Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

blondboss

Miloš Forman vo vrcholnej forme. Ono to naozaj nebolo zlé, ALE aby som tomu dal až takéto hodnotenie, tak to asi nie. Každopádne príbeh zaujímavý a milovníci vážnej hudby si museli skutočne prísť na svoje. Tom Hulce v roli Mozarta bol neskutočný. Director`s cut už bol ale na mňa moc dlhý a miestami až nudný. Každopádne jedno zo skutočne klasických diel svetovej kinematografie. 80 % ()

kiararaftl

Ja zial, ako velka fanusicka klasickej hudby, musim sklamane napisat, ze tento filmovy pocin nie je to, co by ma dostalo do kolien a to prave kvoli tak oslavovanemu Tomovi Hulcemu, ktoreho Mozart ma iritoval az kym nezomrel. Salieri mal daleko vyssiu charizmu, hoci nekale umysly, jeho prezivanie mi bolo daleko blizsie a malo hlbsi rozmer. Skoda. ()

koza3

Po shlédnutí se mi film spustil znovu a sjel jsem prvních deset minut ještě jednou. Film měl najednou úplně jiný nádech a kdybych se nevzpamatoval, tak bych ho sjel celý. Přes tři hodiny trvající drama není zrovna mým šálkem kávy, ale u Amadea jsem si délky ani nevšimnul. To samé platí pro vážnou hudbu, ale myslím, že jí ve filmu bylo tak akorát, aby průměrného diváka neutahala na neznalosti. Proměna Salieriho ze zapřísáhlého věřícího do hříšného škůdce je bravurní a zasloužila si Oskara. Osobně to nevidím jako můj top film, ale určitě stojí za zhlédnutí a doplnění si tak základního filmového vzdělání. 85% ()

14krejca14

Stále nevím proč, ale za srdce mě Amadeus úplně nechytnul. Abraham skvělý, Hulce také, nemluvě o výtečné vizuální stránce (kostýmy, výprava atd.). Komponování Mozarta a Salieriho ke konci filmu bylo neskutečným filmovým zážitkem a pokud by mi Forman takových to momentů nabídl ještě pár, rozhodně bych neváhal a dal plný počet. ()

elanista1

Je to v prvom rade o hudbe, ale najlepšia vec na celom filme je vzťah medzi dvoma hlavnými postavami, intrigy, závisť, genialita a priemernosť. ()

IZFNP

Uhrančivý snímok ala Forman v najlepšej kondícii. Úchvatné, strhujúce, bez slabého momentu. Vypointované, perfektne charakterovo zvládnuté, výnimočné v stvárnení jedného génia. Pasáže sa svižne striedajú, štádiá deja majú svoju logiku, zmysel a cieľ. V závere dojemné bez jedinej slzy v mojich očiach. Výborne. ()

eMeMko

3 hodiny Miloše Formana, operního zpěvu, extrémně otravného smíchu a relativně napínavého příběhu - tak by se dal shrnout jednou větou film Amadeus. Ale vezměme to pěkně po pořádku. Příběh mi ze začátku vůbec neutíkal, nicméně zhruba ve třetině se to rozjelo a až do závěrečných titulků měl film moji plnou pozornost. Herecké výkony byly na velmi dobré úrovni a kromě Toma Hulce (který se rozjel hlavně po zmiňované první třetině snímku) bych vypíchl především F. Murray Abrahama. Jeho ztvárnění Salieriho bylo naprosto dokonalé, hlavně pak ve staré verzi (v kombinaci se skvělým makeupem samozřejmě). Kostýmy, hudba, kamera - vše na jedničku. Pozornost si zaslouží hlavně záběry osob hrajících na klavír, ve kterých není vůbec poznat, že ve skutečnosti hraje někdo jiný. Finální hodnocení: velmi povedený životopisný snímek, který však, hlavně díky první třetině, není důvod vidět dvakrát. ()

Eire odpad!

Za komancov som tento film zozral aj s navnadou cely. Ale ked som si ho pozrel po rokoch, aj vzhladom na historicke fakty, Amadeus nie je fiktivna postava, ze? som bol uz dost rozcarovany.... Osem oscarov za historicky paskvil. Hmmmm... I am very sorry Milos, I am sorry AKADEMICI, but..... Amadeusov smiech ma dost iritoval a chudak Salieri, je to sice SPAGETI zrut a nie ZABO zrut, ale i tak bol scenarista brutalne mimo. Inu Europa z Ameriky vyzera asi inac pan Forman, ze? ()

Pajela

Film je to opravdu kvalitní, precizně natoceny, kostymy, pecka.. Ale asi to neni uplne muj salek caje. Protoze abych tomu dala pet hvezd, muselo by me to srazit do kolen. A to se nestalo. Byla to "pouze" prijemna podivana. Nicméně to s nejvetsi pravdepodobnosti bylo moje prvni a posledni zhlednuti. Pobezi-li v tv nekdy paralelne Amadeus a napr. Na samote u lesa, volba bude jasna :-D (byť se trochu stydim...) ()

harycek

TOTO!! Jsem viděl při prvním uvedení do našich kin (biografů) v kině JAS v Kolíně, zprvu jsem byl šokován Tomem Hulcem a démonem Salierim!!Po dalších zhlédnutích jsem přijímal další prvky díla a začínal jsem film vidět v širších souvislostech a nyní Formanů náhled na tohoto génia plně akceptuji ()

pollstro

Jakmile se objevily závěrečné titulky a velkolepé hudební drama dosáhlo svého konce, začal jsem ihned pátrat po internetu po skutečných faktech a náhle se ke mně dostavil pocit, že jsem byl podveden a to obrovským stylem samotným Milošem Formanem, který mě celé tři hodiny vodil za nos a vzbuzoval ve mně nepopsatelné pocity právě tím nejpodstatnějším aspektem, soubojem mezi samotným hudebním géniem Mozartem a průměrným dvorním skladatelem Salierim, přitom se zcela a jednoznačně jedná o pouhou fikci a to nemluvě o spoustě dalších věcech, které se od skutečnosti zcela liší. V ten moment jsem váhal s hodnocením, protože tohle jsem Formanovi v žádném případě nechtěl dát zadarmo. Po uplynutí několika hodin se mi film a celkové pocity rozležely v hlavě a já si srovnal myšlenky a uvědomil jsem si, že se Forman nesnažil v žádném případě natočit životopisný film o největším hudebním géniovi, který kdy žil na naší planetě, co nejpřesněji. Inspirován divadelní hrou, natočil Forman jeden z největších hudebních počinů světové kinematografie a oprávněně se zapsal do dějin. Forman retrospektivně vypráví fiktivní příběh dvou hudebních skladatelů, jejichž životy se navzájem ovlivnily neskutečným způsobem. Salieri, dvorní skladatel císaře Josefa II. , který od od samotného dětství netoužil po ničem jiném, než aby se stal hudebním skladatel a neustále se obracel s prosbami k Bohu, který ho nakonec vyslechl a obdaroval ho nadáním. Na druhé straně největší hudební génius, který kdy žil, samotný Wolfgang Amadeus Mozart, který na první pohled působí dětinským, až směšným dojmem a jeho smích je zcela otravný a jeho chování nepřizpůsobivé, ale jeho hudba a láska k ní je nepopsatelná, genialita a talent dosahující obrovských rozměrů. Salieri se nedokáže vyrovnat se svojí průměrností oproti geniálnímu Mozartovi a svádí souboj nejen s ním, ale taktéž sám se sebou a se samotným Bohem. Nedokáže pochopit, jak právě takhle dětinský a bláznivý člověk může být obdarován tak obrovským talentem. Z celého srdce ho nenávidí, je schopen pro jeho zničení udělat téměř cokoliv, zároveň je ale jeho tvorbou doslova okouzlen a nesmírně obdivuje vše, co dokáže Mozart stvořit. Je doslova posedlý jeho tvorbou, ale sám se nedokáže vyrovnat se svojí. Souhra mezi Mozartovo hudbou a Formanovým obrazem je harmonie pro duši a je neuvěřitelné, jak to dohromady nádherně spolupracuje, vše je do detailu promyšlené a sehrané. Každičký tón má ve filmu své místo, každé mávnutí ruky dirigenta své místo a opodstatnění. Přesně tak, jak Mozart precizně a do detailu promyšleně skládal svoji hudbu, dokázal Forman poskládat tento film dohromady a ohromit tím celý svět. Především scéna, kdy Mozart na smrtelné posteli diktuje Salierimu svůj Requiem považuji za ikonickou a kultovní scénu, která přesně zobrazuje genialitu Mozarta, to jak si dokázal v hlavě představit každý tón a Salieri nechápavě zapisoval noty je bezesporu největší filmový zážitek, který vám může kdokoliv v kinematografii nabídnout. Je takřka neuvěřitelné, že se Forman rozhodl po emigraci vrátit zpět do své rodné země a zde natočit svůj vysněný film v ulicích Prahy. Dokázal pomocí Mozartovo hudby zaujmout i absolutní hudební negramoty a neznalce klasické hudby, a v lidech vzbudit lásku, úctu a obdiv k jeho tvorbě. Dokonalé. "Astounding! It was actually, it was beyond belief. These were first and only drafts of music, but they showed no corrections of any kind. Not one. He had simply written down music already finished in his head! Page after page of it as if he were just taking dictation. And music, finished as no music is ever finished. Displace one note and there would be diminishment. Displace one phrase and the structure would fall. It was clear to me that sound I had heard in the Archbishop's palace had been no accident. Here again was the very Voice of God! I was staring through the cage of those meticulous ink-strokes at an absolute beauty." () (menej) (viac)

baclajean

Smutný príbeh veľkého génia, ktorý sa stal obeťou svojho soka i životného štýlu. Talent, ktorý nemal šancu sa naplno presadiť, lebo bol vykorisťovaný zdanlivým priateľom. ()

Luswani

Celý život jsem se tomuto filmu vyhýbal, nějak mě nelákalo takové téma a už podle ukázek mi postava Mozarta přišla až příliš excentrická, ale přeci jen jsem se podíval a nelituji. Ano, Mozart byl v tomto filmu možná až moc ulítlý, ale postupně se u něj začaly projevovat i jiné stránky. Úžasný scénář a především role Salieriho, v mladší i staré podobě. Možná by se ten film měl spíš jmenovat Salieri, protože to on je tou hlavní postavou. Život Mozarta zde funguje spíše jako prostředek k vykreslení lidských vlastností, jako je závist, zloba, smutek, ponížení, obdiv. Našlo se zde několik momentů, které byly zbytečně zdlouhavé a některé pasáže, zejména ty operní, bych zkrátil, ale možná to bude tím, že jsem se omylem díval na prodlouženou verzi. I tak to byl pro mě nezapomenutelný zážitek, plný plastických postav a silných pocitů. Nesmím zapomenout na skvělou kameru, kostýmy a výběr lokací. 85% ()

bertikbar

Naprosto úchvatné zpracování divadelní hry Petera Shaffera. Už úvodní scéna vás uchvátí. Hudba naprosto úžasná. Doporučuji ke zhlédnutí, i když nemáte vážnou hudbu úplně v lásce, možná změníte názor :) Soundtrack ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa