Reklama

Reklama

Psycho-Pass

(seriál)
Trailer 2
Animovaný / Akčný / Krimi / Psychologický / Sci-Fi / Thriller
Japonsko, (2012–2019), 18 h 47 min (Minutáž: 23–46 min)

Hudba:

Júgo Kanno

Hrajú:

Tomokazu Seki, Takahiro Sakurai, Kana Hanazawa, Kendži Nodžima, Mijuki Sawaširo, Ai Kajano, Akeno Watanabe, Kotori Koiwai, Maaja Sakamoto, Takehito Kojasu (viac)
(ďalšie profesie)

Série(3) / Epizódy(41)

Ve zdejším sci-fi světě je možné u osob vyčíst emoce, touhy a jakékoliv další pohnutky, které ve výsledku spočítají faktor pravděpodobnosti ke spáchání trestného činu. Tým policistů se snaží udržet pořádek tím, že zneškodní potenciálně nebezpečné zločince dříve než k trestnému činu dojde (ptsd)

Recenzie používateľa dudo24 k tomuto seriálu (4)

Psycho-Pass (2012) 

Keďže príbehy medzi sezónami a filmami nie sú priamo napojené, recenzie som písal pre každý celok zvlášť. Netreba zabúdať aj na filmy a krátke filmy, ktoré vyplňujú vybrané udalosti medzi hlavnými sezónami. Všetky celky porade podľa dátumu vydania: Psycho-Pass 1 -> Psycho-Pass 2 -> Psycho-Pass: The Movie -> Psycho-Pass: Sinners of the System Case 1-3 -> Psycho-Pass  3 -> Psycho-Pass 3: First Inspector -> Psycho-Pass Movie: Providence. Odporúčam pozerať v takom istom poradí, aspoň teda určite prvý krát. ()

Season 1 (2012) (S01) 

Jednoznačne, veľmi unikátne anime. Hneď mi zapadá do kategórie Ghost in the Shell a filmy od Satoshi Kon. Prezentovaný svet bol premyslený a veľmi realistický, z hľadiska potenciálnej budúcnosti našej spoločnosti. Dej sa neustále držal hlavnej linky, bez zbytočných odbočiek alebo nepodstatných nadľahčujúcich scén. Postavy nedostali veľmi precízne rozpitvanie, ale všetky ich činy a dialógy nám dali dostatočne veľký náhľad aby sme ich spoznali. Nech som presnejší, boli aj postavy ktoré nedostali až tak veľa priestoru. Prezentovaný dystopický svet bol, ako som spomínal, veľmi uveriteľný a o toľko viac desivý. Scény, ktoré ukazovali, ako táto spoločnosť stratila základné ľudské pudy a práva na ne, boli skvelé a vyvolávali vo mne znepokojenie. Hlavní hrdinovia mali svoje osobnosti, ale takisto aj hlavný antagonista. Sociopatický, excentrický, ale jeho cieľ nebol cudzí. A to rozuzlenie celého diania bolo spravené skvele, zase raz s veľmi rozumným základom v realite, čo sa rozhodovania postáv týka. Jediné negatívum, čo mi napadá, sú menej zaujímavé počiatočné epizódy oproti zvyšku, konkrétne od druhej po piatu. Nie je to teda na 100%, ale päť hviezd anime dám. Som zvedavý, čo prinesie ďalšia sezóna. ()

Season 2 (2014) (S02) 

Recenzia obsahuje jemné spoilery na prvú sezónu seriálu. Jediné čo druhá sezóna stratila je novota témy. Znovu prišla skúška dystopickej spoločnosti v podaní ďalšieho antagonistu a jeho špecifických metód poukazujúcich na nefunkčnosť a neférovosť rozhodovacieho systému Sibyl. Dá sa teda predpokladať všeobecná štruktúra deju len s obmenou v príbehu a postavách. Táto strata originality mi však nezobrala až tak veľa zo zážitku. Stále si anime zachováva všetky kvality z prvej sezóny. Mohol by som spraviť argument, že kvôli polovičnému počtu epizód nebol čas sa venovať do detailu niektorým aspektom kde by to možno bolo vítané. Napríklad, lepší vývoj postáv, ale na druhú stranu, necítil som, že to bolo potrebné. Alebo detailnejšie vysvetlenie toho ako záporná postava bola schopná robiť to čo robila. Vysvetlené to síce bolo, a necítil som, že by to uponáhľali, ale zase možno jedna dve epizódy navyše by tiež nespomalili zbytočne tempo a dodali by pre príbeh obohacujúce scény. Najviac sa dej sústredil na Tsunemori Akane, ktorá znovu nesklamala a veľmi ma tešilo sledovať ako čelí všetkým problémom. Stále, ako v prvej sezóne, platí to, že vyobrazenie spoločnosti a rozhodovanie postáv je podľa mňa veľmi rozumné a zasadené v realite, kde sa problémy nezjednodušujú, ale ponecháva sa im ich komplexné pôsobenie v celom systéme. Dávam horšie hodnotenie oproti prvej sezóne, kvôli už spomínanému stratenému wow efektu, ale anime je stále veľmi dobré. ()

Season 3 (2019) (S03) 

Táto recenzia zahŕňa aj tri epizódy alebo filmovú verziu Psycho-Pass 3: First Inspector, keďže to priamo nadväzuje na tretiu sezónu a ukončuje jej príbeh. Tretia Psycho-Pass sezóna ma presvedčila o tom, že chcem aby anime pokračovalo ďalej. Táto sezóna ponúkla asi najviac obmien v porovnaní s predošlými celkami. Sibyl systém tu už vôbec nehral aktívnu rolu, prešiel do pozadia príbehu a neriešili s týmto spojené spoločenské a existenciálne otázky. Tento trend sme mohli pozorovať už od druhej sezóny. Tu to bolo cítiť ale najviac, až do takej miery, že mi anime veľa krát prišlo ako obyčajná kriminálka, bez označenia ako dystopická alebo filozofická. A je to negatívne? Nie, vôbec nie. Čo v každom Psycho-Pass celku vždy dobre funguje, sú postavy, to platí aj tu. Zápletka bola zaujímavá a zamotaná. Riešila sa tu aj politika a rôzne demografické členenie obyvateľov, mimo klasických dvoch skupín, obyčajní ľudia a latentní kriminálnici, čo bola doteraz nerozoberaná téma. Pracovalo sa tu aj s novou mechanikou, reálny funkčný mentalizmus, používanou hlavným hrdinom pri vyšetrovaní. Čo je tu tiež iné, je pomalosť deja. Celá sezóna aj s Prvým Inšpektorom má jedenásť štyridsaťpäť minútových, čiže dvojitých dielov. Je to teda 22 dielna sezóna a síce s pokojným tempom, ale vyplnená, bez hluchých miest. Takže, ja som spokojný, veľmi som si to užil, a keďže anime stále inovuje, teším sa na ďalšie sezóny a filmy. ()

Reklama

Reklama