Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Tereszka33

Vysadím si strom, a chci aby mi tancoval a až vyroste pouštěl světlušky a ochraňoval mě. Nemůžete ho nemít rádi, to prostě nejde. Opravdu. ()

Minimie

Blbost. Naprosto nechápu, čím si tenhle film zasloužil tak vysoké hodnocení, chválu, nominace na Oscary a podobně. Nikdy se mi nestává, že bych něco nedokoukala až do konce, ať mě to nudí sebevíc, ale v tomhle případě jsem někde za půlkou na férovku usnula a upřímně je mi úplně šumafuk, co se dělo dál a jak to všechno dopadlo. Ani Chris Pratt si mojí pozornost neudržel. ()

Triny

Dvě poznámky - 1) dlouhých dvacet minut soustředěného přemýšlení, koho tam hraje Vin Diesel a šarmantní Bradley Cooper.. :)) 2) Ach ten božský soundtrack!! ()

TKKMR

Výborné, dostatočne akčné, pestré na postavy a triky a rovnako bohaté na coolové hlášky. Už sa teším na pokračovanie. ()

elanius

(97/2017) / Mierne sklamanie, ale niet sa čomu diviť, keďže som najprv dal excelentnú dvojku. Prvý diel je v zásade o tom istom, len úplne všetko čo bolo dokonalé v pokračovaní je tu iba v zárodku. Ostáva len dúfať, že sa to dá posunúť ešte vyššie :) (6/10) ()

anli

Tak tohle byl opravdu poslední komiksový film ,který jsem chtěl vidět.Ano ,vůbec mě nelákal.No ,posuďte sami-hlavní hrdinové-člověk ,mluvící mýval ,mluvící strom (říká ale jen jednu větu) a k tomu tajemná Gamora a hustý Drax.A všichni dohromady zachraňují vesmír.Kdo by tohle chtěl proboha vidět?No ,všichni,kteří chtějí být připraveni na finální Avengery, s kterými se Strážci Galaxie spojí v jednom velkolepém ,ale opravdu velkolepém finále.A abych byl znalý celého vesmíru ,podíval jsem se tedy i na tenhle komiks ,který jsem opět nečetl ,ale myslím,že původně je mnohem víc brutální a scénaristi z něj udělali rodinou ,sci-fi podívanou ,tak ,aby zapadala přesně do marvelovského vesmíru.Takže scénář je poměrně jednoduchý ,ale funkční a celkem napínavý ,ale hlavně velmi vtipný.Hláškuje se tady skoro pořád a je to jedna z věcí ,která tenhle film drží opravdu hodně nad vodou.Stejně jako herci ,na kterých je vidět ,jak je to baví a užívají si to.Režisér ví přesně ,co servíruje a co chce divákovi říct a jede si přesně po svém a nenechává si do toho od nikoho mluvit.Vizuálně a zvukově se filmu nedá nic vytknout a to se týká i kamery ,výpravy a masek.Vše je opravdu excelentní.Děj je trochu jednodušší a plný klišé ,jak je u většiny marvelovek zvykem a trochu byl také nevyužit hlavní záporák.A pro mě byla i trochu nevýrazná a tak nějak rozplizlá a nicneříkající hudba.Takže v konečném součtu dávám 75% protože film jako celek funguje velmi dobře ,ale přece jen mu něco do dokonalosti chybí a Já jsem Groot:) ()

Yoda sama

Perfektná žánrovka, skvelá ústredná partia s geniálnou hláškujúcou dvojicou Racoon a Quill, s milými scénami spoznávania toho Quillovho pozemského prízemného sveta ostatnými z partie, skvelými efektami, soundtrackom (!), presným castingom, produkciou, réžiou... mohol by som pokračovať dlho. Ano, záporák je zasa len nezabiteľný a super silný sociopat, ale je to skvelo vystavané a hlavne ultra zábavné a hravé. Zďaleka nejlepšia marvelovka a perfektná space opera. Tento rok je dobrý rok na to, byť súčasťou Marvel universe. A to boli Guardians of Galaxy a James Gunn experimentom, chceme viacej takých experimentov! 8/10 a potitulková scéna maximálna facka divákovi a vtip roku. ()

haj

Neuvěřitelná zábava od začátku do konce po všech stránkách, která (aspoň pro mě) všechny ostatní komiksovky posledních let trumfuje ve dvou ohledech - v postavách a humoru. Co se týče toho prvního, tak všechny postavy a to jak ty lidský, tak stvořený na počítači, mají neuvěřitelný charisma, jsou sympatický, skvěle zahraný/nadabovaný a vzájemně se přes svojí různorodost úžasně doplňují. No a humor, ten je dávkovanej s tak neuvěřitelnou kadencí, že si opravdu nevzpomínám, kdy jsem se naposledy u filmu tak nasmál. Zbytek, ať už jde o vizuál, efekty či akci, ten je tradičně zvládnutej na jedničku, ale na to už je divák u áčkový hollywoodský produkce tak nějak zvyklý. Vzpomínám si, když jsem jako člověk neznalý předlohy poprvý o plánech o natočení filmu četl, tak jsem si říkal, jak by něco takovýho mohlo fungovat... no takhle:-) ()

MikeZ

Příběhově standardní Marvel s mdlým záporákem, ale díky sympatickým postavám a hlavně humoru jsou Strážci prostě k sežrání. Dokonce i emoce fungují překvapivě dobře. A navíc ten boží 70's soundtrack... Nejzábavnější Marvelovka. 8/10 ()

romajz15

Jeden z nejlepších Marvelů. Úžasná zábava, skvělé hlášky, nádherné efekty a bombový soundtrack. Star-Lord strašně připomíná J. T. Kirka z Abramsova Star Treku, ale i tak je to úžasnej hláškující borec. Zoe Saldana jako Gamora je vážně sexy. Nejlepší dvojka celého filmu jsou rozhodně Rocket a Groot, kteří jsou společně neuvěřitelně vtipní. Hlavně při hádkách Rocketa a Star-Lorda, když Groot pronáší svoji úžasnou repliku. Nejméně zajímavým (ale rozhodně ne nudným) členem party je Drax, který toho kromě pár hlášek, které mě fakt rozesmály, moc neudělá. Ronan také nepatří k nejlepším Marvelovským záporákům, ale špatný také není. Určitě doporučuji na tenhle film zajít všem fandům Marvelu. Po druhém zhlédnutí vidím i jeden velký nedostatek a to, že si film dělá až moc srandu sám ze sebe. A to je pro mě například slabina oproti Captainovi 2. ()

hroubek

Netvrdím, že jsem nějaký velký komiksový znalec, ale pár komiksů jsem za svůj život přečetl, přes to jsem měl velké štěstí, že jsem mohl ke Strážcům Galaxie přistupovat s čistým štítem. A popravdě to se mě v dnešní době komiksových adaptací moc často nestane, takže jsem byl alespoň mile překvapen. Dalším velkým plusem Strážců je to, že nevypadají jako komiksový film, ale spíše sci-fi, které má lehce komiksové prvky a popravdě, takhle mě to celý film vyhovovalo a neměl jsem jakoukoliv potřebu to propojovat se světem ostatních Marvelovek. Ostatně si myslím, že to Strážcům nějaký čas bude stačit, když si budou hrát na vlastním písečku, než aby se motali ke zbytku. Hodně se mi líbilo jakým stylem se do toho opřel režisér James Gunn. Je sice jasné, že se nemohl urvat, ze řetězu jako když točil komiksové Super, ale na druhou stranu nám dává přesně to co chceme a taky jak to chceme a pokud s tím někdo má problém, tak se měl kouknout na nějaké, které jasně ukázaly jakým směrem se půjde. Taky se mi hodně zamlouvalo, že se Gunn soustředí na ústřední pětici a to na úkor všeho. Je to odvážná volba, která při bližším zkoumání filmu ubližuje nejvíce, přesto je to velký odvážný krok. Abyste pochopili jak to myslím, tak to malinko rozeberu. všechno se točí kolem ústřední pětice postava a prakticky nám není vysvětleno jak celý svět funguje, pořádné motivace záporáka a příběh je malinko předvídatelný a nevyhneme se typickému přemísťování z bodu A do bodu B, C a D. Ale tohle všechno jsem ochotný ignorovat, jelikož mě film a postavy baví. Chris Pratt ukazuje, že má na to zahrát postavu, která vykrádá Han Sola a James T. Kirka, a přesto si vytvořit vlastní styl, díky kterému si ho zamilujeme a jeho hlášky a narážky na osmdesátky nemají chybu a jako hlavní postava nezklamal. Zoe Saldana to má těžší a je to vidět, že jí chybí pořádná scéna, aby si nás získala. O něco lépe je na tom Dave Baustista, který pobaví svojí jednotvárností. Nakonec jsem si nechal dvojici Groot a Rocket, kteří si kradou celý film pro sebe, hlavně tedy Rocket a jeho chování a cynické a sebe shazující hlášky plus taky k tomu, že má velký samopal. Obě tyto postavy hláškují jako o život, předvádí ty nejlepší gagy a kupodivu mají i ty nejlepší emoční scény. Takže dvojitá výhra z mého pohledu. Jediný kdo dokáže držet krok s ústřední pěticí je Michael Rooker, který si svoji roli užívá a taky nám předvede jednu z nejlepších scén. Zbytek herců je buď nevyužitý Close, Del Toro, Reilly, Gillan nebo nevýrazný Hounsou a Pace. Akce je ve filmu dost a je dost zábavná. triky jsou v pohodě a nevím co se na nějaký diskuzích řeší. Humor a gagy fungují zvláště Groot je na ty gagy expert. Opravdu nechápu, proč si lidé stěžují, že jsou Strážci pro děti, jelikož mě příjdou jako rodinný film typu staré trilogie Star Wars. Strážci Galaxie se povedly a je to ten správný fajnový film, který pobaví a nezklame. PS: Po titulková scéna je velké WTF, sice je to po mrknutí na diváky, ale tady má být něco lepšího a důležitějšího. () (menej) (viac)

drake31

Po štyroch bolestivých dňoch som sa konečne dočkal, a mal možnosť vidieť jubilejný desiaty film z dielne Marvelu - Guardians of the Galaxy. A že to bol zážitok epických proporcií. Po zahraničných recenziách a prvotných hodnoteniach som si bol na 100% istý že toto bude Marvelácka trefa do čierneho. Trailery neklamali, dokázali navnadiť a film samotný dodal ešte viac než ukázal v traileroch. James Gunn dokázal z partičky prakticky neznámych charakterov vytlačiť maximum a dodať tak divákom a fanúšikom ultimátny filmový zážitok. GotG ponúka širokú škálu grandióznosti na viacerých leveloch a nepoľavuje ani na sekundu. Hovorím tu úžasných postavách, ktorým dodal čaro a šarm výnimočný cast na čele s Chrisom Prattom (ktorého hviezda bude dúfam stúpať viac a viac). Hovorím tu o skvele zrežírovanom origin príbehu plnom emócií, hlášok a skvelej akcie. Hovorím tu o impozantných vizuálnych efektoch. A hovorím tu o jednom z najlepších soundtrackov vo filme vôbec. Preháňam ? Alebo je to len ten prvotný opar hodinu po skončení ? Posúďte sami po zhliadnutí pravdepodobne jedného z najlepších filmov tohoto roku. Z mojich slov je značné, že som nadšený tým čo som videl, a že som viac než ochotný chrliť superlatívy na každú stranu, čo je z môjho pohľadu naprosto zaslúžené. Berte tento komentár ako chcete; či už ako fanboyovský opis vlhkého sna, alebo ako trápnu snahu upútať pozornosť nič nehovoriacim hodnotením ... nech to je ako chce moje nadšenie to nezmieri a opätovná návšteva GotG v kine je nevyhnutná. ()

Mishqo

Marvelovky sú typické svojím zmyslom pre humor, ale v Guardians of Galaxy bol oveľa intezívnejší. Čakal som nejaký odvar Avengerov, no táto partia je iná, má iný swag a ide si svoje. Hrozne rýchlo mi to ubehlo, čo je väčšinou príznakom toho, že ma film pohltil a bavil som sa. O audiovizuálnej stránke snáď ani hovoriť nemusím. Obsadenie perfektné. No a soundtrack z 80. rokov bol jednoducho bomba. 90% ()

venalce

Strážci Galaxie sází na humor, což je jedině dobře. Je to tak trochu jiná marvelovka, spíš mi to připomínalo Star Wars se všemi těmi prapodivnými mimozemšťánky. Barev jsme si tedy užili dosytosti a průlety vesmírem byly řádně atraktivní. Rocket a Groot byli dvojka k nezaplacení a Peter Quill jim zdárně sekundoval. Drax byl sympatický snad jen svou neschopností porozumět metaforám a Gamora byla prostě typická pomstychtivá hrdinka. Od Nebuly jsem čekala víc a Ronan sice byl hrozivý, ale tak nějak...Tak nějak mám pocit, že tomu filmu něco chybělo. Byla to vtipná jízda, to musím uznat, a taky lahoda pro oko, ale děj neprobíhal tak hladce, jak by měl, chyběla tomu jakási učesanost. Nicméně palec nahoru za originální soundtrack. ()

yeniczek

OK, uznávám, že ta pátá hvězda je čistě pocitová, ale co už. Když mě někdo donutí přiblble se usmívat a nahlas se smát v kině, tak si jí zaslouží a ne že ne! Navíc ten film neskutečně dobře vypadá, výborně se poslouchá a baví každou sekundu své stopáže. Navíc po dlouhé době film, který uteče až nepříjemně rychle. Každý člen Guardians je vykreslen přesně tak, jak potřebuje. Interakce mezi nimi je svěží a vtipná a dokonale je využíváno jejich dobrých i špatných vlastností a neustálá shazování klasických klišé a zařazení sebeparodických vsuvek tentokrát působí strašně svěže a neokoukaně (i když Marvel na tom obvykle ujíždí pravidelně). Chrise Pratta bych si šmahem dal mezi top 10 herců, ale já si počkám na ten Jurský svět:) Ovšem nejvíce mě překvapil (jinak z trailerů nevýrazný) Drax v podání Davea Bautisty. U něj jsem se nasmál zdaleka nejvíce. Parádní sci-fi, které se vyplatí vidět asi i vícekrát a pochybuji, že by to napodruhé už nudilo. 9/10 ()

hejsahopsa

3/4 filmu se všichni tak moc snaží, aby jejich hlášky byly vtipné, že je to ve finále trapné a poslední čtvrtina celkem ujde, ale už to zkrátka nezachrání. Byla chyba jít na tento film do kina, kdo tu chybu ještě neudělal, radím počkat si na vysílání v televizi a až ten den přijde, zvažte jestli nebude lepší koukat se na hvězdné nebe... ()

Aven

Přijde mi, že marveláci jdou žánrově s každou další komiksovkou více do oblasti komedie - v Avengerech to bylo fajn, v třetím Iron manovi celkem za hranou a Strážci Galaxie už jsou pro mě čistou komedií v scifi prostředí. Těch povedených vtípků je tam dost a zábava to v každém případě je, ale takhle slaboduchý scénář bych nečekal ani u komiksové adaptace. Pro mě celkem zklamání a první marvelovka, na jejíž pokračování se nechystám. ()

Maik22

Marvel Productions nás poslední dobou zahlcuje stále více a více kvalitními bijáky. U strážců galaxie tomu nebude jinak. Tohle mělo úplně obyčejně blbý příběh a jednoduché postavy, ale vše bylo obohaceno o stoprocentní čerstvě vymačkanou šťávu. Tohle sci-fi mělo svou duši a to nejen komediální. Co nemůžu opomenout je tracklist, který byl použit jako hudební doprovod. Porovnávat strážce s klasickými Marvelovkami, např. s Avangers nelze, je to totiž odkloněno úplně na jiný filmový žánr. ()

VasaX

Ani nevím jak je možné, že jsem Strážce zapomněl po shlédnutí okomentovat. Což je trochu škoda, protože za tu dlouhou dobu už opadla upbeatová pozitivní nadšenost, kterou tento film svou humorností a lehkostí, ale přesto propracovaností, poskytne. Neberte mě moc za slovo, přeci jen Strážci si na nic moc nehrají a ne nadarmo zde v komentářích dokola padá pojem "space opera". Rozhodně to není nejlepší Marvelovka posledních let, např. druhý Kapitán Strážce na celkové skóre překoná, ale je rozhodně nejhravější. A proto by byla škoda na tomhle velmi zdařilém podhoubí nevypěstovat něco o trochu hlubšího, intenzivnějšího s poutavým vývojem. Našlápnuto na to rozhodně je. Nebo se vydat cestou vesmírné sci-fi taškařice, ale to mi tak nějak do toho marvelovského jednotného univerza nesedí. Humor je nastavený dobře, teď už jen přitlačit na pilu. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)