Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Alboin

Vraví sa, že v ťažkých časoch keď ľudia spomínajú príliš na staré dobré veci a zároveň nadávajú na to nové, príde nejaký druh vykúpenia. Od Strážcov Galaxie som čakal len ďalšiu modernú plastovú homomrdku typu Man of steel či Hobbit. Ale po prvých 5 minútach filmu som povedal, že to má u mňa 5 hviezd. A do konca filmu som u tohto rozhodnutia ostal. Občas sa proste objaví titil, ktorý na prvý pohľad nevyzerá ako nič výnimočné. Máte tam nejaké gumené obsadenie, nejaké triky a trailer je proste grc. Tak si poviete že to je ďalší guilty duty a možno si to raz pozriete. Never have I been so wrong!. Čo ma vždy nasiera pri nových sci-fi filmoch je ich umelosť. Plastové super uber oblečky, touch screeny a kraviny. A načo, malou úvahou o vesmíre pri ďalšom pollitry kávy každý musí uznať, že je to nepraktické. A hlavne ŠPATNÉ. Ale keď som uvidel ten retro začiatok strážcov, oblek hlavného hrdinu, kožené sedačky jeho lode ... ten feeling sci-fi 80tych rokov ma proste dostal. Je úpne jedno, že neskôr sa objavili spomínané uber veci, hlavný týpek je proste old school pozemšťan s ledva fungujúcou výbavou a má zreteľne viac šťastia ako rozumu. A retro feel sa vrátil v celom filme ešte niekoľko krát aby krásne zmutoval s modernými žiariacimi technológiami a temnými surovými prvkami zápornej frakcie. Pre mňa je tento film ako mix najlepších vecí zo všetkých scifákov, ktoré stoja za to. Peter Quill má masku ako Matt LeBlanc v Lost in Space, Temný Thranduil je nejaký mix Draenei paladina s necromongerom, pričom to bol asi môj najobľúbenejší charakter, priblblí policajti vám pripomínajú policajtov z 5th Element a tak ďalej. Podobne sú na tom aj zastúpenia rôznych vesmírnych rás, ktoré si človek môže prezrieť vo vesmírnej base. Už dlho som si nevracal film toľko krát naspäť aby som si viac prezrel masky a kostýmy. Pre magorov ako som ja je tento film ako návšteva galérie. A nakoniec kde končí sci-fi orgia pokračuje v údive humor. Niekomu to môže prísť hlúpe, úbohé a podobne, a tiež to už niekde bolo, ale prerušiť monológ zlouna raketou do xichtu ma vždy pohladí na duši. Jednotlivé hovadiny krásne zapadajú aj do skriptov postáv a človek by neveril, že Bautista môže hrať aj komické vsuvky. Velmi krásne spravený mi príde aj celý dej okolo Márva z Walking Dead a jeho vesmírnych pirátov/lovcov ľudí. (vo WD to bola moja obľúbená postava) Proste celkovo je to taká brutálna haluz, že človeku tie dve hodiny prejdú veľmi rýchlo. Na nič sa to nehrá a pritom je to perfektné spravené. A to je to čo som aspoň ja po dlhej línii srágor potreboval. You've got my dick message. Over. ()

mmajjkii

Kupodivu mě tahle partička debílků poměrně hodně bavila, a bavila mě celý film. Je to svižné, akční a vtipné, přesně to co jsem od filmu čekal, a přesně to co jsem chtěl. Plus povedení "klaďasové", zavzpomínal jsem na staré dobré časy. Nebudu tedy hnidopich a dám tomu plnej D, IMDb 10/10. ()

pepca72

Tak tohle bylo milé překvapení, vyhláškovaný comedy comix, s dobrou akcí, skvělými herci a spoustou čisté legrace. Hudební podkres retro musics, hrající z walkmana hlavního hrdiny, neměl chybu. Celkově to drželo pohromadě velkou zábavností, vizuzálními efekty, a rychlým spádem událostí. Jeden z mála filmů, kde stopáž 122 minut, byla zcela naplněna zábavou. Howg, domluvil jsem, I´m Groot. ()

Vikmal

Už dlouho se mi nestalo, abych ihned po skončení filmu mazal právě shlédnuto dílo...a stalo se. Děj tuctový, překvapení nula, efekty slušné, jednou jsem se lehce pousmál, to mi přijde trošku málo...No nic, jdu si pustit Men in Black nebo nějakou jinou sci-fi srandu.. ()

Mrsina

Už když jsem viděl ukázky, tak jsem si řekl: "Jo, nějaká nová vesmírná komedie, co nebude stát za nic." Ale když se to dostalo do žebříčku nejlepších filmů (na imdb), tak jsem se na to musel podívat, ale jak jsem očekával, naprostá tragédi; nebavilo mě to, naprosto jsem nepochopil příběh filmu- na začátku hlavní hrdina vezme jakýsi artefakt a hned je z toho válka v celé galaxii, mezi růsnými bytostmi, které tam očividně hráli hlavní roli a o kterých jsme se nedozvěděli aspoň odkud pochází, nebo cokoliv jiného. Opravdu mě to velice zklamalo, ale nepřekvapilo. ()

BeeKay

Poctivo odvedene komiksove remeslo pri ktorom mi nestihla ostat zla pachut z tu a tam vytrcajucej nelogickosti a ucelovosti jednotlivych scen, lebo to bolo prevalcovane zabavnym vyslednym efektom. Takze spokojnost. Aj ked pointu si uz nepamatam. Ale kto si pamata co cital vcera na zachode?? hlavne je predsa, ze clovek mal pritom dobry pocit.... ()

Alekks80

Hezky se na to kouká. Je to rychlý, ale přehledný, pěkně barevný a přiměřeně vtipný. Hlavní hezounek mi vůbec nevadil, ba naopak jsem se přistih, že mu i fandim. Jenže mi tam na plnej počet něco chybí. Možná to můžu připsat na vrub přehnanýmu očekávání, ale přijde mi, že se z toho dalo vytřískat víc. Přesto ale asi nejlepší komiksovej film, co jsem viděl. ()

Neverseethat

Tešil som sa, sklamal som sa. Niežeby som od toho čakal epický zážitok, ale už len kvôli recenziám a odoprúčaniam od kamošov som očakával mierny nadštandart. No čo sa mi dostalo? Priemerná komédia zabalená do veľkého rozpočtu, keby som bol decko tak to milujem ale takto... Všetko mi prišlo tak strašne plytké až až. Jasné, zasmial som sa na pár vtipoch hlavného protagonistu, ktorý to asi jediný ťahal. Veľa vykrádačiek zo star wars, chápem že tomu sa už asi nedá veľmi vyhnúť keď točíte vesmírnu akčnú záležitosť. ()

leo8111

Uz si ani nepamatuju kdy jsem u filmu tak neuveritelne nudil. Tuctovost dialogu muze bavit opravdu jen vypatlane americany.Umení je umením proto ze zanechava v divacích emoce. Tenhle paskvil zanecha v cloveku jen litost nad tím ze se za neco tak uboheho vyhazujou penize a nekde na svete deti mřou hladem. 2 hv. za mne jednu ze nektere efekty a druhou za Groota jinak bych dal odpad !!! ()

naytsirk

tak co mi teda uniklo? Že bych opět tak moc chtěl vidět super zábavnej biják a těšil se na něj jak na vánoce a když už to konečně přišlo, bylo to je takový to, díky táto za nový kozačky…. ()

Lukido

Podľa mňa zatiaľ najlepšie čo Marvel ponúkol humor, akcia, drama všetko zabalené do nádherného vesmírneho sveta na, ktorý sa bolo radosť dívať, dokonale technicky spracované, vtipné momenti striedali tie smutnejšie a všetko krásne pasuvalo,jedina malá výhrada k akčním scénam nakolko niektoré boli dosť rýchlo strihane a tým pádom trošku chaotické, aby som nezabudol hudba bola naozaj vynikajúca už sa teším kedy sa mi táto sympatická vesmírna štvorica predstaví opäť, tak hurá poďme spolu zachrániť galaxiu !!!(**odporúčam aj potitulkovu scénu s tancujúcicm malym grotoom bol doslova k zožraniu) ()

Allein4

Skvělá sebranka nesourodých a vlastně vesměs záporných postav ve sci-fi akční (svým způsobem) parodii na sci-fi filmy z osmdesátých let. A možná i protiváha návratu Star Wars. Ale nebylo těch 80's v tom filmu moc? Bylo, dělalo to až moc parodickou atmosféru, přitom to mělo o dost vážnější podtext. Možná o něco více DC než Marvel by neuškodilo (DC je vážný typ komixovek, Marvel pak humornější forma). Osobně jsem hodně zvědavý, jak skrze Inhumans toto spojí do světa Avengers...ale hodně už asi napovídají ve druhé sezóně stále kvalitativně velmi stoupající Agents of S.H.I.E.L.D.. 85 % ()

weca

Dlouho jsem nebyl takhle příjemně překvapenej, jako právě u Strážců Galaxie. Přesto, že je to film poměrně dlouhej, tak vůbec nenudí, pravidelně baví a vůbec je to strašně příjemná podívaná, ty dvě hodiny utekly jako voda. Marvelovský filmy mě jinak až na výjimky ukrutně nudily, Strážci Galaxie jsou ale úplně jiná liga. Ten film se prostě nebere vůbec vážně a to je sympatický a setsakra to tomu prospívá a sluší. Prostě parádní vesmirná podívaná, jen víc takovejch! ()

kaller

Podařená alternativa pro možná až příliš vážně pojatý žánr, která sice bere motivy ze všech koutů galaxie, ale tenhle kotejl podává v sympaticky odlehčené rovině, ve svižném tempu, s prima vtípky, triky a hlavně postavami, bez ohledu na strukturu jejich kůže. ()

LL CoOl J 74

Marvelovský tým dokonalosti tenhle film mě uchvátil neskutečná vlna skvěle hudby k filmu vynikající Chris Pratt a jeho tým rozhodně sem ani nečekal něco takového oproti Avengers je tohle grál komiksu zfilmovaného . ***** ;) ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)