X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

VanBradley89

Já vlastně ani pořádně nevim. Moje dojmy jsou po včerejší projekci dosti rozpačitě. Na jednu stranu tu je spousta božích scén ( úvod, vše z Quicksilverem, Wolverine a jeho probuzení) a na stranu druhou to po příchodu Magneta na chvíli ztratí šťávu. Moc se žvaní a až na několik vyjímek to není až tak osudové jak asi mělo být. A samo finále mi přišlo jako polovina filmu. Hlušina vs. bomba momenty. Takže v konečném rozhodnutí mi to přijde o něco slabší než první třída. ()

LordArthas

Jsem unesen...co víc si přát! Vyšlo to pěkně, provázanost i logičnost fungují náramně....:) Za mě jednoznačně 5*! Wolvie je beztak best! :D ()

darkphoenix

Singer vie čo robí a robí to dobre. Ale nedokáže ma presvedčiť o tom, že je v poriadku, keď mi po pôvodnej trilógii (vo finále sprasenej samotnými Foxami a Rattnerom) servíruje príbehy o tom, ako v minulosti Xavier a Mystique popíjali čaj. Logicky sa to bije s pôvodným príbehom(prepájanie toho čo už bolo raz rozohraté s tým čo sa rozohralo vo First Class proste do seba nezapadá) a napriek funkčnosti sa nedokážem zbaviť mnohých logických prešľapov a hlavne horkej pachute, v ktorej cítiť, že Days of Future past sú Minulou budúcnosťou len preto aby pôvodné tváre nalákali čo najviac divákov po tom čo si First Class na seba v US ani nezarobila. Staré známe tváre ma skôr trápili svojou prítomnosťou, keďže som vo výsledku túžil po ich stálej prezencii na plátne. Days of Future past je remeselne výborne natočená kusovka, ktorú vyvažuje práve Singerova ruka, avšak napriek veľkým sľubom sa drží v cukríkovej vode Prvej triedy (neodpustím im gýčový Mortal Kombatoidný chrám v Číne). A to je asi tak všetko. (Potešil pôvodný Ottmanov motív z X2, ktorý ma vrátil o 11 rokov vzad a záver, ktorý by chcel samostatné pokračovanie s pôvodným osadenstvom a Singerovym dohľadom) ()

gefr

Na První třídě mi v podstatě vadila jediná věc: Nedokázal jsem zkousnout McAvoye jako profesora. Budoucí minulost je ovšem stavěná na jeho proměně v X a povedlo se to zatraceně dobře a od téhle doby je pro mě on lepší vůdce než Stewart. Celý film slušně utíká a chvíli jsem se nenudil. Jedinou výtku mám ohledně postav které se náhodně objevují bez vysvětlení a mě jako fanouška komiksového světa to nutilo říkat si: Kdo je sakra tohle a co umí?!.....takže sem si musel udělat domácí úkol po filmu, vše doplnit a s klidem hodnotím 9/10. ()

persik

Jakmile se někde začne cestovat časem tak to zavání totálním rozkladem. Tím by se dal schnout celej tenhle pokus. První díly(mimochodem určitě nelepší) byli díky tomuhle SKVĚLÉMU finále spláchnuty do hajzlu. Ono to nezačíná samo o sobě vůbec špatně, a až po chvíli kdy je magneto na svobodě by se dalo mluvit o skvělém drajvu pak, ale přijde na scénu celá ta nelogická hovadina s Tyrionem. Stadiony lítají prezident v ohrožení, nicméně pokud Lanni přežije a bude vykonáno dobro tak je budoucnost spasena. Vygradované finále ve dvou rovinách jak to někteří píši mě vůbec nedostalo proč by taky mělo, když páni vývrtkáři roztáhli tlamičky tak to bylo spíš k pláči než abych byl konsternován. Ale naštěstí jsem klidný, věřím totiž, že v dalším díle se opět vrátí časem a celej tenhle díl bude anulován, protože profesorovi v době zásahu od Erika navlečou neprůstřelnou vestu. 4/10 ()

irri

Asi jsem od toho neměla očekávat, že to bude stejně dobré jako První třída. Přišlo mi, že se tam moc žvanilo, srdcervoucí postapokalyptické scény mě taky moc nezasáhly a bylo tam málo Michaela Fassbendra. Pokud bych to ovšem s tou První třídou nesrovnávala, tak se mi to líbilo moc. ()

Turby

Myslím, že naposledy jsem do kina zabrouzdal, když jsem potřeboval někam vzít Grizeldu. Pak jsem však na pěkných pár měsíců zmizel z povědomí všech prodavaček popcornu a už to vypadalo že jsem ztracen. To by ale nesměl přijít tenhle vymazlený marvel kousek, který mě dokonale usadil do sálové sedačky. Opravdu nevšední zážitek ještě navíc umocněný velkým plátnem. Je vidět, že chlapy si dali práci hlavně s příběhem a o all star týmu ani nemluvě. Tolik skvělých herců a ještě lepších hereckých výkonů pohromadě nemůže dát nic jiného než ohromující podívanou. ()

CuddlePoodle

Po (naštěstí ne příliš zdlouhavém) otřesném úvodu alá "Jó, dostali jsme na tenhle film spoustu prachů, tak tady to máte!" se děj přesune do minulosti a X-Meni jsou opět takoví, jaký mají být. Inteligetně postupující děj, všechno má hlavu a patu, scénáristé nic zbytečně nekomplikují, což se s takovýmhle námětem přímo nabízí. Závěr rozhodně dojem nekazí. Magneto dominuje v obou časových rovinách. Jenom se pořád nemohu rozhodnout, jestli to James McAvoy hraje tak dobře, nebo tak špatně. Vůbec ne špatné, přesto stále o třídu horší než První třída. Ale i kdyby nic jinýho, tak kvůli scénám s rychlíkem Quicksilverem se na to určitě podívám v blízké době znovu. 85% ()

mArtinko5MB

Ešte teraz veľmi nenachádzam slov :D Bezproblémov schoval do vrecka tohtoročného spidermana i kapitána. Pár charakteristík filmu? Skvelá akcia hneď od začiatku, skvelé scény, skvelí herci, unikátne zakomponovaný humor, parádne herecké výkony ( bál som sa, ako to bude s McAvoyom a Xmen = paráda), oči hladiace vizuálne efekty, dokonalá hudba, bezchybný dej ... Patrilo by sa aj niečo zhovadiť, ale nejde to :) Nevšimol som si žiadnu chybu. Už predchádzajúci Xmen bol podľa môjho názoru vynikajúci, no toto pokračovanie zdvíha opäť latku o niečo vyššie. Hodnotenie: 100% ()

x_ander

Velká pecka. Stará i nová parta pohromadě byl tah, který se vyplatil nejen komerčně, ale i kvalitativně. Nové X-meny táhne příběh, táhnnou je perfektní herci a nejvíc je táhne Bryan Singer, který se po návratu ke svým dítkům vrací v plné síle a moc dobře ví, jak z mutantů vymáčknout skvělý biják. Jediné, co mě trochu mrzí, je až přílišná uspěchanost - přece jen nacpat takto rozsáhlý děj a takovou hromadu postav do jednoho dvouhodinového filmu je složité. Kdyby ve studiu nebyli žabaři a Days of Future Past by předcházely dva filmy, z nichž jeden by řešil starou partu a totální roklad světa sentinely a druhý novou partu v mezidobí mezi první třídou a tímto filmem, chrochtal bych si blahem. To ale nic nemění na tom, že Days of Future Past jsou pro mě nejlepším X-men filmem. ()

Stanmi

Přiznám se, že už po prvním teaseru jsem byl na nové X-meny celkem natěšený. Jednak jsem byl zvědavý na dvě časové roviny příběhu a taky na návrat duchovního otce celé filmové série Bryana Singera a jeho herců, tedy představitelů mutantů z "originální" trilogie. A z kina jsem odcházel poměrně spokojený, sice to možná mohlo být ještě lepší, ale i tak je Budoucí minulost kvalitní (nejen) komiksový film. Na začátku filmu mne zaujala až terminátorovská budoucnost, kde světu vládnou adaptabilní roboti Sentinelové, kteří mají za úkol lovit mutanty a uvěznit všechny lidi, kteří jim pomáhají. V bezútěsné době se zbývající X-Meni v čele s profesorem X (Patrick Stewart) a Magnetem (Ian McKellen) rozhodnou poslat zpátky v čase Wolverinea (Hugh Jackman), který jako jediný díky svým regeneračním schopnostem může přežít, aby zamezil vzniku Sentinelů. Wolverine se tedy probouzí ve svém mladším těle v roce 1973, ale nečeká ho nic jednoduchého, protože X-Meni prakticky neexistují a tak musí přesvědčit zlomeného (a drogově závislého) Charlese Xaviera (James McAvoy), aby dal X-meny znovu do kupy a to včetně Magneta (Michael Fassbender)... Pro všechny fanoušky První třídy a "nových X-menů" mám dobrou zprávu, drtivá většina příběhu se odehrává v 70. letech, což mne trošku mrzí, protože i když jsou sedmdesátky povedeně vykresleny, tak části filmu odehrávající se v budoucnosti mne osobně bavily o trochu víc, snad díky účasti obou Sirů. Ač se může zdát, že hlavním hrdinou celého snímku je Wolverine, tak není tomu tak a Wolverine je pouze jakousi spojnicí mezi dvěmi časovými rovinami. Hlavním hrdinou je především mladý Charles a kupodivu velký prostor dostává i Raven/Mystique (Jennifer Lawrence), trochu upozazděn je mladý Magneto a také Beast (Christopher Hoult), co se povedlo, tak byla určitě epizodní rolička Quicksilvera, tedy Pietra Maximoffa (teď nevím, kterému studiu patří které jméno) v podání Evana Peterse, i když často citovaná "kuchyňská" scéna je v zásadě okopčená závěrečná scéna z dílu Futuramy "300 babek", ale tak nevadí. Takže herecky to šlape, atmosféra je v obou časových rovinách povedená, příběh ze své podstaty, taky nemá moc chyb, akorát ke konci film trochu ztrácí dech, i když na finále (především to v budoucnosti) zase zabere. I když musím upozornit, že film není zase tak akční, což je místy trochu škoda. Nicméně Bryan Singer splnil svůj úkol, dokázal provázat prakticky všechny filmy, které dosud vznikly a ještě udělat film, který je minimálně stejně dobrý jako První třída, takže mi nezbývá nic jiného než trpělivě čekat na další pokračování.... ()

dudo24

Videné tretí krát. Strašná pecka. Najlepší diel z celej série. Spojenie starého obsadenia s novým bolo božie. Kvalitný príbeh. Super spracovanie – temné, drsné, emocionálne. Sentinely z minulosti bola veľká nostalgia na animovaný seriál. Sentinely z budúcnosti boli neskutočne krásne spravení a išla z nich hrôza. Nový X-meni sa mi tiež dosť páčili a dávali spolu pekné kombá. S Quicksilverom bola neskutočná sranda. Veľmi chcem pochváliť obsadenie. Hodnotím plným počtom hviezd. edit (21.5.2016): Videný ROGUE CUT. Nepáčilo sa mi to. Zbytočné scény navyše a zmeny ktoré brali filmu tempo a dôveryhodnosť. Celá dejová odbočka s Rogue vyzerala dosť prvoplánovo spravená. Dokonca to pokazilo jednu celú scénu s Erikom a trezorom, keďže to strihali dokopy s tou novou. ()

Lubakus

Ta 5 hvězda je spíše z nostalgie. I přesto je to výjimečný "jarní" blokbástr. Bryan Singer si ovšem dovolil mnoho. Celou předchozí ságu lusknutím prstu probodat ocelovým roxorem a potopit na dno řeky, to se nedělá. V mém případě se však rádo odpouští. PS.: Michael Fassbender prostě vládne. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)