X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

Mistr_Moon

Singer opět posunul laťku o něco výše a pokud máte rádi předchozí filmy, tenhle budete přímo milovat. Naprosto parádní příběh, ač kopíruje Terminátora (viz upřímné trailery ;) Update: Po shlédnutí Rogue cut musím říct, že je dobře, že se nedostala tato verze do kin. Rogue tam působí hodně našroubovaně, ohřeje se tu v pár minutách a stejně nic moc nepředvede. ()

jirin_cz

Pomalejší úvod, nějak extra mě neupoutalo zpracování budoucnosti. Nicméně jako celek to funguje, konec je nabitý. Či-li takových 90%, První třída se mi líbila více. ()

ikilledjenny

Nářez, epic, boží. Opravdu nelituji návštěvy kina. Kombinace akčního příběhu a zajímavých dialogů, okořeněná mými oblíbenými herci. Samozřejmě jsem se neubránila je označit jako Gandalfa, Katniss, Tyriona... ale Wolverine je prostě Wolverine. Napětí i pár vtipných momentů, do toho úžasná Jennifer, která se postupně dopracovala na 1. místo mého žebříčku nejoblíbenějších hereček a naprosto boží scéna z Pentagonu. No a příběh? To asi nechám na posouzení každého z vás. ()

george82

Film patří jednoznačně k těm lepším, ze série X-Men. Dějově příjemné a sem tam i vtipné. Hlavně scéna z kuchyně. Jinak Wolverine mě opět nezklamal svým surovým vzezřením a naprostou brutální silou. McAvoy se mi taky dost líbil. Hlavně jeho přerod z trosky. Naprosto skvělá je závěrečná scéna, když se na to díváte z pohledu Wolverina. Co vše viděl a zažil a pak má před očima všechny známé vč. Jane. Paráda. ()

Vocoun

Tyyy jo, to je ale vysoké hodnocení tady. Já budu hodnotit asi půl hodiny po návštěvě kina. Začátek prostě bomba! Hrr na akci, žádné dlouhé proslovy ani vysvětlovačky, seznamování s postavami a jiné zbytečnosti, prostě hop do akce, na zbytek bude čas potom. To se mi moc líbilo. Bohužel, jsem nevěděl, že to bude na další hodinu a půl víceméně veškerá akce. Asi už začínám být moc starý nebo co, ale já prostě rád odděluji akční filmy od dramat a ty od psychologických, romantických a jiných filmů. A když se řekne komiks a x-men obzvlášť, prostě čekám spoustu mutantů a dostatek akce. Neberte to zle, chápu, že postavy se musí posouvat a některé mě taky zaujaly, ale snažit se z toho zase udělat hloubavý film nad vlastním já ( Xavier, Raven) nad přátelstvím a chybami (Magneto), nad záchranou světa (Wolverine) a pár dalších zbytečných postav.. Nevím, na můj vkus tam bylo toho sebepoznávání a dramatických přemlouvacích chvilek až moc. Prostě film hrozně kolísal - po skvělém uvodu slabší fáze, pak zase při setkání Wolverina s profesorem nějaká ta desetiminutka slušná, výborný ač bohužel málo využitý Quicksilver a pak zase vicemeně hodina nudy a finále, které taky nesršelo originalitou a epičností. Prostě těžce míchaný pocit z toho mám. Nechci to odsuzovat, bylo to o parník lepší než Wolverine a taky než Origins, ale na úvodní trilogii to prostě nemá.. i když tam taky kolísá kvalita. Jak jsem řekl, smíšené pocity, pořád nevím kam film zařadit, protože prostě akční film to nebyl.. Pominu občas nějaký časoprostorový nesmysl, nejasnost některých věcí. Abych to shrnul, byla tam spousta pozitivních věcí, ale nepůsobilo to na mě jako ucelený film, který ví, čím chce být. Spíš takový hybrid. A ty já nerad. Zatím na pomezí 3 a 4*, zkusím se na to vyspat a třeba to převrátím na ty 4 a budu z toho mít lepší pocit. Prozatím silné 3 - 70% PS. Alespoň mihnutí skoro všech zajímavých mutantů rozhodně potěší :) ()

Hydr0gen

3* jsem dal Man of Steel a Snowboarďákům, takže to se přece jen nehodá a proto dávám 4. Nicméně se jedná o úplně jiné čtyři než u First Class, kterou mi tento díl připoměl a dodal chuť shlédnout znova! ()

Izi-Peťan

Po první třídě jsem byl zvědav, jak si Singer poradí propojením postav z minulé i současné generace (Že by proto název budoucí minulost? :D) a byl to fakt nářez. Příběh přeci jen není tak propracovaný, jako v První třídě, ale tam šlo přeci jen o něco jiného. Navíc vše do sebe perfektně zapadlo a to se málokdy povede. Epičnost z toho jen čišela a já seděl v kině přibitý až do konce. Začátek a konec filmu patří k jedním z nejlepších akčních scén, jaké jsem v blockbusterových filmech viděl a už se náramně těším na druhou projekci a možná ještě víc na další díl, který tvůrci naznačují v potitulkové scéně. 100% ()

vieriX

Příběhově velmi silné po druhém díle,asi nejlepší X Men film co se týče akce Sentinelové jsou hodně fajn a sakra těžký soupeř nejen pro mutanty. Co uplně mi nesedlo jsou hrátky s časem a člověk v podstatě může odstřelit to co viděl kdysi protože jako by se to ani nestalo. Ale rozhodně jeden z nejšilnějších mutantích filmu. ()

Olafsson

Hele slabý... Oproti předchozím dílům prostě horší... Divnej příběh, to cestování časem to už je hotovej Star Trek, to je přehnaný... Vadil mi tu i James McAvoy.. Naopak potěšil Fassbender, jako všude kde se objeví... Možná na mém pocitu má podíl i to, že jsem omylem zakoupil lístek na dabovanou (!!!) verzi což jsem zjistil až v hledišti kina když film začínal... Opravdu tragédie, opět jsem se ujistil o tom, že dabing, pokud se nejedná o Četníka ze Saint Tropez namluveného Filipovským, film naprosto s odpuštěním zkurví... Proč se kurva dabujou filmy do kin? Chápu to u filmu pro velmi malé děti, ale tohle je od 12ti let, to už snad děcka umí číst a anglicky se taky učej ne? Až se podívám na ang. verzi doma možná se sem vrátím a hvězdu přihodím, uvidíme... ()

vlKousek

Rozhodně zdaleka nejlepší x-men z celé série....sice to maličko celé překopává, zklidňuje rozpolcenost mezi mutantama, boří vše, co bylo, ale přesto jsem byl fakt hooooodně mile překvapenej :-) ()

Stranger77

Tým je víc než jednotlivec, ano je paráda vidět všechny pohromadě. Samotný Wolvie nemá úplně tragické počiny, ale dohromady s ostatními to funguje přeci jen lépe. Zde se navíc za velice zajímavých okolností potkáme se staršími i mladšími verzemi mnohých mutantů. Nemá cenu rozepisovat, že hlavní dvojice/čtveřice starých/mladých pardálů hraje parádně a Wolverine bo všechno spojuje. Až překvapivě dějově komorní snímek ukazuje, že Bryan Singer jednoduše ví jak na to. I přes všechna pozitiva mám třeba druhé X-meny a První třídu raději - tam mi to do sebe emočně prostě ještě víc zapadlo. Každopádně se ale těším na pokračování! ()

borohub

Neviděl jsem předešlí X-meny, nejsem fanoušek podobných žánrů tak musím říct, že mě tento film fakt příjemně překvapil. Jediné co bych tak tomuto snímku vytknul je začátek, ve kterém jsem se totálně neorientoval a abych řekl pravdu, tak mě nudil.. Ovšem jak se dostali zpátky do minulosti tak hned film nabral ty správné otáčky a udržely se až do konce filmu. 80% ()

DoNotCross

Očekávání byla veliká. První třída je jeden z mých nejoblíbenějších komiksových filmů. Retro plné mladistvé energie, kdy sledujeme zrod Charlese, Erika a zároveň též jejich rozporů. Taktéž pochopíme, že by těžko mohli být jeden bez druhého. Konec Vaughnova filmu nechal otevřená dvířka zatraceně nabušenému pokračování, které však duchovní otec všeho mutanstva zabouchl s grácií sobě vlastní. Budoucí minulost svým jménem říká vše - je to ztělesněný oxymóron. Největším problémem je, že je dokonalou slepou uličkou, postavy nikam zásadně neposouvá. Přitom začátek je moc fajn, vize temné budoucnosti je snad přímou citací z Cameronova prvního Terminátora, úvodní souboj vám nažene strach z nového nepřítele a setkání se starými známými vás zase zahřeje u srdíčka. Jenže po první půl hodince si uvědomíte, že je úplně jasné, jak celý film MUSÍ dopadnout a později i fakt, že se o svých oblíbencích mnoho nového nedozvíte. Výjimkou je snad mladý Charles o jehož temné noci duše bych ale raději zůstal neinformován, protože je v tomto X-mením dobrodružství extrémně nesympatický. Naštěstí je tu Fassbender a jeho Magneto, který je tak neskutečně cool, že si budete chtít po návratu z kina ukovat svou vlastní helmu. Jestli pro něco stojí za to vidět tenhle počin, je to právě démonický Erik. Wolvie je zde nahláškovaný sympaťák, který je tu snad ve větší pohodě, než ve své poslední sólovce a jako pojítko mezi dvěma generacemi X-Menů funguje skvěle. Samotné pohyblivé obrázky už však ne. Přesto, že mě převelice těšilo vidět McKellena opět v plné polní, jsou všechny staré figurky až na Logana víceméně zbytečné a působí jen jako pouhá úlitba fanouškům staré trilogie. A takový je vlastně celý tenhle blockbuster. Je natočený dobře a je rozhodně zábavný, způsobem jakým se snaží zkombinovat to nejlepší z První třídy a staré generace však neuspokojí nejspíš ani jeden tábor. Alespoň u mě se mu to nepodařilo, ale jak vidno, od začátku jsem si přál jiný film. Grandiózní přešlapování na místě, které dokonale pohřbilo slibný Vaughnův rozjezd a zároveň nadělá neuvěřitelný, ale fakt neuvěřitelný nepořádek v časovém kontinuu mutantího vesmíru. UpGrade: Po shlédnutí RogueCutu musím hvězdu přidat. Ne, že by byl rozdíl tak velký, ale uvědomil jsem si, že film jako celek šlape moc fajn. Největší problém mám s Charlesem. Ač to McAvou zahrál pěkně, tak jeho proměně z feťáka a supementála nelze moc věřit. Děje se moc rychle a překotně prostě zrovna tak, jak to scénář vyžaduje. Jinak ale palec nahoru. Hodnocení určitě pomůže, když si před tím zkouknete původní trilogii. ()

applestar

X-meni nezklamali! Plno akce a efekty na jedničku. Režisér to podal tak, aby v tom nebyl zmatek. Přehled ve filmu máte od začátku do konce. Jsem rád, že si to vzal režisér X-men 1, 2. (Filmový víkend 2014). ()

64B

Přesně na takový díl X - Menů jsem čekal. Nevyzpytatelný, různorodý, člověk neví jak skončí, skvělé postavy, prolínání současnosti, budoucnosti i minulosti, atmosféra - tohle všechno tady bylo na jedničku. Xavier a Magneto alias McAvoy a Fassbender jsou parádní dvojka. Logan v nejzáslužnější roli a Jennifer Lawrence, který to neskutečně sluší. ()

gicous

Budoucnost má sílu jako blázen. Oba dva útoky sentinelů jsou ukázkou bravurního filmařského řemesla, z něhož září emoce a nesmírná osudovost v počínání každého jednotlivého mutantího protagonisty. Jde tam doslova cítit smrt, strach a beznaděj tváří v tvář nemilosrdnému protivníkovi. Většina filmu se však odehrává v minulosti, která je příjemně retro, ve stylu První třídy - moc pěkně se na to dívá, má to šmrnc a příběh je logicky smontován, jak s budoucností, tak i s ostatními díly x-menovské série. Nicméně.....trochu zklamaně konstatuju, že mně to neuzemnilo, nedostalo se mi to do hlavy, nepřemýšlel jsem o tom a po skončení projekce se to všechno z minulosti ztratilo jako pára nad hrncem. Proč se tak stalo? Chyběla mi tam výše zmíněná osudovost. Měl jsem pocit, že se všichni hrdinové pouze posouvají z místa na místo bez většího zajmu. Bez absolutního zaujetí mi přišel nejvíce Michael Fassbender, který byl ze všech postav nejméně výrazný, což je po První třídě jednoznačné zklamání. Minulost neobsahuje jedinou scénu, která by stála za zapamatování. V mých očích nefungovala ani akce s Quicksilverem, jež mi připomněla animovanou taškařici Za plotem - zřejmě nechtěně. X-men: Budoucí minulost je fajn. Vlastně v současné komiksové přeplněnosti jde pořád o vysoce nadprůměrné dílo, které ale nedosahuje kvalit prvních dvou dilů. Ač skromnější, byly mnohem více citlivější a osobitější v práci s hrdiny a obsahovaly celou řadu pamětihodných scén. Stejně tak tento díl prohrává pomyslný souboj s První třídou, jež byla přece jenom tempařsky vyrovnanější a popcornově zábavnější. 8/10 ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)