Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

Sany33

Príbeh: Maverick je späť. Od letectva U.S.A. mu bola zverená posledná misia a to učiť mladých kadetov letieť na najmodernejších strojoch armády. Démoni minulosti sa v ňom prebudia po stretnutí s Gooseovým synom za ktorého smrť sa stále viní. Herecké obsadenie: Kto iný ako Tom Cruise by sa mohol vrátiť na pozíciu Mevericka. Ale to nebola pre mňa najvýraznejšia postava. Bradley, ktorého stvárnil Miles Teller bol vynikajúco zahranou postavou a hneď som si ho obľúbil. Prevedenie: Film dokonalo pracuje so zápletkou z prvej časti. Dokonalý vizuál, vzťahové sekvencie, dávka kvalitnej nostalgie a perfektný zvukový podmaz. Soundtrack si už asi dva dni púšťam stále dokola. V tomto ani v nijakom inom smere nie je filmu jednoducho čo vytknúť. Pocity: Aby som načerpal Meverickovho nezlomného ducha, som si týždeň dozadu pustil prvý diel, ktorý sa právom zapisuje medzi legendy akčne/romantických filmov. Sánka mi však padla z toho, že pokračovanie je ešte lepšie čo teda vôbec pri podobných filmoch nie je bežné. Užil som si to a emočne som sa vypol. Vážne silný film s pekným posolstvom. Pridaná hodnota: Vynikajúce pokračovanie už tak vynikajúcej jednotky. 97% ()

Timak

Wow. Po oznámení příprav filmu jsem měl pocit, že to je zase další úplně zbytečný pokračování, které bude mít úplně blbej příběh a starého playboye. No, tak příběh dobrej (trochu star wars), Playboy nenahání mladé kočičky, ale dámu svého věku a stíhačky jsou boží. Ocěnuji, že zde nejsou Američani vyobrazováni, jako borci s nejlepším vybavením apod. Celkově ten film dává smysl ()

Trustme

Remake, skoropředělávka filmu o reklamě na americké tryskové poletování v reklamním stylu zlatavých slunečných paprsků a s rebelským pilotem. Tom Cruise zde vypadá mlaději, než mladí letečtí absolventi, které školí. Klišovité téma a povrchní zápletka. Bohužel filmy o stíhačkách, letcích patří k těm nejnudnějším tématům a 90% diváků stejně ví prd, co se to v tom kokpitu děje na všech těch palubních deskách a radarech a jak je to moc reálné letět někomu hlavou dolů těsně nad kabinou. Kosinski v poctě Tonymu Scottovi přebírá většinu ikonických scén a záběrů a řekněme, že v této moderní (obrazově kvalitnější) verzi i nápaditěji. Začátek filmu ("test Mach 9") je brilantní a hlavně pak finální bojová mise lomcuje s diváckými vjemy a Kosinski s mistrem kamery Mirandou předvádí jak má vypadat adrenalinová akce ve vzduchu. Bohužel těchto akčních 20 minut mělo být rozprostřeno do většiny stopáže a ne nostalgicky opakovat hodinu a půl děj z Top Gun jedničky. ()

Bad Guy

Fenomenální! Mistrovské dílo vedené skutečným mistrem svého řemesla. Pokračování je plné nostalgie, emocí a adrenalinu. Dechberoucí vzdušné sekvence, naprosto strhující zvukové efekty a a srdcervoucí jízda. Top Gun: Maverick je naprostým triumfem, který posouvá kinematografii na další úroveň. ()

ondraondra

WOW. Nekonečné čekání se vyplatilo. Nový Top Gun je neskutečně pohlcující film, který s přehledem překonává první díl. Celé je to prošpikované napínavými akčními scénami a vrcholí to finále tak epickým a nervy drásajícím, že se mi až tajil dech. K tomu si připočtěte charisma neustále se tlemícího Toma Cruise a týmu mladíků, kteří rozhodně nestojí v jeho stínu. Dlouho jsem neměl tak velkou potřebu vidět film znova okamžitě po jeho zhlédnutí. Je mi jedno, že je teprve květen, tohle je zkrátka film roku. 10/10. ()

mkubalikova

Když šly závěrečné titulky, tak z vedlejší sedačky se ozvalo: "Můžeš v úterý? Musím to vidět ještě jednou." Můžu, ale nevím, jestli to do úterý vydržím. 100% a Tom může jít s klidem do hereckého důchodu. ()

zigíš

Na nostalgii mě moc neužije. O to víc, když o ni člověk zakopává u každýho druhýho filmu. I v Maverickovi je a požehnaně ale mnohem víc mě bral ten formální upgrade. Rozdíl srovnatelný s tím jak Miller tváří v tvář Road Warriorovi vytunil Mad Maxe. A Kosinskému sedí IMAX. Už třetí jeho snímek, co vynikne na tom největším možným plátně. Parádní zvuk a ta tíha prostoru, když letadélka poletují, nebo když Tomík s Jenn Connelly jen plachtí na moři. Žádné zelené plátno, ale reální lidé v reálných lokacích. Nádherný film, pohladil mě po duši. ()

Jaro.Krafcik

Dámy a páni zatiaľ film roka, to že prekoná pôvodný top gun som čakal ale že administrátori databázy vymažú hodnotenie ktoré ukazovalo vyše 89% naozaj nie. Teraz má však viac a úplne zaslúžene je v rebríčku najlepších filmov tak vysoko. Predpokladam že sa aj dostane do mojej top 10ky a uvidíme či ho nakoniec vyradí záverečný Halloween Kills, ten je ale ešte ďaleko. Teraz spat k tejto novinke. Nostalgia prvého snímku zachovaná. Aj Cruise vo výbornej forme. Tie zábery zo stíhačky nemali chybu. Fakt asi to najlepšie tohto roka čo môžeme vidieť v kinach a toto tam vidieť treba. Ešte aj so slovenským dabingom ktorý nebol vyslovene zly. Chýbala už len pesnička Take me Breath Away čakal som ju aspoň nakonci. No nevadí. Aspoň danger zone a nový soundtrack od lady gaga vydarený. A to bol tento kinohit dva roky odkladaný. 5* ()

JohnSmith

Tolik let jsme na pokračování Top Gunu čekali, poslední dva roky to bylo hodně intenzivní čekání, ale vyplatilo se. Nový Top Gun je doslova dokonale natočený. Letecké souboje a vůbec létání je fakt pecka. Příběh je vypracovanější než v prvním filmu, nejde jen o výcvik. Původní nafrněný a namachrovaný Maverick se změnil a je z něj pokorný, milý starší pilot, který je stále špičkou ve svém oboru a létání miluje. K tomu spousta odkazů na původní film (hudba, font titulků, vzpomínka na Dona Simpsona i vzpomínky na předchozí události). Film perfektně drží pohromadě, nemá hluchá místa a uteče jako voda. A že je to chvílemi jak přes kopírák z prvního filmu, no a co? Já se výborně bavil a tom to je. ()

blackJag

Několikrát během projekce jsem si uvědomil, že se mimoděčně usmívám, že se na tom velmi bavím... A přitom původní TOP GUN zestárl, ne že ne... Dvojka skvěle těží nostalgii, ale nenechá se jí pohltit, vzdoruje diktátu okatého CGI (dnes již v podstatě normou) a nabízí neskutečně poctivý přístup. Ta péče je na tom vidět a není možné ji neocenit, stejně jako obětavost Cruise nebo velice smysluplné zapojení Vala Kilmera. 90% ()

Mr.KarlAdler

Já bych to s tou gloriolou zase nepřeháněl. Je to naprosto precizně řemeslně zvládnutá pocta nejen původnímu filmu a stylu Tonyho Scotta, ale celkově starým časům a dobám, kdy ještě letěly mega filmy na Nově (a ještě dál dozadu). A vlastně je to se vším všudy tak nesoučasné, hrozně do sebe zahleděné (tak jako Tom Cruise sám), patetické a v každém momentu emoce ždímající, až to člověka tak nějak nostalgicky unaví - obzvlášť, když na to zajde do kina, kam chodil jako dítě. Celkově ničím moc neinspirující, ale krásný film - taková drahá hračka na poličku. A Tom Cruise je akčním hrdinou č. 1 tohoto století. To je bez debat. ()

Lukyn007

Tohle je ten typ filmu, na který se prostě musí do kina. Dvojka sice není dějově tak slabá jako jednička, ale předvídatelná je, to bez debat. Jenže to je jediná kaňka na jinak naprosto fenomenálním filmu, který Cruise a spol dali dohromady. Akční scény s minimem CGI, nostalgie, nádherný audiovizuál a také nestárnoucí Jennifer Connelly, které to snad nikdy neslušelo více. Tohle je prostě fantastický blockbuster, jenž uspokojí nejen skalní fandy prvního Top Gunu. Tleskám a smekám. ()

svobik

Film roku. Co jinýho, když ne tohle? Plnotučná akční šleha, která si bere to nejlepší z Bruckheimerovy školy a servíruje vše v technicky brilantním a naprosto strhujícím podání na hranici současných možností. Tom Cruise je absolutní válec a poslední akční hrdina současnosti - je za mě naprosto neuvěřitelný, kam se za ty roky od dob přiblble usmívajícího se hezouna posunul. Zatímco jednička je pro mě nezáživným nic, pokračování je absolutní rollercoaster s perfektně fungujícími emocemi, ikonickými momenty, výborně vybalancovaným množstvím humoru a až hmatatelným strachem z toho, že nová Maverickova mise je opravdu naprosto impossible. Líp to natočit nešlo. Tony Scott by byl hrdý. ()

orionn12

NO TIME TO BREATHE! Po skoro dvou týdnech od zhlédnutí nacházím slova. Top Gun: Maverick je bezesporu nejlepší pokračování po letech - emoční akční biják, ze kterého čiší jen a jen kvalita. Lze tomu vyčítat přímočarý příběh s opravdu výrazným klišé, ale koho to sere, když dostanete film, u kterého se smějete, pláčete, klepete se užasem nad fenomenální kinematografickou prací, sbíráte čelist ze země jak ze záběrů, tak z audia... (Ta vedlejší hudba od Zimmera je opět velice autorská a silná, no a Hold my hand od Lady Gagy... 100x poslechnuto a stále mám husinu.) Reference a styl na minulý, dnes již velice kultovní díl zahřály u srdíčka a musím s plnou upřímností říct, že po dlouhé době film NA PLNÉ ČÁŘE překonal svého předchůdce. Posledních 35 minut jsem nedýchal. Tom Cruise je bůh, Miles Teller nepřekvapivě chlapácký a Kosinski mistr. Esenci a tak poctivou filmařinu, jakou má Top Gun: Maverick novodobé blockbustery prostě potřebují. 9,5/10 ()

ghatos

Pětihvězdičkový film by to byl tehdy, kdyby se to sestříhalo na hodinu jen s Cruisem🤷. Zbytek je jen křoví (kromě Eda Harrise). Připomnělo mi v něčem Na hraně zítřka, což bylo příjemné. Akční letecké fyzické scény jsou fajn a přinášejí daleko lepší požitek, než digibordel 👍. Jako celek to funguje, i když je tam jeden céčkový moment ve scénáři, aby vystavěl stafáž k velkému vyvrcholení na konci. Jinak taková lahodná letní limča za 74%, ALE politický jakože (ne)podtext u vlasteneckého USA filmu byl skutečně gigantický bizar 😃😅. Aha takže my tu máme nejmenového nepřítele, ale my víme, kdo to je 😃! Kdyby si člověk nebyl jistý, tak mu napoví hudební rif 😃. Pokaždé když je tam nepřátelské letadlo (samozřejmě bez výsostných znaků), tak mi to připadalo jak Bláznivá střela 😃, už jsem jen čekal, kdy pilot sundá masku a bude tam Frank Drebin 😅. Každopádně s tímto záporákem má v reálném světě hezké vztahy Čína, které se tu poměrně vehementně leze do otvoru. Žijeme v době, kdy pro některé není válka válkou, ale speciální operací a není bunda jako bunda 🤥😉. Zatím se chodí okolo horké kaše, ale časem tohle pokrytectví skončí. Nakonec Rusko je také kámoš záporáků a možná se i někdy zase dočkáme toho, že jasně pojmenovat zlo bude cool 🤷🙂. /Bioko/ ()

LizianShaw

Fakt hodně mě navnadily recenze a Toma Cruise díky Mission: Impossible zbožňuju čím dál více. Původní Top Gun jsem neviděl a ani neplánuju, hodně lidí mi poradilo, že na originál film až tak moc nenavazuje, vše lze pochopit a že si film užiju i bez znalosti původního snímku. Nestalo se. Připadám si, jako by děj vymýšlel někdo 100 let zpátky, protože to na mě působilo strašně old-school. Byl zde trochu cítit pokus o nostalgii, myslím spíš skrz hudbu a dlouhé záběry na staré známé tváře (obzvláště barmanka a Iceman). Jinak jsem ale při filmu usínal / umíral nudou, zejména kvůli faktu, že mi akce nepřipadala vůbec napínavá. Jak může někdo nezívat u ''akce,'' která spočívá v dlouhých záběrech na Cruise nacpaného v kokpitu stíhačky? Prostě akce s tímto typem letadel mi nikdy nepřipadala moc nervy drásající, tak jak zřejmě (při pohledu na hodnocení) pro všechny ostatní. 50% jen kvůli Cruisovi a Tellerovi. ()

kklepkaa

Hooodně velké překvapení letošního roku. Jednička je dobrá, ale nepamatuji si, že bych si ji tak užila, jako sledování dvojky. Přiznám se, že do kina mě "vyhnaly" všechny ty pochvalné recenze a nadšení mého okolí a rozhodně nelituji. Scény se stíhačkami byly úplně TOP. ()

KASUGI

Vlastně ani nevím, proč dávám plný počet. Protože Cruise natočil neobyčejný obyčejný film? Skutečné létání ve skutečných stíhačkách se skutečným přetížením je tak kulervoucí a atmosféricé, že jsem to asi týden nemohl dostat z hlavy a chtěl jít znovu. Nostalgie bombastická, hlavně úvod. Podivné mrazení po celý film. Co bych zkritizoval je zvuk Dolby Atmos. Zvuk jako takový samozřejmě paráda, ale myslím to "rozprostření". Zvuk slyšíte všude a nikde. Jako by pustili do všech beden v kině pouze mono stopu. Mě je fakt u prdele, jestli ve skutečnosti v kokpitu opravdu slyšíte jenom slitý zvuk stíhačky. Zvukař by měl k filmu přistupovat jinak - zvuky od sebe extrémně oddělovat, byť to bude ne úplně reálné. ale aspoň . Pískání vlevo nahoře, vrčení vzadu vpravo, prostě ať ten zážitek za něco stojí. Myslím, že mi dá spousta lidí za pravdu, když řeknu, že ranné filmy v Dolby surround, pro logic a digital, byly propracovanější a vymazlenější. Dnes se na to sere, stejně jako na 3Dčko. Film je primárně skutečně tak na 80% max, ale já mu nemohu dát čtyři, když čtyři jsem dal jedničce a ta je výrazně slabší. Asi nejslabších pět hvězd, které jsem kdy dal. ()

vyfuk

Jeden z nejvíc feel good filmů, jaký za poslední roky uvidíte. Film se nezatěžuje nějakými kravinami okolo. Jde jasně kupředu s jednoduchou zápletkou, která je však zpracována tak precizně a učebnicově, že nejde pochybovat. I tak jedna z největších devíz filmu je OneRepublic, který dokázali popsat celý film v jedné scéně, kteří jdou ruku v ruce jako manželé Kurí-Sklodowský. I když ve filmu je trochu skepse k tomu, aby to bylo tak dobré, i přesto je málo částí, které by se mohli zdát jako nudné. I přesto, že by mohl příběh skončit o pár minut dřív, neprodlužovat to, a nějaké věci jsou předvídatelné, tak you ain´t worried about that right now. Prostě to funguje. Je to prostě pecka. ()

Skeksis

Minule som zjedla kapustnicu a lietala som nadzvukovou rýchlosťou na hajzel. Tam ma prd vystrelil nad oblaky, až som mala pocit, že sa mi hlava otáča o 360 stupňov. Našťastie som mala padák, lebo s tým chodím na chrbte vždy, najmä na hajzel, a nejako som pristála v USA, kde mi za to dali medailu. Potom zistili, že nie som Američanka, tak mi ju strhli z krku a vykopli ma raketovou rýchlosťou späť na Slovensko. Teraz jem kapustnicu pravidelne, keďže si robím skúšky na pilotku stíhačky. No všetko, okrem tých prdov, prebieha pokojne, triezvo, bez gýčov, lebo z tých by som chodila na hajzel kvôli inému otvoru, a bez trápnej veľkoleposti vytretia zadku. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí