Predvianočná nočná mora

• Česko Ukradené Vánoce (viac)

Kultový animovaný film z produkcie Tima Burtona s vynikajúcou hudbou a pesničkami Dannyho Elfmana. Jack Skellington, smutný kostlivec s tekvicovou hlavou a nekorunovaný vládca Halloweenového mestečka, sa nudí. Veď koho by už vzrušoval permanentný Sviatok Všetkých svätých, ktorý v Halloweentowne trvá celý rok? Ani jeho najmilovanejšiu prácu, strašenie detí, ktorú vykonáva svedomito a invenčne, tento rok nik neocenil. Všetkých pobláznili nové hviezdy, populárni upíri, ktorí vytvorili rekord v pití ľudskej krvi za noc. A dokonca vyhrali aj hokejový zápas na cintoríne s lebkou namiesto puku!

Jedného dňa sa Jack náhodou ocitne v susednom Vianočnom meste. Celkom ho uchvátia vianočné sviatky, ktoré doteraz nepoznal všade vládne radosť detí, Santa Claus, jeho darčeky a šťastie dospelých. Aj Jack by rád obdaroval obyvateľov Vianočného mestečka a prekvapil ich počas sviatkov čímsi, čo nikdy nevideli a nezažili Halloweenom! Rozhodne sa im preto zinscenovať Vianoce v haloweenovom šate. V tom mu majú pomôcť jeho priatelia zo záhrobia. Obyvatelia Halloweentownu, umrlci, kostlivci, netopiere, strašidlá a škriatkovia sa už radujú, ako potešia svojich blízkych susedov. Ale nie je to také jednoduché, ako si predstavovali! Unesú toho odpudzujúceho tlsťocha Santu Clausa, aby neškodil, vyrobia krásne hračky a Jack ich nadeľuje deťom Vianočného mesta zo záprahu ťahanom kostrami mŕtvych sobov. No výsledok nie je uspokojujúci. Deti vybaľujú očarujúce umrlčie lebky, prítulné žravé netopiere či nežné bábiky kostlivcov - ale prečo kričia hrôzou a zamdlievajú z hnusu? Protilietadlové delá už mieria na oblohu a snažia sa zostreliť ten diabolský záprah, rozsievajúci do nechápajúcich detských srdiečok zmätok a strach... (oficiálny text distribútora)

Gloster

Podle mě trochu slabší než Corpse Bride, kterou jsem nicméně viděl první, takže můžu mít trochu zkreslený náhled. Písniček je víc, ale přijdou mi, ne snad slabší, ale méně výrazné. Stylizace je vynikající a loutky také. Celkově na mě film zanechal velmi dobrý dojem, takže hodnocení 4* berte spíš v porovnání s Corpse Bride. ()

wobufet

Jeden z mých nejoblíbenějších animáků. Písničky a děj dělají z filmu opravdový klenot. Jen rada: Pokud umíte anglicky, nevyhledávejte verzi s českými titulky, je otřesná! ()

Gwilwen

Tvorba Tima Burtona mě ani tentokrát neoslovila. Navíc nelze říci, že by muzikály byly můj oblíbený žánr. I přes krátkou stopáž jsem toužebně očekávala konec. Od totálního odpadu dělí film pouze pomyslný krůček - a to hudba Dannyho Elfmana a písnička What´s this. ()

Danielitto

Wow! Nevěřil bych že i loutkový film může mít tak děsivou, leč pohádkovou a dechberoucí atmosféru. Vynikající kombinace hororu, komedie a muzikálu, která se prostě musí vidět. Kdo má rád Burtonovu Ospalou díru a nevadí mu příběh vyprávěný písněmi, tak se zamiluje... fakt! Protože.... THIS IS HALLOWEEN, THIS IS HALLOWEEN... ()

DAI

Nečekal sem, že mě tento vesele temný muzikál zaujme. Slyšel sem na něj mnohé ohlasy, které se mnohdy rovnaly mánii. Jenže tento film mě dostal na celé čáře. Písničky z filmu od Dannyho Elfmana se mi ozývají pokaždé když jsem v tichu, groteskní postavičky mi byly hrozně sympatické a výtvarný styl animace mě oslovil. Dějová linka není možná nikterak složitá, ale zase má spád. Podle mě nejlepší vánoční film, který není navíc není "přeslazený". ()

Akyno

Tento majstrovský kúsok je mojou srdcovkou a soundtrack dokážem počúvať stále dookola a dookola. Jednoznačne patrí k tomu najlepšiemu, čé som kedy počul. Film napriek slabšej animácii (na dnešnú dobu) má nádherne temné kúzlo, ktoré Vás prinúti sa doň zamilovať. Jednoducho si už neviem predstaviť famóznejšie hororové Vianoce ako s Jackom Skellingtonom a božsky mŕtvou Sally. ()

Belerofon

Opravdu správně ulítlí a hlavně Burtonovský muzikál aneb Vánoce lehce na ruby aneb děti pozor, santa Claus na Vás letos hází bobek tady žije Jack o:)) ()

Nut

Typický burtonovský film s (a)typickými charaktery postav, se senzační Elfmanovou hudbou, plný sarkasmu, lásky a dementnosti, prostě klasa! ()

Nefe

moja najviac obľúbená vianočná koleda a rozprávka v jednom...ak by som ešte viac ospevovala filmy od burtona, začala by som si asi liezť na nervy, takže len jedna vec : jeho genialita nemá hraníc a dúfam, že ani tak skoro sa dáke neobjavia... ()

jiricek86

Pěkná pohádka s originálními výmysly ve stylu Tima Burtona. Stylizace stejná jako u Mrtvé nevěsty. Dobrý příběh, atmosféra i postavičky Halloweenského městečka. Oproti Mrtvé nevěstě je však tohle dílko daleko víc uzpívané a přeplněné mraky animací a detailů, které v tak rychlém vyprávěcím tempu nelze snad ani vnímat. Takže sice nenudí, ale rychle opotřebuje divákovu pozornost. Nighmare before christmas je pojaté spíše jako muzikál, je tu několik podařených songů, ale v celkovém konceptu mi chybí prostor pro čistě příběhovou linii. Chybí cit pro filmovou strukturu. Vcelku jinak slušná podívaná. ()

Gor'seye

Hlavná myšlienka, ako som ju ja pochopil, by sa dalal opísať výrokom poľského spisovateľa Wiesława Brudzińského: "Buď sám sebou, aj tak sa to nedá dlho tajiť." ()

Normálně angličtině moc nerozumím a hltám titulky, ale tohle stačilo vidět jednou a vrylo se mi to do paměti tak, že už tuším, co říkají, koukám bez titulek a vnímám detaily téhle skvělé animované...ona to není pohádka... tohohle animovaného muzikálu. ()

christiene

Netradiční nápad, na svou dobu skvělá animace, výborná hudba a také kus Tima Burtona. Prostě animovaná klasika, která zpříjemní Vánoce (i když spíše těm starším). ()

HumanClay

Pribehov o vianociach bolo vela. Ale treba uznat, ze tento bol iny ako ostatne. Pribeh cloveka-kostlivca sa da vidiet kedykolvek sa zahladime lepsie a hlbsie do utrob dnesneho sveta. Uvidime ludi tvrdo si iducich za svojimi cielmi, nehladiac na nicotu, ktoru sposobuju okolo seba. Ale do oci udierajucu skazu si vsimnu az pri svojom pade. Ako sa hovori za 5 minut dvanast. A prave v tomto vidim genialitu tejto rozpravky. Dokonale jednoducho vykreslit nekonecnu hlupost ludi. Presne ako Exupéryho maly princ. Na zaver chcem este vyzdvihnut genialitu Dennyho Elfmana. ()

májovec13

Pro mě je to tak mezi 3,5 a 4. Pár vynikajících písniček, ale také dost nudnějších míst, zejména uprostřed filmu Z Burtonovských animovaných pohádek pro mě jednoznačně vítězí Mrtvá nevěsta. ()

rigby

Po technické stránce nemám co vytknout, je to hezké, milé, roztomilé. Ale za srdce mě to nechytlo, zdálo se mi to moc jednoduché a nicneříkající. Oželel bych písničky, které celý film navíc zpomalují. 3+ ()

Johnysman

Originálně zakomponovaný hudební počin s líbivým zpěvem do epesního kousku. Zkrátka animáky jak už od Burtona nebo od Selicka mě prostě baví. ()

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

24.01.2013

„Kniha hřbitovů“ populárního fantasy autora Neila Gaimana je tak trochu hororovou variací na slavnou Knihu džunglí. Jak už název napovídá, neodehrává se v džungli, ale na hřbitově, kde sirotu jménem… (viac)