Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Marcecek

Dámi a páni, asi najlepší romantický film, s ktorým som mal tú česť. Dojímavé, miestami smutné, romantické, ľudské a hlavne krásne. Neskutočne sympatickí hlavní hrdinovia. Emmu Watson som konečne videl aj inak ako Hermionu, ukazuje, že vie aj hrať. A Ezra Miller ako super pohoďák, superkamoš si to dáva jedna radosť. Koniec nepredvídateľný a filozofický. Režisér si film vytvoril podľa svojej predlohy, a asi aj zo svojho života a mladosti, a je to poznať, film má srdce na správnom mieste. Romantika nieje môj top žáner, ale tento nenápadný filmík ma veľmi milo a výrazne prekvapil. ()

LennyDee

Pekny film, na ktery se urcite vyplati jit do kina. Vsechny postavy jsou necem zajimave, nadherna Emma Watson, jak ji urcite neznate z Harryho Pottera. Super soundtrack se me trefil presne do noty s kapelami v cele s The Smiths. ()

Alexej.K

Tohle na mě z nějakého duvodu dost, dost zapusobilo. Myslim že budu muset precist knižku a trosku se nad tim zamyslet. Zanechalo to ve me zvlastni pocity. ()

Lubino17

krásne, úžasné, neskutočné .... ODPORÚČANIE: nepozerajte tento film bez toho, aby ste si prečítali knižku. Zážitok je potom mnohonásobne vyšší a precítenie silnejšie. 6* ...We can´t choose, where we come from, but we can choose where we go from there. ()

EasyGoingBoy

Tak to zase prr, u mě je to takových 40-50%. Chválil jsem Watson už v Harry Potterovi, ale tady ten výkon ... no já ji tu drogami, sexem a alkoholem protřelou dívčinu nevěřil, Pearcy Jackson celkem nadprůměrný výkon, ale jakmile dojde na hluboké debaty s jiným protagonistou, tak u toho používá gesta a pitvoří se přesně jako by hrál ještě poloboha nebo mušketýra, dost kýč. Parádní herecký výkon ovšem musím uznat Ezru Millerovi a ten veselý týpek mu sedí mnohem více než pošahanej Kevin. Příběh banální a místy vyumělkovaný (scéna, kdy si hrajou děcka na pravdu a on dá pusu Watson a na základě toho se s ním všichni rozejdou je naprosto mimo realitu a popírá jejich dosavadní chování, je tam vložena jen proto, aby pak přišel velký návrat do party). Těšil jsem se moc, nakonec jsem promarnil skoro dvě hodiny života. ()

PearlJammed

Nechápu jak tomu filmu může dát někdo plnej počet , možná je to chvilku dojemný a konec je pěknej ale zbytek filmu mne ukrutně nudil a nemohl jsem v tom najít žádnou pointu. 2/5 ()

Mirischka

Úžasně citlivý film o teenagerech nejen pro teenagery. I přesto, že se hodně vsází na Emmu Watson, tak ji Logan a především úžasně excentrický Ezra Miller totálně převálcují. ()

denyel

Nie je to ani tak film pre uvedomelých, dospievajúcich a mladých ľudí rozoberajúci pubertu, nie tak úplne, je to skôr podrobná pitva jednotlivca, ktorý na pleciach nosí bremeno ťažkej minulosti, pričom jeho nadmerná citlivosti a vnímavosť voči nechutnosti a škaredosti okolitého sveta a súcitnosť s priateľmi a rodinou, ktorí trpeli viac, než si zaslúžili, vyústili do mylnej predstavy o tom, že nemá dôvod sťažovať sa, pretože vždy sa nájde niekto, kto je na tom horšie. Najviac na mňa zapôsobilo premýšľanie o filme ako takom až po tom, čo sa skončil, kedy som si uvedomil, že áno, on je ozaj pekný a krásny, pretože malý veľký Charlie zbiera kvety v blate a búrka sa mu zrazu bojí stúpať na päty! ()

Skullus

Plytké nothing, lehce terapeutická teenagerovská podívaná bez silných (i slabých) momentů, nápadů či výkonů. Ten, kdo to zařadil mezi komediální žánr, na mě spáchal 103 minutovou krádež života, protože jsem hledal pobavení. Místo toho jsem se jen párkrát křečovitě pousmál tam, kde se nakonec ukázalo, že ta scéna neskončí až tak strašným klišé, jaké zpočátku slibovala. Vlastně ani nevím, do jakého žánru by se to dalo zařadit... je to prostě relaxační film, zvláště pro depresivně laděné mladistvé osoby, zejména ty s dobře zpracovanou posttraumatickou poruchou přizpůsobení, kterým nebude dělat potíže identifikace s hlavním protagonistou. ()

gm4n

Na konci si uvedomíte, že to vlastne nie je smutný príbeh. Určite pre mňa jeden z naj filmov roka. Teenegerský film takýchto kvalít sa nevidí každý deň. Devedesiate roky sadnú ako uliate. Emma Watson sa vskutku ukáže ako veľmi dobrá herečka. Zase ďalšia hviezda ktorej začína kariéra a u ktorej bola séria HP len predohra. ()

Jerkie

Žádné přehánění, žádné utápění se, žádná zbytečná přehnanost, aby to bylo co nejlepší a vyšperkovanější. Ne, prostě tak, jak to má být. Žádné nudné klasické zamilované příběhy a rodinná dramata. PO dobu filmu se mi tajil dech a čekala jsem, co tedy jako bude dáál.. Prostě to nebije do očí, ne, pohladí to, přilne to k tělu a najednou cítíte, jak tečou slzy v proudech. Žádné ohrané téma. Je to život kluka, který si něco prožil, něco prožívá a něco prožije. Člověk s dobrou duší. Vlastně ani nevidíte nějaký pořádný spád, nebo zlomový bod, jako filmy obvykle mívají. Celý tenhle film je jeden zlomový bod, a je opravdu úžasný! ()

Hippi

Nejprve jsem si říkal, že tenhle film se ocitne v mých top 10 letošního roku. Pak už to bylo top 5 a nyní je to v top 10 všech mých filmů. Prostě splňuje vše, co si slibujete od dobrého filmu - především emoce, smích, slzy a to vše namícháno ve skvělém a vkusném koktejlu. Kniha? Sem s ní! ()

Eror351

Parádní film. Myslím si, že se každý z nás může ztotožnit aspoň s jedním charakterem ve filmu (teda aspoň já ano), protože každý si jednou v životě určitě připadá jako největší "looser". Ale nejsme v tom sami, každý v životě zažil něco nepříjemného na co by nejraději zapomněl. Tento film má vše. Povzbudí, nutí k zamyšlení, ukazuje důležitost pouta přátelství i lásky jednoho člověka k druhému. Nikdy nejsi na všechno sám, vždy je tady někdo, kdo ti pomůže, ať je to kdokoliv. Příjemně mě překvapil Logan Lerman v roli zakřiknutého středoškoláka, protože tato role mu přesně sedla, ale naopak mi do filmu nepasovala Emma. Neříkám, že hrála špatně, ale podle mého názoru tam moc nepasovala.. ()

Googooplexer

Konečne aj film, ktorý sa oplatí stiahnu ., teda na ktorý sa oplatí ísť do kina. Film, u ktorého ma nezaujímalo jedlo, pitie, či iné malé aj veľké potreby. Je tam všetko, okrem Bruca Willisa v krvavobielom tielku a startrekovských masiek. U mňa mínus jedna zvezda za tetu Helen (Melanie Lynskey alias Rose z 2 a 1/2 chlapa), pretože bohužiaľ vždy, keď bola v zábere, čakal som s pripraveným úsmevom, kedy sa zjaví aj Čárli Hárper. Nuž, a ten nikde. Ale to je pre tento film len dobre. Tak trochu zbytočne a nedotiahnuto pre príbeh vyznieva aj psychický stav hlavnej postavy, aj keď rozumiem, že to nemal byť druhý Klub bitkárov. A ozaj, tá neznalosť Bowieho - film sa odohrával pred 20 rokmi, možno bol vtedy Bowie legenda, ale určite ešte nie taká ako je z neho dnes. Nakoniec Iman si vzal práve v r. 1992 a to až bolo marketingové haló. Skôr by som za filmársku chybu považoval plagáty v kafetériach/jedálňach, ktoré neboli pôvodné zo začiatku 90-tych. Nakoniec mi však ostáva len zatlieskať a dúfať, že do Falloutu 4 pribudne nový perk - Wallflower. ()

dragon'88

Cele to nedavalo zmysel a ja som bol rozhodnuty hodnotit max. 2*, ale potom... Nebudem sa tvarit, ze ten zaverecny "twist" som predpokladal, cela nezmyselnost bola ucelova a zaver to mal vysvetlit. Mozno iba nerozumiem realite americkeho skolstva, alebo sa opat neviem vzit do normalnych ludi, no pre mna je to strasny umely gyc hrajuci na emo-grunge-outsider poetiku. Nepáčilo. ()

Kruppe

Nedoporučné komentáře:HELLBOY. Charlie je takový nenormální introvertní kluk snažící se zapadnout a najít pár přátel. VŠE SE MU JENOM TAK DĚJE?Ne.Charlie sám musí oslovit lidi,sám vystoupí z rohu a jde pařit... PROČ HO TA COOL PARTA VZALA MEZI SEBE,PROČ NAJDE HOLKU?Zpočátku poznají,že prostě potřebuje pomoct.Ne on opravdu neměl kamaráda,co se zastřelil.Dále scéna s vánoci,učení jasně dokazuje,proč jsou přátelé... JEJICH VZTAH NENÍ VYSTAVEN NA MOC SILNÉM ZÁKLADU.Omg to jim měl zachránit život,aby to byl silný vztah?Ne nezachránil,tento film opravdu není podle komiksu.On jim jen párkrát pomohl,jako oni jemu.Normální život. CO VLASTNĚ NA TOM STROJI PSAL,JE SPISOVATEL?Psaní na stroji je zde jako součást jeho terapie a Charlie sám nikdy netvrdí,že je spisovatel. TOTO BYL KONEC 70.LET?Opět ne:-),začátek 90.let.Možná proto hrdinové nepoznají Bowieho(1977), bez internetu se něco těžko hledá. 147 bodů za takový typ komentáře?Opravdu? ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

11.01.2016

Nikola Tesla z Dokonalého triku, Pilát Pontský z Posledního pokušení Krista nebo Thomas Jerome Newton z Muže, který spadl na Zemi. Včera nás v 69 letech opustil legendární zpěvák David Bowie a… (viac)

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz