Na opustenej samote ukrytej v marhuľovom sade sa odohráva príbeh mladej ženy, ktorá rozpúta vášne medzi dvoma bratmi. Nikto z okolia netuší, čo sa medzi nimi deje, obyvatelia blízkej dediny sledujú ich životy z diaľky, z tepla svojich domovov. Jediným svedkom ich utajenej a prudko prebudenej lásky, ktorá ich beznádejne ženie k tragickému koncu, je len nádherná príroda v okolí dunajských ramien. Svitania a západy slnka, horúce leto, zrelé marhule, široký, lenivo tečúci Dunaj a láska vo všetkých jej tragických, no i komických polohách sa spoja do jedného celku a ponúknu divákovi výtvarne i obsahovo sugestívny film. Film, ktorý veselo i vážne rozpráva o dvoch národoch, dvoch odlišných kultúrach, ktoré hrou osudu žijú vedľa seba a nikde inde už žiť nemôžu. Aj preto si jeho hrdinovia dokážu nájsť k sebe cestu a pochopiť jeden druhého. (STV)

Ygnor

Ze začátku mě ta neochvějná a přímočará předvídatelnost děje poměrně iritovala, ale svým stupňujícím a vlastně nevyhnutelným finálem mě snímek nakonec dostal. Možná proto jsem si mohl právě užít více prožitek z toho, že jsem na konci nečekal žádný scénáristický loping s dvojitou vývrtkou, ale kdy má duše si mohla v klidu vychutnat ten hořký otisk pecky, která zůstává v ústech po pozření sladkého plodu. Pro celkové podhodnocení snímku, kdy jsem váhal mezi třemi a čtyřmi, přidávám jednu marhuľu navíc. Pěkný komentář Anderton, mrasko,vojo. Kdo čekal slovenskou odpověď na Bobule ten je určitě asi rozčarován. Věřím, že film ještě uzraje. (S odstupem času a dalším shlédnutím nelze než přidat plný počet). ()

GlamourCat

Že se jedná o family projekt... Bebjak má určitý smysl pro atmosféru, prostředí s styl, jakým to natočil se dá uznat za povedený. Jsou tu ovšem věci... Odkud vlastně ona žena přišla? Celý film se začíná, jako kdyby spadla z Marsu. Odnikud nepřišla, asi nic a nikoho neměla, nikdo ji nehledal, to je prostě divné a ne že nepravděpodobné, spíš dokonce nemožné. Celý ten úchylný podtón, neustále jsme nuceni dívat se na nahou Szidi Tobias, to mi strašně vadilo. Hudba ano, atmosféra ano, ale k čemu a o co vlastně šlo, co nám mělo být sděleno? ()

Biopler

To už bol nápad vytiahnuť do popredia starú rachetľu Tobias. Chlapi, ktorí sa o ňu obtrú, umierajú ako pri zakliatej panne. A ešte sa volá Bábika, no moje nervy. Nemám rád keď sa tvorca pokúša natáčať v tme a nejde mu to, to mohol rovno filmovú surovinu zapáliť keď sa pálila baráckovica. Podľa toho čo viem, sa navyše na juhu Slovenska moc baráckovica nepije... taktiež oblečenie postáv, kokos, to vyzeralo miestami ako tesne po vojne a pochopil som, že sledujeme príbeh zo súčasnosti. Postavy o seba len tak jednoducho zakopnú a nikoho nezaujíma minulosť. Bábika dovezie starú tatrovku, nikomu zo synov sa nezmieni, že chrápala s ich otcom. A zrazu ju medzi seba berú akoby bola ich známa, ona v pohode opúšťa svoj doterajší život, bez vysvetlenia. Dvaja bratia raz hovoria po maďarsky, potom prepnú do slovenčiny, potom zase... kurnik, veď tak nikto reálne nerozpráva... a že vraj magický realizmus, no určite. Dvakrát nie sú zhovorčiví a tak aj pri nich je ťažká orientácia z akého podhubia minulosti ich črty vlastne plynú či z čoho majú asi depresie. All in all je to len ďalší z príbehov, ktorých je mnoho a v lepšom prevedení. ()

10Domik10

Na slovenské pomery je Marhuľový ostrov mierny nadpriemer dramatického žánru. Attila Mokos je jednoznačne najkvalitnejším hercom tohto filmu, čo je už pri prvých záberoch evidentné. Aj keď sa jedná o veľmi jednoduchý námet, tak prišlo konečne niečo čo sa nehrá na vyššiu pointu (v našom prevedení to vyznie skôr smiešne) a je to dejovo dotiahnuté do konca. ()

GTS_PUNK

Marhuľový ostrov režiséra Petra Bebjaka z roku 2011 príbehovo zachytáva pohľad na krátky životný úsek jednej ženy (Szidi Tobias), ktorá sa ocitne v milostnom trojuholníku s dvoma bratmi - Jancsim (Peter Nádasdi) a Lajcsim (Attila Mokos). Vnútorné aj vonkajšie citové rozpory a nerozhodnosť nakoniec vedú k udalostiam, ktoré nemožno zvrátiť. Bebjakov film je rozporuplným počinom. Ani nie tak pre svoj námet, ale skôr pre spôsob, akým je v praxi realizovaný. Ako možno vidieť, ide o snímku dvoch polovíc. Zatiaľ čo tá prvá sa nesie vo viac-menej odľahčenom duchu, pričom miestami dokonca pripomína komédiu, odohrávajúcu sa na slnečnom juhu Slovenska (aj vďaka dookola znejúcej otravnej melódii), druhá polovica je oveľa serióznejšou, ba dokonca temnejšou záležitosťou, z ktorej mizne slnko a vystupuje mráz. Po vizuálnej stránke ide o veľmi dobrú zmenu, ktorá však rovnako dobre ani zďaleka nevyznieva v príbehu. Takáto náhla otočka je síce do značnej miery neočakávaná, ale plot twist tohto charakteru sem akosi nepasuje. Tvorcovia si mali vybrať jeden z prístupov, buďto komediálny alebo seriózny, a držať sa ho v rámci celého filmu. Výrazná zmena v smerovaní príbehu síce môže v niektorých prípadoch fungovať, tento Bebjakov počin k nim však nepatrí. Dá sa povedať, že dejový zvrat v tomto prípade dokonca celej snímky v konečnom dôsledku kvalitatívne ubližuje. Aké sú jej plusy? Jedným z nich je určite výprava. Príbehové zasadenie do oblasti južného Slovenska, do slovensko-maďarského priestoru Žitného ostrova, medzi obilné polia a ovocné stromoradia, je pomerne unikátne a vizuálne jednoznačne atraktívne. Najhoršie takisto nie je ani herecké obsadenie, ktorému dominuje trojica hlavných protagonistov. Marhuľový ostrov však, bohužiaľ, dopláca na svoj príbeh, respektíve jeho podanie. To, čo so sebou obsahovo prináša, jednoducho nedokáže správne fungovať. A to je škoda, pretože obe polovice filmu sú ako samostatné celky kvalitatívne relatívne obstojné. ()

john.h

Blbost, která chce být emocionálním dramatem, ale je spíš k smíchu. A ten úchylák, co na začátku filmu vyběhne z kukuřičného pole a vytáhne na hlavní hrdinku dvaceti pěti centimetrový péro a pak zase zaběhne zpátky do toho pole mělo být jako co? Filmu ale nelze upřít pěknou kameru a pohledné venkovské scenérie. ()

sigi2

Mnohokrát videné, mnohokrát čítané - od príchodu na samotu mohol človek predvídať krok každej jednej postavy na polhodinu dopredu. Takže slabý scenár pochoval slušných hercov, režiséra a aj príjemnú marhuľovú atmosféru. ()

petisek

Marhuľový ostrov ako celovečerný filmový debut režiséra Petra Bebjaka z produkčnej spolčnosti D.N.A. Production vôbec nie je zlý. Iste sa v ňom dajú nájsť menšie, či väčšie chybičky, ktoré mi ako divákovi prekážali, ale ako celok film na mňa zafungoval celkom dobre. Pri hodnotení som sa rozhodoval medzi 3 a 4 *, ale najmä za skvelé herecké výkony dávam hviezdičky 4. Určite neľutujem peniaze za vstupenku do kina a čudujem sa užívateľom ČSFD, ktorí dali filmu hodnotenie odpad - buď film nevideli, alebo videli iný film ako ja. ()

