Psycho-Pass - Season 3

(séria)
Animovaný / Akčný / Krimi / Psychologický / Sci-Fi / Thriller
Japonsko, 2019, 6 h 8 min (Minutáž: 46 min)

dudo24

Táto recenzia zahŕňa aj tri epizódy alebo filmovú verziu Psycho-Pass 3: First Inspector, keďže to priamo nadväzuje na tretiu sezónu a ukončuje jej príbeh. Tretia Psycho-Pass sezóna ma presvedčila o tom, že chcem aby anime pokračovalo ďalej. Táto sezóna ponúkla asi najviac obmien v porovnaní s predošlými celkami. Sibyl systém tu už vôbec nehral aktívnu rolu, prešiel do pozadia príbehu a neriešili s týmto spojené spoločenské a existenciálne otázky. Tento trend sme mohli pozorovať už od druhej sezóny. Tu to bolo cítiť ale najviac, až do takej miery, že mi anime veľa krát prišlo ako obyčajná kriminálka, bez označenia ako dystopická alebo filozofická. A je to negatívne? Nie, vôbec nie. Čo v každom Psycho-Pass celku vždy dobre funguje, sú postavy, to platí aj tu. Zápletka bola zaujímavá a zamotaná. Riešila sa tu aj politika a rôzne demografické členenie obyvateľov, mimo klasických dvoch skupín, obyčajní ľudia a latentní kriminálnici, čo bola doteraz nerozoberaná téma. Pracovalo sa tu aj s novou mechanikou, reálny funkčný mentalizmus, používanou hlavným hrdinom pri vyšetrovaní. Čo je tu tiež iné, je pomalosť deja. Celá sezóna aj s Prvým Inšpektorom má jedenásť štyridsaťpäť minútových, čiže dvojitých dielov. Je to teda 22 dielna sezóna a síce s pokojným tempom, ale vyplnená, bez hluchých miest. Takže, ja som spokojný, veľmi som si to užil, a keďže anime stále inovuje, teším sa na ďalšie sezóny a filmy. ()

Scalpelexis

Hodně a hlavně spokojeně jsem si mručel, když jsem se dozvěděl, že bude i 3. série. Tento svět, jeho zákony, pravidla, životní styl a mírná asociovaná depka má co nabídnout a dle mě z toho stále jde ždímat dobrou zábavu, pokud se toho chopí zručné pracky. A i když mám Akane rád, nevadilo mi, že byla odstrčena stranou a věnovali jsme se novým inspektorům, protože začátek byl zatraceně slibný. Detektivní aura kam pohledneš; nějaká ta smrt (samozřejmě), pochybnosti nad systémem, nedokonalosti hlavních hrdinů? Ideální odpich k 5. rychlosti. Přivítal jsem i dvojnásobnou délku epizod a kvalita vizuálu byla chvalitebná. První díry v omítce vyplavou po 5. dílu, kdy žjištujete, že děj se ne a ne nasytit a přikládá si další a další linky, přičemž kriticky neřeší ty dopasavadní. Divák poté není překvapený, že do konce se nestihně nic vyřešit, otazníků je ve vzduchu víc než oblaků za bouře a výsledný dojem hodně zkysne. Otázka imigrace je sice citlivě aktuální, ale zde mírně otravná a co příběhu nejvíc ubližuje je zvláštní, vše usnadňující schopnost jedné z hlavních postav, která je jak osina v zadku detektivního žánru. Přes otevřený konec jsem si návrat do Psycho-Passu užil: Dominatorky jsou stále neskutečně sexy, souboje jsou prima, atmosféra hutná a camea starších postav zabrnkají na nostalgickou strunu u srdce. ()