Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Belatris

Musím přiznat, že jsem byla k filmu velmi skeptická už od chvíle, co jsem se o něm dověděla. Zhlédnutí trailerů mou skepsi jen prohloubilo. O to překvapivější byla má reakce na první zhlédnutí. Dvojice "gladiátorů" z dvanáctého obvodu (Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson) mě potěšila civilním projevem a ani srdcervoucí pasáže, které dokážou pohřbít každý obstojný film šest stop pod zem, pro mne nebyly k nepřežití (což oceňuju!). Surovost a bezvýchodnost dění v aréně včetně manipulace shora (režisér a jeho tým manipulátorů), to všechno vytvořilo hutnou atmosféru. A zvěř, která v dekadentně pestrobarevných oblečcích sleduje celou tu hrůzu, atmosféru zcela podtrhuje. A snímání první třetiny - skoro až dokumentárně syrový záznam světa, který ovládá bída a rezignace na lidskost - to byla síla. Nízký rozpočet filmu velmi prospěl. ()

SphereF

Četl jsem prvně knihu a čekal jsem, jak se povede film trefit do předlohy. Dopadlo to podle očekávání- knížka byla lepší než film. Myslím, že kdyby si početl i pan režisér nebylo by to na škodu. Skvělý námět na perfektní trilogii bohužel kazí prvnímu dílu nepovedená režie. Jsem zvědavý na další díl a nového režiséra. *** May the odds be ever in your favor *** ()

RichardLev

Moc jsem od toho nečekal, spíš jsem byl kvůli tomu povyku okolo trochu skeptický. Zvláště když se chválila originalita a přitom se jedná jenom o kopii Battle Royale. Nakonec jsem příjemně překvapený. Pozadí příběhu sice nedává moc smysl a samotné hry mohly být trošku drsnější a krvavější, ale spokojenost výrazně převažuje. Bavil jsem se od začátku do konce. Těším se na další díly. ()

Holina

Čekal jsem teenagerovskou slátaninu, novou uměle vytvořenou modlu pro pubescenty, která vydatně vykrádá Battle Royale. Přesně to jsem také dostal. Ale tak nějak jsem na tu hru přistoupil a docela jsem se pobavil. Kixy to má to se ví, ale pro relaxační (ovšem veeeelmi dlouhý) večer to je ideální flák. ()

Dixiee

Asi proto, že jsem četla předlohu a mám ještě v živé paměti detaily, si nedovedu představit, jak to mohl divák, který předlohu nezná pochopit. Spousta věcí, které budou mít ještě podstatnou roli tam není podle mě dostatečně vysvětlena, například hra na lásku, vztahy mezi postavama, lepší nastínění krajů a toho jak se tam vlastně bídně žije a jaký je to potom rozdíl, mezi plýtváním v Kapitolu, vysvětlení charakterů postav.... Nevím nedovedu si představit, že bych se dovedla vyznat v ději, pokud bych knížku neznala. Neříkám, že je knižní předloha kdo ví jaký zázrak, ale tohle zpracování mě tedy hluboce zklamalo. ()

Ilhan

Psema a Shakers to popsali víc než dobře. Jen abych to shrnul, neuvěřitelná a opět minimálně na nominaci Jennifer Lawrence, dobrá hudba, dobrá první polovina filmu, slušné napětí a atmosféra. Po hodině a půl se ale většina věcí ztrácí, tempo se podělo kdo ví kam, atmosféra i napětí vymizelo, naopak přibyla občas nepřehledná kamera a střih, vedlejší postavy jsou nevýrazné, začínají se objevovat lgocké lapsy a ten zbytek už to nezachrání. 65 % ()

J.Bourne

No zklamání. Takovej skvělej námět a tak skvěle zkaženej to se jen tak nevidí (ale jo vidí :D). Hlavní hrdinka hrozná jak vyzáží tak hranim, ten blonďák vedle ní do puntíku to samý. Hrozně dlouhej rozjezd pro naprosto předvídatelnou akci v samotný hře. Jedinej zajímavej moment filmu byla pasáž s Rue. Jinak fakt vo ničem. Bohůžel to nad vodou nedrží ani Woody..No sotva tři hvězdy, za pěkný prostředí, výše zmíněného Woodyho a za to že sem si u toho hezky odpočinul. ()

t.mon

Nádherná novela (má srdcová a jedna z mých nejoblíbenějších knížek) si zasloužila obstojný, věrně kopírující film. Od první minuty nadupaná a svižná podívaná s několika opravdu drsnými momenty ( a žádným úsměvným (bravo Gary Ross), atmosféra krajiny je nádherná. Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson excelují, úžasný výkon, tleskám. Ještě můžu pochválit hudbu, která opravdu mrazí v zádech a atmosféru ještě víc zvýrazní. Mé hodnocení je s nadhledem, díky předloze. Tip: Určitě si před zhlédnutím přečtěte knížku. ()

MareT.

