Psycho-Pass

Animovaný / Akčný / Krimi / Psychologický / Sci-Fi / Thriller
Japonsko, (2012–2019), 18 h 47 min (Minutáž: 23–46 min)

Hudba:

Júgo Kanno

Tomokazu Seki, Takahiro Sakurai, Kana Hanazawa, Kendži Nodžima, Mijuki Sawaširo, Ai Kajano, Akeno Watanabe, Kotori Koiwai, Maaja Sakamoto, Takehito Kojasu (viac)

Ve zdejším sci-fi světě je možné u osob vyčíst emoce, touhy a jakékoliv další pohnutky, které ve výsledku spočítají faktor pravděpodobnosti ke spáchání trestného činu. Tým policistů se snaží udržet pořádek tím, že zneškodní potenciálně nebezpečné zločince dříve než k trestnému činu dojde (ptsd)

Jacinda

Jacinda je už opět zamilovaná do anime postavičky. Shusei vpadá božsky a stane se anime předlohou mé knižní postavě. ted ale zpět k seriálu. Animace hlavní postavy je příšerná. ještě jsem neviděla tak hnusný oči. ovšem díly se stupňují a někdy to je i fakt šílená řezničina. nečekala jsem, že to bude (na mě) takový hardcore. já osobně jsem nadšená, v hromadě cyberanime je tohle pro mě novinka (a také inspirace - ted nemyslím těma vraždama, nýbrž cyber nastavením světa). je mi jasný, že bych byla okamžitě nahaněč, páč můj součinitel zločinu musí být víc jak 1000, když se dozvím o týrání zvířat. no, kdybych si pak mohla zadovádět se Shuseiem v postýlce, ani by mě to nevadilo. ZATÍM JASNÝCH 5...pozn. dost mě znechutila smrt mého oblíbence. nesnáším když zemřou postavy které mám ráda ()

Scalpelexis

[1. série] Už je to řádná doba, co jsem naposled shlédl jakýkoliv druh mangy, přesněji 7 let. Od té doby se trochu změnil můj vkus a pohled i přesto, že mi spoustu kamárádů říkalo, jak jsou i tyto kreslené seriály spíše pro dospělé, zatímco já to hrdě škatulkoval do své dospívající minulosti. Přes mírné doporučení jsem tedy našlapoval opatrně. Po shlédnutí převládaly spíš pozitivní pocity, což je nečekaný výsledek. Děj je slušný, nepostrádá napětí, akci a hlavně tuny injekcí s filosofickými hláškami a citacemi různých zahraničních myslitelů (přijde mi zvláštní v japoneské kultuře večně odkazovat na Evropany; to v Japonsku nejsou žádní?). Příběh solidně eskaluje až ke svému vrcholu v 11. epizodě, který mě absolutně ukázkou na budoucí neschopnost lidské rasy a závislosti na technice či zažitých rutin. Bohužel Psycho-Pass 11. epizodou nekončí, čímž se dostávám k drsné skluzavce dolů k poměrně sterilnímu konci. Škoda. Byl jsem potěšen hloubkou většiny postav, i když se často chovají neuváženě nepřirozeneě a nelidsky, takže narazíme na několik logických děr a sem tam se sami sebe ptáme, jak přišli na to či ono, ale zárověň nevěděli o tomto a proč se tak zachovali. Inu, japonská kultura je odlišná od té západní, i když se musím opakovat: tvůrci našli v západním filosofováním a používáním anglických názvů velkou zálibu. Vcelku vzato jsem velmi spokojený s tím, co jsem viděl: Solidní animace (připojím se k mírné nelibosti vzhledu hlavní aktérky, ale nelibí se mi ani mix kreslených scén s počítačovými), dobré postavy, ucházející děj, ale hlavně dost zajímavých úvah a myšlenek, které Vám při sledování určitě v paměti utkví. ()

Hees

Psycho-Pass ma veľmi potešil obsahuje totiž veľa vecí, ktoré mám veľmi rád a postupne sa k nim dostanem. Otázka znie : Aký je najlepší systém, ktorý by nám mal vládnuť z ohľadom na potreby väčšiny. Nie je príliš veľká utópia naopak cestou do pekla, kedy človek prestane bojovať o svoj holý život? No aby som veľmi nefilozofoval tak toto anime obsahuje veľmi veľa prvkov na zamyslenie či už je to systém vlády, jednotlivé postavy, alebo čo jednotlivé postavy vypustia zo svojich úst. Opäť som si veľa zaujímavých zistení zapísal a preto ma podobné počiny bavia. Samozrejme nebavilo by ma to, keby to nemá kvalitný, dychberúci, premyslený, uveriteľný (v rámci možností) a gradujúci príbeh. Chcel by niekto žiť v takomto systéme? Ak nie tak chcete žiť v tomto, aký je teraz radšej? Otázok je veľa a odpovede sú na každom z nás. Čím múdrejší človek tým sa odpovediam ťažšie dopátra (môj názor nie urážka niekoho). Príbeh ma hneď od prvých dielov zaujal a už nepustil zo svojich spárov. Dôvod zaujatia je atmosféra v celom anime a každý jeden diel je v ňom dôležitý. Psycho-Pass si tiež neberie servítku pred ústa a je v ňom veľa brutality a krvi. Na začiatku sa v podstate zoznamujeme s postavami a už dopredu vieme aké dané postavy budú. Postavy nás, ale veľmi prekvapia totiž prechádzajú dosť veľkým vývinom, najviac Akane a následne istým vývojom aj Ginoza (a dalšie). Veľmi kvalitný príbehový zvrat je v tom, že zo začiatku až do určitého momentu si myslíme, že existujú len dve strany, tá dobrá a zlá. Lenže čím dlhšie toto dielo budeme pozerať tým skôr pochopíme, že nie sú len dve strany a ešte k tomu je stále menej jasné či existuje vôbec nejaké dobro. Zjednodušene povedané príbeh sa mení z jednoduchého na zložitý a zvyšuje sa počet rôznych strán, ktoré bojujú za svoje záujmy. Dočkáme sa aj dostatočnej porcie prekvapení a nečakaných udalostí. Príbeh vrcholí v strede a na konci takže nie je priestor na zbytočné diely. Postavy sú zložité a ich rozmýšľanie pramení z ich vlastných záujmov a osobností. Hlavný záporný hrdina Makishima má svoj ciel a ten rozhodne nie je s kategórie zničím všetko pre potešenie. Akane sa mi páčila lebo som od začiatku vedel aký typ "hrdinu" či postavy ona bude. Hrdinu som dal zámerne do úvodzoviek. Ginoza ma veľmi zaujal a hneď som sa dovtípil kto bude jeho otec a uhádol som. Takže výborné premyslené postavy, dobrá atmosféra a po celý čas som bol vtiahnutý do deja. Koniec sa mi páčil a lepší by som si nevedel predstaviť. Je v podstate najlepší pre vývoj postáv a pre pokračovanie Psycho-Pass 2, ktoré som videl. Anime mi do určitej miery správaním záporného hrdinu pripomínalo anime Monster a filozofovanie anime Ergo Proxy. Veľmi pekný je prvý, aj druhý ending a to hlavne jeho preklad (slová, lyrics). ///Spoločnosť generuje zámerne nerovnosť./// ()

Fanosh

Tak kdy bude další serie ? Ne vážně. To co se zpočátku zdá jako temná scifi kriminálka se rozvine v kyberpunkovou symfonii ve které není nouze o zvraty ani emoce. Dlouho mě žádné scífko takhle nepobavilo z nutkáním "ted už vážně poslední díl". Pak tu máme odkazy na kvalitní četbu což považuju za velké plus. Rozhodně doporučuju všechny ze zmíněných autorů. V neposlední řadě musím vypíchnout výborný soundtrack. Představte si lidskou společnost která se zdá dokonalá svým systémem odhadu psychologie lidského chápání. Pod neustálým dohledem je pokoušeno tu nezdravou část oohodnotit už v útlém věku a poslat na převýchovu a nebo rovnou pod nůž. K tomu slouží takzvaný součinitel zločinu zaveden systémem SIBYLa. Ale i ten nejdokonalejší stroj má své nedostatky a ne každý kout je možno pravidelně monitorovat. Proto je tu Útvar pro předcházení kriminalitě. Jsou, ale připraveni čelit novému druhu zločince a zároveň svým vnitřním démonům ? K tomu jim napomáhej Dominátory, supermoderní zbraně a nebo taky ne... ()

seipy

Po první sérii mohu s jistotou říci, že je to nejlepší anime, jaké v posledních letech vyšlo. Je pravda, že v prvních pár dílech jsem měl problém zvyknout si na hlavní hrdinku - Akane Tsunemori, ale nakonec i ona má své kouzlo v tomto světě. +++++ Děj se odehrává v daleké budoucnosti, kde se lidé nemusí obávat zločinu, protože každý člověk má svůj kriminální koeficient a pokud dosáhne určité výše, je automaticky vypovězen ze společnosti a umístěn do nápravného centra. Samozřejmě ale ne na každého systém přijde a proto tu máme jednotku detektivů, kteří řeší vraždy v tomto jinak dokonalém světě. Tito detektivové se skládají ze dvou jednotek: kontrolní a výkonné. Kde kontrolní má nastarosti dohlížet nad tou výkonnou, která se skládá z lidí, jejichž kriminální koeficient přesáhl normální hranici(tudíž se dokáží vcítit do role zločinců) a do společnosti se dostávají jen aby vypátrali jiné padouchy. A samozřejmě v tomto dokonalém světě musí být i dokonalý zločinec - Shougo Makishima..... ()

• Název seriálu v japonštině tvoří slovní hříčku. Čte se totiž jako „saikopasu“, což znamená „psychopat“. (Hromino)