Početná skupina inteligentných ľudoopov na čele s Cézarom a jednookým Kobom si vybudovala sídlo v sekvojovom lese neďaleko San Francisca. Keď sa tu objaví výprava, vedená inžinierom Malcolmom (Jason Clarke), Cézar ľudí vyženie. Zároveň zistí, že dokáže hovoriť ich rečou. Vodca sanfranciskej kolónie Dreyfus (Gary Oldman) poverí Malcolma, aby sa s ľudoopmi dohodol na obnove priehrady vodnej elektrárne. Vyjednávanie šesťčlennej skupinky, v ktorej je aj Malcolmova priateľka, lekárka Ellie (Keri Russellová), a jeho syn Alexander (Kodi Smit-McPhee), je úspešné a dohoda sa podarí. Lenže krehké prímerie netrvá dlho. Ľudoop Koba (Toby Kebbell) zosnuje sprisahanie. Postrelí Cézara, zapáli osadu, z útoku obviní ľudí a na čele armády sfanatizovaných súkmeňovcov tiahne na mesto, aby zaútočil na ľudí. Cézar vďaka Ellie prežije. Ukryje sa s ňou, s Malcolmom a s Alexandrom v dome, kde žil s vedcom Willom. Ľudoopy zatiaľ dobyjú kolóniu. Koba nechá zatvoriť Cézarovych verných. Cézar musí zastaviť Kobu, aj keď vie, vojna opíc a ľudí bude pokračovať. (TV JOJ)

Pepinec

Není Ceasar jako Ceasar. Ten s prostěradlem kolem pasu a lopuchem za ušima je oproti strážci lesů San Franisca úsměvná karnevalová postavička. Opičí chlupáč zahrál líp, než Messi v Brazílii, a vůbec celé to šimpanzí společenstvo na mě udělalo takový dojem, že bych radši čutal za ně, než v mančaftu Garyho Oldmana. Ten ovšem, mezi námi znalci významu slova "oldman", vypadá jakoby se narodil na Puntanele a film od filmu mládne. Dál budu chválit efekty, kameru, drsnou syrovost a taky trailer, protože se po dlouhé době našel jeden, co po vzoru kadeřnice nevykecá i to, co neví. Zkrátka precizní Monkey business, na který jsem si s chutí zapařil. (Christchurch, NZ) ()

Big Bear

,, Myslel jsem, že máme šanci.. '' ---- Dvojka plynule navazuje na Zrození planety opic a v té - planetě - věru nehledejte nic vesmírného! S originálem ze sedmdesátek už film nemá společného nic ani domnělý konec. Lidstvo se totiž nevymlátilo atomovkama, ale viry co si vykřížilo v laboratořích. A zatímco téměř vyhynulo, populaci opic v lesíku na dohled od Friska se to nijak nedotklo. Nepotřebuje energie, lovit v tlupách umí a včechny vede inteligentní Caesar, co opustil lidi pro svůj druh. Občas vzpomene na své dva lidské kámoše co asi dělají, ale hlavní starosti má s tím jak co nejlépe zajistit svojí mohutně se rozrůstající tlupě spokojenou a bezpečnou budoucnost. Navíc posledního člověka potkali před dvěma lety a tak kdo ví, jak to s lidmi vlastně je... Přemítání však naruší vetřelci. Do lesa pronikla z města se dvěma teréňáky průzkumná skupinka lidí. Jsou zdraví, viru evidentně imunní a ozbrojení střelnými zbraněmi. Snaží se dostat do elektrárny v kopcích, která by mohla jejich malé kolonii přeživších dole ve městě zajistit nejen světlo, ale i energii pro nouzové vysílání. Vždyť muselo přežít určitě více lidí i někde jinde! nenadálé lesní setkání s tlupou opic ozbrojených oštěpy, pod vedením opice, která navíc mluví je pro lidi šokem. Navíc je jim bylo zcela jasně Caesarem řečeno, co mají dělat: ,,Vypadněte!'' . Tím se sen o světle pro kolonii tam dole v ruinách města a energii pro vysílačku stal velmi vzdáleným. Jejich vůdce se však rozhodne, že s tou inteligentní opicí zkusí promluvit a požádá jí o souhlas s přístupem k elektrárně. Jenže na rozdíl od Caesara ostatní opice zejména Koba, který z laboratoří nemá na lidi nejlepší vzpomínky o jakémkoliv bratříčkování s tímto druhem nechtějí ani slyšet. Mají Caesara za slabocha, který má raději lidi než vlastní druh a nejraději by na město ihned zaútočili a hrozbu provždy eliminovali. Caesar však nechce válku čímž dojde k roztržce v jeho tlupě. Jeho pozice vůdce začíná být oslabena a to obzvláště poté co lidem umožní zprovoznit vodní elektrárnu v kopcích... ----- První půlka filmu byla fantastická, nejen pohled na mrtvé město,a le i to první setkání lidí s opicemi ve městě jsem sledoval s otevřenou pusou ! Od půlky se to trochu táhlo a konec se zase nesl v akčním duchu, kdy zejména starej Koba by mohl dostat přezdívku opičí Rambo ! .-). Konec zůstal perfektně otevřený pro třetí díl, na který se už chystám !!! Dávám za 4 stránky obrázkové z knížky. * * * * ()

JohnnyD

Camping near the Village of the Apes. Jedine, čo možno oceniť sú bohovské efekty (špeciálne rozpadnuté mesto a filtre na oblohe, ktoré evokujú 70s post-apo scifíčka ako napr. záver Loganovho behu). A to je všetko. 2/3 filmu je o oprave elektrárne, ktorá je v konečnom dôsledku úplne zbytočná. Film nerozpráva o tom, ako sa opice ujímajú moci, je to iba jedna epizóda zo života ľudskej komunity a prvej opičej viesky. Je to grandiózny podvod na divákoch, ktorí chcú vedieť AKO k tomu došlo. Výsledok je na úrovni paperbacku z expanded universe: rozpráva nejaké bezvýznamné eskapády, ktoré prepájajú jeden a "druhý" film. Toto nikdy nemalo skončiť ako regulérny film! Nečudujem sa, že od toho Wyatt odišiel. ()

playboxguest

Jestliže byla první Planeta tím nejoriginálnějším vězeňským dramatem, pak je ta druhá prudce originálním dramatem válečným. Z filmu od první chvíle čiší dokonalá filmařina. Jelikož jednička mou krev rozproudila ještě o kus víc, viděla bych to na poctivou čtyřku, ale co sakra, přimhouřím protentokrát oko a napálím tam pěkně zprudka jednu plnou, vždyť jsem v tom filmu nenašla ani jedno výrazně hluché místo. Caesar je můj hrdina! Jen škoda ubohé 3D konverze od Yify (po jejich Amazing Spider-man 2 druhé 3D zprasení originál placky), která mě při první projekci potkala, ale to už je kapitola s filmem nepříliš související, příště už snad sáhnu po poctivější verzi. ()

