Sherlock

Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris (viac)

Nové spracovanie kultového detektíva, vsadené do súčasného Londýna.
Jednotlivé časti: 1.-Štúdia v ružovom -Tam kde nie je možné vyriešiť prípad, tam nastupuje Sherlock Holmes spolu s Johnom Watsonom. Herec Benedict Cumberbatch dal postave Sherlocka Holmesa nový rozmer, za čo získal niekoľko televíznych cien. Detektív Holmes má najúžasnejšie odhaľovacie metódy. Má schopnosť analyzovať stopy tak ako nikto iný na svete.
2.-Slepý bankár -V Londýne sa začnú na najrôznejších miestach vyskytovať záhadné symboly a vraždy, ktoré Sherlocka a Watsona pivedú k čínskej zločineckej skupine zvanej Čierny lotos. Zavraždení sa vyskytujú na miestach, kam sa vrah nemal ako dostať, ani odtiaľ ako uniknúť. Okrem tejto záhady sú tu symboly ako odkazy, ktoré sa vyskytujú na miestach činu alebo v ich blízkosti. Jediná žena, ktorá by dokázala symboly rozlúštiť je nezvestná a Sherlock vie, že ju musí nájsť, aby dokázal prípad vyriešiť.
3.-Veľká hra -Sherlock sa nudí, pretože nemá žiadny zaujímavý prípad. Má pocit, že mu zahníva mozog a túži po niečom naozaj pikantnom. Ani sa však nenazdá a začnú sa diať veci. Centrom Londýna otrasie mohutný výbuch, na koľajniciach nájdu mŕtveho úradníka a Mycroft mu oznámi , že pracujú na novom raketovom obrannom systéme, no všetky tajné plány, ktoré boli uložené na fleške, sa stratili. Sherlockov mozog začína znovu pracovať na plné obrátky a jeho dedukčné schopnosti mu pomôžu vyriešiť všetky záhady.
4.-Škandál v Belgravii -John Watson píše blogy, ktorými je už v spoločnosti povestný a vďaka nim zásobuje Sherlocka prípadmi, ktoré ich živia. Sherlockovi sa všetko máli a túži po niečom výnimočnom. To sa mu splní, keď ich s Johnom pozvú do Buckinghamského paláca a v najprísnejšom utajení majú pracovať pre najvyššie postavenú osobu v štáte. Dostanú fotografiu mladej ženy, ktorá je často ústrednou postavou viacerých škandálov v spoločnosti. Má prezývku Domina a vlastní kompromitujúce fotografie, ktoré sa nesmú dostať na verejnosť...
5.-Psy baskervillské -Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.
6.-Reichenbašský pád -Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Shelockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby. (oficiálny text distribútora)

levente

Je obtížné hodnotit tento seriál jako celek. Někdy je scénář výjimečný, na hraně geniality, někdy je prvoplánový, někdy za hranicí debility. Plusy lze spatřit u obou hlavních představitelů. Především pak u Cumberbatche (Sherlock). Freeman se postupem času stává čím dál větším outsiderem, chvílemi je dokonce otravný, nikdy nepřekvapí. Ojedinělost Freemanova herectví spočívá v jeho upřeném pohledu pryč. To je někdy málo. Absolutním plusem celé série je provedení. Svižné, moderní, neokoukané, hudebně svěží, obrazově dokonalé, mladistvé. O to víc bolí rány z rukou scénáristy, který měl obtížnou úlohu v popisu Sherlocových dovedností, a kterou zvládl skvěle. Snad i proto zapomněl na hlavní příběhovou linku, na podivné lapsy v logice, v reálnosti příběhů. V primární psychologii postav. Sherlock se za celých 6 dílů nemění. Watson je dokonce čím dál mělčí. Moriarty? Ach. Chování Moriartyho je na úrovni šestákového zločince z knížek o Nicku Carterovi. Na Sherlocka se vyplatí podívat. Není ztrátou času. Ale iluzí. ()

apostrof.

parada! plny pocet, hned od zaciatku vas to musi chytit a hned po prvej casti budete chciet pozerat dalsiu aj napriek 90tim minutam... druha epizoda je trosku menej zazivna ale po tretej mate dalsie nutkanie pozerat ()

Jajar

Krutá lekce pro Guye Ritchieho. Na rozdíl od filmů s Downeym seriál Sherlock přímo překypuje nápaditostí, dotažeností do posledního puntíku a hlavně chytrostí. Tohle je upřímná oslava myšlení! Nesmírně povedená aktualizace klasického díla. ()

IXOXI

Svěží, vtipná a na diváka nenáročná detektivka na jedno shlédnutí. Škoda, že na místo chytře propleteného příběhu celý seriál staví na prostoduchém Sherlock je génius a hlavně se diváku na nic neptej. Hudba je jako vždy u BBC na vysoké úrovni, vhodně podbarvující atmosféru. Moje hodnocení 70% s dalšími díly klesá. ()

h4k

Tenhle seriál mě naprosto dostal.. Zpracování kterým se Sherlock dostává k dedukcích je fascinující. Cumberbatchovi role Sherlocka sedí jako ulitá a Freeman v roli Watsona, to samé. Je to napínavé, zároveň vtipné a prostě velmi povedené. Doporučuji všem, kteří ještě neměli možnost vidět. ()

Al44...

Výborná dvojice hlavních postav, které se perfektně doplňují - promyšlený (někdy až překombinovaný) děj a skvělé dialogy - typický britský humor - moderní zpracování známé knižní předlohy - postava hlavního padoucha Moriartiho je povedená - jednotlivé díly jsou možná až příliš dlouhé a je jich prozatím málo - mohlo by to být trochu akčnější a brutálnější - první série mě připadne lepší, druhá už tak trochu "vaří z vody". ()

Ivo

První dvě série úžasné. 5 hvězdiček .. Ovšem nová série 3 - to je hrůza ! Jak se to celé mohlo změnit v tak neuvěřitelně NUDNOU frašku ? Bezobsažná trapárna chaotických scén, samoúčelného pitvoření, zbytečných keců, žádný příběh, žádné napětí, žádná gradace ... 3.série - mezi jednou hvězdičkou a odpadem ... Zejména 2. díl - svatba, to by otřesný trapas nevyššího kalibru :( ()

Lachyc

Hodně jsem se bál zasazení nejznámějšího detektiva do součastnosti, jakoby už filmové Downeyho pojetí nebylo dost bláznivé. NIcméně tenhle seriál překonal veškerá má očekávání. Řešení záhad ve stylu House/CSI mě totálně sebralo a Cumberbatch s Freemanem jsou dokonalí. ()

Takasawa

(po 4 dílu): Nějak v tom seriálu nejsem schopen najít to převratné, originální co tu lidé popisují. Sherlock, jako postava, je okopírovaný Dr. House. Má to snad nejhorší a úplně nesmyslné akční scény co jsem kdy viděl (zřejmě se chtějí přiblížit americké produkci, bohužel té horší). Ani postavy nejsou nijak zajímavé. Celkově mi to přijde natočené něco jako "ale ono to nějak vyjde". Zřejmě nesdílím zdejší entuziasmus, ale myslím si, že časem to hodnocení hodně upadne. Osobně dávám tři hvězdy za to, že jsem u toho neusnul.. ()

myxomatoza

Neznám jiný seriál s šesti díly, který by měl tak obrovský fandom jako Sherlock. Nezkoušejte se mi vymluvit homoerotický subtext ve vztahu Holmes/Watson, protože come on, je to canon a všichni to víme. Martin Freeman v sérii rolí ňoumy se skvělým charakterem (Arthur Dent, Bilbo Baggins). A Benedict Cumberbatch, kterýho miluju už jen proto, že má horší příjmení než já (high five, Benny). A nejlepší ztvárnění Moriartyho ever, každou vteřinou, kdy je na scéně se buď směju nebo řikam, jak cool je. Kamera je skvělá, stejně tak jako soundtrack a zmodernizování klasického Sherlocka Holmese (čehož jsem se děsila jako čert kříže a nechtěla původně seriál sledovat, well). Hlavní titulky jsou sice trochu lízlý přes instagram, ale to se dá odpustit. ()

umisk

Moderní Sherlock? Ale fuj, to snad ne! Tedy taková byla moje první reakce, když jsem se dozvěděla o existenci téhle série. Jak jsem se tehdá spletla! Nelituji ani maličko, že jsem se do toho nakonec pustila - což bylo hlavně kvůli úžasnému hlasu Benedikta, zní skoro jako Alan Rickman :3 Nestihla jsem se nudit ani minutku, ba jsem se i dost nasmála. Prostě náádhera. Doufám, že další série se konat bude! ()

beckham-

Nečekal bych, že tahle dvojice herců udělá ze Sherlocka něco výjimečného, ale udělala. Sherlockův smysl pro humor a jeho dedukce mě prostě baví, celé je to tak krásně zabalené a propracované do nejmenšího detailu. ()

redwik

Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. A teraz až do januára čakať na tretiu sériu, ak vôbec. Už Unaired Pilot mi celkom stačil, aby som tento seriál premiestnil do TOP10. Cumberbutch ako Sherlock Holmes je neskutočná postava, jeho extrémne rýchle monológy o tom, čo vidí v ľuďoch, ma donútili pozerať s otvorenou papuľou. Jeho parťák John Watson a najmä vtipný výraz Martina Freemana všetkému len napomáhajú. A i keď S02E02 sa mi príliš nepáčila, výnimka potvrdzuje pravidlo a ja Sherlocka nemôžem hodnotiť inak ako za päť. Len na záver malé sklamanie: k Sherlockovi som sa púšťal aj kvôli vtipnému obrázku, no sklamalo ma, že v seriáli sa to neodohralo takto (alebo som si to aspoň nevšimol, keďže nie som taký všímavý, ako SH). ()

HOFMAN

Tohle se prostě povedlo. Šmak a Bilbo jsou vážně úžasná dvojka. Myslím si, že kdyby Doyle žil, nevadilo by mu to. V hrobě se sice obracet musí, ale kvůli filmu, který spáchal Guy Ritchie. ()

sarkareifova

Skvělý seriál. Benedict Cumberbatch skvěle ztvárňuje Sherlocka a Martin Freeman ho skvěle doplňuje jako dr. Watson. Líbí se mi moderní pojetí, jako například že Sherlock je tak trochu hyperaktivní a neschopný navázat vztah s ženou. Staré vyšetřovací metody vyměnil za pomocnou ruku počítačové techniky. A dýmku vyměnil za nikotinové naplasti. Každý díl je nesmírně napínavý a plný nečekaných zvratů. Někdy vtipný jindy vážný. Škoda jen, že na další sérii musím čekat dva roky :( ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

29.11.2018

V nové drákulovské minisérii od tvůrců seriálového Sherlocka se v hlavní roli objeví herec Claes Bang (Dívka v pavoučí síti, Most). Třídílnou sérii dělají Steven Moffat a Mark Gatiss pro BBC a… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)