Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

NUbijec

TOP Americký velkofilm, který se hlásí k evropě. Forman natočil krásný film těsně se míjící i s českou historií. Z hlediska významu nějakého českého rodáka na kinematografii je to povinnost. O samotných kvalitách snímku nemá cenu diskutovat. Určitě vás potěší i nasazení většího množství českých herců. I když Jitky Molavcové jsem si nevšiml, naštěstí. ()

Rousse

Salieri slyšel, jak skrze toho malého muže promlouvá Bůh a já vidím a slyším, jak díky Formanovi na nás z Amadea promlouvá dokonalost, pastva pro oči, duši i uši. A tak, jako se Amadeus (osoba) stal klasikem, co se hudby týče, myslím, že i Amadeus (film) se již stal naprostou klasikou a má nezastupitelné místo. Díky za to! ()

Germanotta

Nemám slov, Forman natočil neobyčajný životopisný film o najväčšom klasickom skladatelovi všetkých dôb. Ukázal nám aký šialený Mozart bol, ukázal nám šialené zákutia Mozartovej mysle, ukázal nám skvelé dobové kostými a dodal tomu celému atmosféru dekadencie a nonšalantnosti. A najlepšie bolo že po celý film znela krásna klasická hudba, ktorú milujem z celej duše. Nedajte sa odradiť dlhou stopážou, každá jedna minúta stojí za to. ()

NALBERTik

Skvělý film, skvělá hudba. Jen !! POZOR !! - Film není v žádném případě podle skutečnosti, Mozart a Salieri vůči sobě neměli žádnou averzi, Salieri neměl v žádném případě podíl na Mozartově smrti... todle mohli napsat do závěrečných titulků...takhle si hromada lidí myslí, že film je podle pravdy... cituji " Hudební vědci myšlenku podílu Salieriho na smrti Mozartově již dávno opustili. Všechny dobové dokumenty, dopisy i události svědčí naopak o vzájemném respektu a naprosto korektním vztahu obou vídeňských umělců." ()

SG-1

"Kdo by raději nenaslouchal svému kadeřníkovi než Herkulovi, než Horáciovi nebo Orfeovi, lidem, kteří jsou z mramoru a mramor i serou." -Mozart- ()

netahlo

Nejslabsi Forman. Dokoukal jsem to v prubehu let asi az na paty pokus. Nehlede na to, ze zdejsi Mozart ma do toho praveho daleko asi jako Roman Cervenka do Wayna Gretzkyho. ()

Sdoom

Masterpiece? Nepochybně. Kostýmy, hudba, herecké výkony, asi nemám co vytknout. Ale Amadeus není ten typ filmu, který by mě posadil na zadek a který bych chtěl vidět znovu a znovu. Chápu nadšení veřejnosti i akademiků, ale za mě je to na všechny ty superlativy příliš dějově prázdné a občas zkratkovité (i přesto, že jsem viděl 180minutovou verzi). Forman v mnoha pasážích spíše režijně exhibuje, než aby gradoval děj. Jinou výtku asi nemám. Platí, co jsem napsal na začátku, takže pěkné 4 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

James87

Byl jsem 1x na opeře a 1x na operetě a už bych nešel, ale tento film je něco jiného, získá si vás svojí plynulostí, hudbou a dokonalou režií Miloše Formana. ()

Maynard.

A je to tady! ve svých 38 letech sem viděl Amadeus. Je fakt, že sem to strašně dlouho (38 let) oddaloval, páč mi Forman svým stylem až tak uplně nesedí, ale zase sem tohle vicdět prostě musel. Oddaloval sem to kvůli hudbě, kterou sice mužu, ale kromě Rapu a Opery a tady je tý opery setsakramensky hodně. Jo a taky sem se zapřísáhnul před našima, že to uvidím než pojedem na společnou zimní dofču. Úkol splněn, ale dost silně pochybuju o tom, že si na tohle ještě někdy udělám čas. Tak jako tak Forman pro ČR udělal maximum a to, že mi kromě Přeletu a Goyi nic moc nesedlo zas tak nevadí... ()

Jiří K.

Nějak se mi nechce věřit, že to tolik lidí tak uchvátilo. Mne tedy ne, a to i přesto, že jsem patriot a českému, v Česku se odehrávajícím nebo českými herci obsazenému filmu fandím. Přes urputnou Formanovu erudici a snahu vyznít co nejautentičněji, modénnost a zkreslenost z jeho výtvoru tryskala jak z fontány. A to je evidentně chyba, obzvlášť když jde o drama s rekonstrukcí jedné historické události. Někdo zde vychvaloval excelentní kameru... Film jsem sledoval pouze 20 minut, ale kamera mi přišla hodně tragická, příliš insenační a elektická, stejně jako dabing, který snad neprošel ani postsynchrony...hmm, nevim, nevím. ()

PALINO

Prínos Wolfganga Amadea Mozarta bol pre hudbu nesmierne obrovský a podobne Formanovo spracovanie jeho príbehu je veľkým prínosom pre film. Z AMADEA vyžaruje v každom ohľade filmový talent: herecké výkony, réžia, kostýmy, .... niet čo vytknúť. Musím sa priznať, pri pohľade na stopáž (Director´s Cut) a prostredie, ktoré mi vo filmoch nie je moc blízke, že som sa obával, aby ma AMADEUS k smrti nenudil, no nakoniec vo mne zanechal iba dobré a rozhodne nie znudené pocity. Kto miluje hudbu W. A. Mozarta bude určite v siedmom nebi, pretože je pochopiteľne súčasťou filmu a ja som sa do nej takisto rád započúval a aj keď si síce klasiku pravidelne nepúšťam, jej efektné využitie vo filme predstavuje vždy silný zážitok. ()

klúčik

V roku 1985 som robil v jednom podniku, kde sme zostavovali počítače. Viete si asi predstaviť, čo to boli za stroje! Na tento film sme išli, celá dieľňa. V jedinom , vtedy panoramatickom kine v Žiline , kine Úsvit, nebolo možné zohnať lístky (len po známosti). Bol to pre mňa obrovský zážitok. Pán Forman aj keby už nenatočil vôbec nič, tak s týmto filmom sa dostal do filmového neba. O hudbe je zbytočné písať, Mozart je Mozart, ale to prostredie, Praha je v tomto filme nádherná. Nezabnuteľná scéna je, keď v daždi privážajú Mozarta na cintorín, toto sa mi hlboko vrylo pod kožu. Dávam úplne jasných 100%. P.S. Naposledy som bol v kine na Divoké vlny a sedelo nás v modernom kine 10, slovom 10 divákov. ()

velkyvezir

K tomuto filmu snad ani nemá cenu psát komentář. Hudba přímo od Boha v kombinaci s výjimečným režisérem a neméně výtečným Hulcem v roli Mozarta skýtá nezapomenutelný filmový zážitek. I když příběh poněkud překrucuje skutečnost (ve skutečnosti Salieri k Mozartovi necítil takovou zášť a především nebyl zas tak špatným skladatelem, jak může z filmu vyplývat). To však firmu neubírá na síle tématu, které je podstatou příběhu, a to na nerovného zápasu geniálního umělce, který předběhl svou dobu, se společností, která paradoxně za Josefa II. byla ještě svázána konzervativními konvencemi. Tragiku příběhu pak zdůrazňuje Mozartův pohřeb. Lidé si nikdy neuměli vážit skutečných géniů... ()

MARTIN*I

Určitě velmi dobrý film, který zobrazuje příběh jednoho z nejslavnějších skladatelů... Velice silný a smutný příběh! Skvostně natočený! ()

Cruise

"Dobro a zlo", přesně na tohle Forman sází, "úspěch a neúspěch", sláva, moc, chudoba! Jednoduchá myšlenka, jendoduchý děj, dalo by se říct, ale skvěle zahraný, ještě lépe rozvedený a vůbec nejlépe natočený! Navíc Mozarta zná asi každý, tím spíše větší bude zájem o jeho osobu, tím i o film! A hudba, o té nemá smysl ani mluvit, NADPOZEMSKÁ! Saliery o Mozartově hudbě mluví s takovou euforii, že i lidé, co nemají rádi vážnou hudbu, musí pookřát! Jen bych dodal: také výborný dabing Mozarta v podobě Jana Dolanského. ()

Rudinsky

Podľa tohto filmu by mohli vyučovať réžiu - Miloš v plnotučnej forme láduje do divákov európsky feeling v 24 karátovej podobe a uväzuje fajnšmekrom podbradníček s nápisom K.O. Čo sa deja a atmosféry týka, nebol som až tak strhnutý. Ale interpretovať najsilnejšiu zložku Mozartovho života takýmto dynamickým spôsobom (záverečná scéna tomu všetkému kraľuje), to chce trošku iný typ talentu. ()

bari68

Veľkolepé Formanovo dielo ,oslava jeho opier ,skladieb,nôt , jeho talentu a umenia. F.M.Abraham ako rozprávač príbehu a T.Hulce, ktorý zosobnil úlohu Mozarta skvele vytvára v divákovi doslova divadelný zážitok.Veľmi dôstojná pocta jednému z najväčších hudobných géniov všetkých čias. Príbeh sa len trochu tiahol niekedy akoby stále dokola (komponovanie, premiéra ...komponovanie, premiéra,opera...).Avšak ako oslavný epický životopis po réžijnej stránke uspel. ()

Jaccobos

Božská hudba a úžasný Salieri (i dabing B. Rösnera), který nenávidí a obdivuje ve svých strhujících ďábelských proslovech z kolečkového křesla. Film plný vášně, napětí a překypující energie kombinované s genialní lehkostí a jednoduchostí dokazuje, že Miloš Forman musel Mozartovu hudbu cítit a pochopit. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa