Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Lenart

Čakal som, že to bude technicky vypiplané (keď točíte priamo z kokpitov amerických stíhačiek bez použitia umelohmotnej CGI, to proste musí vyzerať dobre). Ale že sa budem počas celého filmu nastriedačku usmievať nostalgicky popod fúz a drviť od napätia kávový pohárik, to som fakt netušil. O záverečnej slze dojatia ani nehovoriac.                     Maverick je totiž postavou, ktorá sa už v dnešných blockbusteroch veľmi nevidí: rieši v sebe vnútorný konflikt a pochybnosti. Vyrovnáva sa s minulosťou, uvedomuje si svoje starnutie a pre vyššie ciele musí aj niečo obetovať. A pri tom všetkom nie je ako iní starí hrdinovia dekonštruovaný a zhadzovaný mladšou „uvedomelou“ generáciou. Retro soundtrack, požmurkávanie na znalcov prvého dielu a dunivý zvuk rozpálených motorov je už len milým detailom. Tom Cruise, ten malý veľký hrdina, to opäť dokázal. Ako som si v hlave počas premietania povedal asi sto krát: Je to frajer. Je to frajer. Je to frajer. Takto sa majú točiť hollywoodske fláky.                     95 % ()

pulDag

Blockbuster jak za starých dobrých časů. Vše do sebe v průběhu filmu zapadne a funguje. A ty stíhačky. O.M.G. IMAX byl neskutečný. Jediná škoda je, že to nemá silný moment jako v jedničce. Prostě čistá sranda až do samého konce. ()

Shaddy1

Jeden z těch filmů, který prostě musí člověk vidět v kině, nejlépe v sále s pořádným ozvučením. Dějově je to slabší a lehce klišoidní, ale vynikající kamera, zvuk a geniálně natočené akční scény tyto nedostatky jednoduše předčí a posunují prožitek z filmu na vyšší úroveň. ()

Philip_Fry

Wau! Hodnocení pro mladší ročníky, kterým viděti původní film bylo už "trochu nebo dost retro": 3*-4* Film dobrý, nic světoborného, hloubku zde nehledejte. Chválím malé použití grafiky a velké využití skutečných záběrů atd... Hodnocení pro ročníky nebo lidi, kteří s tímto vyrůstali nebo ho z jakéhokoli důvodu mají rádi: 3* za film + 2* za moje potěšení u tohoto filmu. Jasně fungující hraní na nostalgickou notu, co víc vás v kině dnes může potěšit než poctivý film, odkazující se na originál. Hudba super. Není moc filmů s letadly nebo stíhačkami. Navíc, navzdory nynějším zvyklostem, není film uměle prošpikován různými věcmi jako ostatní produkce (rozuměj různé sexuální orientace, pohlaví, mnohopohlaví nebo nepohlaví atd.) a o to více připomíná starou dobrou filmovou produkci:-) ()

BDMarty007

Je to čistá nostalgie a je to tak dobře. Nějak to aktualizovat by asi byl spíše průser. Maskéři a retušéři dokázali dosáhnout u Toma Cruise vzhledu, kdy je navzdory svému biologickému věku v roli celkem uvěřitelný. A i Jennifer Connelly vypadá fakt dobře. Sentimentální zábava, kdy je vám úplně jedno do jaké míry to je nebo není reálné, a určitě to zase bude fungovat dokonale jako náborový film pro US Navy. Fascinace možnostmi špičkových vojenských letadel a elitních pilotů. ()

E lan

Ach jo, jak příjemně jsem si zaletěl s Tomem zpět do devadesátých let, s hudbou a hlavně pravidly, které už moc nezůstávají platné. Dobro je dobro, zlo je zlo a hlavně Toma, Toma prostě někdo nesestřelí😀 ()

Hellknight12

Nedávno som bol na tomto v kine. Musím uznať, že je to lepší film ako som po slabom prvom filme očakával. Za mňa rozhodne prekvapenie roku. Ako film roku? Skôr nie ako áno ale nechcem predbiehať, možno nevyjde nič lepšie. Skvelé herecké výkony, hudba. Veľmi dobre napísané charaktery postáv. Samozrejme je tu aj nejaká nostalgia na prvý film, keďže časť príbehu je založená na minulosti. Príbeh je jednoduchý. Na chvíľu sa nám tu objaví aj Val Kilmer, ku ktorému nie je vlastne vysvetlené prečo je v takom stave ako je. Teda aspoň ja som to nezachytil. Je tu omnoho lepší humor, ktorý nie je silený a že sa aj docela slušne zasmejete. Humor mi tu sadol úplne. Akcie je tu dosť a dáva všetko zmysel, čo sa deje a prečo sa to deje. Čo sa týka konca, tak na jednej strane sa mi to páči a na druhej nie. Mohli to touto časťou proste seknúť. Bolo by to ako krásne ukončenie príbehu. Prípadne ho mohli nechať otvorený ale takto? Film môžem odporučiť, každému kto má rád prvý Top Gun. Film si užijú či už mladší alebo starší. Rozhodne ho vylepšil a to sa stáva málokedy. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

Tomash58

Dokázat natočit film, který má tak banální zápletku, jednoduchý příběh a postavy, ale i tak jde jednoznačně a zaslouženě o jeden z filmů, na které se bude dlouho vzpomínat, tomu říkám umění. Top Gun: Maverick je učebnicový příklad mainstreamového hollywoodského blockbusteru. To, co by jinde otravovalo a člověk nad tím kroutil hlavou, tady není téměř žádný problém. Klišovité scény všeho druhu? Prakticky každá! Návrat lásky z minulosti? Samozřejmě! Hrdinský konec? Jak by mohl chybět! Ale když to dokážete s takovou elegancí a koulema, rýsuje se hlavní kandidát na Oscary, a to nejen pro nejlepší film. Maverick v podání Toma Cruise parádní (jak převážně pro ženy, tak ale i pro muže), hudba Hanse Zimmera možná ne tak výrazná jako jindy, ale zas a znovu geniální, kamera originální a díky ní je divák téměř přilepen na plátně celé dvě hodiny.  Skvělé je, že film je opravdu pro každého: bez debaty pro jakoukoliv věkovou kategorii; nadšenci do letadel a stíhaček se nemusí ničeho bát, jde o jeden z nejlepších leteckých filmů vůbec; perfektní jak pro filmové laiky, tak veterány. A i když je to snad nejvíce americký a hollywoodský film co existuje, svou kvalitou po všech stranách strčí do kapsy kdejaký snímek z posledních let.  Jak nový Top Gun říká svou myšlenkou, pro klasiku už není místo. Ovšem po tomhle úspěchu, který je zajištěn jak slavnou značkou i jmény, tak ale převážně tím, že je to sakra dobrej film ze starý školy. A právě možná Maverick by mohl Hollywoodu ukázat, že na pořádné, kvalitně natočené snímky kde není přehršel Green screenu a trapných vtipů na jedno brdo, se stále ještě místo najde. ()

Martensson35

Hmm, něco ve mě radí držet nadšení na uzdě, jelikož postupně zahořkávám vůči současnému trendu technicky vypiplaných filmů, které odhazují příběh do pozadí, trpí šablonovitostí, eventuelně ho postaví na laciné nostalgii. Takové filmy mají zanechat wow efekt při odchodu z kina a vlastně nic jiného. Poslední díly Cruisovi výspy v podobě MI jsou mi důkazem. Ano po téhle stránce není filmu co vytknout. Orgie leteckých záběrů, ke kterým si potřebují skalní přívrženci moderního letectví brát do kina krabičku ubrousků. Cruise s Bruckheimerem do toho šlápli jak se patří, vypůjčily si F-18, letadlovku, základnu, Tom přihodil Mustanga a jedéééém. Tady je to za plný počet a patrně tím zařadili snímek do škatulky těch, které se prostě už nepodaří v tomto ohledu trumfnout. Budiž jim přáno. Po stránce umělecké má člověk nutkání říci, že první 3/4 filmu jsou těžká, nijak neskrývaná a občas i mírně ospalá nostalgie v podobě bambilionu odkazů na první film. Závěrečné finále je pak konečně nějaká řízná originální autorská rána do hlavy kladivem aby nakonec skončilo u zakončení jak z pohádky pro letecké fandy největší. Oceňuju jakým způsobem Kosinski dokázal vyboxovat z Cruise snesitelný charakter narozdíl od posledních dílů Nemožných misí. Tady k mému překvapení film netrpěl na hlavní držku obsazení a vrchní scientolog ukázal, že ze sebe umí vypotit i nějaké "nové" emoce. Film mě na zadek úplně neposadil a popravdě to že jsem se na něj po dlouhých letech nechal zlákat do IMAXu mi přišlo nakonec zbytečné. Je to řemeslně skvěle odvedená práce, která několikrát docela překvapí člověka postiženého u filmu očekávatelností jako jsem já, nicméně top to u mě rozhodně není. Ale vidět to znova můžu, třeba mi něco uniklo.... ()

Ceberus

Asi se budu muset znovu podívat na jedničku... Dvojka je řemeslně parádní dílo, hraje na všechny dostupné nostalgické struny. Cruise opět předvádí emocionální výkon a asi mě donutí po letech přehodnotit můj žebříček oblíbených herců. ()

Black-star

Z posledních slintů co chodí do kin je tento film skoro skvost! Akce a napětí udrženo a kupodivu ten film i celkem šlape. Za mě rozhodně spokojenost. ()

vincchuppo

Top strop! V roce 2022 nejlepší film, který jsem viděl v kině. Po hromadě digitálníma efektama přeplácanejch blockbusterů konečně oldschoolově natočenej biják. Moc jsem si to užil. Moc pěkně vymyšlený, vypointovaný, a i když je to klišé, tak suprový a poutavý. Ty hvězdy si to zaslouží. ()

Klajondr

Asi úplně nechápu celej ten hype kolem tohoto filmu. Ano, je pravda že se jedná o skvěle vizuálně provedený snímek s mnohem lepším příběhem, než měl film předchozí, ale to je tak vše. Top Gun: Maverick cílí hodně na emoce a nostalgii, což rozhodně není kritika z mé strany. Naopak se mi zážitek v kině velice líbil, jen to prostě nevidím na pět hvězd a zařazení mezi nejlepší filmy všech dob. Každopádně nečekaně dobrá práce Tome! ()

Lupes odpad!

Spáčilová se zbláznila! Jejích 75%, hysterie v TOP 20 a naprostý nedostatek jen trochu snesitelného materiálu v letních kinech mne vyhnal na tento odpadový kousek. Jasně, všechny atributy jsem očekával. Patriotismus, heroismus, absenci reality, kýč, americký egoismus... A tušil jsem, že se přidá něco korektnosti a tedy i černých pilotů a samozřejmě pilotek (pouze 1 ??), zároveň se však nepodíváme do tváře jedinému tomu špinavci ohrožujícímu svým uranem světový mír. Výsledek ovšem předčil mé očekávání a toužebně vyhlížená chvilka napětí nepřišla. Kupa klišé měla být narušena např. angažováním rakovinou poznamenaného Vala, i zde šlo ale o reklamní trik a těch 60 sekund bylo opravdu jen propagačních. Inu, opáleným a vyprseným panákům (a jedné panence do počtu) by kazil image. Shledal jsem jediné pozitivum: Ústřední a dlouho připravovaná sexuální scéna se zvrhla v obyčejný, laskavě vyhlížející rozhovor, a já jen doufám, že se tak stalo přiměřeně věku aktérů a nikoli pod nátlakem feministek. ()

Dolby.130

Jedným slovom nádhera. Kto tento film neuvidí v kine je to škoda. Takýto kino zážitok som už dlho nezažil. Keď som odchádzal z kina bol som hotový úplne v hlave som mal stále songy z filmu, bol som vysmiaty od ucha k uchu. Štýl akým bol film natočený to bolo dačo neskutočné mal som pocit, že som tam s nimi v stíhačkách a lietam tam s nimi, prežívam každú zákrutu to preťaženie proste každý moment. Nostalgia z prvého filmu tam bola originálne a pôvodné songy boli, bez nich by to nebolo ono. Dej fantastický priamo dych berúci, obsadenie hercov na čele s Tomom Cruisom skvelé. Potešilo aj cameo Icemana, bolo to silné. Nebojím sa povedať, že 100% si to zaslúži, ani raz ani sekundu som na nenudil, prikovaný som bol do sedadla od samého začiatku do samého konca. A som rád, že som si to dal s dabingom pretože takto som sa plne sústredil na film a užíval si každý moment. A dabing stál za to dobré to nadabovali aj hlášky boli super nadabované, s chuti som sa bavil celý čas. ()

Pafnuc

Kýč, kýč, kýč, kýč, patos, patos, parodie, kýč, patos, kýč, parodie, megakýč, megapatos, hyperkýč, parodie, parodie, patos, kýč, konec. ()

Likan7

Cruise a McQuarrie to dokázali (Kosinki promine). Tohle je čistokrevnej testosteronovej nářez. Cruise totální borec, Teller je skvělej, scénář jednoduchej ale údernej a Connelly nikdy nevypadala krásněji. Marně budu hledat nějakou kaňku. Od začátku Maverick funguje jako švýcarské hodinky. Každý nápad, každá myšlenka má svý místo a funguje na jedničku. Nevím, jestli budu chtít vůbec trojku, protože tohle je fakt čistokrevných 100 %. Film roku, nejlepší film minimálně od 2019 a Avengers Endgame a zaťatá prdel od prvního letu do finální melodie Lady Gaga. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí