Psycho-Pass

Animovaný / Akčný / Krimi / Psychologický / Sci-Fi / Thriller
Japonsko, (2012–2019), 18 h 47 min (Minutáž: 23–46 min)

Hudba:

Júgo Kanno

Tomokazu Seki, Takahiro Sakurai, Kana Hanazawa, Kendži Nodžima, Mijuki Sawaširo, Ai Kajano, Akeno Watanabe, Kotori Koiwai, Maaja Sakamoto, Takehito Kojasu (viac)

Ve zdejším sci-fi světě je možné u osob vyčíst emoce, touhy a jakékoliv další pohnutky, které ve výsledku spočítají faktor pravděpodobnosti ke spáchání trestného činu. Tým policistů se snaží udržet pořádek tím, že zneškodní potenciálně nebezpečné zločince dříve než k trestnému činu dojde (ptsd)

fallanga

Trošičku jiný Minority Report. Totalitní Japonsko, kde jste zatčeni jen kvůli svým emocím. To zní dobře, bohužel se to nevydalo směrem Minority Report, ale směrem detektivky, která se rozběhla až v druhé polovině, ale velmi brzy upadla do dlouhých filosofických řečí a citací nejrůznějších autorů. Čekal jsem něco velkolepějšího, tohle na mne působilo až moc komorně. Ale zabavilo to, bylo tam několik episod, které mě emocionálně celkem dostaly, jen jsem celou dobu očekával něco většího. Má to dobré intro mimochodem. ()

kirmakX6on

Anime se snaží diskutovat pro a proti "dokonalého" systému, který sice má perfektní výsledky (vede k harmonii společnosti) avšak silně omezuje svobodu lidí, přespříliš řídí jejich životy a občas se dost radikálně splete. Nad tímto nelze kvalitně přemýšlet bez zamyšlení se nad tím, co a hlavně proč má být konečným cílem, co je to dobro a co je ultimátní přání lidí a co všechno je OK budování harmonické společnosti obětovat. Bohužel anime si tyto otázky nepokládá a už vůbec se na ně nepokouší odpovídat a argumenty "proti" systému jsou jen plané proklamace bez jakéhokoliv racionálního zdůvodnění. Víceméně pro a proti jsou pouze popisně prezentovány, nejsou ale srovnány, zhodnoceny a nejsou vyvozeny žádné závěry. To pak celé silně strhává závažnost tohoto anime a filozoficky je to nakonec o ničem. Nezbývá než doufat, že první série byla jen jakýsi úvod do tohoto futuristického světa a druhá série bude to hlavní...cosi mi ale říká, že to je jen moje zbožné přání. Přestože tedy kvalitou myšlenkového odkazu jsem zklamán, nemůžu tomuto nedostatku dávat příliš velkou váhu, vzhledem k tomu, že 99% veškeré kinematografie vypadá jak kdyby byla stvořena mentály. Toto je i přes zmíněné chyby velmi inteligentní, scénář je perfektně propracovaný...asi nejvíc mě na tom bavila neúprosná deduktivní schopnost nejtalentovanějšího detektiva....anime je též napínavé a oku i srdci lahodící. Takže 4 hvězdičky ano, ale popravdě podle ohlasů jsem myslel, že to bude pětihvězdičková lahůdka, bohužel ne e. Celkově 85% a jsem zvědavej na druhou sérii až bude hotova. ()

Herr_Karotte

Velice kvalitni pribeh, ktery ma obrovsky potencial. Trochu mysterioznosti na zacatek, kdy poznavame sci-fy svet ovladanym jednim pocitacem a pribeh se nam krasne vyviji... a dost dlouho to paradne graduje... akorat ten konec je trochu odflaknuty, coz je fakt skoda, jinak by to bylo za pet bludistaku! :) ()

Ondrasecek

Psycho-pass je pro mě klenotem, představuje poměrně promyšlenou vizi technologické utopie (na slovíčko dystopie bych si zase netroufal přecházet po čtení Orwella), ovšem s řadou velkých chyb. S postupem seriálu pronikáme do hloubi systému Sibyla a nejedno odhalení je velmi překvapující. Je tam spousta referencí na literaturu, taktéž velká pluralita názorů postav - strany tam byly minimálně tři, takže žádná polarizace a žádné škatulkování. Účinkující byli poměrně nestereotypní a oceňuji jejich proměnu v průběhu seriálu. Záporák byl sice typický manipulativní psychopat hráč, ale zachraňoval to svým géniem a referencemi. Je to inteligentní, je to akční a překvapující. 90% ()

darthvader77

Nebudu lhát pro mne takové nemastné neslané. Na jednu stranu tady máte beze vší pochybnosti jednoho z nejlepších padouchů ve fikci vůbec Shogo Makishima. Spoustu skvělých narážek na slavné filozofy i literární díla. To samo o sobě je hodné pěti hvězd. Jenomže pokud tu jsou věci, který mne úplně nesedli. Předně by to celé potřebovalo lepší world-building, protože některé věci mi přijdou lehce přitažené za vlasy (Sybyl nemá žádný plán pro případ nouze). Dále hlavní postava Akane Tsunemori mi přišla, že její charakterový vývoj je takový dost bez významu a točí se příliš ve vleku staršího Kougamiho z jehož stínu vlastně do konce série nevystoupí. A finále je takové dost antiklimatické. I tak dílo, které rozhodně stálo za podivanou slabší čtyři hvězdy. ()

DExUS

Pekne detailne kreslené, mierne zaujmavé, ale zatial u sledovania piatej epizody nevidim prečo by som to mal pozerať dalej, majú k dispozícii zaujmavé prostredie a postavy ale dej zatial hrozne stagnuje. Pri cca 9 epizode sa konečne rozbehne akcia a dej sa posúva mierne dopredu, seriál sa stáva zaujmavím. Opening od Ling Tosite Sigure "Abnormalize" je skvelý, anime dopozerám a hodnotenie upravím ak to bude nutné. * 3.jan.2015 - Pozrel som si znova directors cut (11x46) , hodnotenie 4* zostáva, format 46 min tomu dopomohol spolu s detailnou kresbou ktorá sa nezhoršila po celú dobu trvania seriálu. ()

muti

Zaradenie je super, akási High tech Minority report budúcnosť kde agentka Sterlingova ide po stope Hannibala, ktorý ako v seriály podnecuje ľudí naklonených k násiliu aby rozpútali čo najhoršie inferno. Anime nemá žiaden element ktorý by ma rozčuľoval (hlúpe postavy, over the top kawaii, absencia logiky), takže osobne nemám čo vytknúť. Japonci sú majstri sveta v gradacii deja (všimli ste si to?) a aj v tomto anime to potvrdzujú. Parádny seriál aký som už dlho nevidel (a že som ich už pár videl) ()

dudo24

Keďže príbehy medzi sezónami a filmami nie sú priamo napojené, recenzie som písal pre každý celok zvlášť. Netreba zabúdať aj na filmy a krátke filmy, ktoré vyplňujú vybrané udalosti medzi hlavnými sezónami. Všetky celky porade podľa dátumu vydania: Psycho-Pass 1 -> Psycho-Pass 2 -> Psycho-Pass: The Movie -> Psycho-Pass: Sinners of the System Case 1-3 -> Psycho-Pass  3 -> Psycho-Pass 3: First Inspector -> Psycho-Pass Movie: Providence. Odporúčam pozerať v takom istom poradí, aspoň teda určite prvý krát. ()

JackStrange

V ne zas tak vzdálené budoucnosti za vás vaše zaměstnání, duševní zdraví a vše ostatní určuje Sybilla, neexistuje hlad, nezaměstnanost a zločin je potírán dřív něž k němu dojde. Utopie nebo distopie? Odpověď je na vás. ()

Teelus

Jedno z mých nejoblíbenějších anime. Zajímavá zápletka s hlavní hrdinkou, která projde přirozeným a slibným vývojem od nešikovného třeštiprdla do schopné agentky, spoustou sympatických a sexy chlapů, záporákem, kterému člověk chvílemi i fandí, skvělou hudbou a animací. Díky bohu za 24 dílů, neboť děj je sice rozvláčnější, ale člověk má čas si k postavám vybudovat vztah a následně pak olitovat jejich odchod. Příběh si pohrává s problematikou odpovědnosti za zločin, který člověk ještě nespáchal, tedy plně v duchu Minority Report a dodává tak k akci i něco k zamyšlení. ()

NairuWana

Psycho-Pass patří mezi moje nejoblíbenější anime. Kombinuje totiž moje milovaný sci-fi a zároveň má i vedejší yuri pár, kterej se skládá ze 2 sexy dospělejch postav. Děj je zajímavej, lehce připomíná moje oblíbený Equilibrium, ale je ještě o něco temnější. Násilný scény byly občas i na mě trochu drsný, ale zase to dodávalo tomuhle žánru originalitu. Líbilo se mi, že postavy se vážně vyvíjely, že Tsunemori byla na začátku nesympatická naivka a ke konci jsem jí měla fakt ráda. Líbila se mi kresba, nic proti moe artu, ale toho už je všude plno, dospělý postavy, co tak vážně vypadají, mi udělaly radost. Ale co taky čekat od Urobuchiho, že jo? :D ()

Woyczek

"Už dávno jsem pochopil, že jako prostředek elementární duševní hygieny je důležité být na pozoru, kdykoli někdo cituje Pascala..." Hlavní hrdinové jsou sečtělí, postavy se v průběhu vyvíjejí, kriminálníci jsou zvláštní osobnosti a celý seriál je dost brutální. Holt hezcí hoši a sympaťáci umírají první. Po druhém shlédnutí zvedám hodnocení na plnou palbu a až vykrmím a rozbiju prasátko, tak si z Amazonu koupím Blue-ray golden edition. ()

sovel

Další dobrá věc z novější tvorby, začíná to nenápadně ale zvrtne se to v poutavý příběh, který na rozdíl od 99% nepodléhá klasickým šablonám. Kresba trošku slabší ale v dnešní době asi standart, postavy zajímavé a to všechny co se v anime mihnou. ()

kriplozoik

Mám podobný názor jako Zízia - rozjíždí se to slibně, je to koukatelný, dokonce čas během sledování jako by běžel rychleji, a pak najednou někde v polovině si uvědomíte, že víc se to už nerozjede. Pak je konec a shledáte, jak málo se tam odehrálo. Ani si nemyslím, že by tamnější svět byl kdovíjak detailně vykreslen, spíš mi přijde lineární. Taková škoda, že je to nedotažené. A přitom zas tak moc nechybělo. ()

arctican

Psycho-pass - done! Veľmi zaujímavé anime, v podstate by sa dalo povedať, že je to taká "detektívka" (aj keď z môjho pohľadu je to skôr naháňačka za hlavným "villainom") z budúcnosti no s dobrým dejom a postavami, kt. sú dobre spracované. - Nápad, na kt. je to založené je fakt super, proste "svet", v ktorom bezpečnosť zabezpečuje umelá inteligencia, tak že dokáže podľa stresu a iných "atribútov" u človeka zistiť, či je hrozbou (teda môže spáchať zločin) pre spoločnosť alebo nie, pri čom zbrane detektívov a tzv. "naháňačov" sa dajú použiť iba pri určitej hodnote "kriminálneho činiteľa" (alebo tak niejak sa to volalo :D), buď na vás nestrelia, sparalizujú vás alebo vás to proste odpáli ta, že kúsky tela sa budú hľadať ešte niejaký ten čas :D. Koniec bol dobrý a páčilo sa mi, že sa jednotlivé postavy zachovali tak ako sa chovali v priebehu celého deja a vďakabohu sa ku koncu nezmenili na "nepoznanie" a neskončilo sa to tým "americkým happyendom". Posledná scéna rovnaká ako začiatočná äibaže už s trošku iným zložením) -> nie zlý nápad, aj keď je to taký "neukončujúci" záver no anime bolo v pohode a dostáva 4/5*. ()

10z10Recenze

Mám smíšené pocity, první série byla ve své podstatě, relativně dobrá podívaná, jenže se to ke konci začalo hroutit a druhá série, jakoby vypustila vše, co bylo zajímavé na první sérii a místo toho, aby na první sérii navázali, udělali vlastně to samé, jen s poloviční stopáží. Prvně musím říct, že největší zklamání celého anime, je záporák první série, ne proto že by byl špatný, ale právě proto že byl dost dobrý a zajímavý, jenže to, jak s ním ke konci zacházeli a jak jeho příběh skončil, je vyloženě trapné, nevím jestli se třeba v budoucnu navrátil nějakým způsobem, protože sem anime dropnul v polovině druhé série, ale i kdyby to tak bylo, tak by mi to tu pachut nezlepšilo. Hlavní postava příjemně překvapila a upřímně bych si přál, víc takovýchto vážných kousků, s ženským mc, ostatní vedlejší postavy taky poměrně povedené, jenže jim ubližuje příběh, který vede.. No vlastně nikam nevede. Nemůžu říct, že by byl seriál zklamání, jelikož sem od něj nic nečekal, ale minimálně první série je overall příjemná podívaná, druhá série, už jen jede nadoraz a snaží se vytvořit mystery, která je ale příliš nudná, na to aby byl divák zainvestovaný, do příběhu nebo postav v ní. 60% ()