Sherlock a Watsonová

• Česko Jak prosté (viac)
TV spot 5
Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2012–2019), 109 h 9 min (Minutáž: 39–46 min)

Tvorcovia:

Robert Doherty

Hudba:

Sean Callery

Jonny Lee Miller, Lucy Liu, Aidan Quinn, Jon Michael Hill, John Noble, Ophelia Lovibond, Nelsan Ellis, Jordan Gelber, Ato Essandoh, Desmond Harrington (viac)

Keď sa jeho úspešný, no zároveň tiež veľmi komplikovaný život v rodnom Londýne vďaka jeho drogovým excesom doslova rozsypal na prach, rozhodol sa výstredný Angličan Sherlock Holmes (Jonny Lee Miller) začať odznova na, ľudovo povedané, druhom konci sveta – v New Yorku! Po absolvovaní nevyhnutnej odvykačky mu vrátiť sa späť do života pomáha nielen jeho nová práca zvláštneho poradcu newyorskej polície, pod vedením kapitána Tobiasa Gregsona (Aidan Quinn), s ktorým sa pozná už nejaký ten piatok, ale predovšetkým bývalá skvelá chirurgička, dnes životná koučka Dr. Joan Watsonová (Lucy Liu) – jeho pestúnka, domáca, bodyguardka a asistentka v jednom. Hoci Joan mala podľa pôvodných plánov Sherlockovho otca len dohliadať na jeho uzdravovanie a zabrániť jeho prípadnej recidíve, netrvá dlho a stane sa pre svojho klienta nenahraditeľnou spoločníčkou a prekvapivo i (teda obzvlášť pre Sherlocka) rovnocennou partnerkou vo vyšetrovaní jednotlivých prípadov. A je nepochybne len otázkou času, kedy si vďaka svojmu extravagantnému klientovi, šéfovi, spolubývajúcemu a partnerovi v jednom uvedomí, že ju jej nový život po jeho boku a spolupráca s políciou baví oveľa viac, než by kedy predpokladala. A že možno práve to je ten chýbajúci kúsok skladačky jej života, ktorý konečne zapadne na svoje miesto! (TV Markíza)

Beagle

Jonny Lee Miller má charsima, které by se dalo krájet. Lucy Liu má charisma, které by se dalo krájet a ještě k tomu je dost fotogenická. No a pokud si odmyslíte, že on se jmenuje Sherlock Holmes a ona je doktorka Watsonová, máte tady docela zajímavý, chytrý seriálový kousek pro ty, kdo rádi detektivky po americku. To odmýšlení může sice někomu dělat potíže (hlavně těm, majícím plakát Benedicta Cumberbatche nad postýlkou), ale nakonec to nebude tak hrozné. Navíc ve všední den večer v televizi narazíte jen ztěží na něco lepšího. ()

M.i.k.e

průměr,který svému předobrazu nesahá ani po kotníky a v jádru připomíná spíše libovolnou ze sérií CSI.Mnohé dedukce,které byly u britského Sherlocka tolik vyzdvihované tady naopak působí místy spíše trapně a neuvěřitelně.Dám šanci ještě následujícímu dílu,ale nevim co by tvůrci museli předvést ab tenhle seriál u mě přežil...60% (edit : a přežil :-) 80%) ()

Elyssea

Porovnávat tohle s BBC Sherlockem je jak srovnávat hrušky s jablkama. Elementary je postavené na úplně jiném základu. Nehraje si s obrazem tak jako Sherlock, ale hlavně dynamika vztahu Holmes-Watson je úplně jiná. Pryč je sherlockovský queer-baiting a máme tu ryze platonické přátelství mezi mužem a ženou. Žádné sexuální jiskření, potlačovaná přitažlivost - Holmes a Watsonová jsou tu jen a pouze blízcí přátelé. Neuvěřitelná vzácnost. A světe div se, funguje to. Navíc Watsonová tu není jen katalyzátor převratných myšlenek, ale taky si dovolí přijít na něco sama. Hlavně je to neuvěřitelně dobře napsaná a zahraná ženská postava. Má svoje "kick-ass" momenty, ale jinak se vymaňuje ze škatulky drsňaček, které mnozí zaměňují za "silnou" ženskou postavu. Proto je ohromná škoda, že hromada lidí tenhle seriál odstřelí kvůli předvídatelným kriminálním zápletkám (tímhle třeba Castle trpí taky). Závěr první série hlavně notně nabere na tempu a na druhou sérii navnadí. // Druhá série bohužel začíná dobře, aby v závěru vyšuměla do ztracena. // I začátek třetí série se trochu hledá, ale v půlce už to šlape poměrně dobře. Jen mě udivuje to nemilosrdné odsekávání možných zajímavých záplatek. // Čtvrté sérii vyloženě prospělo zapojení padre Holmese zejména díky skvělému projevu Johna Noble. Cenu otce roku dostal už za Denethora, Morland je taky vážným kandidátem na tohle ocenění. Intriky kmeta z klanu Holmesů jsou totiž uhlazené a noblesní, na svých rukou krev nikdy nenajdete. Proto je škoda, že jak je u Elementary špatným zvykem, je velmi dobře rozjetá zápletka vyřešena trochu nijace. Úhlavního protivníka se vyplýtvali na tři závěrečné díly a to je i vzhledem k obsazení trochu škoda. Vztah mezi Sherlockem a Joan je stále ještě přátelský (díky bohu za ty dary) a díky nim dvěma mě stále baví se na Elementary dívat. Jen Clyde se dlouho neukázal. Od té doby, co ho uložili k zimnímu spánku do ledničky po něm není ani vidu ani slechu. A to je u mě velké mínus! //Šestá série měla být poslední a tak se zápletka natáhla z třinácti dílů na dvacet jedna. Příliš to nevadí, tvůrci takto mohli alespoň naplánovat cameo každé důležitější postavy (zejména Sherlockových Irregulars a Alfreda a hlavně Clyda!) a některé linky uzavřít, třebaže hopem (Mycroft je vyřešen hodně na dálku). Hlavní protivník je minimálně zajímavý v tom, jak se zvládne Holmesovi a Watsonové naroubovat do života, jeho destrukce se zároveň stává destrukcí celé newyorské sestavy. Co mi ale nepasovalo bylo náhlé probuzení potřeby mateřství u Watsonové, protože už samotná jeho příčina a provedení jsou nešťastné (naštěstí se ale žádné dítě zatím neukázalo). Vzhledem k uzavřenému konci jsem ale zvědavá, jak se tvůrci vypíšou z téhle slepé uličky. Teď už jim totiž jen zbývá konečně dostat zpátky Moriarty. ()

pakobylka

Viděla jsem 3. epizodu (Lovec dětí) ... víceméně náhodou ... ze zvědavosti ... a proč to nepřiznat - taky pro srovnání (i když se tak dostávám do rozporu sama se sebou, neboť každé porovnávání je svým způsobem zavádějící). Musím konstatovat, že britský "Sherlock" (2010) - geniálně ztvárněný Benedictem Cumberbatchem - si 21. století jednoznačně podmanil, aniž by o to jakkoli usiloval ... stačil mu k tomu jediný pohled, nic víc nepotřeboval. Naproti tomu jeho americký protějšek v podání Jonnyho Lee Millera neudělal na náš přetechnizovaný věk pražádný dojem. Naopak. Byl jím pohlcen, rozžvýkán a posléze bez špetky zájmu zase vyplivnut (s trochou zlomyslnosti dodávám, že jeho vzhled podstoupené proceduře částečně odpovídá). Není nestravitelný ... ale jeho chuť je nevalná. Kromě jména nemá nic, co Sherlocka dělá Sherlockem ... přitom zdaleka nejde jen o skvělé pozorovací schopnosti, všestranné znalosti a bystrý úsudek. Myslím, že se vůbec nic nestane, když toho milého hocha už nikdy neuvidím - na druhou stranu jediný díl je dost málo na nějaké objektivní ohodnocení ... takže ... asi nechám věcem volný průběh. (Kdybych se tady a teď musela rozhodnout: 2,5*, zaokrouhleno na 2*.) --------------- P.S.: Další epizody ("Nekonečná hra", "Anděl smrti", "Nebezpečné létání", "Úniková cesta" a "Zapomenutá bomba") se odvíjejí přesně ve stejném duchu. Vůbec nic se nezměnilo ... k lepšímu - ani k horšímu. Možná jsem si na americký náhled na Sherlocka Holmese trochu zvykla ... a to je asi tak všechno. Ale třeba právě proto k němu nechci být zbytečně tvrdá, takže pro začátek zkusím přihodit slabší 3* … co to udělá ... i když si myslím, že jakýmkoli počtem hvězd mu nijak významně nepomůžu - ani neublížím. ()

Sammya

Nechtěla jsem se na to koukat, jsem skalní příznivec britského Sherlocka a doteď si myslím, že ten nápad Američani prostě ukradli. Nakonec jsem se nechala přesvědčit argumentem, že nemůžu kritizovat něco, co neznám, takže jsem se na to v podstatě začala koukat, jen abych měla proč to kritizovat. Akorát se mi to začalo líbit :D Ne tolik jako Sherlock, ale dost na to, aby mě to bavilo. Jde o to, že je to totiž úplně jiný seriál. Je to prostě klasická detektivka, hrozně mi to připomíná Castlea. Případy nemají s knihami od Doyla nic společného, pouze postavy, a to taky jen okrajově. Herce povětšinou schvaluju. Jonny je super. Edit: V současné době (5. řada) mě to baví víc jak britský Sherlock. ()

flyboyeda

Pres pocatecni rozpaky se z Elementary vyklubala moc prijemna serie se spise oddechovymi ambicemi. S UK verzi Sherlocka se tvurci soutezit nesnazi a asi by ani nemohli. Slaba mista vsak spolehlive vynahrazuje dobre fungujici chemie mezi ustredni dvojici. Nakonec jsem prisel na chut i Johny Millerovi (malem bych ho v Trainspottingu nepoznal!). Serie se zlepsila o 100% v okamziku, kdy tvurcum doslo, ze Sherlock Holmes proste k zivotu potrebuje sveho Moriartyho. Spojujici motiv ci prvek, ktery jsem v serii do te doby postradal, ji dodal tolik potrebny naboj. Pobavilo me i slusne finale. V sekci "fajn spotrebky" dle meho nazoru neurazejici material, kteremu prospeje, kdyz jej nebudete srovnavat s UK kolegou a vydrzite par dilu... ()

phoebe.h2

Z počátku jsem o americké verzi novodobého Sherlocka nechtěla ani slyšet. Nakonec jsem pilotu dala šanci. Ano, není to taková kvalita jako je britský Sherlock, ale seriál má své světlé chvilky. Pokud na postavu Sherlocka přestanete hledět, jako na TOHO Sherlocka, vyjde vám z toho celkem příjemné detektivní drama, které má svůj důvtip a dobře zahrané postavy. Jonny Lee Miller i zde dokazuje, že je dobrým hercem a postupem času si jeho Sherlocka oblíbíte. Dobrým krokem se ukazuje i to, že se z postavy Watsona stala žena. Mezi ní a Sherlockem je to správné napětí, které dodává seriálu na atraktivnosti. Jen doufám, že je nebudou chtít dát dohromady, protože by to seriálu ve finále pořádně ublížilo. Určitě stojí za to dát této verzi šanci. Je naprosto jiná než její britský bratříček a v tom je to kouzlo Elementary. Edit: Musím konstatovat, že se z Elementary vyklubala jedna z nejlepších novinek. Snad dva díly pro mě byly malinko slabší, ale Elementary si nejenom drží svoji kvalitu dílů, dokonce se u něj zvyšuje. Musím ale říct, že jsem se docela nasmála u dílu, kde se několikrát zopakovalo I believe in Sherlock Holmes. ()

filmmovier

Rozhodl jsem se, že dám tomuto nanejvýš podivnému dílku šanci. Teď pomiňme fakt, že to nehorázně przní Sherlocka Holmese a že moderní podoba sedí mistru dedukce lépe v lepší anglické verzi. Možná je pravda, že detektiv potřebuje ženskou, ale takhle by to nešlo, vážení. Změnit doktorovi pohlaví? Ne, ne, ne, říkal jsem si, ale po pilotu jsem došel k názoru, že Lucy Liu zase není v té roli tak špatná. Stejně jsem za to ale na tvůrce naštvaný. Johnny Lee Miller není Sherlock, ale hodí se do takových seriálů. Sice jsem pořád myslel na to, že to není Sherlock a že je nehorázný zločin, co z toho udělali, ale ten seriál potenciál má. A nemalý. New York je sice už okoukaný a detektivka je to tuctová, ale na pilota se dalo docela dobře koukat. Jsou tu některé dobré postavy, Sherlockova dedukce je sice dobrá, ale nijak oslňující. Zatím jsem viděl jen pilotní díl, ale seriál má u mně druhou šanci a já při jeho sledování zatím zůstávám. Takže abych to shrnul: obsazení Sherlocka mohlo být lepší, Lucy Liu to jde. Moderní podoba je horší, než anglická, ale pokud seriál budete brát jako normální pitomou americkou kriminálku, mohlo by se vám to líbit. Samozřejmě nevím, jak to bude dál, ale zatím to je tak, jak to je. A je to jedna z těch lepších amerických detektivek, ale horších Sherlockových. Jonny Lee Miller ale není zas tak špatný, to ne. Má charisma a do podobného seriálu se hodí. No, takže tak. Jak říkám, potenciál tam je. Moderní podoba... Benedict vede ()

dvopet

Ten přenos do současnosti pro mě v tomhle konkrétním případě vůbec nefunguje a myšlenková náplň je zcela banální. Ztráta času. ()

viperDavid odpad!

To je ale kokotina. Přiteplenej Sherlock a jeho Watsonová. Příběhy jsou debilní, kvalita hrozná a dialogy otřepaný. Nejhorší je že projev Jonnyho mi příjde jak kdyby kopíroval House, ale o moc hůře. Vůbec se mi to nelíbí ()

noriaki

Je to sice jenom pilot, ale ten nedostatek prakticky všeho by regulérní seriál překlenul zřejmě jen těžko. Originál dokázal skvěle propojit retro předlohu a moderní svět, americká kopie na podobné ambice zcela rezignovala. Místo toho se zaměřila na co největší progresivnosti. Watson je žena, což se dá snést víceméně bez problémů, mnohem víc mi vadí že ta žena se jménem Watson není Watson, ale nějaká asertivní ženská napodobenina Sherlocka. Sám Sherlock je pro změnu zbytečně polidštěný sterilní génius bez aury výjimečnosti. Jeho dedukce jsem mu jednoduše nevěřil, postrádají onu brilantnost, složitost a přitom jednoduchost. Naopak, některé myšlenkové pochody jsou přinejmenším podivné a neuspokojivé. Scénáristé zkrátka nehrají fér. To co Sherlock zjistí vy sami zjistit nemůžete, což je proti předloze podstatná změna. O charismatu hlavní postavy, atmosféře, chytrosti zápletky, a nebo chytlavosti příběhu se vůbec nezmiňuji. Celkově by to bylo asi za dvě hvězdičky, ale tu druhou bych dal za námět jenž je obšlehnutý, takže je to za jednu. Britská verze chutnala jako lahodné kvalitní víno, americký paskvil je spíše jako tři dny zvětralé, zteplalé pivo. ()

July

První epizoda nepotěšila. Zápletka nic moc, hrdinové neuvěřitelní a dedukce působící chabě. Dám šanci ještě druhé, ale pokud bude stejně slabá, na další už se asi nepodívám. Vyloženě špatné to sice nebylo, půjde zřejmě o normální průměrný krimiseriál, na druhou stranu, u průměrného krimiseriálu není moc o co stát... Byla bych dala 3*, ale jelikož je to o mnoho horší než veškerá zpracování Holmese, co jsem kdy viděla (no dobrá, lepší než verze studia Asylum s dinosaury v Londýně), Elementary si ode mne vyslouží 2*. ()

Gar-mogoth

Fajná koukatelná a občas i vtipná kriminálka, jejíž největší předností a chybou zároveň jsou hlavní dvě postavy. Srovnávání (s předlohou či britskou verzí) to ale ani trochu nesnese. Navíc nabízí zajímavou variaci na Moriarty(ho). 3,5* ()

ywo666

K môjmu prekvapeniu solídna zábava. Tento Sherlock je určite slabší ako jeho britský protivník. Rovnako slabší ako akčný Ritchieho Holmes. Ale stále je to zaujímavá postava, ktorá berie známeho detektíva trochu inak. Obsadenie Lucy Liu do úlohy Watsona považujem za výborný ťah. Rovnako prípady predstavujú klasické krimi. A to už dávno nevidel, takže padne vhod. Akcie tu úplne zmizla, čo je škoda. Trochu to uberá seriálu napätie. Ale hlavný problém sú už dva lepšie existujúce počiny. Keby neboli, mohla to byť zaujímavá kriminálka. Takto si kladiem otázku, či skutočne bolo treba ďalšieho Sherlocka. Ale aj tak za 70%. Lucy je píchateľná aj v 45. Nice! ()

Sabiana

Po více než polovině první sezóny. Tahle modernizace Sherlocka si z něj vzala jen jména, navíc leckdy nešťastně přiřazená ke špatnému pohlaví a roli. Kdyby si to nehrálo na nejbrilantnějšího britského detektiva, byla by to fajn oddechová detektivka, byť s postupem času opakujícím se schématem příběhů. Takhle? Meh... To si radši počkám na Cumberbatche a Freemana (protože jim to už během prvních tří epizod klape mnohem zábavněji, než Millerovi a Liu za dílů patnáct). Když už je "inspirace" u BBC tak očividná, nemuseli kromě základního nápadu vykrádat i šálu pro hlavního hrdinu. ()

geklon

Rozhodně tahle mícká verze není tak nabubřelá a ambicema propocená, jako původní seriál Sherlock. To je mi sympatický. Odychovka na zevl u bedny po práci docela obstojná. ()

Lukyn007

Zas takový propadák to není. Johnny Lee Miller je vážně dobrý. To, že je Watson žena, tvůrcům nahrává do pozdějších epizod, kdy se s Holmesem budou znát už mnohem více a třeba mezi nimi přeskočí i ta jiskřička. To se ještě uvidí. Ale celkově je to průměr. 60% ()

R´Hell

Hodnotím po pilotu, protože dál už asi nepůjdu. Elementary je nudná a hlavně fádní kriminálka bez žádné přidané hodnoty. Taková, kterých je plné odpoledne na našich komerčních stanicích. Tvůrci měli britský návod jak vyrobit perfektní seriál, kde se mohli aspoň inspirovat, ale vůbec se to nepovedlo. Na rozdíl od ostatních zde mě ani hlavní hrdina vůbec nenadchnul, Johnny Lee Millera jsem nemohla vystát, na Brita trpí závažným nedostatkem charisma a šarmu. Koneckonců jsem ráda, že název Doylova díla není v názvu seriálu, takové pocty není tento seriál hoden. Nelíbilo se mi. Slovy opravdového Sherlocka: I am bored. // UPDATE: Po pár epizodách jsem se jen utvrdila v tom, že jde od podprůměrný seriál a nejstrašnější zobrazení Sherlocka Holmese, jaké jsem kdy viděla. A za Moriarty by si měli tvůrci dát facku, takového soupeře by si nezasloužil ani ten nejmizernější detektiv. ()

Dreadd

Celý projekt vypadá jako skvělá ukázka americké nadutosti, protože ve chvíli kdy začne britský Sherlock dobývat žebříčky oblíbenosti, protože je nejen kvalitním seriálem sám o sobě, ale klaní se Holmesově osobnosti a metodám, přichází americká verze téhož tématu, přičemž byl detektiv přesunut nejen čase, ale i v prostoru, zde konkrétně přestěhován do New Yorku, z Johna se stala Joan, protože co by to bylo za seriál bez sexuálního napětí. Dobře, hlavní představitel docela zapadá, přesto ale nemá šanci vystoupit ze stínu Cumberbatche a když si zadáte Lucy Liu do Googlu, tak se smíříte i s ženským Watsonem asijského původu. Ale chybí tu jedna elementární věc. Sherlock Holmes totiž není jenom podivín, ale Holmesem ho dělá i jeho dedukční schopnost, přičemž si při jeho závěrech občas řeknete: "Sakra, jaktože jsem si toho taky nevšimnul?" a jindy jenom užasle zíráte. Zato v americké verzi je to spíš: "Tohle musel vyvěštit z křišťálové koule tak křišťálově čisté jako byly kdysi příjmy pana premiéra Grosse." A je mi celkem jedno, jestli je to neschopnost scénáristů nebo nějaké zjednodušení pro mentalitu amerického obyvatelstva a docela pochybuji, že by se to časem mohlo zlepšit. ()

Pokračování Shazama našlo záporačku

Pokračování Shazama našlo záporačku

13.04.2021

Herečka Lucy Liu (Kill Bill, Kung Fu Panda) hlásí návrat do první ligy, objeví se totiž jako záporačka v pokračování komiksového blockbusteru Shazam! Fury of the Gods od studia Warner Bros. Liu… (viac)

Čeká nás Trainspotting 2?

Čeká nás Trainspotting 2?

08.09.2015

O pokračování kultovního Trainspottingu se mluví už mnoho let. Irvine Welsh, autor románové předlohy, sepsal už v roce 2002 sequel nazvaný Porno. A režisér Danny Boyle (Sunshine) je od té doby… (viac)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (viac)