Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

IvoB

První díl jsem viděl teprve nedávno a moc mě nebavil. Šel jsem tedy do kina vyzbrojen argumenty, že na mě nostalgie nefunguje. A nakonec jsem jen ohromeně zíral. Nostalgie tu není potřeba. Dvojka Top Gun je jednoduše skvělý film sama o sobě a mnohem lepší než díl první. Podobně dobré pokračování byl třeba Blade Runner. Top Gun Maverick si zachovává esenci všeho, co bylo na prvním díle super a dál zápletku přirozeně rozvíjí. Co byl totální kýč je tu citováno jako pomrknutí. Žádná křeč, žádné stigma "hlavně to neposrat". Jen velmi sebevědomé pokračování, u kterého jsem litoval, že jsem ho neviděl v IMAXu. ()

HydraCZ

Po všech těch šablonovitých jednohubkách co letos vyšly, je Top Gun: Maverick naprostý unikát, a za mě jeden z nejlepších filmových zážitků v kině. Nejen, že jde o naprosto přirozený a nijak nenucený návrat známe kultovky, ale je to i poctivý a dechberoucí hollywoodský biják, který výborně kombinuje akci, emoce a napětí. A to hlavní, film má velké srdce! ()

Píta

Snažil jsme se najít vhodná slova o tom, jak mě tento film pohltil a o jak povedený kousek se jedná. Všechno zbytečné, bude stačit jen PECKA! :) ()

janesX

Pamätám sa, aký bol prvý Top Gun populárny, no na druhej strane bol jednou menšinou aj zatracovaný. Mne sa vtedy ten film páčil. Teraz je už Tom Cruise dospelý, z romantiky už vyrástol a nový Top Gun je o vyše 30 rokov ďalej. A je to (hlavne) vidieť. Pre mňa je ale hlavné, že na kvalitu filmov s Tomom Cruisom sa od vtedy môžem len spoľahnúť a preto mám Cruisa rád. Taká Connelly neviem či hrá, alebo sa len snaží, aby v zábere dobre vyzerala a tak niektoré jej zábery vyzerajú ako z reklamy. Na tridsiate miesto najlepších filmov (kde sa práve Top Gun: Maverick nachádza) by som ho isto nedal, ale celkovo sa bolo na čo pozerať. ()

Lefty86

Tak to je překvapení jako kráva. Pamatuju že první Top gun jsem viděl jako kluk, líbilo se mi to , ale když jsem to viděl po letech tak to ve mě nic nevyvolávalo. Tohle je tak úžasná pocta starým časům celkově. Ať už narážkama nebo tím že moderní stroje rozjebe 30 letá F 14. Některý scény byly tak předvídatelný, ale vlastně sem se jich nemohl dočkat. Vynikající dialogy, skvělý scény , brnkání na nostalgickou notu a na akčního fanouška. Za mě film roku. Sere mě že jsem vynechal kino. ()

mclenin

Priznám sa, že Top Gun (1986) som si pozrel len kvôli Top Gun: Maverick, aby som mal aspoň základný prehľad o príbehu a motívoch - v čase keď vyšla jednotka, resp. neskôr v 90tych rokoch som sa nikdy k filmu nedostal, nikdy ma ten topic vojenského letectva nelákal a musím povedať, že jednotka ma ani nebavila. No pretrpel som ju a som rád, pretože dvojka je sama o sebe neskutočná pecka, ktorá svojím spôsobom logicky nadväzuje na niektoré udalosti z prvého dielu, no zároveň má svoj vlastný (určite zaujímavejší) príbeh. A hoci kvôli samotnému príbehu by som určite nehodnotil 5*, k perfektnosti ho ťahá predovšetkým technická stránka - kamera, zvuk, hudba - to je že top notch, obzvlášť pri predstave, že ide v podstate o zábery v reálnom čase. Veľmi podarený poctivý zemitý (vzdušný) filmárky film, akých sa dnes už tak veľa netočí. ()

Honzeek95

Ano, je to "klasický a normální film" v nenormální době. Vím, že toho si lidé moc váží, i já si toho vážím a film jsem si bez všech těch politických a aktivistických doplňků užil. Během sledování jsem se ale nemohl dostat z pocitů, že z Toma Cruise necítím již takové charisma, jako dříve. Jako kdyby neuměl dát plně najevo svoje emoce svými gesty, mimikou, pohledy. Kvůli tomu na mě film působil emočně ploše a nezapůsobil na mě asi tak, jak by měl, abych mu mohl dát pětihvězdu. Od začátku parádní kamera, střih a hudba, které jsou i na dnešní dobu na vysoké úrovni. Jsou navíc užívány s citem, nejsou předimenzovány a konkrétně ten střih není zbytečně moc zběsilý, jak bývá u dnešních filmů často zvykem. I přes jednoduchý, řekl bych až podprůměrný mainstreamový příběh, film zaujme a obsahuje minimum hluchých míst. Záběry ze stíhaček skvěle zpracované a věrohodné. ()

Rozjimatel

"I don't like that look, Mav." "It's the only one I got."     Ach, tie lietadielka (formulky, autíčka. atď.)! Dokážu tak ohúriť a zaslepiť masy, že skutočnú kvalitu filmu už potom vôbec neriešia (88 percent? Úplne vážne?). Prvých 90 minút som si kládol otázku, či pozerám ten istý film, čo videli všetci ostatní. Mal som totiž dojem, že je to presne ako pôvodný Top Gun (1986), a to v celej svojej plytkosti, akurát v modernejšom kabáte (tie zábery zo stíhačiek sú úchvatné, to treba uznať). Jeden z problémov filmu, ktorý ho zráža dole, je skoro až doslovná citácia pôvodného filmu - vo veľkej miere je použitá tá istá hudba (už vidím, ako by si tí mladí vášnivo spievali takú starinu), dokonca to má aj taký 80-kový fíling. Potom tam sú tí elitní panáčikovia (a jedna panenka v rámci korektnosti), vyfešákovaní ako zo škatuľky, ktorí majú opäť potrebu sa predvádzať. Pri ich duchaplných rozhovoroch som mal pocit, že sledujem nejaký sitkom, tak umelo to celé pôsobí. No a napokon si musím rýpnuť do toho otravného pátosu, ktorý sa tam neustále objavuje: rôzne prejavy, honosný pohreb, stmeľovanie tímu na pláži, fixácia na ocka aj po takmer 40 rokoch ("Thank you for saving my life." "It's what my dad would've done."). Toľko k spomínaným prvým 90 minútam, ktoré by som ohodnotil na čisté 2 hviezdičky. Lenže potom príde záverečná polhodina so samotnou misiou, na ktorú som civel so zatajeným dychom. Tá je nakrútená takmer dokonale a bol by som jej ochotný udeliť aj 5 hviezdičiek. Stále sa však jedná iba o menej ako štvrtinu filmu, ktorá jednoducho nemôže vymazať tie tri štvrtiny, ktoré jej predchádzajú.                    "Good afternoon, ladies and gentleman, this is your savior speaking." ()

Nemec

Tak už je to skoro rok, co tohle dílo spatřilo světlo světa a dílo je opravdu myšleno v dobrém slova smyslu. Nevěřím, že hudba ze scény na pláži se mě tak dlouho drží a navázalo se k ní enormní množství  hezkých vzpomínek. Prostě je to kurva super, ale něco ultra složitého v tom fakt nehledejte, je to zábava s emocemi. Ale v jednoduchosti je krása a já si tu jednoduchost prostě užívám. ()

santiamén

Bála jsem se, že se budu u pasáží s pilotováním nudit. Kéž by tam byly jen ty. Všechno okolo stíhaček a letců pecka. Romantická linka naprosté utrpení a chtělo by to ubrat patosu. ()

derryl

Jednoznačně lepší film než původní Top Gun, více akce a napětí, více interakce mezi postavami a skvělý závěr s nebeskou písní Lady Gaga. Díky za skvělý filmový zážitek. ()

Klajnik

Velmi ten film doporučuji vidět a doporučuji ho vidět v kině. Doporučuji ho vidět i přes to, že s ním nejsem dostatečně spokojený. Z druhého Top Gunu jsem byl docela vyčerpaný, protože se tam střídají úmorná vztahová (melo)dramata s neskutečně napínavými a úchvatnými akčními sekvencemi. Jde však o to, že to, s čím spokojený jsem, je natolik intenzivní, natolik nevídané, že nechat si to ujít bych považoval za škodu. Říkám si, že máme velké štěstí, že tu máme Toma Cruise, bez jehož odhodlání bychom tu takto kvalitní akční filmy neměli. Pokud někomu přecházel zrak z toho, co viděl v MI: Fallout, pak se může těšit na sekvenci, která se tomu vyrovná (možná to i předčí). Ona nesplnitelné mise, na níž Maverick učí nejlepší piloty amerického námořnictva, je šílená. Celé tyto stíhací sekvence vypadají neskutečně (respektive: vypadají právě dost skutečně, protože často skutečné jsou). Zkrátka špičkově natočené a já u filmu takhle napnutý dlouho nebyl. Teď rozvedu to, co mi zážitek kazilo - tj. scénář: Film zkrátka chce být pokračováním Top Gunu, jenže Kelly McGillis je stará a tlustá bába, která Maverickovu partnerku hrát nemůže, tudíž je tam navrtaný urychlený románek s Jennifer Connelly, aby tam byla nějaká ta romance a z akčního filmu měly radost i ženy, které si první Top Gun zamilovaly během svých mládí. Nutno dodat, že působí docela zle, když padesátiletá herečka a skoro šedesátiletý herec hrají romanci jak vystřiženou ze života teenagerů. Postelová scéna je pak vrcholem trapnosti. Samozřejmě, že ze sebe neservou šaty nevyprcaj se. Sotva si sundaj tričko. Navíc ta romance není s dějem filmu nijak zvlášť provázána (je tedy zbytečná) a raději bych jí tam neměl, protože jednak ubírala prostor něčemu, co bych viděl radši a jednak prostě nefunguje (což je chyba scénáře - herci jinak hrají dobře a proto to v očích mnohých zachraňují). Vztah Mavericka s Roosterem (Goosovým synem, který v jedničce Maverickovi zemřel) by si naopak zasloužil podstatně víc prostoru. Když už, tak bych celou romanci s Connelly vyhodil a dějově dal větší prostor této lince. Je to totiž docela důležité, protože to je předmětem mnoha "dramatických" situací, které na mě však absolutně nefungovaly, protože do příběhu vstupujeme v momentě, kdy spolu ti dva už nemluví a tudíž "s nimi neprožijeme" ty zásadní momenty jejich vztahu. Já je vlastně ani prožívat nechci. Chci koukat na stíhačky a macho piloty, nikoli na nějaká kýčem prosycená, banální dramata. Val Kilmer, který hrál Maverickova rivala v jedničce, dnes rovněž nevypadá zrovna dobře a navíc má rakovinu krku, kvůli níž nemůže skoro mluvit. Ve filmu má tedy jen malou roli, ačkoliv jeho postava dělá velká rozhodnutí off screen. Maverick si s ním nejdřív na dálku píše jen SMSky (což jsou momenty, které ve filmu takřka vždy vypadají debilně), až pak se s ním jednou uvidí osobně, kde komunikují způsobem, že Cruise mluví a Kilmer odpovídá psanou formou. Zkrátka mi vadí, že film chce být radši pokračováním Top Gunu, než tím nejlepším možným filmem, kterým lze být. Normies sice budou rádi, že můžou nostalgicky rozjímat i s postavami prožívat různé emoce (pokud divák nemá vysoké nároky co se vkusu týká, tak se na to naladit dokáže). Já chci ale vidět ten nejlepší možný film. Tomu by mělo být vše podmíněno. Můj návrh: 1.) Jelikož akce funguje moc dobře, klidně bych jí tam ještě přidal. 2.) Současně je by bylo velmi zajímavé se něco dozvědět o technických možnostech jednotlivých stíhaček a letadel, různých formacích nebo manévrů. Ten film o tyto obsahy dokáže zvednou zájem. Jistě by to diváky o něco obohatilo na rozdíl od těch blbých vztahových dramat, které jsou zaměnitelné se všemi jinými dramaty z jiných amerických velkofilmů. 3.) Macho styl stíhacích pilotů + fetišizace armády. Tyto tři pilíře by film mohly v klidu nést a současně by z něj dělaly mnohem autorštější dílo. Současná podoba v sobě totiž nese příliš mnoho zaměnitelných aspektů, které znehodnocují takřka každý hollywoodský blockbuster. () (menej) (viac)

ApsidalTill

Prvý Top Gun mňa fakticky minul - videl som to ako decko, pamätám si kostru príbehu, ale sotva to vo mne v tom čase mohlo zanechať niečo viac než len nadšenie z lietadiel. Každopádne ešte pred premiérou dvojky som tak nejako tušil, že teraz to bude mať oveľa väčšiu váhu. Išiel som do toho preto s veľkým očakávaním a čo je šokujúce, dostal som ešte viac.   Imax zážitok z akčných scén by mohol byť menšou drogou, škoda len, že sa Imax nedá objednať domov, inak by som si teraz denne dával Batmana a prekladal to Maverickom s Bondom. Dnes totižto stále platí, že zelené plátno je na hovno a je na hovno ešte viac ak vidíte ako by sa to celé dalo nakrútiť v skutočnosti. Po hereckej stránke je Maverick koncertom a aj keď samozrejme exceluje sám Tom, cez to všetko sa zvyšok nemá za čo hanbiť a špeciálne Glen Powell. Počas dvoch hodín ste takmer instantne svedkom dlbre vyladeného koncertu pod taktovkou Kosinského a ten vás neraz doslova zatlačí do kresla a nepustí len tak von.   Áno, z časti je to proste romantický akčný snímok plný ega jedného jediného muža, ale bohatstvo, tak krásne sa na to pozerá, že nejaké to klišé sere pes. ()

Marius_ss

Najkrajší možný darček pre fanúšikov tejto slávnej značky (ku ktorým sa ja osobne neradím) a kinofilm roka 2022 (zatiaľ). Takto sa robí pokračovanie po dlhých rokoch !!! DISNEY, UČ SA (Star Wars, atď...) ! Pokračovanie, ktoré predčí svojho predchodcu ale že vo všetkom, a to o parník. Všetko čo prvý diel ťahalo dole (a že toho bolo dosť), je tu zvládnuté na jednotku. K plnej paľbe mi chýbal snáď len prepracovanejší príbeh a viac vykreslené vedľajšie postavy. Jeden z mála filmov poslednej doby, ktoré u mňa majú s prehľadom nad 80% ! A v kine, s Dolby Atmos sa to vyštverá aj na tých 90%, preto nepremeškajte jedinečnú príležitosť vidieť tento film na veľkom plátne. Ak nejaký film vyžaduje parádne ozvučenie, tak je to práve tento ! A nedá mi nevypichnúť jednu dôležitú vec... KONEČNE tu máme kvalitný AAA akčný film pre chlapské publikum bez zbytočnej ľavicovej propagandy (Disney, Netflix a spol.), ktorá je snáď pomaly na ústupe (klop klop klop). Skrátka poctivá akcia, sympatické postavy a príbeh, aký máme všetci radi. Za to ti patrí veľká vďaka, Tom (a samozrejme ostatným producentom) ! Už teraz sa teším na druhé zhliadnutie, a na slovenský kinodabing, ktorý vyzerá byť veľmi kvalitný ! EDIT: Po druhom zhliadnutí zvyšujem na 5/5 resp. cca 90%. Toto je výnimočný film a zaslúži si to. Kinematografia ako od Nolana či Villeneuvea, geniálny soundtrack a zároveň (pre mňa) veľmi dôležité prepojenie hudby a zvuku s obrazom, no a ako som už spomínal príbeh a postavy si človek zamiluje. Navyše veľmi dobre funguje aj humor či scény, kedy má byť človek dojatý (ja osobne som bol). A na záver len potvrdzujem, že slovenský dabing bol vynikajúci a oplatí sa ho pozrieť v kine... pri tom ako sa s našimi dabingmi zaobchádza, je totiž celkom možné, že ho už nikde inde nebudeme počuť :) ()

mira007

Pravděpodobně hit roku, který na mne působil hrozně schizofrenně - polovina je taková nudná vata, která prázdně odkazuje na první film a hnípe se v zoufalém životě hlavního hrdiny ( ono to celkové vyznění je dost smutný nostalgický film ) a dokonce to má i jednu vyloženě hloupou scénu viz. krádež letadla.... ALE (!!!) na druhou stranu se tou nostalgií zvláště podpořenou hudbou trefí naprosto přesně do emocí pamětníků, bojové scény to je brilantní lahůdka - žádná ( skoro ) digitální srajda tak jako to mají všichni za posledních deset let ale já měl pocit, že v té stíhačce letím taky - životní kinozážitek.  Tom Cruise je asi poslední hvězda, která jede 100%  na vrcholu od osmdesátek do dneška. Možná, že scénáristicky je to bez nostalgie bída, ale každopádně vidět to zážitek byl. Paradoxně nejsilnější scéna pro mne nebyla ve stíhačce, ale Cruise před barem, kde hraje Goosův syn.  PS: Na jednu straně tvůrci měli odvahu na to dát taiwanskou vlajku na Mavrickovu bundu, ale na druhou stranu ten zásah v neznámé nejmenované zemi - asi Valverde - to trochu zkomičtil. ()

NJD

Příběh může být předvídatelný až možná fádní, ale všechno předčí bezprecedentní vizuál - něco takového tady prostě ještě nebylo a za takové průkopnictví právem náleží 5* ()

Ant_Antony

Jak hodnotit film, kde nejslabší složkou je hudba od mého oblíbence Hanse..? Takhle má vypadat akční film... Cruise vládne... Takhle se točí nostalgie, takhle se uctívají hrdinové... Je tam patos, je tam kýč, je tam všechno... ()

Jaro_slav

Top Gun je pro Top Gun totéž, co je Jumanji pro Jumanji: Velmi povedená pocta, kde je debilní právě to, co se v takovém filmu debilní očekává. Jenom teda když pilot experimentálního hypersonického letounu žádá "initially sixty/six hundred", fakt to není 180 metrů, nýbrž 60000 stop neboli letová hladina 600 neboli žádost o počáteční stoupání do výšky 18 kilometrů – a to prý měl autor českých titulků odborného poradce. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí