Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

Vironey

Stupídos inkantáte! Naprosto jalové, předvídatelné a s mírným politicky korektním ublinknutím. Přesto je to na plátně velmi koukatelné, svižně ubíhající a, čert to vem, i napínavé! ()

m.a.t.o.

„Nehovor mi, že nám odišiel aj druhý motor!“ – „Dobre, nepoviem ti to.“ Maverick je film plný nostalgie a spomínania. Chápem, že pre tých, ktorí vyrastali na origináli je to návrat do mladých čias a akési pohladenie na duši. Bohužiaľ ja sa medzi takýchto ľudí neradím, no i napriek tomu sa filmu nedá uprieť isté čaro. Jasné, scenár to v podstate nemá, ale okrem prvotriednych akčných scén ma potešilo i množstvo hlášok („Neskúšaj na mňa ten pohľad!“ – „Iný nemám.“) a také to oldschool pojatie filmu ako celku. 50 % ()

drackula

Mimoriadny zjav! Jeden z top zážitkov roka. Úplne rozumiem komerčnému úspechu a aj tomu, že kritici nešetria chválospevmi. Je to stará dobrá akcia, v modernom šate a s Cruisom, ktorý je v neuveriteľnej forme. Klobúk dole. 100% ()

dragon94

Tom Cruise dokázal z podprůměrného prvního dílu vykřesat pokračování, které se může směle zařadit mezi nejlepší akční filmy posledních let. V době kdy nám kina záplavují spíše nevýrazné a né příliš kvalitní filmy, září Top Gun: Maverick jako poctivě vybroušený diamant.  5* 90% ()

Ementaler86

Všechno na tomhle filmu bylo tak průměrné, že jsem zhruba od poloviny mohl přesně určovat, co se bude dít v následující scéně se stoprocentní přesností. Nekonečně nudnou romanci, klasické: ‚‚nafoukanec, kterého celý film nenávidíte se nakonec ukáže jako charakter‘‘ a nejlacinější deus ex machinu v historii nevykoupí ani fakt, že se Tomáš Cruisů naučil pilotovat opravdovou stíhačku. ()

rumczeis

Akční americký patos plný amerického patriotismu a hrdinství. Další díl náborového videa pro US NAVY. Jako akční film, kde realita jela na dovolenou to ale funguje a v kině je to příjemná podívaná. ()

J.Lajner

Opět šlo v jádru o drahou náborovou reklamu pro budoucí americké letce. Příběh by šel opět odvyprávět jednou větou a Deus ex machina, která vždy zázrakem vyřeší jinak neřešitelný problém, tu úřadovala ve dvou zásadních scénách. Jenže co naplat, když nový Top Gun z těchto zdánlivých nešvarů dokáže udělat přednost. Jde o film, který nám předhazuje stokrát ohraná klišé s nečekanou grácií. Všechny ty náhody a předvýdatelné dějové cestičky jsem filmu žral i s navijákem. Stáří pardálové i nové posily jsou bezvýhradně cool a navíc skvěle hrají (Miles Teller best). Akční scény jsou skvostně nasnímané s tendencí zarazit diváky do sedaček. Díky perfektnímu střihu dokáže být film strhující a napínavý i v momentě, kdy se třeba "pouze" projednává budoucí bojový plán. Tohle zkrátka Joseph Kosinski umí. Rovněž mě potěšilo, že nepřítel nebyl vůbec konkretizován, čímž odpadla jakákoliv politická agitace. Filmem se, podobně jako v originálu z roku 1986, nese jakási elektrizující aura potlačované homosexuality. Toužebné pohledy z očí do očí, kamarádství na hranici romance, či fráze typu: „Vrať se mi“ „Snad se nevidíme naposledy“ „budu na tebe čekat“ ... Tedy verbální výměny a situace příznačné spíše pro smíšenou dvojici než bandu chlapáků v elegantních uniformách. Maverick samozřejmě nemá ženu ani děti, ale naštěstí je tu Jennifer Connelly, která zde podobně jako Kelly McGillis zastává funkci heterosexuálního katalyzátoru. Na téma zda-li je Maverick gay nebo nikoliv, by se dala napsat esej. Každopádně jde o ryzí kino záležitost. Přesně pro takové typy filmů vzniklo obrovské stříbrné plátno. Lahůdkový soundtrack beru jako bonus navíc. PS: Také vám hlavní akční část filmu, evokovala zničení Hvězdy smrti ze Star Wars? ()

V.Silver

Na tenhle film jsem se dlouho těšil, protože bez původního Top Gunu by nikdy nevznikl můj nejoblíbenější film (špatně překládaný jako) Žhavé výstřely. A nevznikla by taky dvojka Top Gunu, která je pro mé maskulinní modroknížkařské srdíčko prostě pastvou pro oči. Ale je to nejen skvěle natočené, ale i napsané a zahrané. Je to dospělá verze původního Bravíčka. Taková, která zahraje na strunu nostalgie, ale má fakt trefně psané sloupky lidmi, kteří mají dobrou perspektivu na diskutovaný problém. Ani mi nepřišlo, že to má přes dvě hodiny, uteklo to jak nic. Vtažen do děje, baven, napínán, přiváděn k úžasu. Tohle si musím dát na velkém plátně. (19)86 %, tedy vlastně už asi 5 hvězd. ()

Autogram

Netuším, či stíhačku môže pilotovať dôchodca, ale Tom sa tu zameral na to, čo mu ide najlepšie: Mission Impossible. To všetko prekladané úchvatnými scénami súbojov stíhačiek, často prechádzajúcich až do fantasy rozprávky. Pre film to, samozrejme, nevadí, ale bol som už trochu znudený, kým prišlo k finálnej akcii. Za mňa to teda nie je film storočia, ani film roka, ale taký lepší priemer. –––– Lietadlá nebudú potrebovať pilotov. Váš druh smeruje k vyhynutiu. –––– Myslím, že to bola rečnícka otázka. Pokoj, kapitán. ()

Ludivitto

V IMAXU: 5/5. Doma: 3/5. Je osvezujici videt po vsech tech CGI blockbusterech starej-dobrej analog. Nostalgicka vlna funguje, Jennifer Connelly je neuveritelne sexy, cti to original i Vala Kilmera, nebere se to zase tak vazne a ta letadla jsou v IMAXU strasne kulervouci. ()

Slaava

Ano, jsem ostudnik a videl jsem to az ted, ale aspon teda na megavelikym platnu. Ano, je to plny patosu, ano je to vlastne kravina, ano, je to predvidatelny. Ale taky ano, je to nejlepsi film co jsem letos videl. Cruise vypada v 60ti mladsi nez vetsina z nas a dava si to s prehledem. Pro mne strasne feelgood film ikdyz nevim, jestli mel takhle pusobit s obrovskym pomrkavanim po prvnim dilu. Viz uvodni titulkova scena, zaverecny obejmuti u porshaka, motorka a mnohem mnohem vic. Pecka! ()

Hollohlaway

Kromě skutečně šikovné a citlivé práce s nostalgií, příjemným střihem a kamerou, to pro mě nemá nic navíc. Původní film jsem viděl kdysi dávno, kult to pro mne nijak zvlášť není. Tohle na to solidně navazuje, hlavně poctivým osmdesátkovým feelingem, což zařídí hudba, kulturní odkazy a podobně. Ale jinak je to, byť kvalitní, limonáda, kde vás nic nepřekvapí, dějově to je celkem hluché a místy to připomíná Rychle a zběsile. Chápu, že to moc dramaticky nejde asi líp prodat, ale veškeré akční položky nakonec stejně skončí detailním záběrem na pilotovu strhanou tvář a vzápětí zběsilým zarumplováním kniplem. Naštěstí Tom Cruise to dokáže udržet přesně na hraně mezi humorem, nostalgií a neúnosným patosem. Bylo to milý vidět, ale to je asi všechno. ()

Luteka

Více američtější film jsem už dlouho neviděla, a bohužel to není v dobrém. Klišé vedle klišé, že jsem se mnohdy neubránila smíchu. Jako komedii bych tomu dala 5 hvězdiček, takto si to s odřenýma ušima zaslouží 2. ()

zsn

V těch filmech nejvíc miluji tu akci, ocenila bych jí daleko víc. Co bych v reálu dala za tyhle zážitky. Tento díl je lepší než předchozí - méně lásky, více akce, tak to má být. Na těchto amerických filmech oceňuji spíše to, že si i chlapi umí vyjádřit city. V této branži, kdy jim životy závisí jeden na druhém, je to o to víc třeba. Tohle ale umí jen Američani. Velmi mě ale zasáhl pohled na Val Kilmera, mou lásku, dokonalého zpěváka ve své roli Jima Morrisona, který dnes musí psát, aby se vyjádřil. Velice žalostný konec. ()

Danikaa

Nemusíte vidieť jednotku, aby sa vám dvojka páčila. Všetky súvislosti čo potrebujete vedieť sa tu dozviete. Nič extra sa tu nedeje. Najskôr výcvik pilotov, potom reálna akcia. Je však na čo pozerať. Stíhačky ma proste fascinujú. Ku koncu sa slabším jedincom môžu aj oči orosiť a práve za ten patetický americký koniec, som jednu hviezdu ubrala. ()

kenkaku

Co mě opravdu pobavilo, je jak Maverick vyměnil “za mladší model” o 13 let méně jedou babu i včetně auta se kterým jezdí = Porshe (356 za 13 let mladší 911) :D. Úsměv na tváři také zajistilo vkusné obsazení Gooseova syna (ten knírek dělá vysloveně “copy+paste” efekt). Sice trochu hapruje věk, ale nebuďme hnidopiši (tolerance k detailům je opravdu u filmu na místě… Mi-24 opravdu nemá ve předu dva rotační kulomety, ale jen jeden. U filmů jako je tenhle by si pozor dát mohli). No nic. Celkem pěkně také funguje recyklace některých scén (piano, motorka na ranveji, míčové hry), ano může to někoho štvát, u mě je toto plagiátorství OK. Klobouk dolů za Vala Kilmera. Myslím, že každý ví o jeho zdravotních problémech. Přesto souhlasil s rolí. Respekt. A děj? Upřímně, přišlo mi to spíš jako vyprávění o tom jak se po několika dekádách konečně srovnat se smrtí zmiňovaného Goose. Ten zbytek byla jen povinná akční výstelka. Otázka je… vadí to vůbec? Pozn.: ten P-51 ve filmu je osobní Toma Cruise :). ()

Reanimated

IMAX 25. 5. 2022: ta tenhle film jsem čekal roky. Už první trailer naznačil, že tady se rýsuje něco výjimečného. Ale takouvouhle řachu jsem nečekal. Už od první sekundy se jede vycizelovaná nostalgie, s čistými emocemi, akcí a humorem. Vždy to ale perfektně balancuje a nikdy to nespadne za hranu. Cruise je ultimátní frajer. Naprosto se mu povedlo člověka dostat do kokpitu. A nejen to. Ten film je prostě seřízený jako hodinky od IWC. Díky za ten skvělý zážitek. ()

Maynard.

Toho času 11.nejlepší film, ale to jasně půjde dolů. Mám tak trochu podezření, že csfd dává schválně vysoký čísla, aby na to lidi chodili víc do kina :o). Přiznám se, že mě jednička nikterak neoslovila, nežral sem ji jako většina lidí a už vůbec sem ji nikdy nebral za kultovní film. Na dvojku sem teda šel, to zas jako jo, za prvý kvůli mé paní, pro kterou je jednička kult a za druhý kvůli vysokýmu hodnocení na csfd (reklamní tah) :o). Jo a taky kvůli rejžovi, kterej dal světu TRON Legacy, což je pro mě zatím jeho topka. Oceňuju záběry bez zelenýho plátna, což už je v dnešní době skoro rarita. Oceňuju vynikající koukatelnost a ústřední melodii (návrat ke kořenům). Taky se mi docela líbilo, že nepřítel neměl žádnej reálnej základ (nebyl to konkrétní stát). Co mi přijde funny, tak pohled na tenhle "pohádkovej" způsob boje, když se podíváš na ukrajinu, tak to vypadá krapet jinak... No a po stránce scénáristické, je to absolutně prachobyčejný. Ale svým způsobem to respektuju ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí