Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Blazis34

Od westernového drama bratří Coenových jsem čekal trochu více. První polovina měla našlápnuto docela slušně, ale v druhé části, zejména kvůli velkému množství dialogů padal film do ponuré šedi. V True Grit dominovali především výborné herecké výkony, skvělá kamera a příjemná hudba Cartera Burwella, která byla trochu atypická než jakou bysme u westernu čekali. Vztah mezi mladou odvážnou holkou, která si získala moje sympatie a plesnivým starým ožralou, sice nabídla mnohé a bratři Coenové ji i dokázali patřičně využít, ale na téměř dvouhodinový film je to trochu málo. Právě Hailee Steinfeld byla pro mě velkým překvapením v těžké roli. Co se týče Damona a Bridgese, tak ty nezklamali také. Akorát jejich role byli propleteny, že občas divák nevěděl, kdo je ten dobrý a kdo ten špatný. Za Opravdovou kuráž dávám lepší tři hvězdy, protože tam na mě bylo až moc dialogů a jednoduše jsem čekal více - 75%. ()

vilik

Extrémně jednoduchý scénář: vražda - pomsta - sebeobětování. Hlavní přidanou hodnotou je hlavní hrdinka ve věku školou povinného anděla pomsty, jejíž představitelka byla ve věku 14 let nominována na Oskara. A samozřejmě dokonalost podání Jeffa Bridgese. ()

migsee

Bratrům Coenovým jsem nikdy nefandila a patrně ani nezačnu. Ten film mě vyloženě nudil a to i přesto, že tam hrál můj oblíbenec Matt Damon. ()

Romadoor

Precizní práce vede k úspěchu v jakémkoliv žánru - western, country a kotlíkáře nevyjímaje. Na mladý pušky to ale bylo krátký, nebo to spíš mělo menší koule (asi kvůli tý holce a pominutí experimentů s peyotlem, který mi chyběl). A taky to chtělo víc Neda, který svou kojotovitostí skutečně vynikal. ()

Al Pacino

Mě osobně se tahle verze líbila více než "učesanější" původní maršál. Jeff Bridges se na roli maršála hodil více než hodnější John Wayne a po dlouhé době musím prohlásit, že tentokrát je originál slabší. ()

Mr.Keli

Mám filmy bratrů Coenu rád, ale tímto snímkem si mé sympatie nezískali. Je to příliš rozvleklé a v zásadě místy i nudné. Dobrý western ze staré školy, kde se charaktery svou stopáži formují je super nápad. Respektoval bych toto pojetí filmu, kdyby se, ale nejednalo o film bratří Coenů, kteří nedokázali vytasit žádné eso z rukávu a tím po skončení filmu ve vás nezanechali žádnou ty brďo-wau scénu. Nejvíce nejvýraznější je zde Matt Damon. Totálně se nehodí do westernového prostředí. Ostatní herci jsou cool a zachraňují zbytek filmu i rozvleklý příběh.(OT: Kdy už dostane Josh Brolin sošku?). Viděno 2D, 60% ()

exoomer

3,5/5 Taka kokotinka klasicka americka, pif paf sem tam, vyhraju ti dobri. Poslednych par minut filmu je tam uplne zbytocnych, neviem naco mi je vidiet ako daka pajdava babka zisti ze umrel stary dedo. Ale o kusok lepsia jak tie ostatne. ()

heavy66

Coenovská Opravdová kuráž je opravdová lahůdka. Téměř fyzicky hmatatelná špína a zápach desperádů i mužů zákona, drsné mravy, rychlé kolty, proklatě černý humor a rezistence vůči střelným zraněním kontrastují s krásnou krajinou jednou zasypanou sněhem, podruhé spálenou sluncem, podle toho zda se zrovna točilo v Novém Mexiku nebo v Texasu. Výborný Jeff Bridges, ještě lepší Barry Pepper, a vzpomínka na nechvalně slavné postavy Divokého západu - kapitána Quantrilla, Williama Bloody Andersona, nebo Cole Youngera a Franka Jamese, kteří na stará kolena pověsili přepadání bank na hřebík a živili se trháním vstupenek ve Wild West Show. ()

JuniorSrky

Moc westernům neholduji, ale vyjímka potvrzuje pravidlo. Jeff to s tím přízvukem už docela přehání, není mu moc dobře rozumět. Ten konec si tvůrci mohli odpustit, byl zcela zbytečný. [80%] ()

pimp

Přiznám se, že jsem originál neviděl, ale vzhledem k tomu, jak mě berou filmy s Johnem Waynem, asi bych vydržel tak maximálně pět minut. Je fascinující, jak dokážou bratři ztvárnit banální příběh, kterých byly v minulosti natočeny desítky. Člověk se ani chvíli nenudí a nedokáže se odtrhnout, přestože se na plátně celkem nic moc neodehrává. Film je důkazem, že pokud má tvůrce talent, dokáže uplést i onen pověstný bič z ..... ()

infernet

Nevěřil jsem, že by mě mohl western takhle dostat a stalo se! Věřil jsem hercům každé slovo a chvílemi jsem jen nevěřícně koukal. Co dialog, to výborná hláška. Co záběr, to pastva pro oko. Vše promyšlené do detailu a ta špína, hnus a drsnost "Divokého západu" z toho přímo sálala na sto honů. Nemám co vytknout. Bál jsem se, že bude film díky stáří hlavní hrdinky trochu na infantilní notu, ale kdeže! Výborné, fakt zážitek!! ()

BenchPress

Coenovci vzdávají hold westernovému žánru a velmi úspěšně. Technická stránka filmu, režie a fantastická kamera dělají z tohoto filmu (ač westernu) téměř vizuální orgie, se kterými se může třeba takový nový Django jen těžko měřit. Herci jsou výborní, mladá holka, která chrlí mnohdy chytřejší dialogy než ostatní (o nejméně generaci starší filmové postavy) je výborně zahraná, Matt Damon jí skvěle dohání (kdo by si ho dokázal představit ve Westernu?) a vrchol všeho je skvělý Jeff Bridges, který hraje v tomto filmu fantasticky. Plný počet nedám kvůli scénáři, který sice není úplně tuctový, ale má svá slabší a silnější místa a hlavně kolem půlky filmu se zdá být děj mírně utahaný a nepříliš zajímavý. Coenovci jedou. 4/5. ()

Anjunja

Na tomto filmu jsem si osvědčila, že je nejlepší vyrazit na film bez očekávání. Malá Hailee Steinfeld (respektive její postava, nicméně její provedení) je fakt vostrá. Nedovedu si představit, že bych šla ve 14 vyjednávat s obchodním partákem svého otce a rozmašírovala ho argumentama =) Je fakt hustá! Čekala jsem krev a střílečky, ale ona to byla především sranda =) ()

pablohoney

Když jsem před třema rokama hodnotil Opravdovou kuráž, hned jsem jí napálil pět hvězd, poněvadž tak dobrej western tu nebyl léta (možná i dekády). Svojí přístupností to byl v kontextu Coenovic filmografie výjimečnej počin - líbil se akademikům i divákům, byl dostatečně výpravnej i syrovej, nesklouzával ke klišé, i když byl věrnej žánru a jeho pravidla přepisoval s citem. Tehdy jsem ale nevěděl, jak rád se k True Grit budu vracet (viděl jsem ji od tý doby asi pětkrát) a že si scény jako smlouvání Mattie, přebrodění řeky, nebo závěrečný sprint o život budu pouštět klidně i samotný. S klidným svědomím ji zařadím po boku největších westernových klasik. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)