Knížku jsem nečetl! Ale film mi vzal dech. Celý svět budoucnosti je znepokojující a film to dokázal přesvědčivě vyobrazit. Celá myšlenka světa, kde se puberťáci musí mlátit do krve aby přežili a smetánka se na to dívá a baví se u toho mi přijde naprosto nechutná. Jako akční a napínavý film to prostě zabodovalo na jedničku, milostná linie mi až moc připomíná Twillight. Doufejme, že to je jen závan a další díly přijdou s převratnou příběhovou linii. ()

Milan25

To, že filmy podle knih bývají značně zjednodušené, je zvykem, ale tady je to opravdu špatně. Je tam vynecháno příliš moc důležitých detailů, které by tomu tak nějak měly dávat hlavu a patu. Nebudu tady vypisovat co tam chybí a co ne, ale každopádně - Jennifer Lawrence asi zapomenula veškerý herecký talent doma, takže celý film jen blbě hledí, a na postavu Katniss se vůbec nehodí. Jediné postavy, které odpovídají knížce jsou Peeta, Cato, Caesar a ta barevná ženská. Jinak akce veškerá žádná, násilí potlačeno mimo záběr, a časové skoky jak prase. Být čerstvě náctileté dítě, tak si cvrkám do spoďárů, ale jinak ne. Jedna hvězda za to, že to není úplný průser. ()

Michalechal

Od názvu a plakátů jsem očekával hodně :-) Po komentářích jsem trošku vychladl a po shlédnutí filmu jsem byl spokojen :-) Mé oblíbené téma - zničený svět a obnovený improvizovaný pořádek. Boj v přírodě o holé přežití. Neodhadnutelné mezilidské vztahy. Jen mě mrzí, že závěr byl příliš vláčný ... ale jak je vidět, vše se více rozjede v dalším díle - tedy šup sem s ním! :-) ()

reditelka

U tohoto filmu bych vyzdvihla námět, bohužel ale pouze námět. Herci byli (snad kromě hlavní hrdinky) nezajímaví, situace předvídatelné a děj celkově plytký. Hunger games bych doporučila ideálně jako filmovou kulisu na nenáročný večer s přáteli, kdy zároveň zhltnete film i proberete nejnovější drby. ()

lukasch

Fakt to mělo potenciál, lepší filmaři by z toho dokázali vymáčknout více. Jenže tohle mělo pocitově asi tak pět hodin a děsné tempo, Hlavní dvojice ale byla sympatická a E. Banks jsem vůbec nepoznal. ()

bloodline

Na podobnú nôtu už zaspievali moje multimediálne hračky lepšiu alegóriu, ale tínedžerské mozočky bez umeleckého vkusu, zdatnosti a selekcie nepohrdnú mejnstrímovému lesku bez zlata. Ku cti slúži lepšia filmárska práca ako na pentalogickom utrpení Twilight, a aj keď nás čakajú u tohto počinu podobné muky, hrdo hlásim: "Bez mojej účasti!" 2 a 1/2* ()

Speedy01

Na to, že námět je asi takový: děj odehrávaný v budoucnosti, bohatí lidé z měst se chtějí bavit, a vytvoří soutěž, kde se banda dětí vraždí v lese... -- Tak je film ještě dobrý, každopádně očekával jsem mnohem více, pro mě těžký průměr. ()

bila.tecka

Nepatřím do cílové skupiny, nicméně donutil jsem se dorazit utrpení tohoto snímku do závěrečných titulků. Gary Ross vede režii tak neobratně a zdlouhavě, že máte spoustu času zabývat se myšlenkami, proč Woody Harrelson bere takové role nebo z jakého důvodu Elizabeth Banks je tak toporná (i přes karikaturu své postavy). Námětově příbuzný Běžící muž měl nezbytnou šťávu a výrazně silnější sociální kritiku. Hunger Games nemá ani jedno a ve výsledku se spíš tváří jako milostná romance. Hlavní představitelka je mile civilní a svou vizáží se hodí spíš do kostýmních dramat Jane Austen. Snad dospěje i herecky... ()

Rapikk

Hunger Games je takové netradiční tradiční sci-fi. Post-apokalyptický svět, krutá diktatura, hrdinka z davu - to už jsme všichni viděli. Co mě na tomto projektu však zaujalo je ten důraz na detail a ve výsledku máme jednoduchý, ale strhující příběh v poměrně originálním světě, který Vás vtáhne dovnitř a ovládne Vás. Díky tomuto filmu jsem si i přečetl knihu, ale to mě donutilo nakonec trochu ubrat na hodnocení. Ve filmu mi chybí ta děsivá atmosféra, ve které se rodina musí rozdělovat o myší maso s kocourem a ve které jsou ulovené veverky žádaným artiklem. Film také nedostatečně popsal celý princip Hladových her, tedy proč se vlastně uskutečňují ("Vezmeme si Vaše děti, necháme je vraždit mezi sebou tím nejkrutějším způsobem, uděláme Vám z toho reality show a Vám se to bude líbit, protože my si s Vámi můžete dělat cokoliv! Pamatujte si, kdo kdysi potlačil rebelii a úplně vyhladil třináctý kraj!). A také mi chyběla zmínka o nákupu oblázků, tj. za menší přísun jídla a oleje se Vaše jméno objeví víckrát ve slosování. Anebo to, že Katniss nedostala chléb z jedenáctého kraje a že na půl filmu neohluchla na jedno ucho. Detaily, ale mnohdy důležité. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)