Madsbender

Dawn of the Planet of the Apes nie je skutočne dobrým filmom. Nedostatky Reevesovho príspevku do opičej série sú nasledujúce: čiernobiele postavy, príliš poľudštené opice (čím si Cézar i Koda vo svojich rečiach sami odporujú), zlé dialógy a snaha o vytvorenie alegórie na spôsob Schaffnerovho originálu opakovaním melodramatických motívov na oboch stranách barikády. Zároveň však nie je ani zlým filmom vďaka autorským rozhodnutiam v opozícii k vyššie menovanému. Má kvalitne vybudovanú expozíciu, akcia ustupuje pred myšlienkami a slová nahrádza mlčanlivá opičia mimika. Niekoľko pasáží (ovládnutie obrneného vozu) je filmársky oproti zbytku filmu i konkurencii až prekvapivo premyslených a Reeves nimi (skrývanie sa pred opicami v zničenej budove) odkazuje na svoj najväčší hit, Cloverfield. Mimo toho však pokračovanie obsahovo ponúka menej, než je želané, v mnohých ohľadoch je nie úplne zvládnuté a v závere len spĺňa funkciu premostenia k tretej časti (drobný konflikt predchádza vojne). Výsledkom je opäť ambiciózny, ale nedokonalý polotovar, ktorý by potreboval väčšiu úpravu - a absenciou väčšieho množstva akcie sklame aj nejedného bežného diváka. Andy Serkis zostáva kráľom motion capture a Jason Clarke ponúka očakávateľný vysoký herecký štandard. Na viac si musíme počkať do budúca. 60% UPDATE: Prešiel ledva týždeň, no z filmu si už takmer nič nepamätám. Žiadne emócie, žiadne pamätihodné momenty. Účinok vyprchal. Zostal len pocit, že sa Reeves snaží bežným konzumentom násilne vsugerovať, že je jeho film niečo viac, než úplne priemerný, nezaujímavý a pomerne regresívny blockbuster. 45% ()

sheen

Takový nášup pravých emocí jsem nečekal, výborné pokračování, které nenudí a nenechá snad nikoho chladným. A Oskara za nejlepší herecký výkon získává....Caesar :) ()

Beckett51

Už dlouho jsem neměl nutkání při sledování filmu skákat po sedadlech v kinosále jako dement a řvát "Go! Now!" . Jediný co mi v tom bránilo bylo to, že vedle mě seděl můj psycholog a kdybych to udělal, nejspíš by mě poslal do nejbližšího seratoria pro duševně choré Homo Erraticussáky. No, když už nic, tak jsem si alespoň užil jeden z nejlepších filmů roka, ikdyž byl přecijen o trošililinku slabší než-li jeho předchůdce. ()

Pilda17

Po třech letech tu máme pokračování povedené planety opic s názvem Úsvit. Jednička své kvality ukázala a dvojka nezaostává, ba naopak. Příběh zajímavý, dvě hodiny utečou jak voda, zápletka a nepředvídatelnost skvělá. Nebudu se bavit o efektech, ani o akci, protože takový zážitek divák jen tak neuvidí. Já jsem spokojený ve všech směrech a jen těžko budu hledat zápory. Tento rok jen z těžka opičáky něco překoná, no uvidíme s čím přijde Nolan, ale více spokojený být zatím nemohu .. 9/10 = 95% ()

Disk

Platí totéž co u prvního dílu. Poprvé viděno v kině před devíti lety, podruhé viděno až dnes. Ani druhý díl opičí trilogie nezestárnul, taktéž dozrál a celý úvod o neznámém viru z laboratoře, který nakazil celosvětovou populaci, má po covidové době úplně jiný - a děsivější - rozměr. Režijní změna kvality nijak nepoznamenala. Jsem zvědavý na třetí díl, který jsem v kině už nestihl a bude pro mě tak premiérou. ()

S.Quentin QUALE

No, co k tomu říct? Stala se mně pitomá věc. Neočekával jsem očekávatelné, ne-li zcela zřejmé, a to jasně kvůli duchu úvodního Zrození. My bad. Úsvit je v celé své délce nekonečně moralizujícím postapokalyptickým příběhem, který má k realitě podstaty lidské povahy, ať zapadá díky "opicím" jakkoli hluboko do sci-fi/fantasy, neskutečně blízko. Ba co hůř, rozhodně nestaví na kladných povahových vlastnostech. Z každé scény, z každé minuty sálá pesimismus, a když už se divák, hledajíc šanci na lepší zítřek, dostane na nějaké to světlé místo, je okamžitě nemilosrdně sražen na kolena faktem, který neprůstřelně plyne z kořenů starých více než 50 let. Subjektivně bych filmu dal 3*, protože nemám rád snímky evokující pocit beznaděje, a toto je prostě v tomto smyslu na blockbuster škaredý a zlý film, ale na druhou stranu bych byl značně nespravedlivý a krátkozraký, protože v čistočisté podstatě věci jde o výborně zpracovaný díl, jenž dokonale odpovídá svému názvu, Úsvitu planety opic. Hodnotím za 80% a Zrození, které bylo oproti tomuto optimistickým a zábavným filmem, s klidným srdcem povyšuju na plný počet. 3D zbytečné jako vždy. ()

Foox

Opičky nám vyrostly a schovaly se do pralesa, lidstvo to mělo trošku těžší a moc z něj nezbylo. Což je jediný, ale za to velký problém Úsvitu, o čem vůbec je, teda ještě by se dala zmínit nezajímavost lidských postav, oproti těm opičím. Každopádně tady chybí hodně globální měřítko, zaměření na jednu větší odříznutou skupiny lidí je prostě málo. Jinak akce, či vystavění dramatického příběhu je super, ale... 70% ()

misterz

Tak tomu poviem mega blockbuster ako má byť, zároveň aj jeden z mála prípadov, kedy pokračovanie strčí prvý diel do vrecka, vôbec som nečakal, že to bude až tak dobré. Snímok má veľmi slušnú, inteligentnú, dramatickú linku, ktorá precízne rozoberá mnoho otázok a problémov na tému dôvery, túžbe po živote, priateľstva, ale aj strachu z neznámeho, ctižiadostivosti a krutosti. Veľa vecí z toho sa dostáva k divákovi aj prostredníctvom rozumných dialógov, ktoré sa vyrovnajú mnohým výborným psychologickým drámam. U tohto typu filmov ide o luxus, ktorý kráča ruka v ruke s perfektným vizuálnym spracovaním a skvelým soundtrackom. Skrátka, som nadšený, skvelá zábava, ktorá je prísľubom výborného tretieho pokračovania. Určite všetkým odporúčam, tento rok zatiaľ môj najlepší kino zážitok. ()

Allien.9

Jakkoli se mi ty tři roky čekání zdály nekonečné, přetrpěla jsem je. Druhá fáze čekání, jež započala zveřejněním emocemi nabitého traileru, byla o poznání příjemnější, neboť veškeré mé obavy plynoucí z průměrného (nebo nedej bože špatného) pokračování byly tatam. Teze "když mě emočně zasáhl trailer na první díl, který byl ve finále takřka dokonalý, musí být i pokračování, jehož trailer mě zasáhl stejným způsobem, stejně dokonalé" se nicméně začala ukazovat jako mylná již v prvních minutách filmu (sakra... čím to vlastně začínalo?) a až do závěrečných titulků se bohužel nic nezměnilo. Ke vtažení do děje nedošlo, opic bylo možná až (přes)příliš, a když už se objevila nějaká ta člověčí postava, kroutila jsem hlavou nad její unylostí a volala po starých známých, tzn. po Willovi (James Franco), Charlesovi (John Lithgow) a Caroline (Freida Pinto). Nemluvě o tom, že těch 10 let je prostě strašný skok - přímé pokračování (+/- nějaký ten měsíc) by bylo mnohem lepší, alespoň co se zachování původního stylu vyprávění týče. V porovnání se "Zrozením planety opic" tu tedy máme pokles tak o dvě třídy. Upřímně doufám, že se finále nové opičí trilogie vydaří lépe, ale bojím se, že to bude ještě zarostlejší a ještě lidu prostší "Úsvit".:-( ()

HAL

Nějak takto si představuji boje mezi černochy a bělochy na konci kolonialismu. A vlastně i bez rasistického humoru - škoda že na tuto tematiku film víc netlačí, mohl by být pro vyrovnání se s vyhlazováním barbarských obyvatel tím, čím jsou X-Men pro gaye. (dosaďte místo opic třeba indiány, a je to čistá Mayovka, s tím že Vinnetou je šimpanz, Inču-čuna orangutan, náčelník Komančů šimpanz z hnusnou držkou, a Old Shatterhand opravář vodních elektráren) Lepší než první část, hlavně proto že ta už odvyprávěla to nejneuvěřitelnější a na příběhu nejsměšnější, takže dvojka už může jet čistě v intencích pure fantasy a postapa s Gary Oldmanem. Který je tedy dost nevyužit, ale co se dá dělat, je jen vedlejší přicmrndávavač. Jen je to dost utahané a nářezová válečná část by si zasloužila stopáže mnohem víc - ten příběh je vcelku primitivní a je to o mluvících opicích proboha, tak proč si to hraje na něco jiného než zábavný blockbuster. 8/10 ()

Omnibus

"Vývoj hopem... nad tím opem, Darwin v hrobě kvílí. Ryje totem, prakem kvapem na opici cílí. Na koních jak indiáni, hlášky jako Rambo, opice jsou velcí páni, srát je není radno!" Aneb postapo evoluce a revoluce bez legrace. Průměrně zábavný politický thriller o předvolebním boji v ruinách USA, kde z neznámých důvodů polovina voličské základny běhala po filmovém plátně převlečená za opice, případně za gorily coby gorily (ochranka pro náčelníka tlupy). Sice otravně výchovná (ty opice toho nakecají...), ale koukatelná akční postapo klišéřežba, drsná a rudá jak kůže na zadnici starého paviána, s cudně ukrytým chlupatým poselstvím aka bobr madam Darwinové. A ano, s hrůzou jsem pochopil - i já, Omnibus sapiens, pocházím z opice! A jelikož jsem dabl(decker), tak rovnou ze dvou opic. No tě pic. (Šimpanz, makak, gorila...? To mi máma tajila. Při mém evolučním pechu, jsem mix opic, vývoj v spěchu.) ()

liskam

Překvapivě osobní snímek kde si člověkopice nikdy nemůže opravdu vybrat, za jaký team by měl kopat. Takový člověkopice má vlastně jen dvě nožnosti, buď se chovat jako svině a nebo né. Teď to vypadá, že zem si vystačí jen se třemi živočišnými druhy....Člověkem, prasetem a opicí. A zase se vracíme na začátek a zjištujeme komplexní provázanost kdy je vám je v podstatě fuk, jestli jste člověk nebo opice. Svině se z vás může stát vždycky. A že pan Reeves se toho chopil opravdu zkušeně a scénáristé jakbysmet. Jinak, když už jsem u toho chválení, nemohu nezmínit naprosto parádní hudbu. Za mě 5 sluncí a 90% ()

kingik

Epická fušeřina ve slabé produkci s nenápaditým scénářem a suchopárně sterilní režií aneb jsme všichni Gogo a opice pijí Huhu koktejl, po kterém mluví lidskou řečí, čímž jeden jejich skřek vydá za celé souvětí. Nad zpustošeným San Franciskem se stahují apokalyptické mraky. Zdroje energie docházejí. Evoluční střet primátů a zbytku lidské populace je zdá se neodvratný. Početná armáda primátů zdržující se v lesích, kterou kolem sebe soustředil inteligentní opičák Cézar, zřejmě s definitivní platností určí, jaký živočišný druh v budoucnu ovládne zemský povrch. Jenže to se ještě načekám. Jestli totiž urychleně nebude vyměněn režisér a s ním všichni okolo, tak z toho bude pěkná (o)pičárna. Statický vypravěč a technicky nepříliš zdatný Matt Reeves vystřídal schopného Ruperta Wyatta disponujícího citem pro invenční rytmus vyprávění a atmosférickou sevřenost a na výsledku druhého pokračování je to hned znát. Jeho režie je neadekvátní, plná základních režijních nedostatků a celé se to táhne, jak sliz hlemýždí armády. Ptám se, proč opicím trvá tak dlouho, než se odhodlají zaútočit na lidskou rasu, a proč se kurva celý jakože epic útok smrskne na pět minut v debilně nasvícené noční scéně?!! Fakt jsem nepostříkal Pamelu Anderson z tanku, co tam na cca minutu vjel. To jsem přes dvě hodiny čekal na jednu sračkoidní akční scénu, ve které se zničehonic zcela disproporčně vyrojí stovky opic odnikud, i když jich předtím tolik nebylo, a zhroutí se jakási věž?!! Ve filmu jsou, prosím pěkně, a to ten film není zrovna krátký, všeho všudy dvě, maximálně tři akční scény o délce několika málo minut!!! Kde je slibovaná apokalyptická vize v dynamickém akčním "dirty" stylu s drsným pojetím?! Vždyt Reevesova režie je měkká jak osminka másla. Když někdo zhebne, a nestojí to za řeč, tak výlučně mimo záběr. Ani dopad na podlahu padající (digitální) opice není divákům detailně dopřán!!! Film vypadal už nevábně z trailerů, ale ani ve zlém snu, kdy šukám s opičákem, by mě nenapadlo, že tu katastrofu výsledný film skutečně do puntíku potvrdí. Přes hodinu se ve filmu nic neděje. Jen se bezvýznamně plká o docházejícím zdroji energie, opice vyjednávaly s lidmi, potažmo se probíralo postavení v opičí tlupě, případně priority ve společenstvu. Symbioza opic s lidmi málo uvěřitelná. Stejně tak komunikace mezi opicemi dost nezvládnutá. Jednou skřeky podruhé často střídané zdatným verbálním projevem. Už chyběl jen pes Žeryk, aby začal předčítat těžkou literaturu. Technické zpracování mělo nečekaně velké rezervy. Opice byly nepříjemně digitální. Žádná triková revoluce se nekonala. Triky do pár let budou dost zastaralé. Některé záběry byly vlivem nepodařené trikové expozice rušivé. To často kazilo dobrý dojem, z některých (bizarních) záběrů, jako třeba byly ty, kdy sedí opice na koních, popřípadě na nich cválají za rachotu střelby z kulometů. Některé pasáže svojí odbytou trikovou realizací bily přímo do očí. Příliš nezaujalo ani vizuální zpracování snímku. Světlých záběrů pomálu. Režisér se zřejmě domníval, že správný depkoidní dojem navodí právě tímto způsobem. Vyvstalo podezření, že tak činil vědomě, protože tmou úspěšně maskoval nedokonalé triky. Triky hodnotím na stupnici kvality hned za prací zesnulého Ray Harryhausena, a to myslím hovoří za vše. Dílo zkázy dodělaly hrané postavy, které byly nezajímavé, schematické (viz rodinka na tripu) a Gary Oldman by se se svým pláčem o příbuzné mohl rovnou přihlásit do zaplaceného komparsu k pouličním kouzelníkům. Jediným světlým bodem byl revoltující opičák Koba, který děj alespon na pár okamžiků mírně dramaticky rozpohyboval. Za něj je ta hvězdička v hodnocení. Pokračování počítá s tím, že divák je dopředu obeznámený s událostmi v prvním dějství, a proto se k prvnímu dílu vrací jen zcela okrajově a nepodstatně. Děj ve druhém dějství byl tak dopředu čitelný a schematicky podávaný, až mně bylo stydno za tvůrce. Hlavně by jim mělo být stydno, jak se holedbali apokalyptickou vizí, dynamickou akční jízdou a vybroušenou trikovou i vizuální stránkou. Vyšel jim z toho opičí pšouk. Opice tímto u mě opět klesají v žebříčku filmového zájmu do zadních pozic. Jestli se v budoucnu vrátí nebo ne, je mně dost putna, a hodím na ně opičí trus. Mé hodnocení: 20% () (menej) (viac)

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Americký skladatel Michael Giacchino, držitel Oscara za hudbu k filmu Vzhůru do oblak, chystá pro pražské publikum koncert pod názvem „Hudba Hollywoodu: Michael Giacchino in Concert". V neděli 7.… (viac)

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (viac)