Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

• Česko Dívka, která kopla do vosího hnízda (viac)

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení... Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista. (oficiálny text distribútora)

Slarque

Kvalitativně přesně uprostřed mezi výbornou jedničkou a průměrnou dvojkou. Po detektivce a thrilleru přišlo soudní drama, v jehož středu je Lisbeth Salanderová, suverénně nejlepší postava Milénia (a Noomi Rapace zde podává nejlepší herecký výkon z celé trilogie). Povedené završení série, kterému se povedlo smazat mírnou pachuť, kterou série nabrala po prostředním dílu (70%). ()

iamek

Skvělé finále. Opět nemám téměř co vytknout. Herecké výkony, napětí, atmosféra, kamera a krásné prostředí Švédska. Milénium určitě zařadím do své TOPky nejlepších triologií. ()

Chrustyn

Stejně jako předchozí díl se ani tento kvalitou nepřilibžuje prvnímu dílu, který tak zůstává z celé trilogie nejlepší. Nevím jestli to je změnou režiséra nebo tím, že obě pokračování se vždy zaměřují na to co jím předcházelo, každopádně už se nejedná o tak zajímavé a napínavé filmy. ()

klerik

Už skôr TV miniséria než klasický kinofilm. Nie úplne som si bol istý, čo tvorcovia (scenárista) chceli vlastne povedať. Chceli súdnu drámu? Alebo ukázať bližšie vzťahy v redakcii Millenium? Dopovedať príbehy všetkých postáv z predošlých filmov? Ukázať zákulisnú hru v tajnej službe? Zo všetkého trochu a pritom sa neuzavrie nič. Respektíve sa to uzavrie tak, že by na to stačil niekoľko minútový zostrih. Aj napriek premrštenej dĺžke som si to pozrel bez väčších problémov... Lenže popri tom som si uvaril čaj, išiel po arašidy, nalial si colu... Ako televízny projekt by som to hodnotil pomerne vysoko, ale v skutočnosti je to priehrštie zaujímavých scén, ktorým chýba jeden poriadny motív (nevravím, že tam žiadny nie je, ale je až smiešne, ako rýchlo tu dokážu po pár náznakoch väčšinu rozbehnutých liniek ukončiť). Bez predošlých filmov by to bolo fiasko... ()

lola3121

Ten, kdo k nečetl knižní předlohu, se možná v ději trochu ztrácel, protože i přes úctyhodnou délku se do filmu nepodařilo nacpat vše z knihy, některé motivy byly vypuštěny úplně, něco bylo radikálně zkráceno. Ocenila jsem absenci pro mě nudných pasáží, zabývajících se fungováním tajných služeb ve Švédsku, nadchnul mě Lisbethin punkový outfit u soudu. Nejvíc jsem se těšila na závěrečný souboj s Niedermanem, nastřelovačku hřebíků mám v oblibě už od dob Smrtonosné zbraně. Škoda, že tentokrát byla úplně opominuta Lisbethina sexuální orientace i postava Miriam Wu. Mohl to být ještě větší happy end, i tak si tenhle švédský trhák čtyři hvězdy poctivě zaslouží. ()

VenDulin85

Po trošku slabší dvojce závěrečný díl nabírá na síle, i když ne hned úplně od začátku. Očekávala jsem trochu více napětí okolo zdravotního stavu Lisbeth, kterou Noomi ztvárnila tak skvěle, až z toho mrazilo, třeba v nemocnici (nebo to možná byl jediný moment za celou dobu) se usmála jen jednou, když se dozvěděla velice potěšující zprávu.. Z celé trilogie stále nejvíce hodnotím jedničku, protože mě uchvátila, unesla a rozprášila na kopytech.. Přesto trojka svým završením a monstrprocesem s těmi zlými rozhodně stojí ten čas. Wow, Lisbeth opravdu ví, jak se vyparádit, už ve dvojce se mi líbila její maska mstitelky, ale její look u soudu... chvilku jsem uvažovala, jak by to vypadalo u světlých vlasů... :-) ()

