Sever proti Juhu

USA, (1985–1994), 23 h 11 min (Minutáž: 90–94 min)

Predloha:

John Jakes (kniha)

Patrick Swayze, James Read, Lesley-Anne Down, Wendy Kilbourne, Kirstie Alley, Terri Garber, Genie Francis, Philip Casnoff, Lewis Smith, Jonathan Frakes (viac)

Gig

Seriál našeho mládí, co jsme hltali jako třeba Kořeny. Příběh dvou kamarádů, které rozdělila válka Severu a Jihu. Ony kamarády hráli tehdejší idol dívčích srdcí Patrick Swayze a James Read. Postavy byly velice příjemně sestaveny. A tak jsem měl rád tu intrikující sestřičku Terri Garber, která ji hrála dokonale. Taky hajzl a tyran v podobě Davida Carradineho byl dokonalý, Malou roli zde střihl i skvělý Robert Mitchum. Nezapomenu na maminku a její smrt Patricka tedy Orryho, kterou hrála moje oblíbenkyně Jean Simmons. Trošku mě štvalo, že v druhé sérii přeobsadili problematického bratrance Charlese Maina a ještě jednou učinili změnu už slabší třetí sérii (ale ono i kniha třetí - Nebe a peko - byla slabší). Dnes už stačí povzdechnout, že se takové seriály netočí. ()

batik

Príbeh sa točí okolo dvoch synkov a ich rodín z lepšej spoločnosti v polovici 19. storočia v USA. Severania Hazardovci sú majiteľmi továrne, južania Mainovci zase vlastnia plantáže. Prvá séria sa odohráva v priebehu cca 20 rokov pred začiatkom občianskej vojny v USA. Druhá séria opisuje udalosti počas vojny a posledná sa odohráva po jej skončení. Treba ešte dodať, že záverečnú sériu vo svojom komentári nehodnotím, lebo som ju videl dosť dávno, natočili ju s odstupom niekoľkých rokov a bola oveľa slabšia, ako prvé dve, ktoré boli kvalitou viac menej rovnaké. Seriál sa vyznačuje na TV tvorbu naozaj veľkou výpravou, skvelými kostýmami a kulisami. Kvalitne sú spracované aj bojové scény z občianskej vojny a dali si záležať, aby boli aj historicky verné, napr. južanský vojaci väčšinou nemajú uniformy, ale skoro všetci sú v civile, keďže na rozdiel od vojska severu t. j. armády USA nešlo o pravidelnú armádu, ale domobranu vzbúrencov. Tento fakt je v mnohých filmoch a seriáloch odohrávajúcich sa v čase americkej občianskej vojne ignorovaný a vojaci konfederácie majú chybne všetci do nohy šedé uniformy. V seriály sa objavujú vo väčších alebo menších úlohách naozaj veľmi známi herci, takže je jasné, že peňazí mali tvorcovia dostatok. Aby sme len nechválili, tak ako problematické sa mi zadá, že tu vystupuje množstvo postáv a tie hlavnejšie majú každá svoju vlastnú príbehovú líniu, ktorá má v jednej časti vyčlenených tak 10 minút a preto sa skáče z jednej linky do druhej a seriál tak pôsobí hrozne rozsekano. Problém mám aj s tým ako sú napísané jednotlivé postavy, ktoré sú strašne šablónovité až nerealistické, jednoducho dobrí sú až odporne dobrý a zlí sú naozaj veľmi zlý. Inak sa, ale jedná o vcelku vydarený historický seriál. 65% ()

fabecc1222

Není to úplně běžný způsob hodnocení, ale toto je jedna z vyjímek, u kterých se to MUSÍ udělat. Pro objektivní zhodnocení je totiž nutné seriál rozdělit na dvě části. 1. - 2. řada 5/5 - Velkolepá dobová romance, odehrávající se na pozadí Občanské války. Z mého pohledu dost možná nejlepší věc, která na tuto tématiku byla natočena. Tvůrci tu těží i ze zřejmě velmi vydařené předlohy, na kterou se chystám, a díky ní tak mají jako esa v rukávu výborné postavy jako Orry Main či jeho protějšek George Hazard. Plus se k tomu přidává i výborný casting, kdy se tu objevuje jedno známější jméno vedle druhého. Je neuvěřitelné, jak se podařilo skloubit všechno to, co dělá kvalitní podívanou tou kvalitní podívanou. Nechybí tu romantická linka, obrovské bitevní vřavy, politikaření, dobové osobnosti. Všechno to znázornění kontrastu Severu a Jihu je tu tak výborně a realisticky znázorněno, že nevěřím, že by se to někomu v dnešní době takhle podařilo natočit. Ano, nemám problém tady říct, že takovéto věci se dnes už netočí. 3. řada 1/5 - Tady to tvůrci kompletně pohřbili, a to nejen obrazně. I některé postavy jsou pohřeny, a to takovým způsobem, že si budete myslet, že prožíváte nějakou noční můru. Spousta uzavřených dějových linek se tu naprosto zbytečně znovu otevírá a úplně mění jejich vyznění. Podle všeho už ani předloha k třetí částí není tak dobrá, ale tady měli mít tvůrci více soudnosti, a vůbec se do toho tak nepouštět. Oproti prvním dvou řadám neuvěřitelný sešup dolu. ()

Kontryhelka

Jak my se ségrou tuhle sérii milovaly. Těšily jsme se na každou novou epizodu, která vždycky v tom nejlepším končila. A čekat týden, to byly muka. Ale ve své době to tak bylo a my měly radost z každého dílu. Opravdu hodně povedená klasika, která pěkně popsala kus  dějin. A prima krásní hezcí herci jako příjemný bonus. ()

NinadeL

15/15 Jižanská sága na způsob Jihu proti Severu Margaret Mitchellové a Scarlett podle Alexandry Ripleyové. Herecky zářící Patrick Swayze a Kirstie Alley. První dvě série byly velmi vyrovnané, dotáčky po letech už jen úsměvné. Nicméně díky rychlé adaptaci prvních dvou knih z trilogie North and South, Love and War a Heaven and Hell Johna Jakese byl v seriálu zachován tehdejší autentický pohled na věc. ()

• S výnimkou vojenských uniforiem alebo odevu zamestnancov nenosila žiadna z hlavných postáv v seriáli dvakrát rovnakú vec. Jedinou výnimkou je Ashton (Terri Garber), ktorá mala oblečené fialové šaty pri príchode aj odchode z Mount Royal. (misterz)
  • V úvodní bitvě mezi Severem a Jihem u Bull Runu je v záběru na bitevní pole vidět kamerový jeřáb. (pávek)
  • Natáčanie trvalo viac ako dva roky. Scenár obsahoval 940 scén a mal 540 strán. (misterz)