JK77

3 1/2, rad som sa priklonil k 4 uz len pre nizke hofnotenie. Mne sa to pacilo! jedinu vec neverim, ze hlavna hrdinka mala vodicak C. a este k tomu pohnut sa zo ZILom, neveriiiiim :-) ()

Gadamf

Mohlo to byť zaujímavejšie, keby to bolo emocionálne silnejšie, hĺbavejšie, precíznejšie. Takto to zostalo len kĺzať po povrchu. Aha, a ešte ma dosť zaskočil rýchly sled dôležitých udalostí, ktoré ale nemajú dosť priestoru na sebarealizáciu (svadba, dieťa, smrť - všetko prišlo tak náhle a bez patričnej katarzie). Najväčším plusom filmu bola asi hudba. ()

magu

Tento film nemá šancu oslniť komerčných divákov. Preto celkom chápem rozpoluplné hodnotenia. Aj ja väčšinou pozerám komerciu, ale občas si "loknem" aj takýto umelecký "pohárik". V tomto prípade to ale nestálo za nič. Pomalé, predvídateľné.... mám opakovať, čo už bolo napísané? Prečítajte, čo napísali Zandelee a sigi2. ()

pali87

Mám pocit že tento film nieje zámerne taký ale len vďaka scenáristickej nechopnosti z toho nakoniec vzišiel poetický film. Je tu pár pekných záberov a dobre zachytená prirodzenosť prostredia dedinky na južnom Slovensku, ale to je tak všetko pozitívne. ()

lobo87

Peter Bebjak sa Marhuľovým ostrovom prejavil ako talentovaný autor, to sa nedá uprieť. Na domáce pomery veľmi kvalitne natočený a zaujímavý film. Herecké výkony na čele so Szidi Tobias a Mokosom vierohodné, hudba i kamera príjemná. Stojí za videnie... 60% ()

plnyhrnek

takových příběhů přináší život tisíce a každý se nějakého takového dotknul na své pouti .dal bych tři hvězdy , ale viděl jsem nahou Sidi Tobias kterou jako zpěvačku miluji a proto v rámci své úchylné duše dávám čtyři ()

BarVo

Neveľmi uveriteľný film. Scenár je značne povrchný. Klišé, ktoré zaklincuje záverečný "objav" o príčine smrti otca. Hercom sa veľa vyčítať nedá, ale niet z čoho čarovať. Naopak, hudba je veľmi príjemná, filmu dodáva akú takú autentičnosť. Dve hviezdičky za to, že je aspoň čo v slovenskej kinematografii kritizovať. ()

pierre9

Nebudem sa tváriť, že sa vo filme nenájdu chyby. Ale napriek tomu, že ide o "typický" slovenský film o vzťahoch, je pre mňa predsa len výnimočný. Fajn scenár, veľmi dobré herecké obsadenie a neopomenuteľná hudba sa zaslúžili v mojich očiach o 3.5*. 4 dávam preto, že nechápem, čo si dokazovali tí, čo tomu dali jednu hviezdičku alebo odpad. (Bažant Kinematograf 2011, Bratislava) ()

Don Martini

Jako vesničan musím říct, že tento film byl vynikající. Je třeba se vrátit do starého stylu tak, jak bylo například v sedmesátých letech minulého století. Nevím, proč má tak nízké hodnocení. Chápu, uživatelé chtějí být stejní jako vysoce ohodnocení uživatelé, což je velice ubohé. Vyhoňte si přirození u toho. ()

VUCAKO

Není to špatný film, ale smysl mu dává až poslední minuta dvě.. Občas mě tam rušily neuvěřitelné momenty a situace, ale dalo se to vydržet. ()

brasek

Tento film má dušu... bolo to úsmevné, zaujímavé, zábavné... všetko sprevádzané skvelou hudbou. Hodnotím len za 3 * kedže celé sa to zopsulo po utopení Lajciho. ()