Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Šimpy

Tak hned na začátek se přiznám, Bídníky jsem nikdy nečetl (ano, až takový kulturní barbar jsem); dokonce jsem neviděl žádné jejich filmové, televizní či divadelní (muzikálové i jiné) zpracování. Na druhou stranu mi to umožnilo vidět úplně nový příběh, který jsem neznal, a ač jsem si dopředu načetl výčet děje, stejně jsem ho moc nepobral a film tak mohl vnímat čistýma očima. A ještě jedno přiznání, nejsem fanda muzikálů (až na pár výjimek) a film jsem viděl s anglickými titulky (naštěstí....pochybuji, že by ty písničky mohl někdo přeložit, aby mi to v hlavě sedělo). Tak a hodnotím vysoko, film mě nadchl, herecké výkony brilantní, obzvlášť Hugh Jackman a příjemným osvěžením jinak temného děje byl Sacha Baron Cohen. Kdo mi moc nesedl byla H.B. Carter a ta dívka, co jí hrála dceru. Nejzajímavější zážitek pro mě byla hudba, která mi přišla skrytě, někde v hloubi povědomá, jako bych ji už dávno znal a dovedl jsem odhadovat melodii dopředu a občas i text...jako ztracené vzpomínky,,,a už se těším až film uvidím podruhé...a závěr byl i správně slzyvymáhající..."When the beating of your heart, Echoes the beating of the drums"!!! ()

Jermann

Zpívané dialogy v muzikálech prostě nepochopím a nepřekousnu (snad jen s výjimkou Sweeneyho Todda, kde to tolik nepřeháněli), takže první body dolů za formát. Výkony všech zúčastněných pěvců a pěnic jsou ovšem výborné a zvláště Russell Crowe mě mile překvapil hlasem jako zvon. Bohužel právě jeho Javert nejvíce doplatil na příliš zkratkovitý scénář, ve kterém, pro pár zbytečných a otravných postav (duo šejdířů Carterová/Cohen prudí v každé druhé scéně), nezbylo dost času na hlubší náhled do inspektorovy rozervané duše a jeho bídný konec tak působí naprosto nepodloženě. Jediné, co se mnou během filmu opravdu hnulo, byl strhující výkon Anne Hathaway, která ze sebe vydala vše, div si hrdlo nestrhala. Klobouk dolů. ()

campix

Průser !! Proti Bídníkům jsem nějak nic neměl, jenže tahle muzikálová verze od Hoopera je opravdu ta nejčistší filmová nuda jakou jsem za poslední dobu viděl. Naprosto musím souhlasit s Mr.Hladem, že prostě snášet skoro tři hodiny zpívat špinavé lidi v dešti o jejich trablech, ještě ke všemu s kamerou dvacet centimetrů od jejich ksichtu mě tak strašně štvalo. Nechápu, že se takováhle látka, ještě ke všemu zmuzikálováná (normálně mám podobné filmy rád) dá takhle pokazit nebo udělat nudně. Světlé momenty jsou snad jen výkony Russela Crowea a dvojice Helen Bonham Carter a Sascha Baron Cohen. Nominace Anne Hathaway na nejlepší herečku ve vedlejší roli je už jenom takovou třešničkou na dortu nevkusu. ()

WolfR

Bídníci ve filmové podobně tentokrát jako muzikál. A zase je to něco jiného! Nádherné písně plné emocí a skvělé Áčkové obsazení (Jackman, Crowe, Hathaway, Seyfried, H. B. Carter, S. B. Cohen)! Velice výpravné a oku lahodící dílo. Přesto tomu ještě něco malinko chybí, 4 hvězdy. ()

dr.fish

Z úcty k tématu a Victoru Hugovi dávám 20%. Jinak jde o naprostou zoufalost. S tím obsazením to pohodlně mohl být pětihvězdičkový film. Jako muzikál totální průser. ()

mortak

Ono to dabování herců ve starých muzikálech mělo svůj smysl. Nesmrtelnost My Fair Lady či West Side Story je toho důkazem. Je pravda, že Jackman, ani Crowe se o zpěv nepokoušejí, a výsledkem je spíše melodram jako od Vrchlického. Ovšem i tak je to opravdu bizardní zážitek, sledovat Jackmana, jak válčí s Who am I, či Crowa, který Stars pojal spíše jako shakespearovský monolog než muzikálový song. Můžete se rozplývat nad tím, kolik fyzického úsilí vložila Anne Hathaway do jednoho songu (a dostalo se jí nejvyšší odměny), jenže když na plátně promluví SKUTEČNÁ muzikálová Eponine Samantha Barks a reproduktory rozezní její On my own, je to o mnoho pater výše než zbytek hereckého ansámblu. Kdyby to byla produkce oblastního divadla, zatleskám, ale u hollywoodské velkoprodukce si ťukám na čelo. ()

