Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

remy

Kinematografie jako zážitek. Z toho finále jsem byl vyřízenej. Nepamatuju si totiž, kdy naposledy jsem u filmu prožíval tak silné emoce. Hmatatelné emoce strachu o životy pilotů - jako bych skutečně seděl s nimi v kokpitu a trnuli jsme hrůzou společně (to zbožňuju!) , emoce napětí a v neposlední řadě emoce dojetí. Celou finálovou misí jsem se proklepal jako ratlík, že jsem se byl sotva schopnej udržet v imaxovský sedačce. Druhý Top Gun mi nabídl N-E-S-K-U-T-E-Č-N-Ý IMAX zážitek, který nenabídne žádné jiné kino a už vůbec ne ani ta největší možná televize s tím nejvymazlenějším zvukem.  _Všechno předtím ve filmu je jen klídek před bouří, kdy se o slovo hlásí především nostalgie a příběh o vyrovnávání se s vlastní minulostí. Je to film o životě a radosti z něj v tom nejryzejším slova smyslu. Film, který vám vykouzlí úsměv od ucha k uchu - a věřte, že pokud vás něco trápí a nevíte kudy kam - po jeho zhlédnutí budete mít hřejivý pocit, že "v tom nejste sami." :)  Je to příběh citlivý - více o pocitech než o slovech, ve kterém pár úsměvů a objetí vydá za milion slov. Komu tohle nestačí, samozřejmě teprve finále po sobě zanechá nevídanou spoušť, přebije všechny případné pochyby o tomhle filmu a vytáhne ho do nekompromisních výšin. Tony Scott by měl radost. 90% ()

upson

Nejkrásnější vlna nostalgie, kterou jsem za poslední léta zažil. V dobách VHS byl Top Gun jeden z povinných kousků k našim videopřehrávačům. Toma Cruise tato role vystřelila mezi elitu. Nutno podotknout, že se v ní tento malý velký muž drží do současnosti. Je to až neuvěřitelné. Film by mohl být současně oslavou celé kariéry Toma Cruise, který pro ni musel mnoho obětovat, a to jak v soukromém, tak v profesním životě. ()

Autenticita

Nostalgie od prvních tónů. Pohádka se šťastným koncem. Tenkrát byla jednička pecka, ale viděno dnešníma očima, tak se mi ta dvojka líbí stejně, ne-li víc. Ráda se podívám znovu. ()

psychoJoa

Nová srdcovka! Po dlouhé době film, který se kvalitou podobá starým klasikám. Jednoduchý, ale silný příběh, sympatické a komplexní postavy, plno akce a vyzdvihování hodnot a ctností. Tenhle film mi připoměl, že se mi po podobných opravdu stýská. Pro mě to byla jízda od začátku až do konce a odkazy na první díl dodaly správnou špetku sentimentu. ()

Sdoom

Maverick jednoznačně překonává původní film ve všech ohledech, nicméně bohužel je také dějově jeho téměř dokonalou kopií. Je sice uměřenější, méně klišovitý a především jsou zde fantastické letecké akční scény. Přísně vzato ale nenabízí vlastně vůbec nic nového, jen recykluje (i když kvalitně). Dokážu jakžtakž pochopit všeobecné nadšení, mě se ovšem netýká. (kino Cinema City IMAX, orig.) ()

Melios

Naproti jednotke, ktorú považujem za štandardné overrated béčko 80. rokov je Maverick typické  vysokorozpočtové béčko 21. storočia. Mav sa po boku starých známych postáv po 30-tich rokoch vracia na scénu a je silnejší než kedykoľvek predtým. Tentoraz, ale môžete očakávať okrem vyhrotených stuntov ešte aj vyrovnávanie starých restov. Inak sa tvorcovia rozhodli staviť skôr na istotu. Overall ak máte po ruke AppleTV+, alebo v tom lepšom prípade kino, potom môžem silno odporučiť. S Tomom Cruisom sa chyba spraviť nedá ;) Ak tento film nespôsobil druhú najúspešnejšiu "verbovačku" NAVY, budem sklamaný. ()

