Třetí část pětidílné řady o planetě opic vypráví o třech opičích vědcích, kteří uprchnou před nukleárním výbuchem tím, že s kosmickou lodí proletí časoprostorem na Zemi do 20. století. Nejprve se stanou senzací. Pak se ale stanou nepohodlnými, protože prorokují, že civilizace bude zničena atomovými zbraněmi a opanována inteligentními opicemi. Alegorická satira, za jejíž opičí kostýmy dostal John Chambers Oscara, poukazuje na nelidské jednání lidí. (oficiálny text distribútora)

Fiftis

Ak bola druhá Planéta opíc priemerná (a že bola), trojka je už podpriemer. Nerád to hovorím, ale tá séria sa fakt kazila vo veľkom a toto je zbytočnosť. A to som tu sériu mal v detstve vážne veľmi rád ... Pravdou je, že sa to rozbieha vcelku dosť slušne a vyzerá to, že by sa z toho dalo vyžmýkať niečo nové a zaujímavé. Bohužiaľ a naozaj veľké bohužiaľ, sa nevyžmýkalo nič. Film väčšinu stopáže len nudí a je v podstate o ničom. Možno oceniť len tých niekoľko spomienkových pasáží, dialógy nie sú nič moc. Tu sa vážne dajú oceniť už len a len luxusné masky. No a mínusom tohoto dielu je aj český dabing, ale dá sa to pretrpieť. ()

D.Moore

Lepší pokračování původního filmu než Dobytí Planety opic, zejména tedy proto, že tohle má nějaký alespoň trochu originální nápad a (alespoň na první pohled) pouze netěží z něčeho, co se dříve povedlo někomu jinému. Je pravda, že se v Útěku z Planety opic jakoby spojují dva filmy - rozpustilá návštěva opo-nautů v našem světě a pozdější dramatický hon na ně, ale nezdálo se mi, že by si ty dva příběhy moc odporovaly. Spíše jeden plynule přešel v druhý. ()

filmmovier

Jestliže byla druhá Planeta opic průměrná ( a že byla ), trojka je už podprůměr. Nerad to říkám, ale ta série se fakt kazí ve velkém a tohle je zbytečnost. A to jsem tu sérii měl v dětství vážně moc rád... Pravdou je, že se to rozjíždí vcelku dost slušně a vypadá to, že by se z toho dalo vyždímat něco nového a zajímavého. Bohužel a opravdu velké bohužel, se nevyždímalo nic. Film většinu stopáže jen nudí a je v podstatě o ničem. Lze ocenit jen těch několik vzpomínkových pasáží, dialogy nejsou nic moc. Tady se vážně dají ocenit už jen a jen luxusní masky. Musím říct, že dlouho chvíli to vypadalo, že to vypnu. Planeta opic prostě byla, je a bude jen jedna - ta originální. Tohle tedy moc nedopadlo, přesto jsem zvědav, na zbývající díly, třeba se to ještě zlepší. Jo, a mínusem tohohle dílu je i český dabing, ale dá se to přetrpět. Jasných 45%. ()

HiddenDragon

Trojka "Opic" zmenila prostredi a podle me to byl dobry tah. Navrat nazpet do nasi soucasnosti nabizi nove moznosti a vetsinou toho dej vyuziva. Je to takovy obraceny prvni dil. Vratil se i Goldsmith a prave i diky hudbe me tenhle dil bavi. Co mi vadi ale nejvic, ze ackoliv film primo navazuje na predchozi dil, je tu spousta nesmyslu a "vycucanosti", ktere ukazuji, ze prvni dva dily tvorily jeste docela smysluplny celek, ovsem dale uz s tim tak uplne nepocitali. Treti dil sice tedy vyuziva zname postavy a jmena (i kdyz fyzicky je tu jen Cornelius a Zira), ale zbytek je strasne nelogicky vykonstruovan. Zaprve lod. Ta, v ktere priletel Taylor (Heston) v prvnim dile, se potopila v zatoce - nejak nedokazu uverit, ze by ji opice byly schopny najit a vytahnout, natoz zprovoznit (energie!). Opici dr. Milo chytre zemre velmi zahy - asi aby tento nonsense nebyl schopen vysvetlovat. Za druhe, v prvnich dvou dilech nebyl ani naznak, ze by tuto lod hledali. Zkaza na konci druheho dilu navic pusobi jako relativne rychly dej, takze jejich "exodus" byl jaksi dost zahadne "stastne" nacasovan... A za treti, vysvetleni vzestupu opic. Je fajn, ze se o to aspon snazili, jelikoz v prvnich dvou dilech o tom nebylo ani zminka, ale vysvetleni podane Corneliem prece jen dost zadrhava. Hlavne proto, ze nevysvetluje soubezny upadek lidi - ve smyslu degradace intelektu - a uplne pomiji atomovou valku a vedomosti, ktere meli opice v prvnim filmu z r. 68. Cili vzato kolem a kolem, film neni podle me spatny, ale z meho pohledu ho clovek nesmi brat jako klasicke pokracovani. Spis je soucasti jakesi nove trilogie, protoze pripravuje pudu pro dalsi dva dily. Pokud se tedy tato petka filmu veme stylem 2+1+2, kdy "Escape" je tim spojovnikem uprostred, da se to akceptovat. Jinak bych musel kvuli nelogicky podanym faktum dat o hvezdu min. (a to radsi nezminuju, proc do haje obsadili tu N. Trundy? hrala ve dvojce mrchu, ktera umrela; a tady je zas. Akorat me to utvrzuje, ze tento dil neni opravdovym pokracovanim ale takovym lacinym restartem) ()

Paldiny

Po mdlom a ľahko komickom predchodcovi predstavuje "Útek“ znovuzrodenie ságy. Z opičiek zostalo po nukleárnom vyhladení už len trio, ktoré si to namieri do minulosti, aby spoznalo svoj predobraz, čiže nás. Priebeh deja využíva predností originálu len v opačnom garde, čakáme na prvé slová ľudoopov a reakciu tých za dverami klietok. Chválim bravúrne vykreslenú spoločnosť aká sa tvári spočiatku priateľsky a civilizovane, ale len do momentu, kedy zistí svoju budúcnosť. Vtedy preradí do pudu sebazáchovy a ďalej už poznáme nám tak vlastnú ľudskosť. Film chytí od začiatku, ľahkou konfrontáciou je milý, zodpovedaním evolučných otázok presvedčivý a priebehom napínavý. Záver po vzore predchodcov opäť silný, ale tentokrát s nádejou v ďalší život. A či mi niekto vysvetlí, prečo viac sympatizujem s opicami, keď patrím druhej strane ? ()

• Ve filmech Do nitra Planety opic (1970) a Útěk z Planety opic je shodně užíván jako zkázný rok 3955. V původní Planetě opic (1968) však v úvodní scéně, kdy je posádka po přistání ve vodě, odečítá Taylor z palubního počítače datum 25. listopad 3978. (Dinsberg)
  • V prvním díle kosmonauti přepočítávali čas, kolik let uběhlo při návratu na Zemi podle "Hassleinovy křivky". Ve třetím díle se sám Otto Hasslein objevuje a vysvětluje příčinu příletu tří opic do minulosti. (Lucina84)
  • Ve filmu se oproti předchozích filmech objevují pouze tři lidé v opičích maskách a čtvrtý v gorilím kostýmu. (fiLLthe3DD)

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh