Twilight sága: Úsvit - 1. časť

• Česko Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (viac)

V prvej časti záverečného dielu strhujúcej romance s názvom Twilight sága: Úsvit sa Bella Swan (Kristen Stewart) a Edward Cullen (Robert Pattinson) po svadbe vydávajú na svadobnú cestu do Ria de Janeira, kde sa konečne, mimo všetkého a všetkých, môžu naplno oddať svojej láske. Ich šťastie ale netrvá dlho. Bella zmietaná prudkou vášňou k upírovi Edwardovi, ale zároveň úprimnou náklonnosťou k vlkolakovi Jacobovi Blackovi (Taylor Lautner), čoskoro zistí, že čaká dieťa. Tehotenstvo s upírom však pre ňu znamená fatálnu hrozbu. Čaká ju teda búrlivý rok plný lásky, pokušenia i strát. Musí sa definitívne rozhodnúť, či vstúpi do temného, ale lákavého sveta nesmrteľných, alebo či bude žiť plnohodnotným ľudským životom. Nevyhnutnosť tohto rozhodnutia sa vinie celým Belliným príbehom ako červená niť, na ktorej visia osudy oboch kmeňov - upírov i vlkolakov. A akonáhle sa Bella rozhodne, dôjde k celému radu nečakaných udalostí, ktoré môžu mať hrozné následky. (TV Markíza)

chelseaman22 odpad!

Kdyby Edward používal prezervativ, tak by tato "sága" mohla jen stěží pokračovat. Byla to neuvěřitelná nuda a otrava. Edward se přestěhuje do Ria, kde je věčné slunečno (vezměte v potaz, že je upír!). Bella po čtrnácti dnech cítí kopání dítěte, Džejkob se připravuje na roli kmotra a Edward je pořád (už čtyři díly) nesvůj. Už jen jeden díl a bude konečně konec! odpad! ()

Tyny

Když vstoupil do kin první díl Rozbřesku rozhodla jsem se, že zavítám do kina a dost jsem se na to těšila. Tenkrát jsem z toho byla nadšená a nemohla jsem se dočkat až zjistím, jak to všechno dopadne. Nedopadlo to nijak. Byla jsem tak vytočená, že vlastně nevím hlavu ani patu. Je fakt ohromně "zábavné" vidět, jak Bella zvrací do do záchodové mísy a má po těle modřiny z nekontrolovatelného sexu s upírem. Napříč tomu mně upíři vždy fascinovali, tak některé scénky byli fajn. ()

2mig1

..kdybych rozbřesk rovnou odepsal, bylo by to prachsprosté pozérství.. i když si o twilight sáze myslím svoje, nemůžu billu condonovi odepřít, že se mu to docela povedlo a natočil patrně nejlepší díl série. ()

Mrkvič

110 milionů dolarů? :) Skvělý vtip! Pár vlků a jedna bitka, kterou stejně skryje tma, a jedna vyzáblá Kristen, které ale triky ani tolik kil ubrat nemusely. První hodina je opravdu jen pro náctileté a ještě takřka vůbec nevyzrálé holčičky. Řešit svatbu, řešit sex a řešit těhotenství, kdy u každého je všechno spíš k smíchu. Potom to ale začalo být zajímavé i pro mě, protože jsem se těšil, co to z té holky vyleze. Vzhledem k přístupnosti beru jako hodně odvážnou i scénu s porodem, což je jednoznačné plus. Takže pro kluky je to tak hodina spánku a potom se to už dá. ()

LiborGondek

I tenhle díl byl pro mne pokračování zejména nudných okamžiků započatých již v Novém měsíci, nicméně konec se myslím povedl hodně a na pokračování se vyloženě těším. Snad mě opět nezklamou. 60% ()

sallyann

Nejlepší díl z celé série. Takhle nějak si představuji knihu převedenou na plátno. Ubylo sladkobolných x desítek minut trvajících pohledů. Přibylo sexu, přibylo krve :) Některé pasáže byly samozřejmě více protahované, ale co.... Tak za rok, nashle. ()

uiu

Na předešlých dílech mě bavila ta romantická naivita, jako by to napsala třináctiletá holka do Bravíčka jako soutěžní povídku. Obyčejná holka, šedá myš, láskou rozervaná mezi dva kluky - Edwarda, který je mimo jiné upír a Jacoba, který je mimo jiné vlkodlak. Její nestálost citů a neschopnost se rozhodnout, špičkování mezi těmito dvěma, to pro mě byly pilíře předešlých filmů, bavilo mě to a zase jsem se při sledování vracela do dob náctiletosti, kdy jsem si odkojená romantickými filmy myslela, že láska je něco extra, kluci vám čtou myšlenky a snesou vám modré z nebe. V tomto díle by onu naivní romantiku člověk pohledal. Bella si vezme Edwarda, Jacob je již brán jen jako kamarád, odjedou na líbánky a Bella otěhotní. Děj filmu se dá shrnout jednou větou a ti lepší tu jednu větu dokážou nacpat do dvouhodinového filmu. Jediné, co zůstalo, jsou dialogy o ničem, předvídatelný děj a hned v první minutě filmu jde Jacobovo tričko dolů. Pro mě osobně velké zklamání, moje dávka pubertální romance nebyla naplněna ani z 5% - takže pro mě osobně nejhorší díl série. PS: Knížku jsem četla a je hodně velká škoda, že se film nezaměřuje tolik na Jacoba jako kniha, která asi 1/4 píše jen o něm a můžu říct, že jeho myšlenky jsou mnohem zajímavější než emo teen naivní myšlenky Belly. ()

Nihlathak odpad!

Předešlu, že nejsem umaštěný uslintaný hnidopich, který posuzuje všechno v důsledku toho, jakou to má uměleckou hodnotu a zajímá mě skoro pokaždé v největší míře právě míra dopadu na lidi, očividný záměr tvůrců udělat ze shitu hit - naprosto úmyslně, samozřejmě - a lidi změnit ve stádo. V případě Twil už je to lehká, cílová skupina stádem je už dávno, hlavně, že každý má s"svůj styl, svůj vkus a je sám sebou", jak zní jejich oblíbená polopatetická fráze, ale jsou všichni úplně stejní (ne celá jejich generace, ale ti, co to říkají). Patetičnost, které je ve Twil více, než v celém ročním archivu VéKáVéček, je moderní (Transformers!!!, ale i vše, co je na Facebooku, o tom náležitě svědčí - záliba nanynek v bezduchých cintátech o lásce a přátelství, kde snad nezůstane oko třináctileté ňufinky, co se fotí v zrcadle s našpulenou pusou v prázdné podprsence, suché), takže se nad ní snad ani nebudu pozastavovat a přejdu rovnou k věci. Takže tohle měkčí mozky a likviduje soudnost a vkus dnešní mládeže? Je to samozřejmě totální idiotský blábol, výplod choré mysli, absurdní rádoby catch-all, spíš tedy catch-all-stupids na intelektuální úrovni plesnivýho povidla s šarmem a důvtipem německýho ovčáka po transplantaci hlavy, tedy čtrnáctileté zmalované nány, hra na umění, spíš hra na hru na umění, nesnesitelná stopáž, všechno tam děsně dlouho trvá a je to nezajímavé, samotná myšlenka filmu i knihy je totálně na nic, filmová série dělá věci tak, jak se jí hodí, a tak věci, které se děly v Twilight dřiv za určitých okolností už prostě nejsou, nevyjímaje naprostou idiocii děje. A proč jsem se tak rozhorlil? Vždyť fanoušci tohoto "fenoménu", nebo "strhující upíří romance", jsou vypatlaná bezosobnostní individua, kterým vyhovuje, že hlavní hrdinka je úplně (jednoduchá je slabé slovo) nanicovatá husa - proto je fajn být taky taková, protože přijde Ed a zlomí s nimi postel. Vždyť je to úplná dekadence vkusu, já to prostě nikdy nepochopím, proč se stalo standardem, že se hnus, břídilství, neumětelství, špatný vkus a zmetek vydává v nablýskaných pozlátcích jako příslovečný exkrement v taštičce s flitry a lahvičkou parfému zdarma vydává za něco, co je in jen proto, že by to mělo být in. A když je to tímhle způsobem "in", musí to být jistě i kvalitní. A že je to nejlepší díl série, to nikomu nedává právo tenhle absolutní shit vychvalovat jako terno. Jestli je jednooký mezi slepými králem, tak tadyto je jako jednoprstý mezi bezrukými králem. ()

noriaki

Tak si to zrekapitulujeme. Mínusy jsou plytká zápletka, roztahaný děj, tradičně mizerné herecké výkony, to že Ashely Greene nemá ten krásný účes a neschopnost dosáhnout jakékoliv atmosféry. Mezi klady určitě patří skutečnost že vlkodlaci si k šortkám objednali i trička, postavy ukazují emoce a světe div se ale dokonce i to že je film svým způsobem napínavý. Čtvrtý díl a čtvrtý režisér, jemuž se dostalo té pochybné cti vyprávět příběh o městečku Forks, ležícímu patrně v zemi podivna, hned vedle městečka Twin Peaks. Zatímco trojka předvedla znatelný posun k lepšímu z hlediska děje, logiky a hlavně zábavy, Bill Condon zapracoval především na emocích, uvěřitelnosti a formě. Docílil toho, že poprvé za celou ságu vypadá Twilight tak jak asi původně vypadat měl, čili jako neklidná romance nesourodého páru. Dědictví jakési pomyslné nálady, jíž chtě nechtě musel dodržovat se pochopitelně nezbavil, ale i tak natočil pravděpodobně nejlepší díl celé série. Jednička vytyčila cestu do pekel, dvojka přidala plyn, trojka zabrzdila před propastí a čtyřka v poslední chvíli strhla volant na správnou stranu. Pokud pětka bude pokračovat naznačeným směrem, nemusela by dopadnout vůbec špatně. ()

ywo666

Dám tri. Mám síce každým dielom väčší a väčší problém to dopozerať, ale teraz som si to pozrel s priateľkou a spríjemňoval pivom, grganím, predvídaním deja a antiromantickým komentovaním priebehu filmu. Čo pre mňa predstavovalo určitý druh zábavy a tak pridám hviedzdu navrch. Inak film objektívne za 2*. Furt to isté. Nedôverihodný a sprznený upíry, otravná ústredná dvojica a ešte otravnejší vlkodlak. Keby sa vo filme aspoň mihla koza, ale PG-13 je nemilosrdné. Deň predtým som videl Red riding hood (tiež s priateľkou za prítomnosti nekorektných komentárov), ktoré mi prišlo ako film o triedu lepšie. Malo to viac akcie, viac hororovej atmosféry, Garyho Oldmana a nápaditejší scénar. ()

klavitka

Jak jsem od Rozbřesku neočekávala skoro nic a pouštěla si jej se záměrem, abych se pobavila na cizí účet, tak musím uznat, že to nebylo tak hloupé jako předchozí díly. Opravdu mě to velice překvapilo. ()

Bobik9

Sestupná tendence kvality Twilightu pokračuje. První hodinu se totálně nic neděje a hlavní hrdinové jen rozprávaj o tom, jak si zašukat. Potom je nechutnejch 20 minut, kde Bella rodí a jediné, co stojí za to, ze závěrečných 20 minut, kde se konečně něco děje a vypadá to na akci, která skoro ale nepřijde. Bravo! Na tomhle dnes vyrůstají děti. ()

Phietros

Předposlední díl ságy rozhodně vybočil od svých předchozích dílů a kvalitově se posunul nahoru! Bohužel né až tak, jak jsem si myslel, ale lepší průměr to rozhodně je! 60% ()

Jolinar

Já vždycky říkala, že Twilight je hrozná kamufláž. Že upíři a vlkodlaci jsou tam tam spíše "náhodou". Kdo četl knížky, tak ví, že celý text je jenom popis duševních stavů hlavní hrdinky. Twilight je zkrátka romantický příběh Belly Swan ...a to je v podstatě všechno. Není to propracovaný fantasy svět, a ani jím být nemůže, knížka nebyla psána s tímto záměrem. Tak by se k Twilightu mělo přistupovat, protože jinak z toho plynou nedorozumění. Protože to, co od filmu očekáváte, se vždycky promítne do vašeho hodnocení. Ale samozřejmě, že i romantické příběhy mohou být napsány lépe... ------ Knížky jsem četla, první tři se mi líbily (i když bych řekla, že k nim umím přistupovat kriticky), ale o čtvrté jsem už při čtení tvrdila jen jednu věc - že je trapná, prostě se mi nelíbila, do trilogie už mi neseděla. Kdo nečetl knížku a nelíbil se mu film - buďte rádi, že film vypráví v první řadě obrazem a ne slovy! :-) Film předčil má očekávání, mnohem lepší zážitek, než knížka! PS Skvělý tah doprovodit svatební obřad Flightless Bird :-) ()

venalce

Ok, nemá cenu tu brečet nad tím, že knihy, podle kterých je Twilight sága natočena, postrádají logiku a celý děj by vlastně stačil na jednu kratší novelu. Když na tohle prostě zapomenu a budu hodnotit Rozbřesk - 1. část jako prostou adaptaci knihy, musím říct, že jsem byla mile překvapena. Stmívání bylo průměrné, Nový měsíc propadák, Zatmění jen o málo lepší, ale tohle bylo velmi dobré. Twilight sága našla v Billu Condonovi režiséra, který ji dokáže zpracovat tak, aby z ní vykřesal to nejlepší, co z ní vykřesat jde, aniž by urazil fanoušky (tedy spíše fanynky). Samotné knihy jsou hlavně o vnitřních pochodech hlavních hrdinů a až v tomhle filmu jsme se dočkali jejich ztvárnění. Bravo! Konečně to nějakému režisérovi došlo! Připomnělo mi to film Parfém: Příběh vraha, kde se režisérovi povedlo díky obrazům v divákovi vyvolat čichové vjemy. Tohle bylo podobné, tady jsme se mohli dostat do hlav hlavních postav a vnímat jejich pocity, což dělá z Rozbřesku - 1. části film, který snese srovnání s "neadapcemi". Čtenářky knih se tetelí blahem, že je jim umožněno vidět pocity svých hrdinů, a pro ostatní tyhle filmy prostě nejsou. Smiřte se s tím a nechoďte se do kina trápit. ()

tere.z odpad!

Ne, nedávám odpad z nějaké hysterické nenávisti. Dávam odpad za pro mě nejhorší díl celé série a jeden z nejhorších filmových zážitků vůbec. Zatímco jednička mě po dost nízkých očekáváních překvapila jistou civilností, dvojka rozesmála scenáristickým neumětelstvím a roztomilou stupiditou a trojka byla prostě tak nějak normálně špatná, první část čtvrtého dílu je něco neuvěřitelného. Zápletka hodná desetiminutové stopáže, dialogy hodné náctiletému videoklipu, kupa nepochopitelně zbytečných záběrů (zavírající se koš?!), kupa scén zobrazujících jedno velké nic, neschopnost přenést aspoň nějaké, klidně i guilty pleasure, emoce a navrch nulová možnost ztotožnění se s hrdiny a jejich situací. Několik ironických vtipů film nespasí. Daydreaming patnáctileté onanující upírky, nic víc. Ale sranda v kině byla. ()

hroubek

Na rovinu přiznám, že Twilight nebyl a asi nikdy nebude můj šálkem kávy.To ale nemění nic na tom, že se na každý nový film kouknu.Knížky jsem nečetl a proto pro mě bude vždy pár věcí nepochopitelných.Hned z úvodu bych rád přiznal, že jsem byl s rozhodování na vážkách a nakonec zvolil nižší hodnocení kvůli pár věcím, které jsem prostě nedokázal překousnout.U této série tak nějak člověk počítá, že dialogy mezi postavami budou skřípat a to víc mě překvapilo, že jich tu bylo o dost méně než předchozí dílech.Přesto, když už se nějaký objevil tak stál za to.Velmi zajímavé je, že když už se u nějaké postavy podařilo vyvolat emoce tak to nevydrželo moc dlouho jako je např. Jacob Taylora Lautnerna.Stewart a Pattinson se opravdu snaží a některé z jejich společných scén nejsou vyloženě špatný pokud jste ochotný to příjmout, že se takhle postavy chovají už od prvního dílu.Hodně jsem těšil na porod, protože se na něj slyšel samou chválu a nakonec byl trošku drsnější než vidíte jinde.Po Zatmění další regulérní díl, na který se dá dodívat tedy pokud se neleknete začátku kdy Jacob hned sundá triko a běží do lesa. ()

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (viac)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (viac)

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

04.02.2011

Magazín Vanity Fair sestavil žebříček 40 nejlépe vydělávajících amerických filmových tvůrců a herců za rok 2010. Nikoho asi nepřekvapí, že absolutním šéfem je James Cameron, který si na účet připsal… (viac)

Emo upíři definitivně rozpůleni

Emo upíři definitivně rozpůleni

14.06.2010

Už se o tom spekulovalo předtím, ale pak oficiální zprávy studia Summit Entertainment tohle téma obcházely. Chvilku to vypadalo, že budeme ušetřeni, ale dohady se nakonec potvrdily: Rozbřesk bude… (viac)