Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

ravalah

Film me nedokazal vtahnout do sebe. Byl jsem jen nestrannym pozorovatelem bez jedine emoce po cely film. Zivotopisne filmy me obvykle mijeji. Napriklad takovy Casanova me ale velmi prekvapil, protoze jsem se u nej, narozdil od Amadea, nenudil ()

Mishqo

to už netreba ani slovami vyjadrovať..Hulce - po druhýkrát som ho videl v roli nie normalneho cloveka..proste mu to sedi...bravo...ten film ma vie dostať po každýkrát čo som ho videl...a tá hudba :) ()

nevermore

Já nevim, jestli má cenu tu znovu vypisovat všechny superlativy. Tohle byl jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl, úžasné prostředí, kulisy, herecké výkony, dobře promyšlené bylo i to, jk zakomponovat, tu hudbu do děje. Tohle je úžasný film. ()

Všivák

No nevim, nevim. První hodina a půl byla skvělá. Hlavně mozart. Takhle asi vypadá barokní punkáč. Ale asi tak po hodině a půl film ztrácí děj a nabírá nudu. Chybělo nějaké překvapení, nějaký spád.. ()

Tomatáš

Prakticky už vše bylo řečeno...Oceňuji nejen genialitu Mozarta a jeho hudby, ale zároveň genialitu tohoto snímku!Jeho dynamika je dechberoucí, stejně jako ta nekončící hudba..psychologie postav, zachycení mentalit, dobových stereotypů, úžasná kamera, doba vzniku a průběh natáčení tohoto filmu..jasných pět hvězd a zasloužená pozice mezi TOP snímky světové kinematografie.. ()

ella

Když Amadeus diktuje Salierymu notový zápis došlo mi, že to čemu jsem u sebe říkala hudební sluch, byla jen povídačka. A nevadí mi, že příběh není podle pravdy, copak je to dokument? A z kostýmů se mi podlamují nohy. ()

Brain-D

Úchvatné.....Jeden z nejlepších hudebních filmů všech dob. Film je nabitý snad nejlepší klasickou hudbou, co znám. Herecký výkon F. Murray a režie Formana je naprosto zničující. Nádherný film. Pro mě rozhodně nejlepší film Miloše Formana a tímhle a jinými díli se právoplatně řadí mezi režisérskou elitu. Mozart a jeho "requiem" je masterpiece. Po Králově řeči, to byl po pár měsících největší filmový zážitek !!!!!!!! ()

lucascus

Při sledování tohoto filmu se nabízí vykřiknout: "Ať žije film" a já bych podotknul: "Hlavně ten Formanův!" Dokonalost, dokonalost, dokonalost. Nikdy by mě nenapadlo, že to je opravdu tak dobré, říkal jsem si: "Sakra, co všichni na tom Formanovi mají..." A měli pravdu, je to génius. Moc si pana Formana vážím, nejen za toto dílko. S jakým podivem mohl tak krásně zkomponovat děl a sladit to s hudbou, která jakoby prochází celým filmem a pasuje do každé minuty, do každé sekundy. Každý pohyb rukou a nohou je sladěný s hudbou, herci jsou perfektní, výprava a kostýmy jsou perfektní, rovněž tak kamera i scénář, nemluvě o dokonalé režii. Takový film se natočí tak jednou za deset let, možná ani to ne. Pěji tedy ódy na Formana a vrhám se na jeho další filmy. ()

Eleanor05

Film, kterému nelze nic vytknout. A takových je sakra málo. Strhující, velkolepý, přesto hluboce lidský, obrovský umělecký zážitek, který se musí dotknout snad každého. Snímek brilantní ve všech aspektech, včetně mimořádného příběhu, úžasných hereckých výkonů, nádherné výpravy a geniálního soundtracku. Jeden obrovský Masterpiece pana Miloše Formana. ()

baroko

Osobně jedno z největších filmových zklamání. Naprostý kulturní šok, kde je Mozart zpodobněn jako snad nejnesympatičtější postava filmové historie. Nevěřím osobně, že by člověk, který vytvořil tak nádhernou hudbu, mohl být tak nesnesitelně plytký. ()

Unnamed

“From now on we are enemies, You and I. Because You choose for Your instrument a boastful, lustful, smutty, infantile boy and give me for reward only the ability to recognize the incarnation. Because You are unjust, unfair, unkind, I will block You, I swear it. I will hinder and harm Your creature on earth as far as I am able.” Každá ze tří hodin director's cut byla zcela odlišná, přitom celek které spolu tvořily byl fantastický. Nemalý podíl na tom měl F. Murray Abraham jako Antonio Salieri - ze začátku sympatická postava, ke konci sice dosti šílená, ale zahraná úžasně. Nejprve jsem si říkal, jestli Oscara získal "jen" za ty jeho pohledy a mimiku, jako stařec mě ale přesvědčil i svým nadšeným vyprávěním a šílenstvím. Mozarta jsem z počátku neměl rád, ale v druhé polovině filmu předváděl Tom Hulce takové výkony, že jsem si každou scénu s ním už jen vychutnával. Herecké výkony tedy perfektní. Kostýmy, make-up, hudba... vše super. I příběh byl neuvěřitelně silný - ne přímo prožíváno při sledování, ale zpětně, když jsem si děj těch tří hodin promítl v hlavě. Achjo - původně jsem plánoval dát filmu 4*, ale z toho co jsem zde napsal jsem sám sebe přesvědčil o tom, že ani ta ohromná délka filmu to prostě srazit nemůže! 5* ()

hroubek

Vážná hudba mě nikdy nebrala, na opeře jsem nikdy v životě nebyl a ani mě to neláká, ale i přesto se mi podařilo být tři hodiny přikovaný do sedačky, když jsem sledoval tento film. Opravdu jsem si užíval, skoro každou scénu, ani na chvilku jsem se nenudil a doslova jsem se nemohl dočkat, co mě Miloš Forman ukáže v další scéně. Obdivují jak jsou scény plné, v každé scéně jsou vidět stovky hodin práce, a to jak dekoracích, kostýmech, rekvizitách, jídle nebo na hudebním doprovodu. Ty scény, kdy postava kouká do not a hlavě si představuje jak zní hudba, jsou vynikající a neustále mě bavili. Výborné výkony Abrahama a Hulce, dodávají filmu něco kvůli čemu milujete filmy.I když, jsem byl naprosto ponořený do filmu, tak toho na mně bylo docela dost. První dvě hodiny jsou vynikající, poslední hodinka je trošku natažená, ale má v závěru jednu z nejsilnějších scén celého filmu, u které jsem skoro nedýchal. Amadeus je velkofilm v každém záběru a já jsem hrdý, že ho natočil Čech. ()

ZeroCZ1233

Další z mnoha snímků, který jsem měl na svém (pořád dost dlouhém) listu počinů, které bych měl vidět. Mistr (Forman) trošku více znázornil život Mistra (Mozarta). Kostýmy skvělé, hudba (jak jinak) skvělá, herecké výkony (hlavně pana Abrahama) skvělé, prostředí, jak jinak, skvělé. Další úkaz toho, co krajané dokážou stvořit za poklady. ()

VanTom

"Těžkotonážní" dobový velkofilm snese ta nejpřísnější měřítka ve všech kategoriích: režie, herecké výkony, kamera, výprava, kostýmy, HUDBA… ale mezi své oblíbené jej nezařadím. Je to možná záležitost 3hodinového režisérského sestřihu, jenže okouzlení Mozartovými kompozicemi trošku ubírá na emocích a základní konflikt nespoutané geniality se závistivou průměrností tolik nevyhrocuje, vlastně o něm především retrospektivně přemítá. Nekonformní, nepraktický a pyšný talent od Boha totiž směřuje ke své sebedestrukci (alkohol, dluhy, absence pokory) víceméně vlastní vinou, kultivovanému, uznávanému, avšak úzkoprsému a "zmijovsky" přátelskému Salierimu jej stačí jen tu a tam podle pošťouchnout či zatahat za nitky u dvora. Plus nepomáhá, když divák ví, že výše popsané osobnosti ani vztahy nemají s historickou realitou téměř nic společného (byť o to samozřejmě Formanovi vůbec nešlo). ()

Sany33

Veľa som počul o tomto Formanovom veľdiele. Ale až nedávno som sám seba donútil si ho aj pozrieť. Mal som svoje dôvody prečo som toto zhliadnutie odďaľoval a jedným je aj môj odpor k Opere ako takej a ešte mnou celkovo nenávidené 18 storočie. Musím však priznať, že film má hneď od prvých minút čo ponúknuť. Páči sa mi, že aj napriek tomu že sa jedná o giganta menom Mozzart nehrá vo filme vždy prvé husle. Pohľad očami Salieriho, ktorého si strihol Abraham bola na tú dobu, kedy sa točil tento film veľmi inovatívna a ponúkala pohľad do duše samotného Salieriho. Čo sa mi nepáčilo bolo až prílišná negativita na adresu Mozarta ale v podstate ak to tak bolo tak si nebudeme predsa vymýšľať. Mapovanie od začiatku až po tragický koniec či už jedného alebo druhého veľkého umelca, ktorý zvádzali svoj boj až do trpkého konca. 89% ()

davidek

Amádea bych kvůli žádné holce neopustil :-). Strhující snímek, jak je u Formana zvykem, o boji génia a průměrnosti. Na tenhle film se dá dívat i ve stoje a uvědomíte si to až když vás začnou bolet nohy. Stalo se mi to :-). ()

Právnička

Zpočátku jsem měla po shlédnutí tohoto filmu smíšené pocity, ale o to víc mě Amadeus nadchnul po pár dnech (kdy se mi všechno rozleželo v hlavě) a uvědomila jsem si, že to byl hodně zvláštní, působivý a skvěle natočený a především zahraný film. Doporučuji i těm, kteří vážnou hudbu moc nemusí (jako já) :o) Stojí to opravdu za to. Už mi zbývá jen pochválit skvělý dabing Amadea v podání Ondřeje Brzobohatého - na ten jeho smích se nedá zapomenout. Opravdu strhující zážitek! ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa