Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Baker

Smál jsem se hodně, ale když odezní smích, nic jiného ve filmu není. Hlavní hrdinové jdou zachránit planetu, která mě nezajímala, před záporákem, který mě nezajímal. P.S. Vysvětlí mi někdo, jaký je rozdíl mezi červeným svinstvem z Thora 2 a fialovým svinstvem odsud? ()

E=mc2

Rozmýšľam, kedy som naposledy videl dobrý film od MARVEL. Myslím, že to bol prvý IRON MAN. Odvtedy to boli všetko filmy za 3 hviezdice a nižšie. Problém tohto MARVELu a nie len tohto je, že sa ako aj predošlé jeho filmy (okrem IRON MANa) spolieha na komix a tak nemá potrebu nič vysvetlovať. Chýba poriadna expozícia postáv. Jediný kto ju dostáva naplno je Quill v úvodnej 5 minútovke a aj to bol jeden z vrcholov filmu, hneď po väzení. Chýba expozícia ostatných postáv, ich motívy, hlavne poriadne rozpracovaný motív zápornej postavy (som záporák, len preto že som záporák, chcem niečo zničiť, len preto, že môžem, OMG). Človek má už pocit pri MARVELoch, že sleduje Babylon 5 (čo považujem za otrasný seriál). Ustavične je niečo na pokračovanie, niečo čo nie je dopovedané, čoraz viac TV a menej cinema, toho sme celkovo svedkami v kinách, nie len pri tomto filme. Tá ustavičná a umelá snaha prepájať iné postavy MARVELU s inými filmami MARVELU je na úkor deja. Film po dejovej stránke stojí na troch častiach. "Predstavenie" hlavných hrdinov - ich vzájomné zoznámenie sa, príchod do väzenia a útek, a potom snaha zastaviť toho modrého mamrda. Pričom časti s väzením a útekom je venovaný najväčší priestor - je to hlavne pre humorno - dramatickú zložku, ktorá mala diváka emočne dostať - vtiahnuť a presvedčiť ho, že ako tím spolu môžu fungovať. A to je aj hlavný kameň úrazu. Záver, je žiaľ otrasný a pôsobí ako kópia záveru posledných X-manov. Film má aj plusy, Groot, Berta mívala a hudbu 70 a 80 rokov a pár vtipných hlášok + kopec krásnych klišoidných scén ktoré tam skrátka musia byť (zbližovanie sa vaginálnej a penisálnej zložky hrdinstva, povstávanie tímu v kruhu - ktoré trefne komentuje Míval a práve on je tým antiklišoidným prvkom v tomto filme, spolu s Grootom, ostatný sú celom otrepaný, zbytočný blbečkovia 1000 krát videný inde). Myslím, že je to ako s tou hudbou, najväčšia kvalita a kreativita filmu prišla v 80 a 90 rokoch a potom ešte pár štekov do 2008. Odvtedy to už ide s cinema do kopru, jak se tak říká. A pritom to mohol byť o mnoho lepší film, než bol. Zaujímavý komentár : arachneuss, kiddo ()

alchac

No toto? Žádný superbuk v přiléhavém nylonu? Výtvarně velmi povedené, resp. v rámci komixových mantinelů zvratkovitě nepřeplácané? Zábavné a vtipné? Je to ještě vůbec Marvel? Kupodivu ano. Ergo povedený vykrádačkový (zejména Hvězděválkově vykrádačkový) koktejl, který nakopává Avengerům prdel na všech frontách. A obsazení pana Nafty jako Grootova dabéra je snad nejzdařilejší džouk ze všech. Alzo - dů jů got máj dyk mesidž? ()

URBAN

Už dlouho MARVEL nepřišel s něčím novým nebo méně známým a konečně s něčím takovým přišel a je to naprostá bomba a lepší týmovka než Avengers, která je podle mě založena jen na známých superhrdinech až na tu vyjímku že jsou všichni na jednom plátně, nic jiného nenabízí. Kdežto Strážci Galaxie jsou neokoukaní a uvolněnější. Tolik vtipu jsem ještě u MARVELáckých filmů doted neviděl. Nemluvě o tom že každá postava má svůj charakter a od ostatních se odlišuje, takže jako tým se navzájem doplnují a tvoří fajn tým. Navíc se zde prolínají všechny možné žánry komedie, akce, dobrodružný, Sci-Fi, drama nebo také romantika a krásně to do sebe zapadá. ( 7.8.14/CinemaCity/Sčítání lidu:7 ) ( 19.12.14/MAC ) ( 15.3.18/TV ) ( 25.9.18/TV ) (8.10.18/TV) ()

sir-dave

Proč bych mu jako jezdil po krku prstem? Parta nesourodých blbečků (a křečka a dámy) hází vtípky napříč celou galaxií a ze všeho si dělá srandu za zvuku oldchool hudebních vypalovaček. Nejsou to ani triky, příběh nebo herci, ale přesně v tomhle tkví největší síla filmu. 3D představení. ()

panMartin

Pro mě jednoznačně překvapení roku. Neuvěřitelná zábava od začátku do konce po všech stránkách. Jako akční film bych to asi hodnotila asi tak o jednu hvězdu hůře, ale protože to prostě beru jako bláznivou vesmírnou komedii, tak se jedná o perfektní film. Místy mi to docela připomínalo Star Wars nebo Star Trek. Naprosto špičkové efekty, bombový soundtrack. A ta retro hudba se tam až brutálně hodila. Super parta. Herci byli taky perfektní. Například úžasná Zoe Saldana jako neohrožená válečnice Gamora. Chris Pratt Star-Lorda taky hrál skvěle. Ty jeho pěvecké a taneční vystoupení byly super. Zvláštní pochvalu si zaslouží Bradley Cooper jako Rocket. Ty jeho hlášky byly vážně úžasné. Drax Ničitel v podání Dave Bautista který byl úplně blbej, byl v pohodě. Groot se mi taky hodně líbil. Vin Diesel měl sice jednoduchý dabing, ale postava byla fakt perfektně udělaná. Marvel se opět ukázal jak to umí! Uteklo to tak strašně rychle. Pro mě osobně nejlepší marvlovka za posledních x let. ()

tomeek

Absolutní šílenost, která funguje v komiksu (nečetl jsem), ale po převedení na plátno to bývá průser - viz. Green Lantern. To ale není případ Strážců. Tvůrci moc dobře věděli, že plátno toho stráví míň, než papír a náležitě se podle toho připravili. Jakmile už scénář začne sbíhat do (uměle navozeného) patosu, okamžitě otáčí o sto osmdesát a vpálí divákovi pod nos nečekaný džouk nebo cokoliv, co obvyklé filmové klišé rozmetá na kusy (šest idiotů v kruhu). Na první film je toho docela dost na zorientování, ale postupem času jde popisnost k ďasu a děj se vrhá do akce plné hlášek, laserů a šíleného soundtracku, jež má na odlehčení pohádkových faktů lví podíl. Všechny postavy zajímavé, efekty nejde nepochválit a Groota prostě musíte milovat :) Osobně jsem si během sledování asi třikrát řekl "Co je to za film?", ale ve velice pobavené náladě. To se nevidí často. A až to jednou z Marvelů začnou míchat s Avengers, tak už mi to hlava asi nepobere vůbec. 3,5* PS: Jak píše POMO: "Vrcholová scéna zimpotentnená Batesovou neschopnosťou zložiť gradujúci melodický hudobný motív" - taky jsem si toho všiml, ale taneček na Ninu Simon to naprosto přebil :) ()

Prometheus69

Na celkem jednoduchy a odsejpajici scenar.... z bodu B, do bodu a... GALAKTICKY PREKVAPIVE VELMI POVEDENA, NA ZACATEK NOVE MARVELOVSKE eskapady samozdrejmne... :) Takze si zatim jednu hvezdu ponecham, ale jinak.... skoda zr jsem se toho v kine nedozil. Nelitoval bych.... + 1 hvida navic za luxferni GROOT QUI DEAD SMAILL... to mne proste rozsekalo. :D Coz se bohuzel neda rici o velmy podivnem skrehotani ktereho se dopustil dabler Star Prince.... jako ze" COZE" Holt, cesky dabing uz neni co byval... ale, nebudu hnidopich a kazit hodnoceni kuly nejakemu kuřbuřtovy co se rano probral z Roninovym kartackem na zuby v ustech... :) Jinak, nejak slozitejisi hodnoceni a rozsahle rozbory deje a postav, dle meho jsou zbytecne. Vse podstatne bylo jiz mnohokrat receno pred tim a opakovat neni muj styl... Snat jen se tyce souhlasu z tim ze Zaporak v tomhle pripade tu byl vazne za uplnyho kokota a ze si v maskerne museli patrne trochu vic prihnout marťanské modre vody... protoze takovyho.... To uz i ten puvodni kreslenej je lepsi. Holt halit svuj face do stinu plaste... neni na skodu. Je super kdyz bosak pekne namakanej a nabusenej, pripadne ovlada nejakou vkusnou superdestruktivni schopnost, ale co naplat ze kdyz se usmeje vypada jako Tanosova PRDEL! ()

StanislachKo

Ono to bolo skoro na plné hodnotenie... Vo svete, v ktorom sme obklopení sprofanovanými avengermi prišiel marvel s niečím nenápadnejším, priam komornejším, kde výstupy komerčne najväčšej hviezdy filmu sú obmedzené na "I am Groot...". A ono to hrá všetkými farbami, je to preršpikované starými popovými flákmi, klišé každého druhu, ale napriek tomu (a možno práve vďaka tomu) to fakt dosť a hlavne nenútene proste baví. A o tom to je :-) ()

Radiq

Do marveláckyho vesmíru se mi tohle sice nějak moc nehodí, ale budiž. Snaží se to působit mnohem víc komediálněji, než ostatní jejich filmy, ale i když každej básní nad skvělejma hláškama, mě to teda nějak nedojalo. Každej je taky dosti vystříkanej z použité hudby, ale taky to žádná sláva není. Hodně mi to připomínalo něco jak Star Wars, což je samo o sobě velká sračka, takže jestli se tvůrci snažili je napodobit, tak to jim nežeru. Tolik různobarevnejch mimozemšťanů jsem už fakt dlouho neviděl - je to jak kdyby barvoslepymu dali omalovánky... Prostě to na mě bylo až moc sci-fi a vesmírny a všechno. No a tečku tomu dal jakejsi kačer Howard v potitulkové scéně - no jestli nám chce Marvel do tohoto vesmíru vesrat jakousi animovanou kachnu typu Strýček Skrblík, tak to mi poser koule. Ale třeba překvapí, uvidíme. Jinak docela zklamal The Collector, kterej si tam moc nezahrál, a to jsem se na něho tak těšil. Teď k té naší partičce - nápad to má a všichni jsou docela originální, ale fakt to není tak super, že by mi z toho jezdili z nosu pavouci na lyžích. Záporák taky spíš takovej průměr, přičemž mnohem vychytanější byl Yondu a jeho šíp ovládanej pískáním. Z celyho filmu nemám vyloženě špatnej pocit, ale je to horší, než většina snímků série. Jinak se to ale docela dalo... Viděl jsem to podruhé a musím uznat, že tentokrát mě to bavilo víc. Asi proto, že MCU je fenomén. Zase jsem si říkal, že to je jak ze Star Wars. Pak jsem si říkal, že Xandar je jak ze hry Mass Effect. A pak jsem si říkal, že zatím největší monstrum v celém MCU vesmíru je Glenn Close, chch. Ale dávám tomu nakonec optimistické 4 hvězdičky, protože tentokrát jsem se fakt zasmál... A i ta hudba se mi k tomu teď nějak hodila. A rozptylující taneček před koncem, to jsem dostal chlámačky, chch. ()

flyboyeda

Docela predvidatelna spotrebka, ktera ale prekvapive funguje. Dokonce clovek nemusi byt ani extremne zkoureny. Trosku "guilty pleasure" typ zabavy... :) ()

Deyw

Prekvapeni jako svine..tohle dopadlo nad ocekavani...nejzabavnejsi marvelovka co sem dlouhou dobu videl..vlastne vubec (deadpoole ty mlc tebe ovsem nepocitam ty si nadpozemsky a nedas se nikam zaradit tak prosim mlc a nevotravuj parchante!) nejvic me bavil rocket, kterej je fakt sekac a pokazdy udelal srandu..naopak bautista prekvapil jako svine cekal sem tupy poleno, ale ten kluk se naucil hrat :) vin a jeho groot je dalsi zarez a pobavil, naopak pratt mi prisel takovej neutralni a dokazal bych si tam predstavit klidne nekoho jinyho - beru zpet v traileru na 2ku me rozsekala scena s Bautistou a proste tam patri! film je fakt spice a uz se tesim az se na nej zase znovu podivam...bavi jako zadna jina marvelovka (ano deadpoole drz uz hubu tebe nepocitam!) tesim se na 2ku do kina. plnej pocet! ()

charge odpad!

Strážci Galaxie se vrátí, jo hezký, ale už beze mě. Nikdy bych si tenhle typ filmu nepustil sám od sebe, ale na návštěvě beru co je mi nabízeno. Je fakt, že na komiksy všeobecně moc nejsem, ale neříkám, že se čas od času nemůže nějakej vydařit, což ovšem neplatí v tomto případě, po půlhodině nudy a utrpení ze sledování tohoto scheiße jsem si vynutil ukončení projekce, vnímání zkurvenýho mývala se samopalem s jeho rádoby vtipnýma hláškama a chodícím stromem a dalšíma postavama i s celou atmosférou a příběhem na hovno nebylo v mým prahu filmový snesitelnosti a jak tak koukám co všechno jsem viděl od Marvel Comics tak to je jeden větší shit než druhej, s pár vyjímkama samozřejmě. Nakonec jsem to asi po dvoutýdenní pauze dokoukal a jako viděl jsem i horší kousky, ale pocitu, že se to celý natočilo debilně a s kreténskýma postavama čistě pro komerční účely, tomu se ubránit nedá a ještě k tomu všemu zde vévodí digitální animace, kterou nesnášim. Nějakej šutr, hrdinové, zlí vládci galaxie, zelená Zoe Saldana, nic pro mě. 5% ()

