Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

klichem

Hlavne neotrepane - preto odporucam vzhliadnut. Pre mna sviezi kinematograficky vetrik. Urcite mam nejake vyhrady - ale je ich velmi malinko a film aj s nimi posoby povabnym a ucelenym dojmom. ()

DR.SZ

Westernové/-á drama/komedie není nejlepším kouskem od bratrů Coenových, ale stojí za podívání. Zaměřuje se hlavně na sílu veškerých postav, u nichž bylo pozoruhodné pozorovat změny v chování. Popravdě vzato je to více psychologický než dramatický film, jelikož má vše dobrý konec. Na western je ovšem snímek nízkorozpočtový a uzavřenější, což mu jaksi škodí. Chválit bych chtěl tedy snad jen hlavní role a brilantní scénář (oboje se týká hlavně Hailee Steinfield). Film de facto neuškodí, nezraní, poučí, rozesměje, ale neomámí. 76% ()

Psychotic17

Jeden z lepších westernů, ale ačkoli mám problém s dlouhými filmy, tentokrát bych asi paradoxně vytkl, že stopáž mohli trochu natáhnout. Nebyl ani čas pořádně představit postavy, klaďase i záporáky - byť scénárista se snažil. Celkově jsem měl pořád pocit nelítostného realismu a o život postav jsem se tedy skutečně bál. Konec... byť oceňuji odklon od typického hollywoodského happyendu, přišlo mi to poněkud vynucené. Jakoby scénárista chtěl za každou cenu vyrobit něco originálního, až to vyznělo naprosto nepatřičně. Byly by to možná i čtyři hvězdy, kdyby se vystřihlo posledních pět minut a konec zůstal nejasný. 65% ()

prosty_divak

K „westernové“ cestě za odvetou bratří Coenů jsem od počátku přistupoval s jistou skepsí (a nikoliv z žánrového hlediska – western je pro mě nostalgická láska! a neměl by být omluvou za jistou „mělkost“ filmu, o níž pojednám níže), místy byl napjatý, zda budu příjemně překvapen, ale periodicky byl zklamáván. Jedná se totiž toliko o přímočaré, předvídatelné (a neříkejte mi, že o to tu přeci jde!) chodící-klusající klišé se sentimentálním nábojem. Skvělý Jeff Bridges a mladinká Hailee Steinfeld tento filmařský omyl (jak vidno, tak žánrový omyl, jak tu už někdo poznamenal) nezachrání, ani když coenovci zoufale přimíchají trochu prvoplánového, i když stále věru z censury připodělaného, rasismu (ó, jak šokující! jaký to rebel!). Snad ve spěchu nasekaný scénář (hrdinové omráčí padoucha a jako by se nechumelilo, jdou zírat ze skály dalekohledem... kolikrát jsme tento laciný-zoufalý trik, kterak vyvolat napětí, viděli a nadávali na něj!) znamená totiž neřešitelný problém: divák vyprávěnému nevěří, resp. nepřijme danost fikčního světa za vlastní, zvnitřnělou, prožitou, ufff!, filmová iluze se rozplyne a zůstane jen kostra banálního příběhu (a opět, prosím, neomlouvat banalitu žánrem!), jehož smysl... ten nechávám na divácích, sice to není žádná kultivovaná hitparáda, spíš povrchní plácání (proč byla protagonistka taková, a ne maková atp.), ale aspoň něco! Odpustíme snad i některé scény, jež pozbývají smyslu v kontextu celku a jsou tímto pouhopouhým dekorativním ozvukem coenovské groteskní morbidity (viz vysoko_tlející_oběšenec & medvědí doktor sbírající těla, pokud mi tedy neunikla nějaká geniální narážka...) a smíříme se s tím, že nás nečeká žádná divácká „spoluúčast“, tj. žádné konstituování, dotváření dějů, žádné WTF-momenty, vlastně nic, co by diváka jakkoliv aktivizovalo. Tím pádem se po zásluze film propadá kamsi do šedivé hollywoodské (čti: průmyslové) břečky, pro níž je pasivní divák dojnou krávou. Invenčního „umění“ jako šafránu, nánosy servilního klišé, špetka sebereflexe a žánrového špičkování. Za pozornost stojí sekvence, které by snad měly umělečtější ambice, ale zůstávají pouhou stafáží, tj. pasážemi, které se jako „umění“ (dovolme si to sprosté slovo a pomysleme na ty, kteří skočili na špek kameramanovi, režisérovi atd.) – a posunovaly by žánr do jiných, morálních, duchovních, existenciálních aj. poloh – pouze tváří. Tímto se coenovská poetika (ne)bezpečně blíží přetvařujícímu se, pokryteckému kýči – taková jest syntéza, coby verdikt nad filmařským směřováním, tohoto komentáře... Anebo humpolácky: Pět hvězdiček? Za co? Pět hvězd si dle mého zaslouží geniální, objevitelský, zásadní počin – tohle je pravý opak. ()

papuchalk

Sedmi filmům od Coenů jsem dal hodnocení 2-3 hvězdy, tak to už vypadá, že to asi není moje krevní skupina. Normálně bych to znovu s dalším filmem nezkoušel, ale western! Na westerny se občas kouknu rád, ať už jsou od kohokoliv. A tento kalkul vidím i od Coenů. Natočíme něco co teď v kinech moc není a oni na to pujdou už jenom proto, že proto. Taková v podstatě klasika, která neurazí, ani nijak nenadchne. ()

AndrewNewman

Vcelku príjemný wester, kde sa guľky mihnú len sporadicky, kde sa viac vsádza na výborne napísané diálogy a herecké koncerty Hollywoodskych hviezd. Bratia Coenovci ma snáď prvýkrát potešili, aj keď finále bolo rozporuplné. Nečakal som, že najväčšie nebezpečenstvo Hailee zažije, keď spadne do priepasti s hadmi. Napriek trošku slabšiemu drajvu ide o poctivú filmarčinu, ktorej chcem prilepšiť a tak udeľujem poctivú štvorku. ()

koza3

Nemám rád ty drama filmy, kde starý ošlehaný renegád dojde osvícení díky parťákovi v podání naivního či nezkušeného dítěte. Tyhle dua mě vždycky odrazují a nelíbí se mi to spojení. Tady to naštěstí není tak přímočaré, nedojde k drastické změně charakteru hlavních postav ani ke sblížení, ale dojde k naplnění obchodního cíle. Jednoduchá zápletka vás ničím nepřekvapí a i když bych si uměl představit dramatičtější finále, nějak jsem ho u tohoto snímku neočekával. Působí svou jednoduchostí a nehledá potřebu stát se jedinečným. Oživuje téma westernu a říká, že tenhle žánr zažívá renesanci a i klasickým jednoduchým příběhem o pomstě se vám může zalíbit. Tři hezké hvězdy, které mohlo obohatit lepší využití postavy LaBeoufa a hereckého umu Matta Damona, který byl tady absolutně potlačen. Btw koukal jsem s cz dabingem a zajímalo by mě jak překladatelé volí, že Texasan hovoří spisovnou mluvou, ale seveřani mají pražské přízvuky...to mi hlava nebere. Btw2 nominace na deset Oskarů? Sorry, ale to musel být opravdu slabý ročník... ()

solisoli

Jeffrey Bridges, tomuto dielu dal svoje čaro, neochvejne skvelou postavou. Podobne sa dá konštatovať aj o ďalších postavách. Skvele naplánované, výborný scenár, réžia, výprava a hudba ponúka zaujímavý príbeh z divokého západu pod dojmom, že takto ma vypadať slušný a pútavý western. Nenútené, prirodzené a zaujímavé. ()

Aniki

Ajaj, Coenovci ala Tarantino v měkčím hávu ( tedy, co se zvratů týče). Filmík se dá poměrně snadno sledovat, než dojde k těm nesmyslům v závěru a že to jsou nesmysly s velkým N. Puberťačka mi sympatická nebyla, Bridges byl uvěřitelnej samorost, Damon úchylák jak vyšitej a Pepperovi to vyloženě seklo. Brolina stěží hodnotit, jeho role byla nevelká a nevýrazná a navíc to byl právě on, kdo se zamotal do té nekončící závěrečné série mlácení se po hlavách z důvodu obrácení gardu v ději. Právě tyhle kraviny ke konci sešouply hodnocení až k průměrným třem hvězdám. P.S.: Nutno ocenit úvodní titulek před začátkem filmu samotného: "Darebáci prchají i když je zrovna nikdo nepronásleduje." Tak to mne potěšilo a mluví mi z duše. ()

Scanerior

Perfektní film, který je jak skvěle natočený tak i napsaný a samozřejmě jsou tu také úžasné herecké výkony. Stejně jako u filmu Kosti a skalp (2015) , se dostává westernu taková zajímavá atmosféra. Celý film je mimořádně povedený a je to styl westernu, který se mi opravdu líbí. Jediná moje výhrada je ke konci filmu, kde bych mnohem raději viděl otevřený konec a neskákal zbytečně do budoucnosti, kde už není ta správná atmosféra tohoto filmu a trochu to pro mne kazí celkový dojem z filmu. Ve zkratce velice povedený film se skvělou atmosférou a příběhem o výpravě za zločincem. ()

