Votrelec: Covenant

• Česko Vetřelec: Covenant (viac)

Filmom Votrelec: Covenant sa režisér Ridley Scott vracia do vesmíru, ktorý sám stvoril vo Votrelcovi, prvom filme venovanom najstrašnejšiemu mimozemskému monštru filmovej histórie. V najnovšej a ešte desivejšej kapitole sa pripravuje vesmírna loď Covenant kolonizovať vzdialenú planétu na druhej strane galaxie. Zdá sa im, že nový svet, ktorý nečakane objavili je idilickým nezmapovaným rajom. V skutočnosti je to temný a brutálny svet, ktorého hrôzy si nikto z členov posádky nedokázal predstaviť ani v tých najhorších predstavách. Keď sa títo vesmírni pútnici ocitnú tvárou v tvár smrtiacemu monštru, neostáva im nič iné než sa pokúsiť o zúfalý útek z tohto zdanlivo ideálneho raja premeneného na skutočné peklo. (Cinemart SK)

RavenSpector

Velmi dobře natočené sci-fi. I když méně vetřelcoidní než jeho starší bráškové a s citelně menším množstvím napětí, stále však mnohem lépe zapadající do alienova vesmíru, než Prometheus. Hudební motivy ve filmu krásně evokují atmosféru daného universa. Ridleyho rukopis je tady velmi dobře citelný. Naštěstí. Nechápu žehrání zdejších rádobyfandů ságy. Prometheus se nijak zvlášť nelíbil ani mě, ale Covenant je duchu původních snímků mnohem blíže. Takže Skoťáku, jen tak dál a pokračuj s alespoň stejnou kvalitou v dalších filmech. Už se těším. ()

Shaman1135

Keby som nemal načítané spoilery, asi by som z toho kina odchádzal dosť nasrdený. Technicky je to stále na vysokej úrovni, inteligenčne to naopak líže opačnú stranu škály. Morphovia zábavní, ich lovecká sezóna na mňa ale nefungovala, keďže postavy mi boli úplne ukradnuté. Filozofania tak málo, že prakticky prekážalo. Fassy skvelý, teda pokiaľ nechcel pretiahnúť sám seba. Zaverečný twist očakávaný, ale aj tak pekne zahraný. Celkove film, ktorý nevie čím chce byť, a tak nakoniec nie je ničím. A osobne by už ďalšie filmy ani netočil, koniec je vlastne celkom fajn, navyšie ďalšie približovanie k udalostiam na LV-426 bude len zbytočne ničiť celú kontinuitu univerza. ()

sousenk

Já se té vetřelčí kolonie s pořádnýma jatkama asi nedočkám :) Film se mi líbil víc než Prometheus, ale proč je série o pátrání po našich "stvořitelích" a vetřelci hrají vedlejší roli? Hloupou posádku lodi, která dostala na starost zmražené kolonisty a embrya raději nekomentuji, scéna dvojitého uklouznutí na kaluži krve a střílení do všeho kolem fakt nepobavila a pro mě nejhorší část filmu. Androidi s operačním systémem od Googlu ve verzi Humanhate vs Humanlove taky dobrý. ()

w.w.

Ako druhá omnoho slabšia časť Promethea by to celkom ušlo, ale preboha nevolajme to Alien! Ale čo už čakať od filmu s názvom Alien kde hrá Alien len pár minút vedľajšiu úlohu. Film nám síce ukáže ako vzniklo vajce, ale kto potom stvoril sliepku (matku) a načo? ()

tonyczech14

Nadprůměrný film. Přesto zklamání hlavně v atmosféře a chování posádky (i jejich charisma, souhra...) Ovšem velká poklona za postavu Davida. 75% ()

v0jt1s3k

Tak jsem také konečně dal Alien Covenant. AC je nadprůměrné scifi, které bohužel dostává rány pod pás od některých rozhodnutí téměř většiny charakterů (Fassbender je ovšem jako vždy perfektní, Danny McBride také, žádné fóry o hulení veverek jsem od něj fakt nečekal, zbytek crew hraje také dobře) a pár logických kixů, které asi musely nastat v rámci roubování Promethea na alien universum a směřování ještě ke zbylým dvěma dílům, které by měly následovat. Největším alien problémem AC je spíše to, že film by se měl jmenovat (a snad moc nespojleruji) David, ne Alien. Celkově je film spíše o vztahu androidů ke svým nedokonalým stvořitelům, kteří sami nemohou najít klid, protože hledají odpovědi na věčnou otázku Proč. Také bych trochu očekával, že když se jedná o origin of species, že pár scén by si zasloužilo více času na plátně. Každopádně spousta věcí velmi potěší, odkazy na staré filmy ať už scénami, proprietami nebo designem. Ten je na špičkové úrovni, technika, stavby i monstra, zvuk v IMAXu výborný, z technického hlediska fakt spokojenost. Edit: Prometheus se mi líbil napoprvé více, ale mám pocit, že i Covenant bude jeden z filmů, které budu sjíždět pravidelně, protože i když už Scott není to, co býval, tak je to stále velmi dobrý vypravěč a točit umí ()

Archee

No, tak sem po dlouhý době něco napíšu... Všechny díly Vetřelce znám i po zpátku včetně dialogů :-D opravdu mockrát jsem viděl i AvP a Promethea. V podstatě tedy každý film s tímto dokonalým monstrem mám fakt hodně rád. Od Promethea jsem čekal něco úplně jiného, dostali jsme mnohem více otázek než odpovědí, ale s tím jsem v pohodě... Riddley si tím otevřel vrátka k opravdu velmi nadějnému pokračování, na které jsem se těšil. Covenant začal velmi slibně, napjatě jsem sledoval, kam se příběh bude ubírat. Sice jsem si trochu ťukal na čelo, že loď která má založit novou lidskou kolonii na pečlivě vybrané planetě změní cíl a letí na naprosto neznámou planetu na základě pochybného signálu s odůvodněním, že se nikomu už nechce do kriospánku - ale pln očekávání jsem to ještě přešel - pořád bylo co nabídnout. Přistání na planetu a první setkání s novým "biologičtějším" vetřelcem mě bavilo, scénky byly fakt precizní a brutální - ale pak se objevil David. Riddley se snažil do filmu nacpat pseudo filozoficko úchylný nádech o stvoření prostřednictvím nekonečně nudných scének s hraním dvou robotů na flétnu apod. Přitom nebyla ani zmínka o tom hlavním - o obyvatelích planety, kteří byli tak vyspělí, že nás stvořili, jak bylo nastíněno v Prometheovi. Přitom tam byl tak velký potenciál a tolik možností. (I v AvP1 bylo toto mnohem lépe zvládnuto). Mimochodem - není divné, že tak vyspělá civilizace nechá zapomenutou a nehlídanou svoji, tak nebezpečnou, biologickou zbraň na jiné planetě? Následoval mix scén, ze kterých jsem byl nadšený a scén, které děj brzdily, jako reklama ve filmu při sledování TV. Bohužel těch nudných bylo více. S tím, že našeho známého aliena stvořil David, nejsem též moc v pohodě, podle mě je to trochu laciné. Závěrečné scénky s "Gigerovymi vetřelci" byly sice skvělé po vizuální stránce, ale krátké. Zbavení se monstra očekávané a snadné. Na to, jaká je to bestie, jim moc starostí nenadělala. Trochu jsem se musel smát, že "hlavní hrdinka" stihla před tímto monstrem utéci po žebříku!! :-D Charaktery postav nevýrazné a i přes dobré výkony herců nudné. Chování posádky, která má být naprosto profesionálním teamem je hloupé. (jako u Promethea) Alespoň, že přišel tragický konec, který opět otevřel další vrátka, pro pokračování, kde je pořád možnost lecos napravit. Závěrem: film měl obrovský potenciál, vizuální stránka mistrovská, hudba skvělá, příběh zpackaný Pokud bych film hodnotil, jako snímek, který by má být stěžejním v tomto vetřelčím universu, dal bych 2/5. Jelikož se tu však hodnotí filmy všech žánrů a kvalit, budu se snažit být více objektivní a připouštím, že pro diváka, který není skalním fanouškem vetřelčí ságy to bude nejspíše mnohem lepší podívaná, dávám 4/5. "Riddley, jestli ještě natočíš trojku, tak si napřed večer zapal svíčku, uvař si čaj a zamysli se nad sebou." :-D ()