Soweek

Poctivá devadesátková zábava, z které na mě pocitově dýchají takové pecky jako Skála nebo Armageddon. Tom Cruise se již klasicky postaral o to, aby jeho film dosahoval všech potřebných kvalit, ale stále tápu nad tím, proč bych ho měl zařadit do síně pěti hvězdičkových počinů, protože nepřináší zas tak nic výjimečného, srdce ani kulervoucího. ()

xLIGHTx

Šesťdesiatnik Tom Cruise stále lieta v tom tiež, lieta v tom rád ;). "Jednotku" som videl dávno, ale celkom mi vtedy sedela. Skôr sa mi pri aktuálnej projekcii "Mavericka" vybavovali Hot Shots s Charliem Sheenom. ;) Späť k Top Gun: Maverick, osobne, celé mi to príde (asi nielen iba mne), ako taký určitý propagačný film pre armádu, US letectvo a ako taká US patriotická agitka (čo je ale zase pri takejto téme a lietajúcich zbraniach trochu aj pochopiteľné). Potešilo pár prestrihov z pôvodného Top Gun-u, ale možno ich mohlo byť o kvapku viac, predsa už uplynulo od TG 1 tridsaťšesť rokov. Hm, inak imho film trochu pôsobí ako taký (až neprirodzene) takmer dokonalý, mierne sterilný, strojený, naleštený, dlhý videoklip (či to je dobré, je asi vec vkusu). Ale mnohým to podľa všetkého vyhovuje. Prvých tridsať min. je slabších, vlastne vyše hodiny film nie je akosi ani veľmi záživný, napokon asi po hodine a desiatich minútach sa to rozbieha a v tých posledných cca. 35 minútach sa to mení na niečo napínavejšie (bolo načase ;). Vzhľadom na to, ako je a bola snímka mnohými velebená a ospevovaná som trochu rozčarovaný a prekvapený a teda z môjho pohľadu sa o filmový zázrak určite nejedná. Mám pocit, že v tomto prípade opäť forma riadne víťazí nad obsahom a trochu nerozumiem tým super vysokým hodnoteniam (teraz osobne dokonca zvažujem, či to nie je skôr zrelé na tri hviezdy, na ktoré to neskôr možno zmením, uvidím, hm, tak hej, každý máme iný vkus a preferencie). Soundtrack nemám dáko napočúvaný, ale vyzerá, že druhý BERLIN - Take My Breath Away sa isto nekoná. Modlu by som z TG: M osobne teda nerobil, ale ide o pomerne kvalitný, poctivý US blockbuster, už iba popkorn. Objektívne, čo sa týka hodnotenia, tak (zatiaľ) za 3,5, ale prikloním sa (aspoň na tento čas) aj z určitej nostalgie ku štyrom machom ;), ehm, teda štyrom slabším hviezdam. ()

OughJay

Nebudu lhát, Mavericka jsem měl v žebříčku top filmů za rok 2022 dlouho na prvnim místě. V době, kdy každej druhej akční film spolíhá na CGI, totiž Maverick spolíhá... na Toma Cruise. A taky na kopec nostalgie a testosteronu. No a ono to funguje, stíhačky na velkym plátně byly ten rok jednoznačně nejsilnější kinozážitek. Myslim si ale, že sedačky se budete křečovitě držet i při koukání na TV. Abyste se ale neochudili o tu nostalgii, doporučuju si nejdřív pustit původní Top Gun. Maverick je pak okamžitej guilty pleasure. Maverick: "Where am I?" Boy: "Earth?" ()

sedm.1

Ó, jak já bych chtěl druhý Top Gun rozcupovat, zkritizovat, zesměšnit a hodnocením zničit. Chtěl, ale nemohu. Na jednu stranu se mi totiž tento typ filmů poměrně dost příčí a zároveň se prakticky ve všech ohledech jedná o fakt šílený kýč, od postav, přes jejich chování a charaktery, až po zápletku, její vývoj a prakticky i celkový vizuál, hned na stranu druhou je to ovšem tak zatraceně dobře zpracovaný kýč, že ať si o kýčovitosti myslím co chci, tak v tomto případě mohu akorát tak pokrčit rameny a užívat si celou tuhle podívanou stejně jako ostatní, tedy jako parádní jízdu, které lze jen těžko co vytýkat, a to že je kýčovitý? Pravda je, že kýčovitost neznamená hned nekvalitnost, což tento snímek jen potvrzuje. Každopádně, co tu musím zmínit jako první věc, která mě dostala, je samozřejmě nepřekvapivě Tom Cruise, který jednak na svůj věk pořád vypadá fantasticky, ale především to jeho charisma, to je prostě masakr a pouze svou přítomností si celý film krade jen sám pro sebe, vévodí mu ve všech směrech a právem ho lze považovat za hollywoodského hitmakera č.1, protože tenhle chlapík čeho se dotkne, to se fakt změní ve zlato. Ovšem navíc on tu v tomto ohledu nezabodoval sám, jelikož i Jennifer Connelly ve svých více než padesáti je též neskutečně rajcovní sexykost, no a i Teller, Hamm, či Powell jsou více než trefně obsazení týpci, které nelze charakterizovat jinak než jako výrazné a talentované herce, kteří svým postavám dali přesně to, co po nich bylo vyžadováno a ještě i možná o něco víc. Zápletka pak sice představuje tu nejpředvídatelnější a možná i nejnaivnější záležitost, co si snad lze představit, bez nějakých nečekaných scén, neotřelých nápadů, zkrátka jasně a přímočaře narýsovaná pohádka, co tedy sice nenabízí originalitu, košatost, či náročnost, otázkou nicméně je, vyžaduje cílový divák po těchto filmech vůbec něco takovéto? Já jsem přesvědčen, že rozhodně ne. Vyžaduje spád, akci, emoce, a to vše zde funguje na 110%, zběsilé tempo, dech beroucí a dynamické záběry řádících stíhaček ve vzduchu, výborně akčně vygradovaný závěr, nepostrádající luxusní napětí a po celou dobu dramaticky působivé pasáže jak z červené knihovny, ovšem emočně tak přesvědčivé, že opět mohu jen konstatovat, klobouček dolu. Co jsem jinak opravdu nečekal, tak bylo navíc i slušné množství vážně vtipně odlehčených scén, opomenout nelze ale ani perfektní hudbu, ne, prostě ať se snažím sebevíc, Top Gun: Maverick vážně nemá chybu, divácky atraktivnější film si lze prostě jen stěží představit, takže oprávněný úspěch a zkrátka ano, je to pecka a neuvěřitelně sexy film. ()