Radiq

Klounýho slova v tom není - všechno, i dialogy jsou totiž zpívaný... připadal jsem si u toho skoro jak v kostele, kde dělá kázání zpívající kněz, tím svým polomluvením polozpěvem - taky žádný pořádný melodie a když jo, tak se pak už pořád jenom opakujou, i když trochu změněný, ale nachcat! V nějakym bulvárním smetánkovým pořadu v TV jsem viděl reportáž z české premiéry a všichni tam byli uchcaní a hlavně ubrečení, jak je to dojalo a vzalo... ale mě to teda nebralo vubec. Jediným, a to velkým kladem filmu, jsou herecké výkony (kterým dopomohlo skvělé namaskování)... a ok, ještě historické zpracování - inte i exteriéry byly vychytané. I ten děj se dal, i když v tom bylo několik nepochopitelných věcí (sebevražda, všudypřítomnost postavy Sachy B. Cohena a dalších x náhod, proč na konci najednou šlo se s Valjeanem setkat, když to předtím zakázal atd.), ale čekal jsem nějaké herecké vsuvky, né jenom to jejich békání. To mě fakt vyloženě nudilo, a to tak moc, že nedám víc, než hvězdičku. A hrozně to trvalo, táhlo se to jak střeva přejetýho indickýho mopedáře po silnici. A uplně bylo poznat, že to je převednej divadelní muzikál. Fakt to vidím jako ztracené prachy za kino... ()

E=mc2

Vive la France, Vive la resistance, Vive la revolucion! Najlepší muzikál aký som videl a počul. Text jednej z piesní. "počuješ ľudí spievať? stratených v údolí tmy..je to hudba ľudí ktorý sa štverajú ku svetlu...pre bedárov na zemi..je tu oheň ktorý nikdy nezomrie..aj tá najtemnejšia noc skončí sa a slnko povstane, budú žiť znovu v slobode v záhrade Pána, odložia meče, reťaze sa rozlomia a všetci ľudia budú mať svoju odmenu." Pridáš sa k nášmu ťaženiu? Najlepší muzikál všetkých čias!!! Každý kto čakal niečo iné ako muzikál je hlúpy a je to jeho neznalosť. Každý predsa vie že ak sa niečo volá Les Miserables nie je to nič iné než najúspešnejší Broadwayský muzikál. Tento film neoslavuje revolúciu. To za čo sa tí ľudia bijú a po čom túžia je síce lepší zajtrajšok, ale samotný film záverečnou scénou dáva najavo, že je to kráľovstvo nebeské, nie nejaké politické zriadenie v podobe demokracie. Takže každý kto hovorí, že tento film oslavuje francúzsku revolúciu to vôbec nepochopil. ()

StanislachKo

Úžasná hudba pod úžasným silným dejom sa sprznila kŕčovitou túžbou po miliardách peňazí a zlatých soškách... S výnimkou Aničky, Amandy a Hugha (ktorý bol aspoň priemerný) všetko ostatné obsadenie na zaplakanie, ale hlavne, že sú to veľké hvízdy, tak nech točia peňáze (preboha Russel Crowe bol snáď obsadený zo srandy, Cohen, Carterová a ten typel, čo tam pálil po Cossette ma vyslovene vyrušoval...) Ďalej - prehnané megalomanstvo podtrhujúce patriotizmus a nechuť k nezmyselnej krutosti vojny, v ktorej sa vraždia deti, ženy, starci - bez rozdielu vzbudzuje smútok nasilu, emocionálne vnímavejší človek potrebuje viac ako vidieť krpatého blonďavého rappera bez zubov padať k zemi. O oscarov vystarané a keďže túto cenu vôbec nepovažujem od istého času za relevantnú, moje celkové hodnotenie je žalostné a bohužiaľ si uvedomujem, že na bežných konzumentov to bude fungovať... Naozaj bohužiaľ PS: Ďalšia fatálna chyba bol trestuhodne nevyužitý hudobný potenciál, ktorý toto dielo nesie. Odporúčam skočiť si na mizeráblov do divadla a uvedomiť si tento fatálny kiks. ()

tomeek

Když Wolverin utekl Gladiátorovi, ujal se dcery Cat Woman a společně zažívali všelijaká dobrodružství :) Ale vážně: než si film pustíte nebo na něho půjdete do kina, vězte 4 věci: 1) Má to 160 minut a je to znát. 2) Mluveného slova jsou tam všeho všudy 4 věty, zbytek se zpívá. 3) Jestli nemáte rádi muzikály, ani to nezkoušejte. A za 4) Obloukem se vyhněte jakékoli jazykové verzi jiné, než originálu! Kostýmy skvělé, písně vynikající, herci výteční, finále silné (knedla jak prase!) - samozřejmě je tam pár slabších míst (hostinec bych úplně vystřihl), místy velice citelný greenscreen a občas zpívání působí docela úsměvně, ale jinak můžu jenom chválit. U "One Day More" mě to málem roztrhalo! Hooper otevírá příběh nejznámějšího muzikálu na světě novým generacím a myslím, že to dělá víc než dobře. Skvělý komentář: Viperblade. "24601!!!" ()

moviefilm

FOOL AWARDS 1: Vedľajšia herečka - Anne Hathaway + 6 nominácii: Najlepší film, Hlavný herec - Hugh Jackman, Výprava, Kostýmy, Masky, Obsadenie. ()

hollci

Pre mňa úplne zbytočný film, najhoršia verzia zo všetkých bedárov, čo som kedy videl. A to že Anne dostala oskara za tých päť minút čo tam pospevovala tak to už vôbec nechápem. Mám pocit, že jej soškou chceli vynahradiť to, že sa musela dať ostrihať. Jediné pozitívum filmu je duo Helena a Sacha, inak je to veľmi slabučké. ()

mr.filo

Třiapadesátá varianta Bidniků. S boratem, gladiatoren a pekařkou. Celkově je tento počin fantasticky epický a skromný zároveň. Muzikál jsem musel vidět na etapy, naráz by mě to asi položilo, neb bych nebyl schopen jej vstřebat a odpočinout si od zpěvu... ()

sir-dave

Pokud už muzikál, tak preferuju hraný styl s písničkami jako Mamma Mia nebo Pomáda. Zde jak bylo mnohokrát zmíněno je zpěv od začátku do konce, jenže zpěvem zazpívané klasické dialogy bez nějakých poutavých songů. Po dvaceti minutách už to začíná lézt krkem a jestli nejste vyhraněný fanoušek tohoto stylu, budete mít co dělat se dodívat. Nejlepší část byla až závěrečná půl hodinka a útok na barikádu. Do té doby to i příběhově stálo víceméně za starou bačkoru. Za mně to jsou dvě hvězdy tak akorát. Bídnici z 98' mám nejraději. ()

kocik1

Lesk a bída kurtizán. Jenže Bídníky vlastně nenapsal Balzac, ale Hugo. No a hádám, že si u toho psaní zrovna nezpíval. Možná proto na mě tohle zpracování působilo tak ploše a bezemočně. Nezanechalo ve mně nic než jednu velkou nabubřelou nudu. ()

HonzaBez

Jako milovník tohoto klasického muzikálu jsem se na jeho filmové zpracování velice těšil a celkově musím říct, že se mi film líbil. Vůbec mi nevadilo, jak tu někteří píší, že ve filmu nebylo moc dialogů, za mnohem horší bych považoval, kdyby kvůli více mluvenému slovu vypadly některé písně (a k tomu by asi vzhledem k délce filmu muselo nutně dojít). Za velmi zdařilý považuju nápad se živým zpěvem, díky čemuž působí řada písní na diváka mnohem emotivněji a též věrohodněji, než v klasické muzikálové podobě. Určitě nejvíce se to povedlo v písni Fantiny, při níž se člověk dokáže velmi dobře vcítit do toho, jak musí být zoufalému člověku, který se dostal na úplné dno. Asi jediná scéna, která mi v muzikálu vysloveně vadila je duet Thenardierových (v české verzi "Hlava mazaná"). Tahle scéna má sice působit tak trošku jako parodie, ale tady to autoři přeci jen přehnali. Nechápu zejména proč zde musel být záběr na souložícího Santa Clause. Hlavně kvůli této scéně nemohu dát plný počet hvězdiček, ale jinak jsem byl spokojenej. ()

Jaňo

Pozívame vás na súboj Wolverine vs. Maximus Decimus Meridius. Boj hlasov, charakterov a melódií. Rozhoduje Borat. Treba vidieť (ale s poznámkou, že postačí len raz). ()

eye candy

Problém s muzikály vidím hlavně v tom, že hudební části většinou příběh vůbec nikam neposouvají. Dozvíme se, že ona miluje ho on nemiluje ji a pak se o tom několik minut zpívá. Pak zjistíme, že on miluje jinou a přichází další sentimentální hudební exkurze do pocitů hlavních protagonistů. Když už se teda nic nového a podstatného v hudebních číslech neodkrývá, jedinou záchranu je zřejmě kvalitní hudba a zpěv. A upřímně, ani v tomto směru z mého pohledu Bídníci příliš nevynikají. Nějaký moderněji a míň tradičně zpracovaný muzikál bych si byl schopen asi užít. Kombinace příliš známého příběhu a nudné sentimentální hudby, to ale není nic pro mě. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)