realista

Byla jednou jedna nestvůrka, která měla zálibu v požírání lidí, a v minulosti jsme se jí moc báli. Fascinovala nás, ohromovala nás a strašila nás. S ní před kamerou běhala mladičká Sigourney Weaver, na kterou byla krása hledět a po té nás navštěvovala v našich romantických snech. Avšak od té doby šlo vše do kopru, jelikož je jiná doba, jiné tváře a jiné možnosti. A tyto možnosti zabili tak známého Vetřelce, že dneska už jsou další filmy s tímto názvem jen odpady filmového průmyslu. To je ale škoda. To abych vyhodil můj oblíbený hrníček s tímto vesmírným zvířátkem. Budiž ti zem lehká! ()

Nemezzis

Za mě paráda v podání Michaela Fassbendera, ten chlap se mi líbí víc a víc. Pátou hvězdu nedám, protože to mohlo být daleko hororovější. ()

Matlosek

Už vím, jaké je to odcházet z kina s pocitem obrovského zklamání... Celej film se točí kolem dvou dementních botů a jejich fingeringu flétny. A samotný vetřelec jde do ústraní a objeví se na scéně opravdu párkrát. Jakože cože? Ridley, you fucked it up! 2* pouze za 1. snesitelnou čtvrtinu a efekty. ()

aeiouy

Nechápu ty negativní kritiky na tento skvělý sci-fi film. Stejně tak jsem je nechápal u filmu Prometheus, kdy současný Vetřelec dotváží jeho dějovou linku. I když je děj filmu předvídatelný, stále je v něm spousta míst, kde je možno mít strach. Pozorný divák si však může všimnout technických nepřesností. Takovýmto technicky založeným divákům chci vzkázat, že tento film je žánrově sci-fi a roznodně to není dokument BBC a pokud někdo neví do je to sci-fi, tak ať si tento pojem najde někde vysvětlen a až poté píše zasvěcené komentáře. :-) ()

JimWalker007

Android nemusí len snívať o elektronických ovečkách, ak má o sebe vysokú mienku a nudí sa, rád sa vyhrá aj s génmi xenomorfov. Keby v mimozemskom Nekropolise androidi Fass a Bender menej filozofovali a posádka sa správala rozumnejšie s ohľadom na pud sebazáchovy, dal by som plných päť hviezdičiek. Takto je to za štyri slušné hviezdy. Plnokrvný vesmírny sci-fi horor si ich zaslúži, hoci recyklácia prvého veľkého Aliena je zjavná. Pekne mrazivo otvorený koniec naznačuje verným fanúšikom tohto šikovného tvora, že môžu s nádejou očakávať ďalšie pokračovania boja o prežite v krutom Scottovom vesmíre. ()

Lang75

Nějak to nefachá. Nechal jsem zapnutý nějaký ty myšlenkový obvody, trochu u toho i přemejšlel a párktát jsem se přistih jak nahlas řikám "to snad nemyslej vážně? jako že fakt to udělal?" atd. Místama opravdu špatný, konec jasnej jak slovo boží, světlý chvíle při vzpomínkách na minulost. A první ze tří. Tak snad to dostane šťávu. ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Zatímco plánovaný vetřelčí seriál pro kanál FX je stále v přípravách a jeho natáčení by mělo začít v roce 2023, kolem vzniku nových celovečerních filmů této franšízy panuje složitá situace. Stále se… (viac)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (viac)

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (viac)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (viac)