4teens

Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Réžia:

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová (viac)

Na jednom nejmenovaném gymnáziu vydávají studenti internetový časopis pro „náctileté“. Jeho název, grafická podoba, členové redakce i necelá dvacítka žáků 1. A dávají hlavní podnět k tomu, jak jsme nazvali celý seriál, který byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Tak trochu jazyková hříčka z názvu časopisu – 4 teens (For teens) uvozuje mozaiku osudů, které přivedou na televizní obrazovku teenagery a jejich spolužáky či přátele. Věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let. Jejich příběhy mají šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. (Česká televize)

Larky

Subjektiv k Anime seriálu Hanasaku Iroha (který se točí kolem života jedné mladé slečny) napsal, že by bylo lepší, kdyby tvůrci nevymýšleli scénař sami za sebe, ale pokud chtějí realistický život, mají jít přímo ke zdroji, což v případě Irohy bylo popovídat si se zhruba 16-letými slečnami (o jejich problémech atd.).Víceméně stejnou připomínku bych já poslal směrem ke tvůrcům 4teens.Proč si před natáčením a vůbec před psaním scénaře nezašli na nějaké gymnázium, nebo jinou střední školu?4teen přece mohl dopadnout o tolik líp...bohužel, nedopadl a tak tu máme další český televizní produkt, který je sice oproti Nováckému hnoji na jiném levelu, nicméně přes průměr nejde.Herecké výkony jsou místy až podprůměrné kvůli podivným a toporným dialogům, které vymýšlel někdo komu je 40+ (což je vzhledem, k tomu jaké cílové skupině má být seriál určen dosti WTF), děj jednotlivých dílů je spíše primitivní a točí se buď kolem školní kapely, záhadného komixového pisálka nebo strastí mladé rockerky nebo skejťačky, která ty strasti má taky.Být 4teens Anime zřejmě bych mu některé věci odpustil, co ale neodpustím v jakékoliv formě jsou často otřesné dialogy a pochybné výkony zbytečně přehrávajících herců a to, že je v seriálu několik hezkých hereček (Skejťačka je k sežrání) je jen malá záplata.Slabé 3* - 45%. ()

Katullka

1. díl: "Tvůrci nakoukali SKINS", "Můžeme čekat SKINS!", co prosím? Lidé viděli jste to? Kdyby mi bylo 14 a milovala bych čtení Brava, tak bych asi nebyla tak na vážkách jako teď. Tedy nevím, kdo dělá kameru a svítí to, ale je to fakt hrozné. Celkově se na to člověk musí dívat jako pubertál a to Vás přestane po půl hodině bavit. O všem za sympatickou hlavní postavu Bublinu a všeobecně stále koukatelnější dílo ČT, dávám zatím dva. Zkusíme tomu dát malou šanci...malou! -> hnus, fuj. Neeeeeeeeeee. ()

Handle

Tohle má k realitě hodně, hodně daleko... Myslel jsem, že to zachytí život teenagerů, ale vše je přitažené za vlasy a nepůsobí to uvěřitelně. Škoda, já jsem tomu docela věřil... ()

Agatha

Přehlídka bídy s nouzí! 1* za obsazení, ale jinak tragický... Dám šanci ještě jednomu dílu, ale celý mi to přijde jako z jiný doby, takoví že jsou dnešní náctiletí? Nevím kde se tvůrci inpisrovali, když to trochu přeženu, tak bych řekl snad v kláštěře...Takových kreativních lidí v jedný třidě...leda v celý škole a i tomu bych měl problém uvěřit. Zvláště na gymplu má každý co dělat sám se sebou... ()

McClane

Samotnýho mě překvapilo, že jsem se během prvního dílu nudil pouze minimálně, některý hlášky povedený (Člověk se snaží bejt nenápadnej jak Švýcarsko za války), některý naprosto tragický (za "Pecka šprcka" bych dotyčnýho scénáristu vykleštil) a na mladý holky se dá koukat. 50%._________Po konci první série přidávám zaslouženou třetí hvězdičku, ačkoli 4teens mají daleko k dokonalosti, tak doufám, že druhá série bude, protože téměř všechny postavy mi přirostly k srdci a rád bych viděl jejich druhák. a třeťák. a čtvrťák. ()

JohnCZ

Na českou seriálovou produkci docela kvalitní dílko, které je opět rozdrásáno zástupy zdejších rádoby recenzentů. Jediné, co bych vytkl, je až přílišná spisovnost mluvy teenagerů. Zábavné dílko, jen bohužel dosti odlišné od reality. Za komiks hvězdičku navíc. A nejlepší díl? Lyžák! ()

Ajinka126

A je to tu... začínající o něco mladší ročníky než jsem já (teď mluvím o hercích). No ačkoliv je puberta i střední za mnou (teď už o seriálu), tak mě to docela baví. Občas je to hloupý a velmi předvídatelný, ale v našem českém výběru to obstojí. A 7 dílů se dá vydržet ;) ()

hous.enka

Z puvodnich dvou hvezdicek (po prvnim dilu) davam po zhlednuti cele serie hvezdu navic. Ano, takhle silny individuality nenajdete v jedny tride (i kdyz z vlastni zkusenosti vim o opaku :D), ale presto se serial snazi byt blizky mladym, a to je treba ocenit. Protoze kolik serialu je dneska tocenych pro mladez tak, aby se na ne mohli koukat i dospely? Prapodivna Skola Na Vysluni je vsechno, na co si takhle z hlavy vzpominam. Neni to takovej serial, na kterej byste chteli koukat v reprize, ale na vyplneni uterniho vecera (respektive jeho casti) staci. Vysledek: prumernej serial s prumernym obsazenim, s neprumernymi hrdiny a se skvelymi uciteli v cele (Ester Kocickova vali!). ()

Krt.Ek

Na to, že jde o český seriál ze školního prostředí tak jako třeba Škola na Výsluní jsem se dobře bavil. Ano, je to nereálné a dialogy jsou někdy podivné (známka většiny našich seriálů), ale postavy jsou sympatické, zápletky nenudí a Milanovy monology a přirovnání jsou opravdu vtipné. 70% ()

Paxxx.cz

Není to tak hrozný jak jsem čekal. Herecké výkonu studentů působí chvílemi amatérsky, ale vše zachraňují vtipné momenty a hlavně ostřílení herci... ()

ABLABLABLA

Po delší době povedenější seriál, který vznikl na našem území. I když od reality trochu vzdálené, jelikož dnešní puberťák určitě netráví svůj den takto. Takové gymnázium plné květin, čistých chodeb, kde má školní časopis svou vlastní redakci, bych chtěla na vlastní oči vidět. Jinak postavy vcelku sympatické, s GG, jak tu někdo přirovnal, to opravdu nemá nic společného:) Jak říkám, na to, že je seriál z dnešní doby a z ČR je vcelku dobrý, ovšem autoři by si mohli ujasnit pár faktů, protože V.Havla jsem na gymplu brala až v maturitním ročníku, ne v prváku a podobných blbostiček je tam více. ()

..Lucas..

Tak po dlouhý době českej seriál, co mě fakt bavil, myslim, že se povedl. Jen škoda, že to mělo jen 7 dílů. Herci byli fajn, zvlášť Ester Kočičková v roli ředitelky, občasný vtípky bavily a hudba od Charlie Straight se tam perfektně hodila. ()

slunicko2

Svérázné dialogy od nepříliš kvalitních teenagerských herců. 1) Vidím to tak, že dvě prudérní učitelky v důchodu (scénáristky Iva Hlaváčková a Irena Pavlová prominou) se rozhodnou, že napíšou fajny (když je to pro ty Ostraváky, že) seriál o Škole. Jedno odpoledne pozorně poslouchají svá vnoučata a několik odchycených výrazů pak se slavnostním výrazem opatrně umístí do textu. Pro svou čerstvou kolegyni 60letou Naďu Konvalinkovou vymyslí postavu veselé babičky a mají pocit, že jsou přesně takové - neformální, plné pochopení a oblíbené, prostě cool. Věc pak předají mladistvému 48letému režiséru Pavlu Jandourkovi. 2) Po prvním dílu jsem hodně váhal, zdali mám seriál sledovat dál. Nakonec jsem dal všech sedm částí. Přece jen ty scénáristky příběh vystavit umějí. K herecky neumělým chlapcům a děvčatům jsem si nakonec cestičku našel. Možná je to tím, že mám ke škole hodně blízko. 3) Zaujal mě futuristický interiér gymnasia a hezký Tomáš Váhala (napravený skin). ()

*Elfík*

S hodnocením si počkám ještě tak dva díly, ale předem vím, že přes tři hvězdičky nepůjdu ani náhodou! Protože herecké výkony, které předvádějí hlavní hrdinové (i vedlejší postavy) jsou příšerné. Přehrávají, přehrávají a když už to vypadá nadějně, tak zase přehrávají-------------------Ano, dávám dvě a vůbec se za ně nestydím. Nejvíce mi vadí, jak se jmenuje, Dája? Kde kruci vyhrabali tak strašnou herečku???Česká produkce se zase vyznamenala, ale musíme přiznat fakt, že je odvážná... Jestli si takhle tvůrci představují teenagery, tak jsou tedy o pár let pozadu. A vyhoďte prosím kostymérku!! ()

kajas

Předpokládala jsem, že nový výplod České televize přejdu bez povšimnutí, ale úplnou náhodou jsem viděla část druhého dílu a nedalo mi to. Zhlédla jsem tedy celý seriál. Představa tvůrců o běžném gymnáziu je poněkud nereálná, myslím, že v celé republice by se nesešla tak kreativní třída, jako zdejší prváci. Nápad s komiksem je ale dobrý, obsazení studentů i dospělých jedinců se také povedlo, jednotlivé epizody mě bavily. Musím taky pochválit kapelu Charlie Straight za jejich píseň "School Beauty Queen". Docela bych brala pokračování. ()

kinderman

Už nějaký pátek teenagery učím, takže můžu prohlásit, že podobné typy jako v tomto tzv.(prů)seriálu se se škole bez problémů najdou (samosebou ne nahuštěné v jedné třídě). Karikatury? To snad ne- navíc jde o přiznanou comicsovou stylizaci. Chcete- li vidět opravdu zrůdné karikatury (dospělých), mrkněte na adorovaný Vorlův Gympl. Že se dílo míjí s cílovou diváckou skupinou? Těžko říct- dívají se ti slušně vychovaní spolu s rodiči, všichni ostatní sedí u Facebooku, popíjejí nebo kouří marihuanu a v televizi je zajímá leda tak bulvární Superstar. Překonaná móda? Seriál se nikdy nestihne odvysílat v roce svého vzniku:-) Mluva? Některé hlášky jsou vtipné, poslouchat to, jak dnešní teenageři mluví (vulgarity, stupidní zdrobněliny, ignorování diakritiky) bych ještě ve svém volném času opravdu nesnesl. Takže vědomě o něco nadhodnocuji. ()

rakovnik

Občas scénáristická pohádka (poslední díl), občas horror (babička - hulička, léčba alkoholika), ale celkově vzato uspokojivý seriál, alespoň pro mě. Nevím, co si o něm myslí dnešní teens, každopádně v mišmaši postav si asi každý najde nějakého svého hrdinu. Na mladé (ne)herce se ale hezky dívá. Když srovnáme s dnešní programovou nabídkou, možná až nadprůměr. ()

cariada

Tak nák náhodou jsem na to kouknul a hlavně úvodní dva díly mě nenadchly, celé mě to přišlo strašně odlišné od toho co znám já ze školy, přece jenom je vidět, že jsem uplně jiná generace. Pak už to celé byla jedna komedie, někdy vtipná, jindy spíš křečovitá. Oproti jiným seriálům či filmům z onoho prostedí se tu řada věcí ani neprovalí, viz na lyžáku se někteří opijí či si zmizí na výlet, nikdo na nic nepřijde což jindy by z toho hned musela vzniknout aféra. Přesto seriál na jedno zkouknutí lepších 40%. ()