Početná skupina inteligentných ľudoopov na čele s Cézarom a jednookým Kobom si vybudovala sídlo v sekvojovom lese neďaleko San Francisca. Keď sa tu objaví výprava, vedená inžinierom Malcolmom (Jason Clarke), Cézar ľudí vyženie. Zároveň zistí, že dokáže hovoriť ich rečou. Vodca sanfranciskej kolónie Dreyfus (Gary Oldman) poverí Malcolma, aby sa s ľudoopmi dohodol na obnove priehrady vodnej elektrárne. Vyjednávanie šesťčlennej skupinky, v ktorej je aj Malcolmova priateľka, lekárka Ellie (Keri Russellová), a jeho syn Alexander (Kodi Smit-McPhee), je úspešné a dohoda sa podarí. Lenže krehké prímerie netrvá dlho. Ľudoop Koba (Toby Kebbell) zosnuje sprisahanie. Postrelí Cézara, zapáli osadu, z útoku obviní ľudí a na čele armády sfanatizovaných súkmeňovcov tiahne na mesto, aby zaútočil na ľudí. Cézar vďaka Ellie prežije. Ukryje sa s ňou, s Malcolmom a s Alexandrom v dome, kde žil s vedcom Willom. Ľudoopy zatiaľ dobyjú kolóniu. Koba nechá zatvoriť Cézarovych verných. Cézar musí zastaviť Kobu, aj keď vie, vojna opíc a ľudí bude pokračovať. (TV JOJ)

Jinny

Příliš plakátové pokračování natočené bez nadšení a s řadou očekávaných příběhových trop. Caesar je znovu fajn a svého lidského společníka tentokrát úplně zastiňuje, taky proto, že k sobě nemají žádné hlubší pouto. ()

poz3n

Těžko to popsat, ale tenhle letní blockbuster je jednoznačně nejsilnější v oblasti vnitřních dramat hlavních hrdinů a jejich osobních vztahů. Obzvlášť první polovina je překvapivě dobře vybudovaná téměř jen na čekání a vyčkávání těch i oněch, přičemž mě zároveň šíleně stresoval pocit toho, že někdo to někdy prostě bude muset podělat. Tím se dostávám snad k jediné věci, kterou bych těmhle, jinak parádně vypadajícím, Opičákům vytknul. Rozdělení na totálně kladné a totálně záporné postavy (na obou stranách barikády) a k tomu jasně přidružená skutečnost, která děj odsuzuje k předem danému cíli. Na stranu druhou, tenhle aspekt ve mně vyvolával celkem slušné emoce, takže pokud to byl záměr tvůrců, vlastně funguje na výbornou. Tak či onak, Úsvit mě bavil mnohem víc než Zrození a vyhlídky na třetí díl se nezdají být tak nenadějné, jak tomu bývá u většiny podobných "trháků". 8/10 ()

Roman.Ticka

Zvláštní, nevím na koho tento paskvil svést, když scénáristé jsou stejní, takže to odnese rejža. I když opět se volky nevolky vrátím ke scénáři, který byl jedním slovem otřesný. Naivní, neuvěřitelný, umocňující rozpor mezi možností opic dotáhnout to do světa lidí co do myšlení, mluvy a akce, dokonce napříč žánrem sci-fi, a to je už fakt moc. Není třeba se příliš rozepisovat, vše klíčové napsal trefně Išervúd, pod jeho slova se podepisuji a vyjadřuji tím velké zklamání. Jediný, kdo mě trošku zajímal, jinak emoce nulové, byl Caesar, ale spíš z nostalgie k minulé povedené pecce, což se neopakovalo, ani kdyby kůň na opici jezdil! Takovou předvídatelnost jsem nezažila ani v nedávném maratónu animáků... Dávat za tři jen za efektní formu a humanolídra opic je hodně laciný ústupek, o prakticky nulovém zážitku raději nemluvím. ()

HellFire

Digifest a film bez jakýchkoliv emocí. Nemám rád, když u filmu sedím a prostě na něj jen hledím bez očekávání nebo napětí. A tohle mi Dawn of the Planet of the Apes a já ten film nemám rád. Krom technického hlediska a kamery není o co stát. Další zbytečný remake, respektive jeho pokračování. ()

honajz

Těžká a předvídatelná nuda. Triky jsou úžasné, atmosféra patřičně temná, ale děj je druhořadý, v podstatě zde chybí pořádný konflikt, který by nikdo nečekal, a celé to dojení krávy jménem Planeta opic už mi přijde přehnané. Že někdo natočí nudný a utahaný celovečerní film podle povídky, to se dá přežít. Ale že podle jednoho originálního nápadu JEDNÉ knížky někdo natočí, jak to bylo před, po, během, v průběhu a kdovíkdy, že vznikne nějakých patnáct filmů a televizní filmy na už strašně otřepané a profláklé téma, to by mne nenapadlo. Kouzlo knihy a prvního filmu je v tom prvku překvapení a pointy. Ale tohle je jak vtip o dvou a prostřední spadne, vyprávěný půl hodiny. (A jinak - psaní, rychlovýuka lidské řeči /snad nějaká hromadná operace hlasivek?/, malý prďola vůdcem, evoluce během sedmi let - samé WTF.) ()

rikitiki

Caesar je rozhodně výrazný a poutavý charakter! Atmosféra deštivého lesa i upadajícího města se vyvedla. Stejně jako ta bezvýchodnost soužití s odlišným rodem. Docela aktuální, ne? ()

Othello

A víte, že šimpanzi jsou jediný živočich vyjma člověka, který se při souloži dívá samičce do obličeje? Sice ne té samičce, se kterou to zrovna maže, ale snaha se cení. Opičky z Dawn of the Planet Apes samozřejmě nesouloží, protože nemají čím, vzhledem k tomu, že přišití digitálních pinďourů na nasraný opice by nejspíš udělalo celou revoluci příliš falickou a to by samozřejmě tohle filmové strašně dospělé podobenství neutáhlo a pro jistotu i Cézarova stará je povážlivě plochá a obecně ji není za co chytit, musíme se zkrátka smířit, že tu máme před sebou další hollywoodský kompromis, který se snaží tvářit závažně jak zápal plic. A díky tomu jsem první hodinu a půl okousal celkem dost nehtů. Zatímco první díl se pásl na atrakci trikově polidštěné opice, druhý díl určuje jako svou hlavní devizu úplně to samé, akorát vynásobené větším počtem opic. Je to pořád super, je to funkční (ačkoli stejně musíme mít opičí protagonisty od sebe odlišené jizvami či opičím druhem), ale je to málo. A v kombinaci s lidskými postavami, kterých je ve filmu (mluvících) tuším 12 a všechny se dají smrsknout do dvou už zbejvá jen prosit o milost během závěrečného climaxu. Který naštěstí funguje velmi dobře, scéna s tankem je naprostý klenot, stejně tak Jason Clarke probíhající lidskou základnou, kterou plení opice s důkladností liberijského osvoboditele. Závěrečný souboj potěší svoji délkou záběrů a většími celky, což je logický, protože byl celý zplozen v kompu a já nakonec musim formální a režijní kvality ocenit přizdisráčským čtyřhvězdím. Pokud však chodíte do kina na příběh a je vám nad patnáct, tak to hodně štěstí. ()

Pítrs85

Jasnej film o rasismu, o ničem jiným vlastně tenhle úsvit opičáků ani není. Ale natočený je to tak kurevsky dobře, že mi zase jednou (a po dlouhý době) padla sáňka dolů. Ono příběh jako takovej je stokrát omletý klišé, ale komu to vadí, když tu má tlupu šimpanzů (a komparz v podobě orangutanů, goril a taky nějakých těch lidí...), kteří, jak vezmou do pracek samopaly, zlomí se film v jednu velkou adrenalinovou jízdu (úžasné dlouhé záběry "na první dobrou", scéna, kdy se Kobe, ten největší opičí zasran, chopí tanku, je vyložené skvostná). A i když se budu možná rouhat, tak tohle je nejlepší film v celý opičí sáze, už jen ta chvíle, kdy Ceasar poprvé promluví, už jen ten jeho fight s Kobem, už jen ten... Nádhera. ()

Ivoshek

Je to film o zorganizovaných mluvících opicích. Čili je potřeba to brát trochu s nadhledem. A je to zábavný film o mluvících opicích! I když ten film ze 70. let, kde dělaly opice sluhy, a pak se vzbouřily, byl podle mne zábavnější. ()

AlfaNumerO

Veliké překvapení. Opět se projevilo, že minimální hype je jenom a pouze ku prospěchu věci. Dostanete velice pěkný balíček obsahující prvky napětí, akce, skrytého humoru, ale i velice silných scén, což od filmu, který je prakticky celý točen na modrém platně je velice překvapující. Nemám co vytknout, snad jen délku (bych chtěl ještě o malinko větší). Nezbývá než se těšit na další pokračování. Zatím mámě zaděláno na velice povedenou trilogii, kvadrologii či snad pentalogii? ()

Janek

Tak trochu Lví král, jenom bez písniček Eltona Johna. Strašně vážné, bez jediného cynického úšklebku; předvídatelné, v dialozích jalové a nakonec překvapivě nudné i v těch největších akčních scénách. Formální stránka je však za plnou palbu (3D ale zbytečné). 40% ()

claudel

Mám pro tyhle opičí přiběhy slabost. Jednička byla pro mě z mnoha důvodů a okolností mimořádný zážitek, pokračování považuji také vesměs za vydařené, ale trochu slabší. Mám pocit, že to chtělo scénaristicky ještě hodně obrousit, protože zejména první půlka se tak nějak táhla, některé scény mohly být bez náhrady vypuštěny. U Jasona Clarka jsem se obával, že nezvládne hlavní kladnou roli, ale mile mě překvapil, zato Gary Oldman mě nemůže ničím překvapit, ten je výborný vždycky. Celkově velmi dobrý dojem s malými výhradami. ()

Sofia

Rozšíření smrtícího viru a skoro-vymření lidstva tvůrci nacpali do prologu o třech minutách a po skončení filmu mě jako první napadlo, že to samé se dalo udělat s celým dějem. Méně opičí psychologie a více akce by tomu rozhodně neuškodilo. A to, kolikrát ve filmu někomu zvlhlo oko nebo ukápla pomalu tekoucí slza, ač se jednalo o člověka nebo o opici, by snad nespočítal ani samotný Caesar. Viděno v 3D. ()

ARI50

Úsvit přinesl pokračování nové vylepšené dramatické akční podívané na opice které chtějí vládnou, a tak nás příběh zavede do propasti opic plné akce skvělých záběru suprového příběhu který pokračuje a já jsem za tyhle opice nezkutečně rád protože na obrazovku chrli skvělý pohled. Film jede ve výborném tempu a tak to rychle uteklo že chem další dávku. ()

JASON_X

Moje velké zklamání. Namísto vědecko-fantastického, zajímavého a poutavého příběhu, který přinesla jednička, dvojka přináší pouze stokrát omletý schématický konflikt mezi těmi hodnými a zlými, přičemž hodní i zlí jsou samozřejmě na obou stranách. Tak přihlouplý, klišoidní a šablonovitý děj, podbarvený navíc odpornou cajdákovitou hudbou, jsem nečekal. Ale na pohled je to samozřejmě film hezký, opičí město i postapokalyptické San Francisco jsou vyrobené zručně a pohledně a opičáci jsou skoro jako živí. Ale v poslední třetině se prudce zvýší frekvence poblijózně patetických scén a úplně nejvíc mě naštvalo, že když už mají opice na dosah konečné řešení lidské otázky, začnou se mydlit mezi sebou. Těšil jsem se, že nad odlidněným světem už konečně zavlaje opičí válečný prapor a on přijde přitroublý nasládlý happyend. Je holt vidět, že scénář psal nějaký hnusný člověk, a ne opice. Ve třetím dílu to vidím na vznik opičí katolické církve a na uzákonění smíšených mezirasových... pardon, mezidruhových manželství (samozřejmě i homosexuálních). ()

luka4615

Tak takhle by měla vypadat všechna pokračování filmů! Druhý díl opičí trilogie navazuje tam, kde jednička selhala či neměla dost odvahy a tyto nedostatky posílá do propadliště dějin. Film je oproti prvnímu filmu dynamičtější, přibylo více akce a dialogů a působí tak nějak více "uvěřitelněji". To vše rámují skvěle hrající herci v čele s Jasonem Clarkem a Garym Oldmanem a samozřejmě s velkým podílem opic samotných, v jejichž čele i tentokrát stojí Caesar, kterého opět skvěle zahrál Andy "Glum" Serkis. Co se týče opic, v jejich případě nabylo dialogů, emocí a hlavně vzteku a zášťi vůči lidem. V prvních minutách filmu jsem měl dojem, že se celý film bude čistě jen o opicích, jejich způsobu života a toho, jak se vyrovnali s lidmi. Nečekal jsem žádné lidské herce, a proto jsem byl příjemně šokován při prvním kontaktu mezi lidmi a opicemi. Tato scéna je tak skvěle a silně natočená, že to na Vás zapůsobí jako by Vám někdo dal zčistajasna facku. A to není jediná skvěle natočená scéna. Byl jsem unešen ze scény, kde opice unesou tank. Neskutečně skvěle natočená scéna. Skvěle je ve filmu podtrhnutý i fakt, že střet mezi lidmi a opicemi je prostě nevyhnutelný. Abych to shrnul: Dawn of the Planet of the Apes je skvěle natočenou, emocemi nabitou podívanou, která Vás chytne a nepustí. Upřímně doufám, že i třetí díl bude tak dobrý, ne-li lepší jako jeho předchozí dva bratříčci. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „I always think... ape better than human. I see now... how much like them we are.“ ()

Earl_23

No vida, pokračování Zrození se vážně podařilo! I když je to trošku jiný film, než první díl. Ale to neznamená, že horší. Naopak, animace je zase o něco uvěřitelnější a i když ve finále mě film až tolik nenadchl jako kdysi první díl, tak jsem odcházel z kina navýsost spokojený. Mimochodem scéna, kdy hlaveň tanku otáčí kolem celé scény, je pro mě jedna z nejlepších bojových scén vůbec! Palec nahoru na Gary Oldmana, který mi nahradil hereckou absenci z prvního dílu. A myšlenka na konci? Opět velice silná. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Americký skladatel Michael Giacchino, držitel Oscara za hudbu k filmu Vzhůru do oblak, chystá pro pražské publikum koncert pod názvem „Hudba Hollywoodu: Michael Giacchino in Concert". V neděli 7.… (viac)

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (viac)