Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

iXtr3m3

PRVÁ SÉRIA: Premyslené, fascinujúce, prekvapivé, "neamerické", niekedy nervydrásajúce, inokedy zbytočne naťahované, vo výsledku ťahané najmä ústrednou dvojicou hereckých és. Myslím si, že to bolo zbytočne naťahované. Vedel by som si to predstaviť o dve časti kratšie, hutnejšie. Na druhú stranu po toľkých rokoch od premiéry, konečne som tomu dal šancu a neľutujem. Iný ako klasický klišé americký pohľad na vyšetrovanie. Herecká esá si to dávali neskutočne, oba charaktery, ich vzostupy, pády, úpadky, návraty, nezhody, spolupráca, súkromné problémy, všetko to do seba čosi malo a nebyť nich, tak to nie je ani zďaleka tak dobré. DRUHÁ SÉRIA: Veľmi silné tri hviezdy, vlastne som dal tri namiesto štyroch len preto, že prvej sérii som dal štyri a nechcel to zvyšovať, inak by si to štyri zaslúžilo. Jasné, nedostali sme "až také herecké esá" ako v prvej sérii, ale pozor, nenechajte sa oklamať. Colin Farell je charizmatický herec už roky, Vince Vaughn vie dramatické úlohy zahrať lepšie ako komédie, Rachel McAdams nebola možno až tak super voľba, ale dala sa, Kelly Reilly bola na svojom zmenšenom priestore fajn (podobá sa na moju ženu o pár rokov dozadu :) a samozrejme Taylor Kitsch, to je talent, ktorý čoho sa dotkne, tak to sála nervydrásajúcou atmosférou. Bolo to neskutočne odlišné od prvej série, viac hlavných postáv, vyšetrovanie na pozadí, na prvý pohľad skrachované existencie prechádzajúce si doslova očistcom, len aby skončili tak, ako každá z nich skončila. Mimochodom takto neamerický koniec by som veru nebol čakal a niekto to síce kvôli tomu zhadzuje, ale ja napriek tomu, že sa mi to nepáčilo, tak oceňujem odvahu tvorcov, urobiť to tak, ako by to dopadlo v skutočnom svete a nie rozprávke, ktorých máme okolo fakt plno. Mať do na pozadí mená ako v prvej sérii, myslím teraz režiséri, scenáristi, tak to vyskočí určite vyššie. Takto zatiaľ nechávam veľmi silné tri hviezdy, ak by som niekedy zvýšil prvej sérii o hviezdu hore, tak rovnako zvýšim aj tu. TRETIA SÉRIA: Opäť silné štyri hviezdy. Od Mahershalu som čakal výkon, ale priznám sa, že od Dorffa by som to nebol čakal, vždy to bol béčkovo-céčkový herec a tu sa ukázal. Opäť iný príbeh, opäť viaceré časové línie, možno trošku mätúce v niektorých momentoch, možno viac vaty, ako by bolo prípustné, ale to sa už stalo trademarkom tejto série. Veľmi sa teším na štvrtú sériu, ktorá má slabšie ohlasy, ale videl som začiatok prvej časti a hneď ma to chytilo, tak uvidím. ŠTVRTÁ SÉRIA: Zaujímavý začiatok, potenciál menej vaty kvôli skrátenému počtu dielov, zaujímavá výprava a obsadenie, ale zabité nenaplneným potenciálom, nejasným záverom, nasilu samozničujúcim sa správaním hlavných postáv, nikam neposúvajúcimi sexuálnymi scénami, ktoré neboli ani trošku vzrušujúce, nasilu toxickými vzťahmi a správaním sa hlavných postáv, nasilu pretláčané LGBT, Woman Power a iné atď. atď. Čakal som omnoho omnoho viac. ()

kukuuuc10

HBO přišlo s dalším výjimečným výplachem mozku. Matthew McConaughey je vážně ve formě. Zaujala mě hned úvodní titulková sekvence, provázená splývající hudbou. Co udělám já cca ve 3 ráno, když nemohu spát? Pustím si Temný případ s domněním, že se kouknu na první díl, unaví se mi oči, označím 5 hvězd a půjdu spát. Myslíte, že jsem to udělal? Závislost se dostavila velice rychle. Teď už to je jenom o tom čekání na pondělí. ***** ()

Kanca

Zatím jsem viděla pouze tři epizody, ale už teď můžu zaručeně říct, že jsem jasnej fanda Temnýho případu. Každý díl jsem napnutá jak struna, každý díl jsem znechucena tím americkým venkovským prostředím, které ale skvěle podtrhává atmosféru celého příběhu, a každý díl jsem nadšená z hereckých výkonů obou hlavních hrdinů. Hlavně teda z Matthewa McConaugheye, kterého jsem snad doteď neviděla hrát lépe. Takže 95% a doufám, že budu stejně nadšená i nadále. A PS: Lepší seriálové intro jsem snad ještě neviděla! ()

Jierl

po čtvrtém díle jsem si říkal, že by tohle mohlo stát za pokračování a po pátém už se nemůžu dočkat příštího týdne! ()

