Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, který je už považován za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje zprvu nejistě, neboť její muž jí připadá cizí: dříve nepříjemný tyran dnes působí něžně a soucitně. Je to ale opravdu její manžel? Pak je Sommersby obviněn z vraždy. (oficiálny text distribútora)

spiritus

Zajímavý, mírně poutavý a příběhově neotřelý filmový počin, který nadruhou stranu naráží na dějovou vlažnost a přímočarost. Nevím přesně, jak se k hodnocení tohoto filmu postavit, jelikož to není přesně šálek mého čaje. Když to budu brát podle svého indexu návratnosti se k filmu, tak by měl dostat 2 hvězdy. Film jsem viděl tuším 2x a to necíleně a víceméně náhodně a nic mě na něm nezaujalo tak, abych ho někdy sám vyhledal a znovu se na něj podíval. Nadruhou stranu je fér, přidat ještě jednu hvězdu, za poměrně slušné herecké obsazení, scénář a dobře zvládnutou režii. ()

Autogram

Výborná romantika, ktorá je znesiteľná aj pre mňa a po dnešnom opätovnom pozretí hlavných záverečných scén neváham nad 4* hodnotením. Výborné výkony hlavnej dvojice vynikli najmä v súdnej sieni a v ich súkromí. SPOILER Som rád, že sa tvorcovia nedali zlákať zmeniť záver na happy-end, čo by mohlo celý dojem z filmu pokaziť. ()

B!shop

Tenhle film jsem uz videl hodnekrat, rek bych tak petkrat, ale nepamatuju si, ze bych aspon jednou videl zaver filmu, takze jsem v podstate celej film videl az ted. A nijak to nezmenilo muj nazor na film, to jest, ze se jedna o skvelej film. Nekdo by moh rict, ze film pusobi trochu levnejc, coz je sice pravda, precejen to misty vypada jak Doktorka Quinnova, ale to, co filmu schazi na kulisach, skvele vynahrazuje vytecna hudba, ktera by se klidne hodila k mnohem vypravnesimu filmu. A i kdyz se toho ve filmu moc nedeje, presto svizne odsejpa a ani na moment nenudi, taky diky skvelejm hercum, hlavne Jodie Foster a Billu Pullmanovi. Gere se taky prekonava, ale proste ma obcas ten svuj tupej veselej vyraz. Cekal jsem, ze bude na konci nakej velkej projev, coz bylo, ale tady jsou motivace hlavniho hrdiny krapet jiny, takze je to v podstate originalni. Na tenhle film se vzdy rad podivam. ()

Agatha

Velmi dojemné romantické drama, ve kterém Jodie Foster předvedla další ze svých strhujících výkonů. Richard Gere se také docela snaží, ale na svou kolegyni zkrátka nemá. Průběh filmu je takový pozvolný, ale k závěru se děj začíná vyostřovat. Konec je velmi dojemný a docela dost mě překvapil, čekal jsem daší happy end, ale ten se díky Bohu nedostavil. Jediné co bych opravdu nedoporučil je český dabing - Sabina Laurinová a její unilý a jemný hlásek se k Jodie Foster prostě nehodí. ()

Ingtar2

Movie Challenge Máj 2022/Griph #1: Dobre, na rovinu priznávam, pozerať film s ruskými titulkami je fakt haluz - ale to nič nemení na tom, že tento film je naozaj zvláštny úkaz. Prvú polovicu ide pomaly ako autobus plný miestnej šľachty z Popradu do Spišského Štiavnika ktorému zhorela prevodovka (nič príjemné, odkúšané za vás), len na to, aby sa v druhej polovici z toho stala nadpriemerne dobrá dráma zo súdneho prostredia s predvídateľným koncom. Prostredie je vystihnuté dobre, herci hrajú čo majú (tu nerozumiem ospevovaniu Jodie Foster, minimálne scéna pri ktorej ju švacne o pole je ako vystrihnutá z Živého biča), kamera si "odvádza svoju štandardnú prácu" a aj keď hudba nie je úplne na zahodenie, myslím, že Elfman spravil už aj lepšie soundtracky - minimálne v tohtoročnom Multiverse of Madness. Tl;dr: Ide o mierne nadpriemernú dobovú romantickú drámu ktorej akosi chýba humor, ľahkosť a zrozumiteľné odkomunikovanie záveru - ktorý bol mimochodom celkom podarený. Podobných námetov bolo za posledné roky dosť, a napríklad také Gieokeui bam sa s tým pohralo o dosť lepšie - minimálne originálnejšie. Celkovo je to za 60%, 3*. ()

• Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)
  • Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)