vizuální zpracování, kdy bahno je bahno a krev krví. Ještě bych vyzdvihl miniroličku Cilliana Murphyho. To je asi vše dobré, co bych mohl říct. ()

Morien

Čím to je, že všichni pohlední muži ve filmu zemřou strašlivou smrtí? Na mysli mám samozřejmě vyplašeného vojáka v podání Cilliana Murphyho a potom toho roztomilého albína. Jinak film vnímám spíš v jednotlivých epizodách než jako celek, protože Nicole moc nemusím a už vůbec ji nemusím, když milostně vzdychá. Nejvíc se mi líbil fragment v Nataliině domě. "Říkají, že válka je mrak, který zakryl zemi. Přitom to oni způsobili tohle počasí. A teď si stojí v dešti a křičí: 'Doprdele, ono prší!'" ()

Sarkastic

Možná jsem jenom film viděl v horší kvalitě, ale jeho formální stránka/výprava mi nepřišla (kromě oné bitvy) nijak extra výrazná, a že jde o "megafilm", jsem vytušil až podle opravdu hvězdného hereckého obsazení, kdy byly i menší role, obsazeny známými herci (což mě velmi mile překvapilo). Třeba taková Renée Zellweger, kterou bych sice asi neviděl přímo na Oscara, ale v roli buranky se mi moc líbila a bavila mě (vlastně právě ona obstarala veškerou humornou složku filmu). Moc mě potěšila třeba i Natalie Portman, špatný vůbec nebyl Giovanni Ribisi či pidirolička Cilliana Murphyho. Ústřední dvojice byla taky moc fajn, ale čím víc o tom filmu přemýšlím, tak mi připadá, že snímek stál hlavně na hercích ve vedlejších rolích. Příběh zabavil, ale zkrácením stopáže by mohl být mnohem silnější, takhle se film rozpadal na jednotlivé epizody/úseky a nedonutil diváka se tolik emocionálně spojit s hlavními postavami. No a konec...už jsem si myslel, že se snad Američani zbláznili a u megafilmu zvládli závěr; pohled kamery na ležící milence ve sněhu, pomalé oddalování a závěrečná hudba...jenže jsem se v nich nespletl, protože hned nato přišel střih, obraz louky a spokojeného stolování...a já si jen povzdechl, že by američtí diváci bez toho alespoň částečného happyendu nejspíš vykrváceli, kdyby nebyl. Slabší 4*, kvůli hereckému obsazení rozhodně stojí zato tenhle film vidět. ()

Gilmour93

Čas války je jako stav alkoholového opojení - dokonale obnažuje lidské charaktery... Inmanova odysea by mohla stát zcela samostatně, ale bez farmářské nouze, co naučila ctnosti, by nebyla úplná. Minghella akademiky poškrábal na zádech, foukl jim do ouška, povískal je ve vlasech, to vše způsobem hraničícím se zištností, nicméně o dokonalé kameře Johna Sealea a festivalu královsky zahraných vedlejších rolí nemůže být pochyb. No, vlastně vyjma Renée, ta byla zralá na zacpání úst kukuřičným klasem, ale nakonec paradoxně Oscar goes to.. ()

Brouk

Nejdříve jsem dal za 4*, po druhém shlédnutí jsem přimhouřil oči a dal 5* za moc pěkné zpracování velmi staré stotry o lásce. Nikole, Jude byli skvělí. Kdo byl ale k "sežrání" byla Reneé (až ji bylo někdy moc)... A vůbec.. pro mě zvlášt zajímavá byla Natalie, která odvedla super práci a bude paní herečka... ()

sportovec

Feministické filmy z přelomu století představují výrazné oživení dosavadního vnímání velkých dějinných událostí. Válka Severu proti Jihu, konflikt Unie a Konfederace, tato druhá americká revoluce krvavostí svého průběhu i krajní bezohledností sváděných bojů musela být dotvořena zhruba dvacetiletým obdobím tzv. rekonstrukce, bez níž by obnova mírového života v USA nebyla vůbec představitelnou. Válčení mužů burcovalo sílu a vůli žen v zázemí. Mateřský motiv, vůdčí myšlenka pozoruhodného díla, je scelujícím, ale i syžet prorůstajícím a integrujícím prvkem. Je v něm i vášeň lásky, i propojenost dvou individuálně strádajících, ale ve svém propojení až ořekvapivě silných žen. Romantický kolorit, další výrazný rys kompozice Minghellova díla, umocňuje krajinně i v detailech silná kamera a strhující výkony obou protagonistek - Kidmanové a Zellwegerové. Silná a přesvědčující je i kresba prostředí amerického maloměsta třetí čtvrtiny 19. století. Feministický pohled - pro někoho snad až překvapivě - neobohacuje "jen" muže, ale určitě paralelně bystří a rozvíjí i vlastní ženskou sebereflexi. A to i v případě díla, které vysoce přesahuje kvalitativní hladinu danou působením perifernějších subžánrů světové kinematografie hraného filmu. ()

Ghost Rider vs. Dracula

Ghost Rider vs. Dracula

28.08.2010

Z natáčení v Bulharsku už je dávno vyhlášená noční můra hollywoodských herců i filmařů (napůl žertem si na něj stěžovali třeba Jean-Claude Van Damme či Bruce Campbell). Co je ale horší než natáčení v… (viac)

Renée producentkou

Renée producentkou

21.03.2006

Tak se zdá, že držitelka Oscara za výkon v Návratu do Cold Mountain a někdejší idol kulatějších třicítek ze dvou filmů o Bridget Jonesové, má v plánu rozběhnout také kariéru producentky. Pracovně… (viac)

Law a Minghella opět spolu

Law a Minghella opět spolu

28.02.2005

Jude Law si s největší pravděpodobností zahraje v BREAKING AND ENTERING, pro Miramax Films. Lawova role se má jmenovat Will a je to londýnský architekt, momentálně se nacházející v osobní i… (viac)