James Bond: Spectre

Réžia:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (viac)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, ktorý ho privedie na stopu neslávne známej zločineckej organizácii. Postupne rozplieta zložitú pavučinu klamstiev, aby napokon odhalil desivú pravdu o SPECTRE. (Forum Film SK)

Arkanoid

Bond sa snaží dostať ešte hlbšie do svojich počiatkov a lepšie tak prepojiť filmy s Danielom Craigom s tými ostatnými. Opäť sa začína nezabudnuteľnou adrenalínovou akciou (na vrtuľník, ani lietadlo nezabudnete), príbeh sa rozumne posunie znova o kus ďalej a čaká nás nielen bondgirl, ale aj bondmilf. Jednoznačne kvalitatívny pokles po Skyfall, táto misia agenta 007 sa síce snaží ísť do hĺbky, ale zbrane, ktoré používa, sa zdajú byť neefektívne. Povrchné narážanie na veľké emócie vyjadrené kamennou tvárou Daniela Craiga už po Skyfall nedokáže zaujať rovnakou mierou znova. V Skyfall sa zdal fyzicky a psychicky vyčerpaný, divák sa oňho mohol právom báť, no v Spectre je už znova fit a v starých koľajách zvláda každého protivníka a ak nie, pomôže mu stará známa kamarátka náhoda. Spoločná minulosť Bonda a Blofelda sa jej opisom zdá byť hlboké emócie budiaca, takisto mohlo byť vďaka tomu viac spoločných scén, no tvorcovia ju len hlúpo načrtli a ďalej nevyužívali, navyše Bond sa zdá byť pri tomto Blofeldovom spomínaní slepý, hluchý a nemý. Christoph Waltz si tu po Tarantinových opusoch len oddychuje. Z hercov zaujme ešte Ralph Fiennes, ale aj on už dostal väčšie úlohy, v ktorých šiel na maximum a úloha M žiaľ vyžaduje len zlomok jeho talentu. C a jeho prejav pri odhalení je už klišé, podobné reči už boli vyrieknuté neúrekom a keď si chcem dať prefackanú demokraciu alebo iný útlak, pozriem si Black Mirror, ktorý ma mnohokrát nadmieru uspokojí. Hanbou je aj pokus o psychickú deštrukciu v opustenej budove, javí sa len ako úplne zbytočný, bez originality a s úbohým chamtivým cieľom mať viac príbehu a minút. Film pobaví ako väčšina bondoviek, spojí pár kúskov skladačky tejto filmovej série, no po výbornom Skyfall sa aj tak pýtam, prečo vznikol film, ktorý sa nastavenú latku tým predchádzajúcim nepokúsil prekonať, len ju pohodlne podliezol. ()

sedm.1

Je tedy pravda, že sem, tam se vynoří bondovka, která mě skutečně nadchne, jako byly třeba Brosnanovo Zlaté oko, či Craigovo Casino Royale, jinak pro mě ale bohužel „značka“ James Bond rozhodně neznamená záruku vysoké kvality a nikdy nemívám od dalších jeho dobrodružství nějaká přehnaná očekávání, čímž ale nechci ani zároveň tvrdit, že veškerá Bondovky filmařsky neuznávám, jen prostě nejde úplně zrovna o mou srdcovku. Každopádně, Spectre mi určitě přišlo o něco lepší než předchozí dva díly. I zde se sice projevil právě asi můj největší problém s veškerými bondovkami, kdy mě opětovně příliš neoslovila v podstatě celá zápletka, která se znovu snaží o překvapivost, originálnost, chytrost, mazanost a já nevím co ještě, ve výsledku to ale je spíš jen zbytečně překombinovaný, nekompaktní a neukočírovaný gulášek, kterému by mnohem více sedla přímočarost a jednoduchost, ale to je prostě jen můj osobní pohled. Jinak je Spectre ale v pořádku, film nabere hned od prvních minut vážně divoké tempo a vydrží mu až na pár „omáčkových“ scén až do explozivního finále a hodně mě bavila akce, která má fakt grády a třeba taková bitka ve vlaku je vrcholem akční podívané, a to nejen co se tohoto snímku týče. Mezi další odvěké negativum této série ovšem, Spectre nevyjímaje, pak patří záporáci, kdy to tentokrát ale tedy rozhodně není vina castingu, neboť samotný Christoph Waltz je úžasný, ale ta jeho postava je tu zkrátka fakt nevýrazná, nudná, plochá a prakticky i bez většího prostoru na vystrčení drápků. Škoda. Co se Craiga týče, on je prostě úplně jiný než jeho metrosexuální předchůdci, on je totiž v první řadě především fakt drsňák, neustále nasranej, nekompromisní bijec a mě tato Bondova poloha docela sedí, jen tedy začínám mít menší potíž s tím jeho ne zrovna dvakrát příjemným ksichtem a postupem věku mi to přijde snad horší a horší. A když se ještě zmíním o dámském osazenstvu, Léa Seydoux je snad nejohavnější a nejnesympatičtější bondgirl a opravdu vzteklej jsem z pouhého štěku božské Monici Bellucci, kdy jsem očekával, že dostane mnohem, mnohem větší prostor a ne je pár ubohých vteřin, tomu říkám podraz na diváka! Jinak ještě zmínit mohu atmosféru, která je v pohodě a funkční a emoce, které naopak zas až tak přesvědčivé tedy nejsou. Nuže a zkrátka, Spectre mě na zadek neposadil, ale minimálně díky výborné akci a drsnému Craigovi jde jistě o jednu z těch lepších bondovek, která rozhodně nenudí, ale co naplat, je to prostě Bond, no :-/. ()

srbak

Zdá sa mi, že sa občasne s Bondom až príliš experimentuje, a tak vznikajú filmy, ktoré zabúdajú na samotnú podstatu Jamesa Bonda, ako bol stvorený Ianom Flemingom. Spectre je dokonalým príkladom toho, ako veľmi sa dá s pôvodným "oldschool" hrdinom pohrať, aby sa dostal do podoby, v ktorej vlastne vôbec nepripomína svoju predlohu. Za mňa to bolo veľmi sladké, veľmi predvídateľné, a svojim spôsobom veľmi nebondovsky natočené. Isteže, ženy k Bondovi patria a sú jeho neodlučnou súčasťou, avšak prevedie Spectre na mňa vo finále pôsobilo nepresvedčivo, avšak verím, že sa na to pekne pozeralo - keď som odchádzal z kina, bol som pomerne nadšený. Po opätovnej projekcii musím povedať, že film je ako taký docela plochý a tento štýl mi proste ako divákovi nesedí. ()

GeorgeHans

Mendes prvýkrát sklamal. Jamesa samotného mám stále radšej, a keď sa riešil jeho romantický život tak ma to dosť silno bavilo. Lenže ten film ma bavil iba vtedy, čo je už pri akčnom blockbusteri výrazne podivná skutočnosť. Všetky tie ohromujúce naháňačky, prekvapivé zvraty a podlí záporáci tu už boli a ani trocha nenadchli. ()

Wally

Je nutné si přiznat, že Skyfall to není a jeho kvalit tento nový díl nedosahuje, ale tvrdit, že jde o špatný snímek je nesmysl...film má ´tah´, je v něm plno akce a spousta vtipných a trefných poznámek při kterém se kinosál zasměje...jinak, ale ani nedutá a fascinovaně kouká...a fandí Jamesovi..,jak jinak... Strašně se mi líbily odkazy na předešlé díly a naznačená provázanost....L. Seydoux beru od Casino Royal s E. Green konečně zase za právoplatnou BondGirl a Ch. Waltze za důstojného protivníka s charismatem, které blonďatému J. Bardemu trošku chybělo.... Jediné, co bych snad vytknul je fakt, že dost fanoušků bylo namlsáno na M. Bellucci, která se ve filmu objeví čistého času asi 3 minuty a v podstatě nedostala vůbec prostor se ´ukázat´ :-) Nevím jak to dělají, ale nevybavím si jinou filmovou sérii či film samotný, kde by jen úvodní titulky s titulní písní bylo možné brát za neskutečně oku lahodící umělecký produkt.... ()

adam9

Ačkoliv Casino Royale a Skyfall patří do mé pomyslné top 10 Bondovek, Daniel Craig si mě jako agent 007 nikdy pořádně nezískal. Ovšem zmíněné dva díly měly super děj, záporáky a Evu Green. Spectre nikoliv. Akce poskrovnu, Ernst Stavro Blofeld bez větší "insane jiskry" a respektu no a linie s Léo Seydoux...proč zase?! Ovšem stále je to Bond, který hýří vtipem a zdárně spěje k rozuzlení své minulosti. Moc jsem se těšil, a i když mám několik výhrad na čtyři hvězdičky se to vyškrábe. Quantum of Solace byl zkrátka větší výbuch. ()

velkyvezir

Neskutečné zklamání. Skvělý úvod v Mexiku vystřídaly zdlouhavé monology sem tam prostřídané nějaku tou akcí. Tam, kde se kino smálo, bylo mi stydno, že typický britský humor vystřídaly z palce vycucané prvoplánové vtípky. Potenciál Christopha Waltze zůstal zcela nevyužit stejně jako Monicy Belluci, u niž jsem si pokládal otázku, proč tuto postavu vůbec do děje vtahovali, když nijak film neovlivnila, protože informaci o konání sjezdu Spectre mohl Bond získat i jinak, že? Odkazováním na předchozí Bondovky (výrok "Povolení zabíjet" odkazoval na Licence to Kill, klinika v Alpách na On Her Majesty's Secret Service, honička ve sněhu na For Your Eyes Only, rvačka ve vlaku na Love from Russia atd.) film opakuje totéž, co už jsme ale přece jednou v jedné Bondovce (Die Another Day) viděli, tak proč znovu? V neposlední řadě Bond girl bez charismatu (který naopak má Monica a zde se divím, že ji jako Bond Girl nevyužili už za Brosnana). Prostě mne ten film nenadchnul tak, jak to dokázalo Casino Royale a Skyfall, nebojím se říci, že i Quantum of Solace mne bavilo více než Spectre. Prostě zklamání... Kvůli kompletní sbírce si samozřejmě pak DVD koupím a znovu se na film podívám, uvidíme, jestli s odstupem hodnocení nezměním ale nyní opravdu zklamání. ()

HiddenDragon

Posledni Craigova bondovka je velmi kvalitni a je taky jednim z nejdrazsich filmu vsech dob. Ale nemuzu se zbavit dojmu, ze mi v ni chybelo neco, abych dal pet hvezd. Neco jaksi melancholickeho jako ve "Skyfall" (2012) a zaroven neco, co by logicky navazalo a uzavrelo celou radu. S timto poslednim mam prave problem a mozna bude nutno zkouknout film znovu k lepsimu pochopeni (nebo se mozna potvrdi me nepochopeni). Sam Mendes ve "Skyfall" temer hodil za hlavu vse okolo tajemne organizace Quantum, jejiz cinnost stala za udalostmi v "Casino Royale" (2006) a "Quantum of Solace" (2008). Ve tretim dilu s hl. padouchem Silvou (ktery byl jako zaporak podle me nejlepsi a nejujetejsi) o teto organizaci nepadlo vlastne ani slovo a slo spis o osobni mstu. Kupodivu to ale nebylo vubec na skodu. Nyni se ale k tajemne organizaci autori vraci, nahle zjistujeme, ze do ni patril i SIlva a pry (ja to ve filmu asi preslechl) zde padlo, ze Quantum byla jen zasterka majici odlakat pozornost od materske organizace Spectre. A nemuzu se proste zbavit dojmu, ze tenhle tezkopadny scenaristicky obrat v terminech je naprosto zbytecny. Zbytek filmu je pritom remeslne i v duchu starych bondovek zvladnut skvele. Akcni sceny jsou neotrele, ale pritom ne nesmyslne ci prehnane. At uz scena s vrtulnikem, letadlem nebo vlakem, vse je koreneno trefnym soundtrackem, ktery trochu pripominal Nolanovu batmanskou trilogii. [spoilery!] Lokace jsou vybrany vyborne, vraci se taky stari znami (Mr. White) a Fiennes jako novy M se zapojuje do deje vice nez puvodni Denchova, coz je sympaticke. Horsi jsou zaporaci. Scott je tak proflakly jako Moriarty z noveho Sherlocka, ze mi bylo hned jasne, ze to nebude kladna postava. Waltz je sice lepsi, ale vykon Bardema ve "Skyfall" bohuzel neprekonal, coz je skoda, jelikoz ma byt "ten nejhroznejsi". Scena s mucenim Bonda pak byla pro me zcela podivna. Na jednu stranu pusobila drsne, na druhou nemela vubec zadny ucinek. Bond vstane a vystrili s presnosti Vilema Tella celou zakladnu. Dokonce ani bondgirl mi nesedla. Blondata Seydoux mi neprijde vubec hezka (ale tohle je opravdu subjektivni kritika). Co se tyce zapletky tocici se okolo sjednoceni nejvetsich svetovych bezpecn. organizaci, trochu mi prislo, ze se autori inspirovali Skynetem v poslednim "Terminatorovi: Genisys" (2015). Alespon na me tedy pusobila od zacatku predvidatelne. Jak tedy rikam, kouka se na to velmi dobre, uvod v Mexiku je perfektni, akcni sceny a lokace taky, ale je tu par veci, diky kterym mam pocit, ze cela serie nebyla dopredu vubec promyslena (jako napr. Lucasovy "Star Wars"), a ze ke "Spectre" se scenar splacal ze vseho, co bylo receno, a vysledek tak neni prirozenym vyustenim. Davam tedy 4*. ()

wooozie

Většinu negativit, co si o filmu přečtete, je pravdivých. To absolutně ale nic neřeší, protože Craig je ten suverénně nejlepší Bond a Spectre je klasika ze všech nejklasičtějších. Ten film má všechno, co od agenta 007 čeká tolik fanoušků, včetně různých logických nejasností, ale má taky luxusní auta, vybuchující hodinky, krásné ženy, martini (protřepat, nemíchat), pomstychtivého záporáka, drsnou horu svalů, tajnou organizaci, přepálený rozpočet a bílou chlupatou kočku. ()

Kanibal

Auvajs. Ač fanoušek, jen marně jsem hledal důvod, proč tento díl vzniknul. Waltz nemá příliš co hrát a scény v jeho marockém sídle? Prázdné a absolutně zbytečné. Ano, Bond je pořád skvěle vypadající road movie, ale takhle špatně vystavěné postavy jsem nečekal. Navíc samotná hlavní postava je událostmi spíše unášena než že by sama rozhodovala o tom, co se bude dál dít. To je oproti katarzi ve Skyfall velké zklamání. Ve čtyřech lidech už si scénáristé mohli dát víc pozor... ale co už. ()

Wicky

Přímočaré a jednoduché? Ano. Ale já se prostě bavil. Zkratkovitost některých postav (Waltz) a předvídatelnost z toho přímo cáká na metry daleko a také zároveň chápu že fanoušci Skyfallu jsou naštvaní. I přes dlouhou stopáž to odsýpá ať už je to díky kvalitním hereckým výkonům a zajímavým postavám (především Waltz a Craig), nebo krásným střídajícím se lokacím s nějakou tou akcí. V některých momentech sice až moc úsměvné. Vlastně je to pro mě takový skrytý guilty pleasure roku. ()

Lukoboss

Spectre je rozhodně naprůměrnej film z obecnýho hlediska, nicméně jako bondovka je to průměr a patří spíš k těm slabším. Aspoň co se týče série s D. Craigem. Těch aspektů je víc, proč nakonec nechám jen tři hvězdy. Titulní song je snad nejhorší v historii bondovek, je tak uječenej až nepříjemnej, že to ani není možný (nemá to gradaci, stojí to furt na stejné hudební rovině). Bondgirl je nevýrazná, nemám z ní takovej ten wow pocit, kterej by měl nastat. Taky si ji troufám označit za jednu z nejhorších bondgirl vůbec. Hlavní záporák nebudí respekt, strach ani emoce (a přitom ho hraje jinak výbornej Ch. Waltz), krom toho má roli napsanou tak, že by přežil snad i srážku s vlakem. Stopáž je docela děsivá, i když musím uznat, že první hodina mně utekla velice dobře, pak už to bylo horší, ale toto nepovažuju za takovej problém. Trochu to vypadá, že tvůrcům včetně D. Craiga došel dech. Že už je to takový nucený, což je škoda. Ano, řemeslně je to zvládnutý dobře, jsou tam i "klasický" vtípky, ale to je asi vše. Fakt mě to zklamalo, zvlášť když se kolem toho dělal takovej humbuk. A na závěr musím zmínit ještě jednu věc, která mně vadila - Bond je v tomhle díle za blbečka, kterej vleze do každé pasti, i kdyby byla sebeokatější. Ale je to přece Bond, James Bond, takže si nějak poradí. P.S.: M. Bellucci je i ve svým věku pořád kočka jako prase (já vím, divný slovní spojení, ale chápeme se), nicméně se na plátně ani nestihne ohřát. Jo a soundtrack krom titulní skladby je super, to se musí nechat. ()

honzii

Často se mi stávalo, že jsem v kině zažil zklamání u filmu, který byl všemi vychvalovaný. Snad poprvé se mi stal pravý opak, i díky tomu vašemu podcenění. Spectre nesedne každému a díky tomu, že se Bond dostává to experimentálního teritoria, ani není divu. Na jednu stranu znovuobjevuje a zlidšťuje postavu, která má být velmi povrchní (a potom vznikají paradoxy), snaží se být inovativní a posouvá zažité dopředu. Na stranu druhou se nevyvaruje opakování dávno viděných nástrah a motivů a co je zásadní - nedokáže a vlastně ani nemůže vybočit z bondovských konvencí. Akce je často slabá - největší nápady jsou zároveň ty nejrozpačitější (vrtulník - digipeklo, letadlo - choreopeklo), záporák ztratil auru ve chvíli, kdy promluvil nahlas (Waltzovo charisma je naprosto okoukané), příběh nijak zvlášť nevytrhne (hlavní hrozba se vztahem záporáka a Bonda nijak nesouvisí) a Fiennes není Denchová a Van Hoytema není Deakins. Přesto jsem z kina odcházel nadšený, protože to, co se scénář snaží občas složitě a rozpačitě vyjádřit, Daniel Craig ztvární v jediném pohledu. A to je možná to naprosto nejdůležitější. ()

DavidS.

Plivanec do tváře Skyfall...MacGyver z pera Dana Browna s pokročilou demencí...Bond znovu jen pouhou ikonou...Znuděnou, plochou...Craig bezradně tápající...Jedno ze zklamání roku... ()

klukluka

Nemůžu si pomoct, já mám bondovky s Danielem Craigem rád. A nic na tom nezmění ani naprosto hladkej útěk z přísně střeženého objektu uprostřed pouště, ani motorovej člun zaparkovanej pod budovou určenou k demolici, ani hořící, z nebe spadlej vrtulník plnej lidí, kterým se nikdo nesnaží přijít na pomoc, ani..., ani...to by asi bylo ani, kdybych je chtěl vidět. Nechci. Nechci si to kazit dokonce ani oprávněnou obavou, že nekoukám na film, ale spíš na efektní, dvě a půl hodiny trvající pásmo reklam. OK, dobře, nebylo to ideální, připouštím. Pokud mám zmínit největší výhrady, pak jsou 2: 1. stopáž. Dnes jsem koukal hned na 2 filmy, který trvaly dvě s půl, resp.dvě a tři čtvrtě hodiny. Tahle móda mě neba. 2. Monica Bellucci už není žádná mladice. Fakt to muselo být v takhle drahým filmu tolik zřetelný? ()

joora1

U nového Bonda jsem měl takový pocit,že příběh ač byl velmi prostý, tak se ho za každou cenu snažil Sam Mendes točit komplikovaně. Chvíli jsem film vnímal jako podařený, obzvlášťpo výborném úvodu z Mexika a znělce s písní Sama Smitha. Pak už jsem tak spokojený nebyl. Stopáž byla zbytečně dlouhá příběh skřípal. Vlaková scéna byla ovšem výborná, Hodně realistický souboj byl opravdu ozdobou.Zklamalo mě především předfinále v továrnách kdesi v poušti a pak i samotné finále,od kterého jsem čekal větší drajv a zápletku. ()

KoRner

Schopná bondovka s prehľadnou akciou. Už som písal skôr, že dejovo som týmto filmom nikdy neporozumel, takže je mi jedno o čom to bolo. Akurát som si všimol, že už to previazali s predchádzajúcimi časťami plus do toho nejaké rodinné problémy, ktoré nikoho nezaujímajú. Napriek tomu hodnotím vysoko, pretože je to stále vizuálne pekné a cool, Craig je stále frajer s väčším šťastím než rozumom a o to vlastne v týchto filmoch ide. Slabé, ale 4*. ()

666Carnage

Bond s číslem 24. Jako fanoušek Jamese Bonda jsem trochu zklamaný. Asi jsem si představoval něco jiného když se vrátila organizace Spectra. Zbytečně ponurá atmosféra a jediný co film trochu zachraňuje, jsou akční scény s Bautistou. Asi jsem čekal moc a dostal jsem málo. Buď to chce novýho Bonda a nebo novýho režiséra. A hlavně BondGirl protože tahle byla absolutně nesympatická. Chci zase zpět záporáka co se snaží zníčit celý svět tajnou bombou nebo družicí ve vesmíru. Super tajný věcičky a parádní uhlazenou akci. A né koukat poslední tři bondovky na to jak James hledá info o svojí rodině a nachází odpovědi ke svému frustrovanému životu. Další zklamání za rok 2015. 60% ()

Nassau

Bavilo to vůbec někoho? A teď nemám na mysli diváky, ale celý ten dozajista obrovský ansámbl lidí kolem. Takto unuděný akční film jsem dlouhá léta neviděl. 150 minut utrpení a ani jedné scénky, na kterou si kdy s chutí vzpomenu. Mendes se Skyfall předvedl naprosto strhující práci, ale Spectre je strašně nevýrazný. Scénář je navíc místy neuvěřitelně stupidní a plochý. Neodpustím tu naprosto mdlou honičku dvou angličáku v Římě a raději se budu snažit vymazat celou tu epesní finální scénu s vrtulníkem. Tady nad 50% nepůjdu, je mi líto (vlastně není). (50%) P.S. Málem jsem zapomněl zmínit tu strašnou titulní píseň. To aby to bylo kompletní. ()

Fordzy

Bondovka jak má být. Stylová, šarmantní a s přehlednou akcí, obsahující nejstarší Bond girl (Monica Bellucci), která je pořád sexy i když už ne, tak jako dřív a dále dobrou mladší Bond girl (Léa Seydoux). V neposlední řadě se objeví spousta vtipných hlášek a odkazů na starší Bondovky (Conneryovský Aston Martin určitě potěšil každého fanouška). Po Casino Royale nejlepší Craigovka, která měla potenciál být nejlepší ale bohužel trochu zakopla (nedostatečně prokreslený záporák a příběh). Christoph Waltz v roli záporáka podal dobrý výkon ale postava měla mnohem větší potenciál. P.S. Opening byl nejhorší z celé série. 78% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (viac)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům

04.10.2021

Po delší době je zase radost sledovat týdenní box office žebříček. Do kin totiž vstoupila poslední bondovka s Danielem Craigem, dlouho odkládaný snímek Není čas zemřít, a producenti i kinaři si nyní… (viac)

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

11.05.2021

Tak se zdá, že si dvojce herců ze Spectre Daniel Craig a Dave Bautista zopakují svoji spolupráci. Bautista se totiž čerstvě upsal pokračování detektivky Na nože Riana Johnsona od Netflixu. Režisér… (viac)