Mission: Impossible 5

• Slovensko Mission Impossible: Národ grázlov (viac)
USA / Hongkong / Čína, 2015, 132 min

Ethan Hunt (Tom Cruise) je zvyknutý vyrážať na misie, ktorých úspešne splnenie je priam nemožné. Pod vedením režiséra Christophera McQuarrieho (Jack Reacher) ide znova po krku tým najväčším grázlom súčasného sveta. A ako je jeho dobrým zvykom, väčšinu kaskadérskych scén točil Tom Cruise sám a bez dabléra. "Od architekta nášho filmu som dostal model Airbusu s tým, že ho môžeme nejako využiť v príbehu. Tak som sa Toma opýtal, či by sa ho nechcel držať zvonku, keď bude štartovať. Myslel som to ako žart, ale on hneď súhlasil." Podobných výnimočných kúskov musel herec absolvovať veľmi veľa, pretože hrozby, ktorým jeho hrdina čelí sú veľmi mimoriadne... Štátnym úradníkom sa nepáčia neortodoxné pracovné metódy tajnej vládnej služby IMF (Impossible Mission Force), preto ju rozpustia a jej šéfa Ethana Hunta chcú hnať k zodpovednosti. Medzitým sa o slovo začína hlásiť mýtická organizácia Syndikát, ktorej členmi sú bývalí agenti. Ich cieľom je prostredníctvom riadených teroristických útokov zaviesť trochu iný svetový poriadok. Aj keď Hunt nemá proti Syndikátu oficiálne poverenie a pohybuje sa v ilegalite, zhromaždí svojich skúseným kamarátov (Simon Pegg, Ving RhamesJeremy Renner) a pokúsia sa týchto profesionálnych teroristov zastaviť. Pomáha mu aj krásna britská agentka Ilsa Faust (Rebecca Ferguson), ktorá má jedinú vadu na kráse - nedá sa jej úplne veriť, pretože je veľmi pravdepodobné, že pracuje pre druhú stranu. (Barracuda Movie)

3DD!3

Živelná pecka míchající starý styl s modernou, v níž každá rána hodně bolí a vydá pořádné masité plesknutí. Záběry na Rebeccu Ferguson jsou ódou na nohy a Tom možná už stárne, ale s věkem v akčních scénách rozhodně přitvrzuje (protože "to líp vypadá"), navíc si ze sebe umí udělat srandu. McQuarrieho scénář je hodně klasická špionážní naháněčka ve stylu britské školy, která ale často jde proti stanoveným postupům série. Akce je prvotřídní, střih je radost sledovat (opera) a z hopsačky v Maroku drkotají zuby. Těším se až se mrknu znovu. Tento komentář, pokud jste ho dokázali dočíst se sám zničí za 5...4...3...2 ()

Kaka

Ačkoliv je to poctivá a hmatatelná filmařina, tak pátý díl jako jediný z celé série není v ničem inovativní, leč bezpečně recykluje stará a osvědčená špiónská schémata a po očku pomrkává po starých sedmdesátkových klasikách i po prvním dílu této ságy. Back to basics tenhle přírůstek vystihuje přesně. McQuarrie potvrdil pevné režijní otěže i cit pro dávkování humoru, akce a scénáristické hmoty. Pětka obsahuje zřejmě nejkomplexnější charakter akční hrdinky za posledních x let, možná od Sarah Connor (T2). Stejně křehká a přitom sveřepě odhodlaná a jdoucí za svým. Plus pro ní je to, že i velmi dobře vypadá - celkově mi velmi připomíná jinou legendu, bondgirl Carey Lowell z Licence to Kill. Možná chybí drtivá akce z TROJKY, nebo hitech feeling ČTYŘKY, ale jako celek to funguje OK. Režisér dobře věděl, že tímhle diváky dneska, po všech těch komiksech, Bayárnách a dalších digitálních bordelech, už neoslní a tudíž ani nebyla cítit snaha. Šlo se prostě jiným směrem. Škoda toho nízkého ratingu, je to znát. A taky jsem měl pocit trochu podprahově nucené mramorizace legendy, kterou jsem cítil například ze Skyfall, nebo posledních Batmanů, což se myslím tady úplně nepovedlo. ()

Spiker01

M.I. Série zřejmě nejlépe porušuje zažité principy. Nerebootuje, nikam extra nespěchá, ačkoliv jí v nejbližších letech zřejmě čeká řada sequelů. Za těch 19 let teprve pátý díl a po páté s jiným režisérem. Brad Bird mě před čtyřmi lety dostal s Ghost Protocolem a já ani nečekal, že by čtyřku šlo kvalitativně překonat. Tom Cruise je však nestárnoucí stálice, která vždy dokáže přijít s něčím novým a tentokrát si k ruce vzal člověka, se kterým točil už Jacka Reachera. A rozhodně se nejedná o kvalitativní sešup dolů. Jestli totiž něco Christopher McQuairre umí, tak je to akce. Začátek je přímo zběsilý, skvěle mixuje známou ústřední melodii s kinetickou akcí až člověku vyrasí husí kůže a dobře se baví. Úvod ovšem zvedne laťku tak neuvěřitelně vysoko, že se jí ani přes všechny zvraty a další výborné honičky, ať už po svých či na rychlostních motorkách, bohužel nepodaří alespoň dostihnout. Právě scéna na motorkách je ovšem výborně choreograficky zvládnutá, kamera líbivě snímá motorku ze všech směrů a vychází z toho pro mě nejpřitažlivější akční sekvence od nového Mad Maxe. Ovšem i tentokrát nás bohužel čeká jedna komplet wtf scéna (konkrétně jeden podélný záběr) a jakmile dojde na delší a čím dál tím více monotónnější herecké dialogy, které chtě nechtě musí děj posunout kupředu, tak právě zde se ukáže, že Chris není tak dobrý vypravěč, jako jeho předchůdce. Ovšem nezvrhne se to v žádnou katastrofu a jeho vypulírovaný scénář vždycky dokáže přijít s nějakou trefnou vtipnou vložkou. Co naplat, že MIF opět neexistuje a napopáté se jde po nepříteli v podstatě z vlastních řad (alespoň na chvíli), jako větší ani ne tolik chybu, ale prohřešek, vidím v podobě absence sexy Pauly Patton, kterou nahrazuje pro mě neznámá Rebecca Ferguson. Z hlediska příběhu muselo jít o nový charakter, ale zkrátka mi chyběl Paulin sex-appeal, ačkoliv Rebecca je více než schůdná volba. Abych to nějakými slovy na závěr nějak podtrhl, Rogue Nation je výborná v akčích sekvencích v IMAXu, v mých v očích však zůstal skvělý Ghost Protocol na první příčce v oblíbenosti, co se týče Mission Impossible...83%...[31.7.2015_Cinema City IMAX_Flora] ()

castor

Já tak nějak nevím. Prostě takový uspokojivý blockbuster se zbytečně nízkým ratingem. Organizaci IMF jde po krku CIA, které vadí nestandardní, často ilegální, postupy. IMF padá, marně hledaný Ethan Hunt zůstává v terénu, aby se pokusil odhalit údajnou teroristickou organizaci Syndikát. Staří kámoši ho však ve štychu nenechají. Do toho zasahuje smrtelně nebezpečná Švédka v roli energické britské agentky, která to má rozdělané na několika místech. Na milostné dovádění se překvapivě nedostane, přednost dostává přátelství. Osobně se obávám, že tentokrát tvůrci až tak skvostný materiál v rukou neměli. Jenže Tom Cruise má (naštěstí) čuch. Na tvůrce, kterými se obklopuje, na herce, kterým coby producent svěřuje role. Potěší kontaktní bitky, potěší exotické lokace, potěší honička na motorkách. Dočkáme se klasických atributů z předchozích dílů (bizarní převleky i na vteřinu propočítaná akce), ale třeba taková trojka byla podstatně víc konzistentní. Páté pokračování není tak intenzivní, není tak vtipné (sorry, ale Simon Pegg mě spíš rozčiloval), nemá takový tah na bránu, jaký bych si přál. A vlastně platí to, co jsem napsal už o čtyřce. Solidní akční thriller, který však nenabízí TO navíc, kvůli kterému chce divák snímek na potkání doporučovat, nebo si pak pouštět některé scény pořád dokola. Ti, kteří Cruiseovi i přes jeho scientologické úlety dál drží pěsti, jsou naopak potěšení tím, jak dokonale klape jeho spolupráce s Christopherem McQuarriem. Oscarový autor thrilleru Obvyklí podezřelí coby scénárista stál za Valkýrou a sci-fi Na hraně zítřka, navrch coby režisér koučoval velmi příjemného Jacka Reachera. Plní tak ambice herce objevovat se v inteligentních žánrových kouscích. Cruise se tak i nadále nemýlí!! ()

*CARNIFEX*

Nikdy som nebol na tieto Bondovky, a popravde, jediná seriózna ktorú som vzhľadom k reálnosti priebehu deja, či samotnej akcie dokázal rešpektovať, bol trojdielný príbeh o Bournovi, ktorý mne osobne treťou časťou pripravil totálny orgazmus. Od Tomina, alias sektára zo spolku blízkych priateľov Scientologickej cirkvi, som nič seriózne neočakával. Človek s mojim vnímaním filmovej tvorby musí kadečo "prežuť", aby dokázal takúto originál americkú bagetu skonzumovať, no jedným dychom už len dodám, keď si odmyslím tých 99% nezmyslov, "M.I." je nakoniec veľmi slušnou zábavou, pri ktorej divák absolútne, ale absolútne nemusí používať mozog. Asi preto má tento snímok 80% (bez urážky). ()

CANNIBAL

Mimo přeplácaných kaskadérských kousků, nic nového. Prakticky samé kotrmelce, než-li pořádné bitky. Film oproti 4ce velice utrpěl, především pak po příběhový stránce i dějového napětí a vrací se o hodně kroků nazpět. A o pořádný mrtvole si taky můžete nechat jenom zdát. Velice slabá závěrečná scéna. Čiší z toho taky hodně nízký rating. Dobré snad je, že se stále snaží alespoň trochu držet v duchu Mission Impossible, ale od scénáristy 'Na hraně zítřka' McQuarrie jsem čekal daleko víc. ()

D.Moore

Kompromis mezi De Palmovým prvním a Abramsovým třetím dílem, ovšem pozor, slovo kompromis tentokrát není nijak pejorativní. Ani náhodou. Christopher McQuarrie má talentu na rozdávání, protože po Jacku Reacherovi se potvrdilo, že krom scenáristy je i výborný režisér, a pátá Mission: Impossible nabízí velmi nápaditou a poctivou akci (už jen ta dechberoucí část v opeře je lepší než celý Ghost Protocol), krásně staroškolský špionský příběh plný zvratů všeho druhu a výborně napsané postavy (například z Benjiho v podání Simona Pegga se konečně stal plnohodnotný člen týmu a není to jen šašek pro zasmání, Ilsa v podání Rebeccy Fergusson to zase na všechny strany hraje tak krásně, že ji máme stále rádi, ačkoliv absolutně netušíme, oč jí jde). Toma Cruise v hlavní roli asi vážně nezbývá než obdivovat, ale víte, kdo mě z herců překvapil nejvíce? Jeremy Renner! Ještě nikdy mi nebyl tak sympatický, a to tady vlastně hraje obyčejnou kancelářskou krysu. Ano, ano, opět za to vděčí scénáři. Takže já tleskám a budu rád, když nemožnou misi č. 6 podnikne stejný tvůrčí tým. ()

Spooner

Nebýt až příliš ukecaného závěru a faktu, že Tom Cruise jde se svým obřím egem a pocitem nesmrtelnosti již dost přes čáru (Ethan Hunt se zde pomalu přeměňuje v druhého Dominica Torreta), bylo by to snad i za pět. McQuarrie nám totiž servíruje tu správně nařachanou akční jízdu s řadou téměř geniálních scén, do níž přidává i trochu oldschoolu a hlavně zatím nejlepší scénář celé série. Hlavní zápletka je totiž opravdu výborná a špionážní hra, kdy nikdo neví, komu má vlastně věřit, je zde vytěžena na maximum. Po Abramsově příspěvku jasně nejlepší díl. ()

Wacoslav1

Třikrát sláva! Nebyl jsem si úplně jistej dopředu, že to napíšu, ale je na místě mluvit o spokojenosti. Ortodoxní fanoušek Cruisova pojetí Mission Impossible už ze mě nebude, ale po šíleným a naprosto wtf čtvrtým dílu vnímám pětku jako návrat k tradici. McQuarrie potvrdil, že je schopným scénáristou a solidním režisérem a dal dohromady kvalitní a funkční příběh, který je, ale i zároveň přímočarý a neutápí se ve zbytečných překombinovanostech. Akce je pořád přehnaná, ale tak nějak přiměřeně. Už si tu nikdo nehraje na Bonda ani Na Bourna. Vrátil se zpátky ten charakteristický styl této série. Potěší oldschol pojetí akčních scén i jejich přehlednost. Navíc po excelentním Seymourovi Hoffmanovi v trojce má série konečně zase pořádnýho záporáka ze kterýho jde respekt a hlavně je zpátky atmosféra Mision Impossible. Už ty parádní úvodní titulky ve stylu původního seriálu mě navnadili. Týmová chemie funguje precizně. Každý ví kde je jeho místo, zkrátka zmizel ten organizovaný chaos z předchozího dílu a za to jsem jenom rád. Samozřejmě najde se tu pár mínusů. Jak už jsem zmínil záporák je kvalitní, ale určitě by si zasloužil větší prostor. Navíc i když jsem se nenudil tak pořád platí, že na dvou a více hodinové spektákly nemám tak úplně nervy a zkrácení o 20 minut by neškodilo. No a Cruise i když je i po padesátce ve špičkové formě, tak na mě občas působil dojmem, že to má trochu na háku i když zase oceňuji, že spoustu kaskadérských scén si natočil sám a nebojí se toho. Navíc bitky nikdy nebyli úplně jeho devízou i když třeba ta v divadle je fakt docela povedená. Takže resumé? Trojka zůstává nejpodařenějším dílem, ale tenhle bych zařadil hned za ní. Jo a McQuarrie by měl rozhodně pokračovat. Po nesmyslně přepálené čtyřce vrátil sérii ztracený glanc a pokud zůstane u kormidla i u šestého dílu (který na základě konce pětky nepochybuji, že bude) tak by se konečně mohl podařit i nějaký sudý díl. Pětka u mě převrací poměr vydařených dílů vůči nevydařeným tři ku dvěma a potvrzuje mi, že zatím liché díly (1,3,5) se povedli oproti těm sudým (2,4) Tak uvidíme. Tenhle Národ Grázlů si dám líbit.75% ()

Davies182

Reachera miluju, k na první pohled nejzásadnější Huntově misi mi ale dobře skrývaná přemíra old-schoolové komornosti zrovna moc nesedí. U motorek jsem nicméně i tak trnul napětím a Ferguson je anděl. Nenudil jsem se ani na vteřinu, má to tunu zapamatováníhodných scén, no a znáte mě: až si to později v den blu-ray premiéry koupím a třikrát protočím v domácím kině, stejně to zase zvednu na pět. ()

pepo

Mission: Impossibe po piatykrát.A opäť inak. Rogue nation je namiesto veľkolepéno blockbusteru skôr prekvapivo retro komorný špionážny thriller. Počas filmu ma párkrát napadlo, že takto nejako by natočil v súčasnosti Conneryovskú bondovku Hitchcock (opera !!!). Scenár je veľmi dobre postavený a napísaný ale bohužiaľ McQuarrie- režisér občas nestíha za McQuarrim - scenáristom. Vzťah Hunta so záporákom totiž nefunguje úplne ako má, chýba mu tá správna osudovosť akú mali medzi sebou Craig s Bardemom v Skyfall alebo Batman s Jokerom v Temnom rytierovi.Takže netypické finále nefunguje práve najlepšie. Na druhú stranu čo ten film stráca v celku doháňa v jednotlivých scénach. Lietadlové intro, predajňa platní, naháňačka na motorkách, podvodná pasáž, všetky scény s Rebeccou Ferguson ( prekvapivo najzaujímavejšia postava filmu u mňa zatieňujúca dokonca aj samotného Cruisa) a hlavne scéna v opere sú špičkové, výborne zrežírované a fantasticky nasnímané (kamera je fakt skvelá). Chýbajú tomu akurát nejaké atrakcie a občas film až príliš spomalý.9/10 ()

Xmilden

V pátém díle se opět klaním Tomu Cruiseovi, který z pozice producenta naservíroval další své vynikající akční dobrodružství. Tam kde Marvel hodí zelené plátno, modré pozadí či co všecko, tam Toňas osedlá motorku a jde tvrdě na věc. Dlouho a pečlivě se připravoval i na vodní scénu a kdesi jsem se dočetl že během přípravy dokázal pod vodou vydržet i něco kolem 6 minut. Auto si s Peggem odřídili sami. Kdepak tyhle filmy už z podstaty člověk musí milovat stejně jako kdysi Belmondovky. Hunt jelikož je více než polovinu filmu na útěku vlastně využívá pouze Pegga a s nebezpečnou Ferguson a tak se Renner s Rhamesem připojí až později. McQuarrie scénář posunul zase více špionážním směrem a skvěle se vypořádal i se vztahem Ethan/Ilsa. Záporáka si tentokráte střihnul Sean Harris, rozhodně se jedná o lepšího záporáka než minule. Pokud bych měl srovnat poslední 4 Bondovky s posledními 3 IMF. Celkově se mě zdá že Američani trošku Britům začínají ukazovat záda. Kdo by to byl před nějakými 20 lety čekal. 80% ()

Real Tom Hardy

"I WIND UP IN A MOROCCAN JAIL, PLAYING MUMMIES AND DADDIES WITH AHMAD THE STRANGLER." ---------- Nepochybne najlepší a najviac vyšperkovaný diel zo série. Prvotriedna akcia, dejová jednoduchosť, žiadne zbytočné komplikácie, hi-tech vychytávky a ako vždy úkony, ktoré sú "nemožné". M:I nielenže konkuruje Bondovkám, rovno ich zakopáva pod zem. Tom Cruise je hitmaker číslo jedna! ()

Nevada

Stejně jako u předchozího dílu vám nejvyšší ocenění uniklo jen o vlásek, pane Hunte. Jsem moc ráda, že jste se další misi rozhodl přijmout bez váhání. Jen doufám, že při ní více zapojíte do akce pana Brandta. Mnohem více. Brzy na viděnou. ()

darkrobyk

Budu se opakovat, ale i tento díl beru jako pravou britskou bondovku (ostatně vše se točí kolem Londýna a jejich tajné služby, nejen...). Akce, nadsázka, vtip a pohledná Rebecca (když vystupovala z bazénu, ať mi nikdo netvrdí, že nešlo o odkaz na U.Andressovou, co ji pak kopírovala i H.Berryová). Napětí na každém kroku....pominu letadlo, zmínit však musím Vídeňskou operu a samozřejmě adrenalinovou honičku na motorkách. A všechny ty krásné bondovské vychytávky! Přenosnými PC z jakéhokoliv materiálu počínaje a rtěnkou konče... A za co tleskám velmi, že jsem si konečně užil kino v 2D! ()

Ampi

Tom Cruise v roli Ethana Hanka chce překonat všechny Bondy a být americkým Bondem č. 1. Nicméně je trochu týmovější a občas i humornější (viz Vídeňská opera a scéna „Rakušan musí umřít“). Automobilová a motorková honička je výborně provedená a správně napínavá. Simon Pegg hraje dobře komického parťáka.Celkově je tým dobře obsazen. Ale zlatý hřeb je Recceba Ferguson se svoji šaramantní a tajemnou postavou, a hlavně excelentně zahranou. ()

Fiftis

Čím novšia časť Mission Impossible, tým viac sa nemôžeme ubrániť pocitu, že Toma Cruisea v tejto sérií nevystrieda asi nikto, hoci pokusy o ten krok tu boli. Aj v päťke posúva hranice ďalej, hoci scenárista pochopil, že ak chce divákov skutočne ohúriť, musí zájsť za extrémne limity. Nová femme fatale Ilsa je vynikajúce obohatenie série – silná ženská hrdinka, ktorá hrá vabank, no stará sa o seba vo viacerých situáciách. Len finále mohlo byť azda zaujímavejšie, ale na to, koľko scén a elementov si preň scenárista a režisér v jednej osobe Christopher McQuarrie prichystal, to stačí. Je tu jeden výrazný moment, kedy absolútne jednoduchým efektom McQuarrie z vás takmer vyrazí dych. Pritom stačí málo. Je pútavé sledovať celý rad režisérov, ktorí sa vystriedali v sérií. Každý doručil tonu nápadov, ani jedného nemožno pasovať za oveľa lepšieho oproti ostatným. ()

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Simon Pegg a Ready Player One

Simon Pegg a Ready Player One

19.03.2016

Steven Spielberg nám už v červnu naservíruje fantasy Obr Dobr a ihned se vrhne na svůj další film. Ne nepůjde o Indiana Jonese 5, ten dorazí až v červenci 2019. Nejdřív se dočkáme sci-fi Ready Player… (viac)

Rebecca Ferguson poletí do vesmíru

Rebecca Ferguson poletí do vesmíru

30.01.2016

Rudovlasý objev z pátého dílu Mission: Impossible dobývá Hollywood. Rebecca Ferguson bude přihrávat Michaelu Fassbenderovi ve Sněhulákovi a Emily Blunt v Dívce ve vlaku, ve sci-fi Life si pak zahraje… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz