Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Circumscriptor

Strážcovia Galaxie sú naozaj takou multikultúrnou zmesou komixových postáv, vizuálnych efektov, dizajnu prostredia a kvanta všetkých možných a nemožných filmových prvkov, že keď so sa rozhodol pre zhliadnutie tohto snímku, tak som nemal ani najmenšie poňatie, do čoho idem. Je to celé farebné, vysvietené a plné postavičiek ako klasický animovaný film pre deti, ale účasť fyzického násilia a vulgárnosti posúva tento film do úplne inej sféry. Najväčšie prekvapenie roku 2014. ()

srbak

S odstupom času môžem prehlásiť, že je prvý diel Strážcov galaxie minimálne jedným z mojich najobľúbenejších kúskov od Marvelu. Iste, nejedná sa o žiadnu dychvyrážajúcu a dramatickú mordovačku alá "The Punisher", ale ako film to funguje a navyše to diváka dokáže príjemne zabaviť, či už jednorázovo, alebo aj mnohonásobne. Postavy sú sympatické, svojské, nie sú dokonalé a nepremožiteľné, a tak dá sa povedať, že Marvel konečne pomaly začína chápať, ako zapôsobiť na širšie spektrum ľudí. Za mňa to je zvládnuté takmer na výbornú - spokojnosť. ()

LuciusWlk

Tohle je taková uleťárna, až se nechce věřit, že patří do stáje MCU. Už před lety jsem se náramně bavil a teď tomu nebylo jinak. Geniální. ()

Rudinsky

Industriálne sci-fi, ktoré v rámci fun-universa Marvelu síce servíruje overené trademarky (nudný záporák a veľmi čajíčková akcia, zohľadňovanie detských divákov), no je o krok vpred parádnym vizuálom a B-čkovým feelingom veľkých 80siatych rokov, ktorých je Gunn evidentný fanúšik. Navyše, ústredná partia hovädsky šliape na päty Avengerom a evidentne si vydupe vlastné tržby v sedemciferných číslach. Skvelý humor a veľmi prekvapivý feel-good však povyšujú GOTG voči ostatným Marvelovkám o triedu vyššie. Veľká spokojnosť. PS: Na potitulkovú scnénu sa NEOPLATÍ čakať. Fakt. ()

charlie_ando

Dnes večer jsem potkal partu pěti nových kamarádů, každý je sice trochu víc divný, ale dohromady jsou nepřekonatelní a říkají si Guardians of the Galaxy. Nevím kdo má moje větší sympatie, jestli pozemský floutek a vejtaha Peter Quill sám sebe nazývající StarLordem (Chris Pratt), nebo svůdná a nebezpečná Gamora (Zoe Saldana), čí po zuby ozbrojený inteligentní míval Rocket (s hlasem Bradleyho Coopera), nebo snad kráčející strom Groot (s chraplákem Vina Diesela) a nesmím zapomenout samozřejmě ani na pomalovaného mstitele Draxe (Dave Bautista). Nadupaná adrenalinová jízda režiséra Jamese Gunna se veze na dvouhodinové pozitivní vlně skvělého humoru, který mi vlil spoustu energii do žil. Tvůrcům se podařilo vytvořit nápaditý a originální plastický vizuál, který se snoubí s našlapaným soundtrackem plným starých vypalovaček. Scénář této marvelacké pohodové záležitosti od Nicole Perlman, která ho napsala společně s režisérem, slušně drží pohromadě, zdařile kombinuje nostalgické pop kulturní odkazy s fantazií skrývající se ve velkém srdci dítěte, které odmítlo dospět. Vyprávění se točí kolem honby za vzácným artefaktem, který v sobě skrývá ohromnou moc a pase po něm záporák nejhrubšího zrna zaslepený radikál Ronan Žalobce (Lee Pace). Střet mezi silami dobra a zla vrcholí v závěrečném rozhořčeném boji v oblacích, jenž vzdává poctu bitvě o Yavin. Prostě a jednoduše zábava, která pobaví a dokáže i pohladit. ()

HiddenDragon

MCU PHASE 2-04: Pro me rozhodne zklamani tydne. Tolik jsem od toho cekal...dle hodnoceni zde. A ono zatim....velky pocitacovy psouk. Na jednu stranu jsem dlouho nevidel neco tak vizuelne pompezniho a vypiplaneho (i kdyz 3D teda na pomery IMAXu nic moc), co vsak zaroven nema zadnou dusi. Tam kde "Star Wars" ukazaly divakum bezchybny alternativni vesmir s cool zaporaky i super hrdiny, tam prinasi "GotG" velky tucny dort CGI triku nejvyssi kvality, doslova uslapany a rozdrbany trapnym humorem. Nejsympatictejsi napr. z hrdinu mi byl stromovity Groot, ktery po cely film pronasi furt tu samou vetu. Ale i tak je vtipnejsi, nez napr. hl hrdina Peter Quill, ktery ma do sex-appealu a sympaticnosti Hana Sola svetelne roky daleko. Nebo z traileru nejzajimavejsi myval Rocket neni ve filmu ani roztomily, ani legracni, ale spise otravny a "nejvtipnejsi" moment s nim divak zazije, kdyz chce po Quillovi sehnat umel. nohu. Autori se zkratka ocividne snazi o bourani zazitych superhrdinskych a sci-fi/akcnich klise, jenze to delaji tak strasne krecovite a stujcostuj, ze vysledkem u me byly vetsinou jen usklebky typu "eh?" namisto opravdoveho smichu z povedeneho vtipu. Parkrat (napocital bych na prstech jedne ruky) se jim ironie sice povede, a nektere momenty i napady jsou fajn (treba ta obranna sit ze spojenych stihacek), ale zbytek situaci a hlasek je tak pubertalne splacany, ze jsem mel chut scenaristu zabit. Dokonce i hl. zaporak Ronan je tak hloupe zahrany a plytky, ze s legendarnim Darth Vaderem ho nema smysl ani blize srovnavat. Chtel jsem dat ctyri hvezdy aspon, protoze nektere sceny a grafika stoji za mnohonasobne zkouknuti, to urcite. Ale kdyz i dotacka po titulcich opet prinesla ten nemozny infantilni humor, ktery jsem trpel dve hodiny, rek jsem si, ze zustanu s hodnocenim nize. ()

joora1

Nový svět a noví hrdinové, kteří po pomalejším rozjedu dokonale roztočí obrátky zábavnosti na plné koule. Po skvělém jeskynním tanci a pozvolném uvedení do děje se marvelovská space opera rozjede přímo nadzvukovými kroky. Akcí a vtipem sršící film malinko sráží jen klišoidní děj s toporným padouchem, který nebyl hoden takové pozornosti. Hláškující mýval pak jednou vtipně, podruhé suše vždy zčeřil hutnou atmosféru. Groot si vystačí se třemi slovy, ale pořád vzábavném duchu a svým způsobem je to takový strom mazel se zabijáckými sklony,kterému byste odpoustili leccos. A konečně tu taky máme charismatického, chytrého a cool hlavního hrdinu, kterému všichni budou fandit, protože jinak to ani nejde. No a sexy Gamora s tupým Draxem skvěle doplňovali prapodivnou marvelovskou pětku. ()

adam9

Řeči typu, že Guardiani ničím nepřekvapili a Marvel je sralbotka, že více neexperimentoval, neberu. Já se totiž neskutečně bavil a ve svém rámci se podle mě jedná o bezchybně odvedenou práci. Duo Groot - Rocket pak obstaralo ten úplný X-faktor v podobě brečícího smíchu, což se mi v kině málokdy poštěstí. ()

Chmur

Od Kick - Ass (první díl) jsem se u filmu snad tak dobře nepobavil. Perfektní oddechovka. Film je chvílemi opravdu vtipný, má spád, vynikající akci, vizuálně naprosto bombastický,vzhledem k žánru není hloupý. Hlavní hrdinové jsou opravdoví sympaťáci, kterým nejde nefandit. Samozřejmě, že dej je šablonovitý, ale hluboké psychologické drama a komplikovanou zápletku by snad u takového filmu postrádala jen Miroslava Spáčilová. Vadami na kráse jsou slabší instrumentální hudební motivy a výraznější záporáci. Jinak ale nejlepší film na základě komiksu. Aspoň pro mě. ()

Seti

Strážci Galaxie se nás od prvních zmínek snažili přesvědčit, že v jejich případě půjde o zcela nový Marvel - daleko odvážnější a drzejší, překračující vlastní mantinely. Přiznejme si rovnou, že tato velkohubá prohlášení Marvel naplnit nedokázal a nedivím se mírnému zklamání těch, kteří očekávali skutečně nějaký svěží vítr. Ten se totiž vážně nedostavil a komiksové studio roubuje tuhle novou partičku na svou klasickou šablonu, která už začíná být trochu ohraná. A přitom u Strážců byla asi největší šance se urvat a po všech stranách si trochu zablbnout (jeden kasovní netrhák byste snad ustáli ne?), jelikož parta looserů v čele se Star-Lordem si o to přímo říkala. Ano, je to právě ústřední tým, který je největším trumfem a skrz naskrz standardní story v pohodě utáhne. Jako rozvernější alternativa k Avengerům fungují Strážci parádně a byla radost sledovat to věčné jiskření a netradiční chemii, jež se při tmelení tohohle gangu vytvářela. Vůči Avengerům však Strážci trpí mírným handicapem, a to že sledujeme rovnou týmovku. U žádné z postav neznáme žádný origin, a proto je počáteční orientace o dost složitější a nalezení cesty k hlavním hrdinům pomalejší (někdo by mohl říci, že postavy až na Petera Quilla působí celkem ploše, ale já budu v tomto směru s výhledem do budoucna opatrnější). Jinak kdo je fandou Indyho, Star Wars, Firefly a mnoha dalších kultovních záležitostí, tak bude s chutí počítat různé odkazy a tvůrčí pomrkávání, protože Guardians se svými vzory vážně nijak netají. Každopádně jsem si tuhle bandu v jejich prvním dobrodružství navzdory všem výtkám užil, a už se těším na jejich další eskapády. (...) Tak musím přiznat, že u mě Strážci Galaxie neuvěřitelně uzráli a po druhém a třetím shlédnutí se šplhají po bok Avengers a druhého Capa jako jedna ze tří nejzábavnějších marvelovek (a ten božský soundtrack!). ()

Devadesát Dva

Nelze si nepovšimnout symbolické role Groota, který coby strom, flóra, doslova Strom Spasitel zachrání víc, než ostatní dokáží zničit. I přesto, poselství, ač nijak převratné, tu je. Jen je škoda, že lidi se mezi tou záplavou popcornu stihnou dojmout a bavit, ale ne si z toho něco ve skutečnosti odnést. ()

Spike23

Tak nějak nevím, jestli je horší, že všechny tomuhle podobné filmy jsou podle jednoho scénáře, který se jen tak trochu upraví, aby se neřeklo, nebo fakt, že cokoliv s takovýmto hypem a rozpočtem pro vydělání co největšího množství peněz se zásadně musí přizpůsobit co nejširšímu obecenstvu, což znamená lidem, kteří po večerech se sklopenou zarámovanou fotkou Paula Walkera a nasazenými 3D brýlemi masturbují nad slow-mo 2160p 60fps záběry gravitaci popírajícího Vina Diesela, než si konečně před spaním ve svém Avengers kalendáři mohou odškrtnout další zbývající den do vydání nového Fast & Furious. Každopádně obě alternativy jsou něco, nad čím by se konečně měl někdo zamyslet, pokud chce natočit kvalitní film. ()

DavidS.

Tři záporáci v různých odstínech modrého kožního pigmentu jsou pro tuhle taškařici, která neví, zda být ultimativním sci-fi zážitkem nebo vyhláškovanou týmovkou v rytmu disco hitů, jednoduše příliš... ()

KoRner

Zo všetkého najviac mi to pripomenulo Riddick: Kronika temna a teda vôbec nechápem prečo má tento film o toľko lepšie hodnotenie? Jedine to bude ústrednými hrdinami, ktorí sú sympatickí, ale celkovo mi to tam príde všetko neoriginálne a skopírované z všetkých rôznych sci-fi. A ani s tými rasami si teda nedali tvorcovia veľa námahy s fantáziou, sú iba inej farby, čo mi prišlo dosť divné. Ostanem na 3*, keďže je to zábavná blbina, ale trochu dlhá na takú jednoduchú zápletku. ()

Mistickzz

Keď som čítal niektoré komentáre tuto, tak som sa bál, že by sa mohlo jednať o ďalšie fiasko, ktoré nejak pretrpím a zabudnem naňho. O to viac som rád, že sa tak nestalo a po pozretí som mal pocit, že som si film takto nevychutnal už veľmi dlho a spolu s X-menmi to bol najlepší zážitok tohto roka pre mňa (to som ale ešte pár očakávaných snímkov nevidel). Film je to veľmi zaujímavý a zvláštny, plný farieb, komických postavičiek a vtipu, pričom nezabúda ani na svoju temnú stránku. A čo je hlavné posavy som si celkom obľúbil a nenudil som sa ani chvíľu. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)