Hanys_

Atmosférická pecka, která zase trochu smazává rozdíl mezi současnou tv produkcí a kinem. Rozjezd byl celkem pozvolný, ale nejpozději u 4. dílu (a její závěrečné desetiminutovky) mi bylo jasné, že mě Fukunaga a Pizzolatto mají v kapse. S1 5/5._Druhá série je jiná, ale zase boží. Závěrečné dva díly patří mezi to nejlepší, co se dá v telce vidět. S2 5/5_Třetí série byla po tom několikaletém čekání malým zklamáním. Dějově rozhodně nejslabší. S3 3/5 ()

kedl

Není to tam a to jsem se na True Detective strašně těšil, možná až moc. Když tak koukám na hodnocení, tak jsem asi jenom jeden z mála, kterého tento "kult" nestrhl. Nechci kritizovat, ale byla to vcelku nuda. Co, ale musím vyzdvihnout, tak to jsou herecké výkony obou hlavních představitelů, které jsou bezchybné, ale stejně jako Martyho mě Rust začal srát těmi svými myšlenkovými pochody, hned od začátku, škoda, čekal jsem něco jiného. 1. Série – 60% ()

Ashar

Začal jsem sledovat teeeemmmnnnýýý pppřřřííípppaaaddd a přemýšlím nad tím, jestli usnou dřív ti detektivové, nebo já. No jestli se prokoušu do osmého dílu a neumřu nudou, pak dopíšu svůj komentuáááááář. ()

ChrisBa

Atmosferický seriál, ktorému vládne Matthew McConaughey s Woody Harrelesonom. Ich dialógy s jemnou dávkou humoru nemajú chybu. Treba podotknúť, že seriál nie je len o prípade, ale aj o psychológii postáv. Na jednej strane je to nepochybne dobrý smer, ktorým sa seriál uberá, no na strane druhej je to na úkor lepšieho prípadu. Chýbal mi tam väčší kúsok vyšetrovania, sledovania, zápletky a podobne. Preto som musel pozerať viac častí naraz, keďže v jednej časti sa prípad nijako zvlášť nikdy neposunul.Sú to však len chybičky krásy,pretože temné je to dosť, atmosféra je hustá no a keď sa k tomu pridá Matthew McConaughey(podľa mňa v životnej forme), tak nemôžem to nakoniec hodnotiť inak než na výbornú.. ()

HArna

Luxus! Luxus! Luxus! Woody Harrelson a hlavně Matthew McConaughey opravdu strhující výkony. Je těžký o tomhle psát, protože to musíte jednoduše vidět! ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. Luisianská série: Nástup Temného případu je drtivý: luxusně obsazené detektivní duo, filmová kinematografie, na níž stále nejsme na obrazovkách úplně zvyklí [je dobře, že nás HBO takhle hýčká?], hudba jak od Reznora, voodoo-atmoška a la Angel Heart, žánrově košatá zápletka a až románově rafinované narativní blaho. Jeden by věřil, že někdo protáhl Zodiac na osm hodin. I když lze příběhu snadno propadnout, některé z příslibů se tak docela nenaplní. Přestože Rustova paranoidní podezření nikdo nevyvrátí, košatost případu přijde v závěru vícero-méněro nazmar. Podivné duševní stavy, vize a-la-Dale-Cooper pro třetí tisíciletí [rozuměj: jedodušší a efektnější], zůstanou nečekaně zcela stranou. Že se Rustův temný světonázor teologicky převrátí, se sice dalo od amerického bijáku čekat, rád ale být nemohu, protože to tenhle kreolský noir ředí kýčem. A přesah na úrovni zodiacovské otázky, o čem vlastně svědčí ochota věnovat život pátrání po identitě nějakého sadisty, se rozpouští v koukavě slasherovém masomlejnku osmé epizody. Seriál činí konzumovatelným opakovaně buddy-chemie a rozhovory-o-něčem mezi McConaugheym a Harrelsonem. Že ovace sklidil hlavně první jmenovaný, představuje běžnou diváckou nespravedlivost. Rustův rock'n'rollový charakter byl prostě jen líbivější, Harrelsonův férově zemitý jižanský fízl byl bezpochyby zahrán daleko lépe. Názorové střety obou jsou ale tak-jako-tak k popukání. Nečekaně zdravá je skutečnost, že nevyhnutelnou druhou sérii čekají nejspíš dva zbrusu noví parťáci. I když je to vrchovně neskromné, přeji téhle žánrové lahůdce ještě vydařenější budoucnost. Čtyři-a-půl. Kvůli skackavým kozám, s nimiž si užil zejména Harrelson, zaokrouhluji na pět. Kalifornská série: Pizzolatto opakuje trik s většinou jeho kladů a neduhů. V souladu s televizní logikou je začátek vlastně daleko zajímavější než závěr, splétání podnětnější než rozplétání, které nemá daleko k rozetnutí. Pochvalu zasluhuje víc než co jiného casting, z hlavní čtveřice zasluhuje naprosté uznání hlavně roztřesený Colin Farrell, jehož troskovitý polda před zhroucením s anti-midasovským dotekem je věrohodnější, než dovoluje samotné psaní. Angel-heartovský noir vystřídala špína ve střihu Čínské čtvrti, okultno pak čachry s pozemky, politická lůza, vysoká hra peněz - a děs z toho jde nemenší. Arkansaská série: Nejlepší série. Zaprvé jde zjevně prvotřídně fotogenický stát, spojující to nejlepší z obludnosti USA s hrozivou pohodou Máchova jezera. Za druhé jsou dvojice Ali/Dorff v první řadě herci a až jaksi potom šašci, na rozdíl od nejmenovaných předchozích. A za třetí je to výborně napsané - nebojí se to být pomalé jako umírání a velmi zle se to vysmívá iluzi pokroku. Pizzolatto ale hlavně poprvé dosáhl úplného sjednocení detektivky a dramatu. Trik boje o záchranu zbytků paměti napojuje zločin na biografii hlavních hrdinů dokonale. A co jiného tu od začátku šlo? Jsi jako krásnej pták co sere lidem na hlavy... ()

Giggs

Serial sice nadpriemerny, ale napriek tomu hype jak sviňa. 2.seria nema spolocne s tou povodnou okrem nazvu absolutne nic. Uz to nema taku temnu, rozvlacnu atmosferu, je to komercnejsie, akcnejsie a rychlejsie to odsypa. Je z toho nieco uplne ine. Napriek tomu to hodnotim rovnako pozitivne. Aj 2. seria ma nieco do seba. ()

Stružák

Ježkovy voči, to to bylo utahaný. První tři díly obzvlášť, další 4 pomalu nabíraj na obrátkách a když má přijít nějakej dechberoucí závěr, tak přijde poslední díl, kde konec tak nějak přijde a zase zmizí. Postavy jsou nezáživné, vůbec nerozvinuté do hloubky. Herecky moc nevím, co si o tom myslet. Woody Harrelson je fajn, ale Matthew McConaughey snad za celou dobu drží jednu stejnou kamennou tvář. Temnej případ je pro mě zklamání. ()

tom.nosek

1. řada: Ani House of Cards, ani The Newsroom, ale True Detective je asi zatím nejpoctivěji natočený seriál, který jsem kdy viděl. Má to prostě všechno, důmyslnou zápletku, velice dobrý styl vyprávění, charakterní postavy, všechno do sebe zapadá a sedí, smysl pro detail. Seriál také naprosto přesně vystihl jih USA, od přízvuku herců (hlavně Woody Harrelson si to fakt užívá) až po prostředí a celkový pocit ze seriálu. Zamrzela akorát trochu nevýrazná Michelle Monaghan a pomalejší první cca dva díly. Jinak poprvé jsem viděl, že takový ten old-school "sépiový nádech" ze staré doby nebyla 80. léta, ale přesunuli jsme se o dekádu později do 90. let. Devadesátky jsou odteď ta léta, na která vzpomínáme s nostalgií a kdy ještě nebyla všechna ta technika. Cítím se staře. 5*. 2. řada: Spolu s první sérií má druhá řada společného snad jen to, že jde o krimi a že je seriál stále opravdu poctivě propracován. Bohužel má pokračování ale několik neduhů. Tím hlavním je množství postav. První řadu jsem koukal "v kuse" a měl jsem co dělat, abych stíhal všechna jména, obličeje atd. V druhé řadě, kterou jsem sledoval poctivě týden po týdnu, jsem se celkem ztrácel, protože postav v centru dění bylo přinejmenším 3x tolik. Tím se vytrácí dost napětí, protože jsem jednoduše nevěděl, o kom je řeč. A bohužel i ten konec je takový relativně otevřený a není to uzavřeno úplně tak, jak bych si přál. Plus za Vince Vaughna, jak za herce, tak za jeho postavu. 3*. ()

SpaceOdyseus

2. Serie: Oproti prvni ztratila mysteriozni hav a pribrala na postavach a zamotanosti pripadu ale tizivosti a bezutesnost atmosfery zustala tam, kde ji mame radi. Hlavni postavy jsou stale "v prd*li", bez vyjimky vsichni jsou skvele obsazeni, celych osm dilu je vyborne natocenych s pouzitim hudby, tak ze slouzi deji, a hlavne cely pripad funguje po detektivni strance o to tu jde v prvni rade. 3. Serie: Ja osobne bych si pral vic vysetrovani, vic mysteriozna, proste vic vseho, co bylo tak skvele v prvni serii. Jako ano, dostaneme to, ale prvni housle tu hraji vztahy dvou detektivu a rodiny. Ctvrta partnerska hadka me uz moc nebavila. Ale stale jde o nadprumernou detektivku, skvele zahranou a paradne odvypravenou. ()

Frakira

Po naprosto skvělé první sérii, přišla druhá, která značně (až na Colina a Vince!) pokulhává...Myslím, že by měly být série, co se hodnocení týká, oddělené... ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)