Honzad007

Silná a až nečekaně zábavná podívaná si zaslouží velmi silné čtyři hvězdy. Hláškující Jeff Bridges, napnutá atmosféra, úchvatné dialogy, solidní výkony ostatních představitelů a herecký talent mladé Hailee Steinfeld dělají z této kvalitní westernovky příjemný zážitek, která dokazuje, že wester jako žánr neumírá. Bratři Coenové vystřihli tak trochu westernovou verzi No country for old me a náročný divák přesto nemohl být zklamán. Rozhodně to není naprostá špička s příjemnou ale průměrnou zápletkou a slaboulinkým koncem (proč zde sakra musel být ještě dodán čtvrtstoletní skok?), ale přesto nám nabízí zábavnou a solidně precizní filmaři. Ale Coenovci remake vůbec dělat nemusí. ()

Ajay

Viděl jsem i původní film, který u nás vyšel jako "Maršál" s Johnem Waynem v titulní roli, nicméně nový snímek mě oslovil mnohem víc, nic proti Waynovi, ale filmy s ním mi už moc neříkají, Coenovcum se to povedlo i když mám raději díla z jejich vlastní tvorby než remaky. ()

meatball

Mnoho příjemných překvapení a možná nezapomenutelných momentů. Když Marshall dvakrát shazuje indiánské dítě z verandy, je to nechutně k popukání. Pravá atmosféra, propracované hlavní i vedlejší postavy. Dlouhé dialogy a situace, co vám dávají pocit, že ten svět existuje a zároveň se nebere tak vážně. Po několika nudnějších filmech jsou Coeni zase na koni. ()

tombender

Moc příjemný western. Souhra Bridges-Damon funguje bezvadně, příjemně potěšil taky Josh Brolin, který se byť jen na chvíli objevil v roli padoucha. Všichni tři dokazují, že patří k tomu nejlepšímu ze současné americké herecké obce. Příběh byl zpracován typicky coenovsky, tj. naturalisticky. Zkrátka moc se s tím nesrali a mě se to líbilo. ()

Griswold

Dude Lebowski na Divokym západě....bez Jeffa Bridgese by ten western byl opravdu poloviční - jeho šerif Rooster Cogburn je jednookej alkoholik, kterýmu je tak nějak všechno jedno a klidně si sem tam i kopne do malejch retardovanech indiánů a prostě je tak vykrachlovalej že už to víc nejde, ale zároveň je neuvěřitelně nahláškovanej a tak nějak si ho nejde nezamilovat. Z hlediska ostatních herců je ten film opravdu famózní, Matt Damon mě tady zaujal mnohem víc než v jinejch filmech, Barry Pepper je přesvědčivě slizskej záporák a ta holka to zahrála přesně jak měla. Čekal jsem sice trochu víc Joshe Brolina ale to bych toho chtěl moc. Na western je tu možná málo přestřelek, ale je vidět že se zamakalo na scénáři a i když se třeba bavěj celkem o ničem, tak ten film vůbec nenudí. K tomu pěkná výprava i hudba - prostě takovej opravdu hezkej film ze starý školy...udělal mi radost...(spolu s Big Lebowskim podle mě nejlepší, co Coeni předvedli)... ()

vancho

Coenovci nepatrili medzi mojich obľúbených režisérov, ale tento film je vydarený. Tzv. smradľavý realizmus divokého západu, keď šerif je bývalý zločinec. Špinavé šatstvo, z ktorého až cítiť smrad. A realistickí zločinci - nie zlosynovia ako v kovbojkách, ale obyčajní primitívni sociopati. Film má spád, Jeff Bridges je jednoducho fenomenálny, ale dušu filmu vdychuje asertívne 14-ročné dievča s vycibreným citom pre spravodlivosť jedinečne stvárnená Hailee Steinfeldovou. O tejto herečke ešte určite budeme počuť. Vo filme je aj zvyčajný čierny humor napr. v scéne dentistu odeného v medvedej koži, ale aj malé vtipy, keď napr. Mattie, ktorá si trúfa na bezcitných zločincov a šikovne manipuluje tvrdých mužov zákona, povie, že nemôže piť kávu, lebo má len 14 rokov. Možno by si film nezaslúžil až 5*, ale nemôžem si pomôcť. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)