Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

J.e.r.e.c

Jen párkrát v historii se stalo, aby pokračování celkem s přehledem překonalo původní hit, ale tady se na tom až na pár notorických volejbalistů a amerických stíhacích pilotů shodnou prakticky všichni. Na rozdíl od prvního dílu, který jsem viděl dva dny předtím, burácela moje očekávání kdesi v oblacích, a možná proto mě Cruise nesejmul se stejnou razancí jako opruzující Suchoje, ale jízda to byla i tak náramná. Hlavním lákadlem je pochopitelně co nejvěrnější zprostředkování pocitů stíhacího pilota v akci. Díky šéfově zabejčenosti neustále posouvat limity svoje i svého týmu (jak příznačné) ve snaze o „real deal“ byly už tak slušné lítající scény z jedničky povýšeny na asi maximum aktuálně filmařsky možného a mám takové matné tušení, že v IMAXU bych čistě kvůli nim uvažoval i o páté hvězdě. Tohle je prostě letecké porno té nejvyšší kvality, které ani nemá žádnou konkurenci. To však neznamená, že by ta omáčka kolem nebyla taky vlastně fajn; sehraje se pár vtipných scének s dobrými hláškami („You told me not to think!“), Maverickův osobní příběh je sympaticky oldschoolový a nesnaží se cpát do současných trendů a nostalgie je tak akorát, aby nešlo jen o laciný fanservis, který si musí pomáhat neustálým citováním jedničky. Možná jen ta romance s Jennifer je trochu moc odtažitá, jako kdyby US Navy chtěla varovat starší ročníky před neuváženým milostným dobrodružstvím... 81 % ()

ForGump

Noo jak jinak při těchto slzopudných nostalgických atrakcích. Celý film byl prostě přesně tak předvídatelný jak jsem si ho vysnil. Lecjaká scéna mě prostě donutila k smíchu, protože bylo jasné co, kdo řekne a jaká scéna musí být ta další. Opravdu vymyslet to fakt Ehrenu Krugerovi trvalo tak jeden nákup v Wallmartu. Top Gun 2 se za to vůbec hlavně nestydí, protože ani nechtěl přinést nic invenčního (byť teda v závěru mohl změnit náladu popkorňáků celkem radikalním způsobem, ale v Paramountu jim to pravděpodobně nedovolili). Naopak jde ve stopách svého předchůdce. Ale jo, musím říct, že ač jako podle učebnice dojáku střihnuté v nejhorších chvílích Fast and Furious mě to nadchlo těmi stíhačkovými scénami. Takhle by to nenatočil ani Bruckheimerův mazlík Michael Bay. Ty byly úchvatný a vůbec režie Kosinského je asi to nejlepší na tom celém. A ta scéna s Valem Kilmerem a ten Ed Harris ve své nejkratší roli. No já se taky skoro dojal, ale jenom skoro, protože hned mi to překazilo to retro v té Faltmeyerovo znělce promíchané s Zimmerovým patosem a závěrečným Gagasongem a bylo zase srandy kopec. Cruise ať tenhle svůj návratový cirkus radši opustí a zkusí zase nějakou Magnolii, protože se brzy přesvedčíme v dalších dvou dílech M:I, že toho je už příliš. 60% _________________ dovětek: Když si čtu příspěvek užitele Lima, o tom, jak nechápe procentuální hodnocení zdejší filmové komunity, tak mě to vážně vůbec nepřekvapuje. Za poslední roky mohu napočítat hned několik filmů, u kterých bylo pár týdnů po premiéře jejich hodnocení celkem nepatřičné a vzhledem k tomu, že po Le Mans 66, Bohemian Rhapody, či Spidermanovi posledním se jedná o další film se značkou "nostalgie", tak by mě spíš překvapilo, kdyby ne. Je to takové to nechávání se unést filmem, jež kinematografii nedává ale vůbec nic nového a hladí po duši i toho nezarytějšího kritika. ()

Clark_Kent

Emocionálně oslnivý i plně nesmrtelný #TopGunMaverick Přiznám se, že jsem ani nedýchal. Poctivost se vyplácí a Tom Cruise si je toho vědom. Ta rychlost mě chytila a jen tak nepustila. Svižnější blockbuster v kinech letos nenajdete. Jsem zvědavej co by na to řekl Tony Scott. ()

celticek

Co jsem čekal, to jsem dostal. Úvodní a závěrečné titulky jsou nämlich to samé, co v původním Top gunu. Samozřejmě i celý hudební podmaz. Tom je ve formě. Letecké scény jsou skvělé. Námět je typická US produkce, ale dá se to odpustit, člověk se vážně pobaví. Viděno v Kině Svět - Hodonín. Zvuk Atmos:) ()

Vanchovi

Príbeh ničím výnimočný, patosu je to plná prdel, napriek tomu to neurazí. A tie stíhačky! Toto je jednoznačne film pre kino. Nikde inde ho ani nepozerajte. ()

Jozka7

Maverickova hodnost kapitána námořnictva odpovídá hodnosti plukovníka, v US Navy jde o nejvyšší neadmirálskou důstojnickou hodnost. ()

wege

Kdybych chtěl v někom probudit lásku k filmu, pustím mu Top Gun 2. V tom filmu je totiž úplně vše, romantická linka, akce, krize, zrání postav a stíhačky! Navíc na vás krásně dýchá ta nostalgická atmosféra dob minulých. Celé to je neskutečně moc vymazlené, každý záběr je dokonalost sama. Prostě z toho jde vidět to, jak ti lidé, co to dělali, ten film milují a dají si tu práci a nic neošidí. Jediné, co mě mrzí asi je, že jsem na tom nebyl v IMAXu, protože si dokážu živě představit, jaké to létání tam musí mít koule. Ten film má krásné tempo, příjemně to plyne a ten konec je struhující. Prostě se jde do akce a ta akce je realistická, jak jen si to dokážete představit. Poslední půl hodinu skoro nedýcháte. Nejlepší na tom je, že ten Tom není nijak extra dobrý herec a je to vlastně jedno, protože stejně to dokáže (skoro) jako vždy. Mimochodem existuje ironičtější záběr, než je ten na startující motor? Šel jsem na to ještě jednou s ženou. To, že jsem jí ukecal považuji za největší úspěch, naposledy jsme byli snad na Tronovi 2. I jí se to líbilo, byla nadšená. ()

MFloyd

Lepší film pro kino asi jen tak dnes neseženete. Spousta leteckých manévrů, odvážných chlapů se slunečními brýlemi, včetně nestárnoucího Cruise. K tomu skvělá hudba a pár dobrých hlášek, jak vtipných, tak i emotivních. Za mě super zážitek a možná až moc jen zážitek. No ale o to v tomhle filmu šlo především. ()

mauro

Druhý díl a po tolika letech? a taková pecka? no kdo to má? první půl hodinu sem čuměl s otevřenou pusou, taková nostalgie, retro no prostě kdo vyrost na jedničce, tak tohle musí milovat! ()

RAFT

Režisér Kosinski už po druhé natočil film s Cruisem.A jak to dopadlo úplně skvěle na jedničku.Sklamání u filmu nečekejte.Nostalgie jak svina,vzpomínky .36 let tolik jsme čekali na pokračování.A dokonale se film povedl.Kamera výborná,letecké manévry taktéž.Příběh a všechno ve filmu dokonalé.Herci dobré.Vše funguje tak,jak má .Pokračování klidně .Zatím nejlepší film roku.Za mě 90% ()

Toshio

Absolutně jsem nepochopil tu hysterii z tohohle filmu. A tak jsem se těšil. Je to pěkný akční film se stíhačkama. Jednu hvězdu dávám dolu, protože je naprosto dementní neříct, ve které zemi se to vlastně odehrávalo. Ale je to samozřejmě politicky korektní. Vymyslet si nějakou "říši pohádek" kde obohacujou uran. Děj naprosto primitivní. ()

Cooller

přesně tuhle misi si pamatuju jak jsem ji hral na svem novem gameboyi jako kid v early 2000. Velice povedené, škoda že nam opět stará škola musi ukázat jak se to má dělat. ()

alldo.raine

Znáte to, když si přejete, ayb něco neskončilo? Znáte to když si přejete, aby vaše paměť byla taková, že si byť sebelepší film za nějakou dobu nebudete pamatovat? Tak tohle všechno bych si přál. Ale opět to byl zážitek na celý život, který i když si budu pamatovat, tak si ho budu mile rád připomínat. Husina all the time. ()

Th3T3mpt3r

No není to krásné, když tvůrci respektují předchozí film a charaktery postav z něj? Je to dnes bohužel nedostatkové zboží. Praktické efekty spolu se CGI vypadají nádherně. Je to řemeslně skvěle vyvedený filmový počin, leč takových je v dnešní mainstreamové produkci bohužel jak šafránu. ()

janak.t

Tak tento film si snad musí zamilovat každý, je to krásná nostalgie a připomenutí toho, že i dnes se dají natočit filmy, které vás opravdu chytí za srdce a občas se vám napětím zastaví srdce a při některých scénách, doprovázených nádhernou a kultovní hudbou k tomuto filmu, nezůstane jedno oko suché. Tak jsem to aspoň prožíval já. Se zadrženým dechem jsem se nechal absolutně vtáhnout do celého filmu. Film sám o sobě je celosvětovým fenoménem a hodně tomu dodalo to, jak je film natočený. Reálné scény, skutečné stíhačky, skuteční piloti a bez zbytečných přemrštěných počítačových triků. Viděl jsem film již podruhé a myslím si, že i kdybych se na něj podíval po desáté, mé pocity zůstanou stejné – takže za mě nekompromisně film roku 2022. ()

dkas

Takové jedno velké klišé. Je to sice fajn retro, má to fakt úžasné letecké scény, ale jinak? Děj v podstatě kopíruje jedničku, zase tam je někdo namachrovanej, zase někdo ublíženej, zase nepojmenovaný nepřítel v černých hledich ... Jako je to v podstatě pokračování, ale proč nešlo vymyslet jiný typy? To musí být všichni stejně tupý? Ale jako kouká se na to hezky, to zas jako jo... ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí