X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

Slunik

Prostě další X-meni, pro mě stejní jako ti předešlí, takže se postupně začínám ztrácet v tom, v jakém díle série se co odehrálo a nějak mi žádný kromě Posledního vzdoru (hlavně kvůli skvělým vizuálním efektům) neutkvěl více v paměti. Nicméně opět dobrá zábava, která stojí za zhlédnutí. ()

Berty00

Bolo to naozaj pekné vidieť starých aj nových x-menov v jednom filme no predsalen to bolo slabšie než first class...Po celý film sa skoro nič nedeje,no pekný bum na konci filmu..Niektoré scénky sú ale aj vtipné (behajúci Evan Peters) no jednotka ma zaujala viac ,bola tam lepšia hudba,viac emócii....No melódia v poslednej bitke mi stále beží po hlave takže za to plusový bod... ()

johnsnow

Singer sa vrátil a s ním sa vrátilo i všetko s 1-ho a 2-ho dielu. Dokonale vykreslenie postáv, skvelá akcia, výborný vizuál minulosti i postapokalyptickej budúcnosti. Záverečná 30 minútovka kde sa prelínajú budúcnosť a minulosť úžasná a nervy drásajúca. Takže teraz sa vrhnúť na deadpoola a čakať na apokalypsu. ()

Demonn

Tak já tedy nevím. Čtu tady komentář od Viktooorky a moc tomu nerozumím. Pro mě byl tento díl celkem zklamáním vzhledem k velkým očekáváním. To, že se hereckým obsazeníím propojila původní sága s tou novou, je celkem vítané a originální a herecké výkony jsou velmi dobré (ale vzhledem k seznamu herců by byla ostuda, kdyby herecké výkony byly zklamáním), tady ale klady končí. Děj byl plochý, propojení minulosti s budoucností téměř žádné (sloužilo asi jen k tomu, aby film mohl dospět k happy endu) a co se týče akce, tak ta nebyla téměř žádná ale bohužel akce je právě to, co od Xmenů očekáváte. Vyjímkou byla samozřejmě scéna s Quicksilverem, která ale nebyla tak dobrá a vtipná jako v předchozím díle. Takže dávám 68% ()

helrohir

Návrat Bryana Singera k jeho hýčkanému "dieťaťu" bol plný očakávaní, napriek tomu, že vrcholom série bol práve Vaughnov predchádzajúci "First Class". A tento nový prírastok ho síce neprekonal, ale zároveň ani výrazne nepodliezol moje vybičované očakávania. Singer je so "svojimi" mutantmi zo starej gardy evidentne zžitý a dokáže ich charakterové vlastnosti naplno rozvinúť ako v efektnej akcii, tak aj v intímnejších dialógoch. Čo sa týka mladších verzií x-menov, najvýraznejší posun nastal u Jamesa McAvoya, ktorý hrá naozaj excelentne a moje sympatie išli jednoznačne nahor. Ono aj Fassbender je výborný, ale to bol aj v "First Class", takže McAvoy určite prekvapil. Hlavným motívom filmu sú hlavne emócie a psychológia postáv, ktoré tiahnu dej dopredu. Akcia je až druhoradá, ale keď na ňu dôjde, zostáva len zatajiť dych a kochať sa. Jedným z highligtom filmu sú určite scény s Quicksilverom a je škoda, že nedostal aj viac priestoru. Za stranu negatív by som spomenul menej priestoru darovanému starším verziám postáv, a to najpodstatnejšie - tá hra s časom spôsobuje, že dochádza k ignorovaniu mnohých udalostí, ktoré boli v predošlých filmoch tak dôkladne budované a pocitovo robia tie filmy zbytočnými. Je to len môj subjektívny pocit, ale proste som mal z toho zmiešané dojmy. 80%. ()

horor2

Návrat ztraceného syna v křesle aneb možná jsme čekali film roku a dostali trochu vlažnou vodu, místo té horké. To bylo na úvod. Jinak je Budoucí minulost nadstandardní záležitostí. Jackman perlí, Michael by mohl být Darth Vader a Jenniferka zaválela taktéž luxusně. Nakonec jsem odcházel nadmíru spokojený :-) ()

Mkartaylas56

Po fantastické První třídě přichází další pokračování X-Menů a opět je to super. Sice předchozí díl byl kvalitou o něco lepší, ale i tak je Budoucí minulost dalším zajímavým osvěžením této série. Díky cestování v čase zde rozhodně nechybí dávka originality, herci mladší i té starší generace byli opět skvělí, o speciálních efektech zde snad ani nebudu mluvit, no a co se týče závěru, tak ten mě nejdříve trošku zklamal, jelikož vše, co se doposud v tomto filmovém "vesmíru" budovalo, bylo rázem pryč, ale nakonec jsem se s tím smířil (nic jiného mi ani nezbylo) a jsem zvědav, co do budoucna tvůrci vymyslí. 80% ()

mrclTV

Vždy pristupujem k filmom s cestovaním v čase (a na paradoxy časovej postupnosti s tým spojené) skepticky, ale táto super týmovka mi nevadila. A čo viac, ona ma bavila a to poriadne. Zo začiatku ultra drsný a temný, potom zaujímavý a aj vtipný a až do konca s drajvom - stále atraktívny. A k tomu vizuálne a hudobne na top úrovni. Proste dobre namiešaná kvalitka. Pre mňa najlepší X-men film so zaslúženými plnohodnotnými 4 hviezdičkami. Na 5 to síce nie je, ale aj tak chválitebné (musím sa priznať, že záverečná štvrtina sa mi páčila menej ako zvyšok filmu). Takto sa robí film, ktorý je dobre prepojený s ostatnými zo série a pritom vybočuje z radu (plus odkaz dokonca aj na Star Trek! Moje Trekkie srdce poskočilo :D). ()

jprmusic

Xmeni mě docela bavěj, zvlášť kvůli Logenovi; Jennifer Lawrence mě ale dokáže nasrat kdekoli se objeví. Zoufalejší superstár jsem snad nezažil (viz nekoukatelná volavka). Vraťte mi Rebeccu! ()

adamix

Jednoznačne najlepší X-Meni, stavaní na perfektnom deji so zápletkami a kvalitou, ako sa patrí. Len chcelo viacej akcie, hlavne s obávanými Sentinelmi a viacej nasratého Wolverina sekajúceho všetkých a všetko naokolo, ale myslím si, že dať menej ako plné hodnotenie by bolo poriadnou urážkou, vzhľadom na to, že toto bol posledný úspech tohto hrdinského tímu. ()

Tominni

X-Men jsou zpátky a to téměř všichni z předchozích dílů. Tentokrát je jejich úkolem vypořádat se se Sentinely. Jako jediné řešení se jeví návrat v čase, aby budoucnost byla jiná. Celkem vydařený díl, který má spád, dobré triky, ale taky občas mezírku v logice nebo příběhu. Ale to se marvelovským komiksům dá odpustit. ()

subic

Záporák Magneto Fassbender pokračuje v jízdě. Marvel tady z toho udělal velmi slušnou podívanou, ale takovou lehce nudnou. Předchozí první třída už byla taky vizuálně dost zajímavá, ale ne tak natažená. Nejspíš proto, že budoucnost se musela změnit v minulosti někdy v sedmdesátkách, aby pak z ní byla úplně jiná budoucnost, takovou zvláštní, protože když se Logan probere, tak všichni mutanti vyučují na nějaké té akademii nebo tak něco, stejně tak jak končí předchozí díl. 5/10 ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,9/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 90%, Audience Score - 91% | FDb.cz - 83,9% | Úplně si nemyslíme, že návrat otce X-Menů, Bryana Singera filmu prospěl, protože Matthew Vaughn v "První třídě" nastavil laťku hooodně vysoko a Budoucí minulost se jí ani nepřiblížila. Z velmi ambiciózního námětu (spojit obě linie) šlo vytěžit i víc než chvílemi suché drama bez jakékoliv nadsázky, ačkoliv Fassbender coby Magneto opět výrazně převyšuje občany a akce je hodně nabušená... 75% ()

hrumsrt

Tenhle film je splněný sen, ať už můj tak si troufnu říct, že i ostatních x-men fans. Propojení původních a First Class x-menů (♡♡). Navíc v centru dění je Logan, který tím svým stylem prostě sedne. Obsazení je velkolepé, ale co film posouvá na filmový piedestal je to monstrózní napětí, které ve finále vygraduje v tolik no-breath momentů! Navíc perfektní snaha nerozdrolit časovou linku.. 100% ()

kubas369

9/10. Pokaždé, když si nějaký film začne hrát s časem je to tančení na ostří nože. Někdy je to docela příjemná zábava, někdy totální píčovina ale všechny filmy do jednoho tancují na tenké hranici mezi těmito eventualitami a mě s toho pokaždé bolí hlava. ()

spoock

Konečně plnohodnotné navázání na skvělé Xmen 1,2, který míchá výbornou První Třídu se starou gardou. Bravurně zpracováno. Škoda, že Quicksilvera tam není trochu víc. ()

eMeMko

Už první trailer evokoval, že tento snímek bude z celé ságy X-Men ten nejoriginálnější a nejlepší. Brianu Singerovi se perfektně podařilo propojit obě série X-Men i když přednost získávají spíše mladší verze mutantů, tj. minulost. Herecké výkony většiny osazenstva jsou skvělé, ale vypíchnul bych zejména ten od Michaela Fassbendera jako mladého Magneta a Petera Dinklageho jako Traska. Vizuální efekty, kamera a střih nemají chybu. Pro toho, komu se série filmů X-Men líbí, je zkrátka zhlédnutí tohoto snímku povinností. Nebýt potitulkové scény a připravovaného filmu X-Men: Apocalypse, řekl bych, že tento film uzavřel kruh. ()

wallax

Scenáristická delikatesa, perfektné zlúčenie viacerých časti X-men ságy. Singer ukázal (znova!), že toto je jeho svet a nikto sa mu do neho nemá kafrať. Dokonalé využitie postáv Marvel Universe. Fanúšikovia si prídu na svoje a ani neznalí sa nebudú nudiť (v tom je krása X-menov oproti iným komiksom). Na tento rok mám vystarané, som maximálne spokojný (čo Amazing Spiderman pokazil to X-Men DoFP napravili a pridali véééľa naviac). "Must see" titul roka 2014. Nedočkavo očakávam Wolverine 3 a X-Men Apocalypse. (PS: to sa skutočne tí ľudia nikdy nenaučia, že X-Men filmy nekončia začiatkom záverečných titulkov???) (PS2: Quicksilver? To bola trefa do čierneho!!! Tak vymakané scény tu neboli od čias Matrixu) ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)