jojinecko

V rámci celej série druhý najlepší diel. V porovnaní s predchodcom nie je Lisbeth vykreslená ako Rambo, ale opäť ako holka, ktorú poznáme z prvého dielu. Pribudlo konšpiračného backroundu, atmosféry a tajomna. Celkové vyústenie série malo svoj zmusluplný koniec a to sa cení. Ako celok je celá séria veľmi zaujímavá, no stále mám pocit, že potenciál série nebol úplne "vyšťavený". ()

mcb

Suché shrnutí předchozích dvou dílů. Alfredson sice povýšil televizní look na zpracování hodné velkého plátna a mírně přidal na nějakém stylu zavánějícím jedničkou, ale i přes to se jedná jen o obyčejné završení procesu "úchylní důchodci vs. dívka, která zírala do zdi". Herecký projev Noomi Rapace se omezil jen na nezaujaté koukání do prázdna (zajímalo by mě kolik měla replik!) a spolu s původně dravým Michaelem Nyqvistem se přetransformovala do nudné a suchopárné postavy, který nejvíc irituje svou nesmyslnou asociálností. Jediná dobrá pasáž v podobě soudního procesu, kde dostanou všichni, co jim patří (aneb čistá subjektivita :), nenahradí dvouhodinové tápání ve tmě plné do očí bijících nesmyslností a nelogičností. Scénář zbytečně klesá k banalitám, které jen sprostě nahušťují děj, aby pak přišli s jednoznačným a jasným rozuzlením. Nemluvě o stupidním béčkovém závěru a nijakému ukončení. Těším se na americký remake, protože v Alfredsonově podání neznamená "severský chlad" nic jiného než nudu. ()

Flego

Záverečné finále ma uspokojilo, všetko pekne zapadlo do seba a hoci bolo v tretej časti trilógie tempo pomalšie, ako som predpokladal, vo výsledku je tento film lepší ako dvojka. 3+ ()

Roman.Ticka

Jednoznačně nejhorší díl trilogie, pro mě pořádné zklamání. Hlavní postava Lisbeth byla upozadněna do špitálu, a tím veškerá její aktivita skončila. Politické šachy mezi neviditelnými mocihráči a viditelnými nacipenzisty mě fuckt nezajímají, to si můžu klidně několikrát denně pustit xxx krimošek z L.A., K.O., O.O., které rozlišuje leda tak koncový název, jinak jsou zralé na spláchnutí. No jo, když se jeden příliš těší, dopadne to takhle. Možná to bude i režií, už to zdaleka není to co bývalo za Opleva (tajemno, napětí, akce, emoce). Tak snad příště, někdy... ()

GigaPudding

Děj posledního dílu trilogie Milénium navazuje bezprostředně na konec předchozího dílu, takže nevím co si asi lidi představovali, že bude hlavní náplní, pokud by to nemělo být nějak podivně přestřelené a absurdní. To kde se film odehrává a o čem je potěší hlavně lidi, které spíš zajímá odhalení nějakých tajemství než nějaké naháněčky s vrahounama, protože tahle poslední část a dojezd předchozího dílu je docela poklidná, ale zároveň atmosferická a napínavá, i když se všechno řeší spíš nenásilným konverzačním způsobem :). Mě osobně se líbilo jak se příběh uzavřel a co tomu předcházelo a jak probíhal ten samotný proces, takže jsem byla úplně spokojená a to obzvlášť, když i při takovéhle situaci se našlo místo pro různé zvraty a kličky a hlavně napětí. Pochopitelně samozřejmě největší plus jsou Lisbeth a Mikael a taky další podstatné postavy, co jsou taky výborně zahrané jako třeba Mikaelova sestra Annika, která v tomhle díle hraje taky podstatnou roli. Ale hlavně, krom toho, že to teda bylo zábavné a pěkně zakončené a všechno, tak Lisbeth tu předvedla z celé série svou nejúžasnější módní kreaci, takže přinejmenším za to si to zaslouží čtyři hvězdičky i kdyby mě film nebavil ani trošku :). ()

Pítrs85

Závěrečný díl začíná přesně v tom okamžiku, kdy končil díl předešlý a nakrásně ukazuje, že dvojka sloužila především proto, aby vystavěla pole působnosti velkému finále. Nemůžu si však pomoct, Dívka, která si hrála s ohněm, všeobecně označována za nejslabší část, mě prostě nadchla nejvíc. Přesto se však ani tu nejedná o žádný kvalitativní sešup. Švédská verze absentuje na jakékoliv wow momenty a převraty, spíš sušším způsobem převypráví příběh Lisbeth Salanderové. A jestli už se minule naznačilo, že na rozdíl od prvního dílu bude pouze ona tou stěžejní postavou, tu se to jen potvrdilo. Ano, příběh se veze pouze na okolnostech ohledně Lisbeth- což já osobně jen a jen vítám, už z toho důvodu, že Noomi Rapace dokáže udělat z malinko unaveného filmu jestli ne strhujicí tak minimálně zajímavou podívanou. Jen od toho závěrečného převratu jsem čekal víc, než stokrát provařené- ale ne, nebudu nic prozrazovat :-) ()

claudel

Trilogie se uzavřela a bohužel pokračování se všichni ti, kteří jsme podlehli kouzlu vyprávění Stiega Larssona, nikdy nedočkáme. Knížky jsem četl jedním dechem a ačkoli filmy logicky mnohé osekaly, myslím si, že se jedná o nejpovedenější filmové adaptace. Jen se děsím amerického zpracování. Naprosto mi uniká smysl, jedině mě napadá důvod, že americké publikum nemá nebo nechce mít přístup k evropským filmům a tudíž si producenti spočítali, že v americkém pojetí může tahle trilogie vydělat stovky milionů. Pro mě jsou Nyqvist s Rapace nepřekonatelní a ani sebelepší herci z amerického či australského kontinentu tu vysokou laťku nepřeskočí. ()

Necrotongue

Třetí díl Milénia se vrací téměř na úrovni dílu prvního, nešťastně pojaté druhé pokračování může být zapomenuto. Stejně jako v předchozím filmu se nemusím blíže vyjadřovat k hereckým výkonům, ty byly od začátku výborné, znovu začal fungovat scénář, díky tomu se vrátila i atmosféra, a i když není tak mrazivá jako na začátku, je pořád dost silná a podmanivá, aby dala snímku úplně jiný rozměr. Jaká je to pohoda, když si člověk může film prostě užít a nemusí každou chvíli přemýšlet nad tím, že děj nedává smysl, a proč je v něm víc mrtvých než ve světové válce, takto má vypadat pořádný thriller: napětí, atmosféra, nulový patos. Paráda! ()

Beastmaster4

Nemám téměř co říct, tohle mě ani po hodině nechytlo, nuda a nuda....vypnul jsem, nedokoukal a nemám zájem se k tomu někdy vracet. Dvě hvězdy jen za to, že to stylově nebylo tak hrozné, znám mnohem horší a proto, abych byl aspoň trochu soudný, když jsem film nedokoukal. ()

JASON_X

První díl převážně detektivní, druhý kriminální, třetí justičně-špionážní, takhle zjednodušeně by se možná také dala tato trilogie stručně charakterizovat. Třetí díl mně osobně přišel ještě o něco slabší než druhý, ale to je věc názoru. Ubylo akce, přibylo dialogů, takže soudím z tohoto přízemního hlediska. Lisbethin albínský bráška už moc akce nepředvedl, zato jsme se dočkali povedeného akčního hrdiny v podobě 70+ letého starce, který než aby počkal na infarkt, radši si vpálil kulku do palice. Legrační scéna. Nakonec ale (pozor spoiler!) všechno dobře dopadne, bude odhalena nejen sekce špionů, ale i pár hnusných pedofilů, a já si budu muset co nejrychleji znovu pustit první díl, abych si spravil pachuť v ústech po tom druhém a třetím. ()

Morholt

Díky první táhlé polovině asi nejslabší část série, ale na druhou stranu druhá hodina byla možná tou nejvíce strhující pasáží z celé trilogie. A vůbec nevadila předvídatelnost, nepřipouštějící překvapení. Z Milenia jsem nadšen. 80% ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

13.10.2013

Stalo se to doopravdy. V roce 1983 byl několika muži unesen majitel nizozemského pivního impéria Freddy Heineken. Na svobodu se vrátil až po vyplacení rekordního výkupného v hodnotě asi 50 milionů… (viac)