Mr.Ripley

Historicky první marvelovka, která má opravdovou duši (Není epizodní a nevypadá jako záležitost objednaná na zakázku)! Z každého okénka na vás kouká láska s kterou byl celý projekt připravovaný, ať už se jedná o vypiplanou akci, propracovanou psychologii postav, mytologii či epické slovní přestřelky, kterých ve filmu není málo. Film mistrně balancuje na hraně mezi temnější "komiksárnou" a rozjuchaně přebarvičkovanou "buddy" komedií. Jasná plná pálka a příslib do budoucna, že nás tahle banda "looserů" bude ještě hodně překvapovat a bavit. _____ Jestli Avengers bořili kina, tak Guardians je smetou silou amotového hřibu! _____ Při čtení předlohy jsem si říkal, že se takové akční orgie nedají převést na plátno. Mýlil jsem se a mistr Gunn má ode mě velkou úklonu! _____ Rocket je sice zlatíčko, ale Groot je BŮH! _____ Po delším uvážení se Avengers ve srovnání s GoG zdají jako malicherně titěrné divadýlko, s nímž si Gunn vytírá bez ostychu místo, kam slunko nesvítí. _____ Samotný soundtrack a roztomilá "potitulková" scéna jsou třešničkou na, již tak dokonalém dortu. ____ ...možná se ukáže i Kirk ze Star Hollow! ()

Gonzi

Dokonalý popcornový blockbuster. Nechápu nikoho, kdo tomu nedává plný počet, protože osobně nechápu, co víc bych vůbec mohl čekat od tohodle žánru. ()

Remivsremi

Vtipná, svižná a parádní jízda galaxií s touto bandou stojí za návštěvu kina. Po delší době marvelovka, která mě bavila po celou stopáž. ()

chelseaman22

Po zhlédnutí alespoň šestnácti trailerů jsem dospěl k závěru, že to bude horší, než na zvracení Kapitán Amerika UNO či dokonce Green Lantern, což je po Babovřeskách snad nejhorší film dekády. Jenže to nakonec bylo tak skvělé, že EVENDRŽ či TÓR jsou tak dvě námořní míle za svým konkurentem. Hantýrkou mladých to bylo FRÝ či KÚL, vtipem prošpikované jako svíčková špekem. A když pomyslíte, že jen dvě kýčovité scény se vyskytly, tak zřejmě stejně jako já vezmete ty TŘI-DÉ okuláry a do CinemaCity půjdete příští týden znovu! 100% Celosvětový výdělek k 27. 8. 2014: $500,527,773, což je 2,94 násobek budgetu..........126. násobek budgetu ()

Triple H

Najväčšie pozitívum jednoznačne je sviežosť celého filmu. Tým nemyslím ani tak zápletku a postavy, ktoré viac-menej napĺňajú štandardné klišé, ale prostredie. XY hollywoodskych blockbusterov si z prstu vycucáva rádoby zaujímavé mytológie a pestré fikčné svety, výsledok sa bohužiaľ väčšinou míňa účinkom. GOTG však dokázali práve to a ich univerzum je neopozerané, zaujímavé a rozhodne ho rád navštívim znova. Už z kampane som mal pocit, že je potenciál na akési novodobé Star Wars, a myslím že v tomto smere film po dizajnovej stránke uspel. Rovnako uspel aj v pätici hlavných hrdinov, ktorým to spolu pekne ladí. Pratt je sympaťák (hoci nijak zvlášť ma osobne neuchvátil - netuším prečo zvolili práve jeho), Zoe by som pozval do postele hoc aj dúhovú, Drax je hlúpy hromotĺk, no a Groot a Rocket až prekvapivo dobre fungujú. Obzvlášť Rocket, ktorý na mňa pôsobil v traileroch trošku trápne, ale v zásade si kradne celý film pre seba (!). Dosť prekvapil a potešil aj Michael Rooker - ktorý je regulérne cool, úloha mu sedí a je fajn vidieť tohto veterána v takto veľkom projekte. Dej je klasické schéma o ultrazloduchovi, ktorý chce ovládnuť celý vesmír (galaxiu?) a aby to dosiahol, potrebuje predmet, za ktorým sa všetci zúčastnení ženú. Tvorcovia možno byť odvážnejší v tej inakosti a sebaparodickostiu (občasné pustenie hitovice z 80. rokov na toto naozaj nestačí), ale na to dúfam bude priestor v pokračovaní. Čiže pohodová záležitosť a teraz poďme ďalej - rád túto bandu uvidím znova. P. S.: Keby som mal do 15 rokov, som z filmu vo vytržení. P.P.S.: Benicio Del Toro berie takéto šteky? Uf, je načase sa pozbierať. ;-) ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)