iXtr3m3

Vzniklo mnoho vojnových filmov v posledných dekádach, ktoré siahali po najvyšších priečkach vo svojom subžánri, ale prišiel Saving Private Ryan, obsadil trón a je tam doteraz už tretiu dekádu. Vzniklo viacero vojnových seriálov a minisérii, ale prišiel Band of Brothers, obsadil trón a je tam doteraz tiež už tretiu dekádu. Vzniklo mnoho leteckých filmov, ale prišiel prvý Top Gun, obsadil trón a bol tam doteraz. 20 rokov po svojom vzniku sa mu na dohľad priblížil Stealth, ale predsa to bolo a ešte nejaký čas aj bude sci-fi. Teraz sme dostali po rokoch odkladov a neskutočného čakania Top Gun Maverick. Ako to zhrnúť jednou vetou? "Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ." Že je Kosinsky génius, to ja osobne viem už dlho, pretože Tron Legacy, Oblivion a Only The Brave ma doslova prikovali k sedačke v kine a videl som tieto tri blockbustery už nespočetne krát. Teraz k nám "priplachtil" Top Gun Maverick, kde sa Kosinsky po druhý raz spojil s nesmrteľným Cruisom a dostali sme stíhačkový Over-The-Top akčný masterpiece doslova z inej dimenzie. Kým za celú históriu filmu sa k prvému Top Gunu horkoťažko priblížil pre mňa osobne len spomínaný Stealth a ostatné filmy sa pozerali s obdivom na svoj idol z nekonečnej diaľky, tak v priamom zrovnaní s pokračovaním v podobne Top Gun Maverick, akákoľvek priama konkurencia s výnimkou prvej časti pôsobí ako doslova z iného sveta a to myslím v negatívnom zmysle slova. Top Gun Maverick nastavil laťku tak, že sa nebojím povedať, že v spojení s prvou časťou zostane neprekonaný minimálne pár dekád. Tak citlivo spojené so zlatými osemdesiatkami, tak úžasne brnkajúce na nostalgickú nôtu ale pritom v supermodernom kabáte plnom toho najlepšieho, čo existuje, tak to je doslova úkaz. Dychberúca akcia, úžasná kamera, fantastická akcia, pri ktorej adrenalín strieka prúdom a k tomu aj vo svojich rokoch stále krásna Connelly ako čerešnička na torte a prim samozrejme herecký koncert nielen nestárnuceho ale doslova nesmrteľného Cruisa a extrémne talentovaného Tellera, tak to bola parádička. Must-See-In-Cinema blockbuster, ktorého čaro nedokáže naplno zachytiť ani tá najlepšia a najväčšia TV na svete. Vrátim sa späť ku Cruisovi, lebo ten si vyslovene žiada dlhé vlastné slová. Čo teda k nemu napísať? Stačilo by, že zraje ako víno, ale nepopisuje podstatu toho, kto to je. Je mi ukradnuté, že je na druhom mieste v sekte scientológov, je mi ukradnuté, že mu to viackrát negatívne ovplyvnilo súkromný život, som alibista a mňa zaujíma len a len ako herec. Kým ostatní herci sa postupne na dobré pozície prepracovávali z malých neznámych úloh a udržali sa v popredí pár rokov, tak Cruise začínal svoju kariéru tesne pod vrcholom a nastavil si krédo tak, že ten vrchol sa rozhodol neustále posúvať a prekračovať a znova posúvať a znova prekračovať. Čo film, to u mňa najočakávanejší snímok minimálne jedného roka. Dokázal udržať nielen nažive, ale stále gradovať sériu MI už štyri dekády od klasickej tímovky, cež OneManShow až po OneManShowWithPerfectTeam s kvalitou pre mňa osobne ďaleko presahujúcou konkurenciu v podobe Craigových Bondoviek, nová dvojčasť ihneď po vydaní prvého traileru u mňa vyskočila na najvyššie priečky očakávanosti a nie som sám. Cruise je prírodný úkaz. Je to jeden z ľudí, ktorích sa v generácii rodí ťažko toľko, koľko je prstov na rukách. Dovolím si tvrdiť, že keď on skončí s akčnými filmami, tak to bude rana pre fanúšikov ako som ja zrovnateľná s tými naozaj najväčšími legendami strieborného plátna. Nečudujem sa, že mu tvorcovia kývnu na čokoľvek a je mi jedno, ako budú jeho snímky úspešné v pokladniach, pre mňa osobne je zárukou tej najvyššej možnej kvality, ktorá nesklame za žiadnych okolností. Čo mu nebolo dopriate na výške, to mu bolo niekoľkonásobne pridané na talente vstupovať do úloh a filmov, ktoré sa zapisujú do dejín strieborného plátna tým najväčším písmom. Je viacero filmových sérii, ktoré sa točia už nejaké tie dekády s tým istým obsadením, najrýchlejšie ma napadne séria Fast and Furious, ale kým tá bola vždy masová, ale kvalitatívne dávno padla dole a nikdy nebola v nejakých extrémnych výšinách, tak jeho MI je etalón kvality, kým sa ostatná konkurencia snažila byť dobrá alebo výborná, on bol fantastický. A pozor, to som spomenul len pár filmov v jednej sérii, keď si človek pozrie jeho filmografiu, tak na jeden mierne slabší snímok pripadá 4-5 výborných, od akcii, cez komédie, trilery až po sci-fi. Čoho sa chytí, to vyjde s 90% istotou. No nič, dosť som sa rozpísal širšie, ako by bolo možno vhodné, tak sa vrátim k Top Gunu. Technické spracovanie? Bezkonkurenčné. Herecký casting? Dokonalý. Hudobný "podmaz"? Nezabudnuteľná ústredná melódia. Čerešničky na torte Connelly, potešil Kilmer aj Hamm. Aby som to ukončil. Odporúčam film? Pardón za slovník, ale kurva že áno, vaľte všetci do kina. Za mňa osobne, kým by som prvej časti dal 85-90% (pre lepší kontrast som dodatočne znížil hodnotenie o jednu hviezdu), tak Top Gun Maverick je u mňa tak 110% a už teraz sa neskutočne teším na nejakú opakovanú projekciu v dabingu, aby som si to užil aj v lokalizácii, napriek tomu, že originál je samozrejme vždy originál... :) Cruise dal filmu všetko, svoje srdce, emócie, určitým spôsobom to bolo takmer o ňom samotnom ako človeku (možno aj cielene) a ja som to všetko zožral aj s navijákom a zožeriem kedykoľvek a znovu. BTW. dostať pokračovanie po 37mich rokoch od prvej časti, tak to je na zápis do Guinnesovej knihy rekordov a ešte takto oldschool natočená brutálne efektná a adrenalínová akcia, ktorý si na maximum zakladá na praktických efektoch a žiaden digi-bordel, tak už len toto si zaslúži neskonalé a nekončiace standing-ovation... Bravó, tlieskam, skláňam hlavu a neskutočne čakám na ďalšiu MI. UPDATE PO DRUHOM ZHLIADNUTÍ V KINE: Moment prekvapenia je samozrejme "tatam", ale... ALE čo zostáva stále nedotknuté, tak brutálny adrenalínový zážitok, ktorý mi dáva myšlienku, že nakoľko tento rok oslávim okrúhlu štyridsiatku, tak sa podobného filmu nedožijem možno do dôchodku. Budem sa opakovať, ale čo sa týka leteckých scén, tak je to Over-The-Top etalón, ktorý deklasoval všetku možnú aj nemožnú konkurenciu takým spôsobom, že to až pekné nie je. Keďže film za 10 dní napriek tomu, že v hlavnej úlohe je takmer šesťdesiatnik, zarobil už cez pol miliardy, tak to asi nebude náhoda len u mňa. Over-The-Top letecká akcia, Over-The-Top ozvučenie a hudobný podmaz, príbeh decentný, čo sa dalo pokaziť, tak tom sa oblúkom vyhli, ešte aj milostná scéna bola tak decentná, že vlastne ani milostná nebola. Neskutočný rešpekt voči prvej časti a neskutočná úcta k látke ako takej, takéto filmy sa dnes už netočia a toto je žiarivý záblesk časov zlatých a minulých v modernom dokonalom kabáte. Bežte na to kina, kým sa dá, lebo kým všade vo svete to všetci žerú, u nás sa na to prestáva chodiť do kina a sťahujú už premiéry len na pár vyhradených časov. Toto je naozaj Must-See-In-Cinema titul, doma si to neužijete ani spolovice tak, ako na veľkom plátne s kvalitným ozvučením. A ak sa nájde niekto, kto mi začne film hejtovať, tak mám pre neho okamžitú jednoslovnú odpoveď: "NASRAC"... :) () (menej) (viac)

velkyvezir

Těšil jsem se. Moc. Ty letecké akce byly bravurní. Závěrečné titulky mne vrátily do osmdesátek. Ale ty emoce, co zažívám u prvního dílu se nedostavily. Zdejší hodnocení 91 % k 27. 5. 2022 je neskutečně nadsazené. ()

NifKor

Zážitek v kině, na který nezapomenu. 1. Top Gun byl pro mě příjemné překvapení, když jsem se na něj poměrně nedávno podíval. Díky 1. dílu jsem se taktéž těšil na dvojku, která je prostě film, který miluju. Děj je sice taková přepracovaná a vylepšená jednička ale to ničemu nevadí, protože zde je to tu tak upravené a vylepšené, že to divák co viděl jedničku ocení. Scény, které jsou vyloženě udělané tak, aby byly na 99% podobné scén z jedničky jsou prostě skvělé a člověk co viděl 1. díl bude hned zírat a říkat si, že zrovna tahle scéna byla v 1. Top Gunu. Co mi už trošku vadilo ale nebylo to něco za co bych film odsuzoval nebo dokonce co by mě donutilo snížit hodnocení byla romance Toma Cruise a Jennifer Connelly. Nebylo to herci ale spíš jejich setkáním a taky tím kolik času ve filmu vůbec ta romance dostala. Jak říkám, není to něco co by mi extra vadilo jen mi to přišlo trošku víc nepřirozené a dlouhé ve filmu. Co mi naopak přišlo epické až úžasné byl soundtrack, kamera, scény z kokpitu, scény na stíhačky, natočená akce, herci, postavy (hlavně hlavní).... Začal bych asi postavami, které jsou vážně skvělé a jasně je to zase vylepšená kopírka jedničky ve stylu, že je tu Miles Teller a nějaký ten nesympatický šikanátor v podání Glena Powella. Tady to funguje líp, protože zde si ty postavy divák oblíbí poměrně rychle (kdo zná Boba pochopí <3). To mě přivádí k samotným hercům, kteří zde prostě dokáží být zářícími hvězdami, i když je zde samotý Tom Cruise. Miles Teller si mě znovu díky své roli získal a za mě osobně hrál nejlíp ze všech, další kdo hrál neskutečně je už výše zmíněný Glen Powell, který své postavě dodá jistou sympatii. Až třetí nejlepší herec zde pro mě je Tom Cruise ale i tak hrál neskutečně.  Ostatní hráli skvěle ale za mě osobně (bohužel i u Boba) nedosahovali takových kvalit jako tři dříve zmínění herci. Cameo zde s Val Kilmerem je jedním slovem perfektní. Neskutečně emoční scéna, u které jsem byl šťastný. Scény zde jsou perfektní. Jak scény z kokpitu tak scény z venčí, které jsou přehledné, promyšlené a kurevsky pěkný. Ono dívat se z kokpitu jak to se stíhačkou Tom Cruise otočí vzhůru nohama a potom to vidět ještě z venčí je prostě slast pro oči a ta scéna jak Tom Cruise vzlétá z lodi je prostě TOP scéna z celého filmu společně se scénou, kde se všechny stíhačky řadí do určitých formací a člověk to sleduje z kokpitu Toma Cruise. Neskutečně těmto scénám pomáhá i to, že divák ví, že herci reálně sedí a ovládají ty stíhačky a není zde žádné CGI co se týče krajiny. Našel jsem zde několik scén, které bych si klidně dal na plochu počítače nebo jen tak orámoval a pověsil. Prostě úžasné! Soundtrack filmu je skvělý a neskutečně to pomáhá tempu filmu, které má i u stopáže 2h neskutečné a přišlo mi to jako bych se díval jen hodinu. Ta první otevírací scéna, která má písničku z jedničky je geniální a hned jsem měl husí kůži. Soundtracku nemám co vytknout, všude seděl, zněl skvěle a užil jsem si ho naplno. Finále flimu nebo spíše posledních asi 40-30 minut filmu je epické a to nejlepší z celého filmu. Akce je zde přehledná jako krajina z rozhledny a strašně kurevsky zase perfektně natočená. Několik zvratů, které i když čekáte, tak vás potěší, a i když to má nějaké trošku nelogické momenty, tak je divák ignoruje, protože podle mě aspoň to je takové to rejpání. Konec je akční, emocionální (kdy jsem i já málem brečel a to je plus), geniálně natočený a hlavně přehledný. Shrnutí, perfektní herci, postavy, akce, kamera. Film rychle uteče a člověk co viděl jedničku bude mít z filmu celou dobu husí kůži jako já. Definitivně nejlepší film roku. Ani Avatar to u mě nepřekoná. Přemýšlím i o druhém zhlédnutí v kině. PS: IMAX není potřeba ale je to určitě o něco lepší zážitek. Já osobně jsem v IMAXu nebyl. 10/10 () (menej) (viac)

DavidS.

Scottův Top Gun je stále nepřekonatelná legenda, protože do dnešních reálií nelze převést energii, přímočarost, naivitu i machismus konce osmdesátek. Přesto je Maverick důstojným pokračováním a dechberoucím kinozážitkem, který těží rovnou měrou z nostalgie (při variacích na Top Gun Anthem se dostavuje husí kůže), Cruisovy vůle nestárnout a technologických možností současné kinematografie. Milníkem se ovšem nestane právě kvůli době vzniku, protože ta poslílá do kokpitů nerdy s dioptrickými brýlemi, zbaběle bezpohlavně a bezkrevně ponechává protivníka beze jména a definuje jej pouze jako "kaňony, fabriku a moderní stroje páté generace". A to není vůbec sexy:) Naštestí Jennifer Connelly nebyla nikdy tak přitažlivá... ()

see_sawandrew

Čistá radost. Jestli někdo skutečně umí natočit funkční patetickou pohádku, pak je to Kosinski. A jestli někdo je ochoten jít až za hranu svých možností, aby vzniklo něco výjimečného, je to právě Cruise. Tihle dva vytvořili něco naprosto dechberoucího. Dvakrát prožito ve 4DX kině, které mi s tímhle filmem dalo totéž, co si před dvanácti lety lidi odnášeli z 3D projekcí Avataru. Nejlepší hollywoodský film za posledních nejmíň 10 let. 100% ()

HiddenDragon

Popravde hned na zacatku musim rict, ze me prekvapuje aktualni hodnoceni nad 90. Maverick je sice dobry film, ale az tolik zas ne :) Je to snimek tezici z nostalgie a defacto presna kopie jednicky. U Star Wars Force Awakens to lidem vadilo, tady ocividne ne :) Ale je fakt, ze Cruise to cele utahne klidne sam, ostatni mladi piloti tu jsou jen takove krovi. S vyjimkou Tellera, ktery je svemu filmovemu otci Goosovi opravdu dost podobny (skoda, ze si cameo nestrihla Meg Ryan, jako jeho fillmova matka). Prvni pocit..."mankote snad to nebudou cele kopirovat"...se brzo zmeni v "kruci asi zamacknu slzu", kdyz se na scene objevi i Val Kilmer (v realu po rakovine hrtanu, kteremu pri scenach pomaha digitalni technologie obnovy hlasu). Obecne mam pocit, ze herci musi tajne Cruisovi zavidet, ze k nemu byl osud tak milostivy. Samozrejme je v tom urcite i zdravy zivotni styl, ale geny mu pomahaji teda neskutecne. Zkratka nestarne. Zato k jeho byvale lasce, poradkyni z Pentagonu, uz osud tak vstricny nebyl, cili ji autori elegantne nahradili dcerou admirala (Connellyova), o ktere byla v jednicce jen zminka. To, co mi na "Maverickovi" vadi, je naprosto vycucana nerealisticka mise jak vystrizena z videohry :) ke ktere navic, svete div se, objevi hned vedle Top Gunu dokonale podobnou treninkovou oblast. Uz u BR bonusu prvniho dilu, 36 let nazpet, se letecky poradce Viper (podle ktereho tehdy pojmenovali i postavu ve filmu) zminoval, ze spousta scen je proste filmovych a ve skutecnosti se jiz takto neleta. Tehdy! "Fire and forget", zadne dogfighty, kdy pilot zameruje nepritele dlouhe sekundy kulometem. O tom, ze neexistuje zadna Top Gun trofej nemluve. Takze bych rad slysel instruktora ve Film o filmu, co bude rikat o Maverickovi, pokud ho nevystrihnou :) Nemuzu si pomoct, ale misty je to fakt hodne nerealisticke, i kdyz uznavam, ze cool. Nejen technicky, i dejove. Aniz bych spoileroval, muzu treba zminit scenu, kde misto aby nepritel zajal "intrudera" k vyslechu, snazi se ho hned zabit. Ale cert to vem, kdyz se prenesete pres filmovou nadsazku tak trochu Mission Impossible razu, budete slintat z charismatu Cruise (at ho nenavidite ci ho mate radi), letmych vtipku i povedomeho soundtracku jeste dlouho po promitani. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí