V zemi nikoho mezi Severem a Jihem nebojovali za modrou nebo šedou, bojovali za své přátele a rodinu. Film proslulého režiséra Anga Lee (Tygr a drak) vypráví příběh mladých Američanů bojujících za svou vlast v občanské válce. Jake Roedel syn německého emigranta a Jack Bull Chiles syn plantážníka z Missouri, jsou přátelé od dětství. Poté, co Jackova otce zabijí vojáci Unie, rozhodnou se oba mladíci přidat k Bushwhackerům, dobrovolníkům bránícím Jih. Z obou se stanou zkušení a obávaní střelci. Během nevlídných dnů jim začne pomáhat mladá vdova Sue Lee, do které se Jake zamiluje. S blížící se krutou zimou a sílící válkou se však skupina začne pomalu rozpadat, přátelé umírají jeden za druhým a dva mladí muži tak musí udělat zásadní rozhodnutí, zda-li bojovat dál... (Bonton Home Entertainment)

majo25

Trochu podivná miešanina romantickej drámy, westernu, americkej občianskej vojny a rasovej segregácie. Maguire je také chlapčiatko, ktoré sa hodí jedine do rolí romantických hanblivých chlapcov. A myslím, že obsadenie zachraňujú skôr ostatní herci. Napr. neznáma Jawel Kilcherová je viac než fajn. Výpravný príbeh má celkom slušné spracovanie, aj keď sa nevyhne hluchým miestam, za čo môže prevažne dlhočizná stopáž. Chvíľu trvalo, než ma dokázal vtiahnuť, ale potom to už klapalo. ()

jasiska

Ani mi nenapadlo brať tento film ako western. Celý sa mi páčil, pretože napriek tomu, že bol v podstate vojnový, nebojovalo sa tam až tak veľa. Navyše mal toľko rovín, až som sa čudovala, ako je možné, že z toho nie je jeden veľký maglajz. Ale to on nebol, film bol dokonale vyvážený. Ponúkal harmóniu rôznych chutí a po jedle som sa cítila príjemne na duši. A kto povedal, že speváčky nevedia hrať? Jewel bola očarujúca a spolu s ostatnými herecami podávali výborné výkony. ()

sud

Velice netradiční a realistický western. Zobrazuje nepříliš známou kapitolu Americké občanské války, kdy mezi sebou válčili na území Missouri Bushwhakeři (přívrženci konfederace) pod vedenením bandity Johna Quantrilla a Jayhawkeři (přívrženci unie). Velmi věrně ukazuje poraženou stranu, na níž hrdinové filmu bojují. No, ke konci spíše ustupují a utíkají. Velmi nabitou atmosféru sráží konečných dvacet minut, kdy děj přerůstá k romanci. Avšak závěr filmu je tak nádherný, že kdyby byl takový celý film, dal bych mu plné hodnocení. ()

darwin

Citlivě natočený nenápadný film o obyčejných mužích, které občanská válka zastihla v jejich dříve poklidném státě Missouri. James Caviezel rozdává charisma na všechny strany, Jonathan Rhys Meyers šíří strach a Němec Tobey Maguire je slušnost sama. Pan režisér se nenechává strhnout k nějakému moralizování a umně udržuje příběh o rodině a obraně svých hodnot v lidské úrovni. Plus za dobré hlášky. "Did you ever bedded with a women before?" "Girl, I killed 15 men!" ()

Radyo

Trošičku kratší stopáž by snímku podle mě prospěla, ale jde určitě o zajímavý snímek, který se (jak zmiňuje cityman) věnuje jen a pouze té poražené straně z občanské války Severu proti Jihu. Film disponuje solidními hereckými výkony, zejména Tobey Maguire v hlavní roli opravdu září (až na ten pekelně pubertální dabing), Jeffreye Wrighta jsem poznal až podle závěrečných titulků, ale byl taky hodně dobrý, stejně jako Skeeter Ulrich a rovněž citymanem zmíněná (nááááádhernááááá) Jewel. Ang Lee tímhle snímkem vpodstatě jen potvrdil svou vysokou třídu. ()

• Snímek byl natočen na motivy knihy "Woe to Live on", kterou napsal Daniel Woodrell. (Terva)
  • Postava Daniela Holta (Jeffrey Wright), černocha bojujícího společně s konfederačními vzbouřenci, měla předobraz ve skutečné osobě. Tento muž se jmenoval John Noland (1844 - 1908) a účastnil se Quantrillova přepadení města Lawrence v Kansasu. (p.a.douch)