Twilight sága: Úsvit - 1. časť

• Česko Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (viac)

V prvej časti záverečného dielu strhujúcej romance s názvom Twilight sága: Úsvit sa Bella Swan (Kristen Stewart) a Edward Cullen (Robert Pattinson) po svadbe vydávajú na svadobnú cestu do Ria de Janeira, kde sa konečne, mimo všetkého a všetkých, môžu naplno oddať svojej láske. Ich šťastie ale netrvá dlho. Bella zmietaná prudkou vášňou k upírovi Edwardovi, ale zároveň úprimnou náklonnosťou k vlkolakovi Jacobovi Blackovi (Taylor Lautner), čoskoro zistí, že čaká dieťa. Tehotenstvo s upírom však pre ňu znamená fatálnu hrozbu. Čaká ju teda búrlivý rok plný lásky, pokušenia i strát. Musí sa definitívne rozhodnúť, či vstúpi do temného, ale lákavého sveta nesmrteľných, alebo či bude žiť plnohodnotným ľudským životom. Nevyhnutnosť tohto rozhodnutia sa vinie celým Belliným príbehom ako červená niť, na ktorej visia osudy oboch kmeňov - upírov i vlkolakov. A akonáhle sa Bella rozhodne, dôjde k celému radu nečakaných udalostí, ktoré môžu mať hrozné následky. (TV Markíza)

pakobylka

Veškeré moje obavy z dalšího pokračování (ne)milé soumračné ságy se zhmotnily a vzaly na sebe podobu "Rozbřesku" s pořadovým číslem 1. Nemusím být vlkodlakem, abych z něj na sto honů vycítila snahu vytřískat ze završení upírského melodramatu co možná nejvíc a za účelem tučného zisku rozdělit jeho poslední díl do dvou částí. V důsledku toho se děj posouvá kupředu - či kamkoli jinam doslova hlemýždím tempem ... případně tkví vychytrale (ovšem naoko trpitelsky) na fleku - a nechává hlavní hrdiny, aby se ve svých osudových nesnázích pěkně vymáchali. Co se mě týká, pranic se nezměnilo: Jednoznačně bych dala přednost horoucímu, ochranitelskému, přímočarému a bezvýhradně oddanému citu vlka před bolestínskou, unylou, sebemrskačskou a nebezpečně zraňující láskou upíra. Takové soužití s nemrtvým by mě nejspíš dost vyčerpávalo ... myslím psychicky - pokud neberu v potaz fyzickou stránku toho vztahu. Bohužel nejsem Bella ... nebo spíš bohudík. Kupodivu v nejtěžších chvílích ji na sto procent nedokáže podpořit ani jeden z jejích ctitelů, což je sice vzhledem k okolnostem pochopitelné, ale nejsem si jistá, jestli - případně nakolik i omluvitelné. Jenomže je na ní - ne na mně, aby to posoudila ... a kromě toho - nikdo není dokonalý, proč by upír a vlkodlak měli být výjimkou ? ()

Juto

Celkovo je film praštený , mierny, bez skutočne hlbokej myšlienky. A pre film s upírmi a vlkolakmi je jediná desivá vec v názve, ale romantika stále funguje. 5/10 ()

papaJA21

Asi největší problém filmu je naprostá absence atmosféry. První půlka filmu by měla být ryzí romantika, ale spíš to připomíná reklamní spot na svatební apartmá v Karibiku s možností procházek po místní krajině. Druhá část je v knize vyprávěná z pohledu Jacoba, který se snaží vyrovnat s měnící se situací. Jeho rozhodnutí jsou podstatná pro další vývoj děje. To se ve filmu naprosto nepromítlo, děj je nudný a ne úplně logický. I samotný porod a přeměna je žalostně plytká. No a co nakonec čekat od filmu kde jen svatební proslovy jsou delší než podstatné dějové partie. ()

Stirek45

Tak tohle nemělo chybu. Myslím si, že to byl možná zatím nejlepší díl série. Bellu s těhotenským břichem a vychrtlou postavou dobře namaskovali, prostě nemám co dodat. ()

Noviik

Naprosto šíleně se táhnoucí prvních 100 minut. (SPOILERY) Ok, jde tam o svatbu a líbánky. Ale sakra, to opravdu muselo trvat 100 minut!? Rozhovory vlků jsou (minimálně v originále) neskutečně přehnané a "přehrané". Celkově nudně se táhnoucí až umíráčkovský zážitek se pak snaží režisér napravit chvilkovým napětím v době samotného porodu. Ten se celkem povedl. Jednu velkou pochvalu ale filmu a jeho tvůrcům musí uznat - hudba se trefovala do situací přesně a hlavně přirozeně. ()

nineweh

Nehodlám si zničehonic začít hrát na intelektuála, takže i když už nejsem z Twilightu tak unešená, jako před lety, a objektivně musím uznat, že Stewartová hrát neumí a Pattinson nechce, dávám 5 hvězd. Protože tohle je fakt po jedničce nejlepší díl série, knihu o 100% vylepšil, a pokud by se vystřihla scéna s mluvícími vlky, bylo by to skoro bez chyb (a někdo ty "odpady" dorovnat musí). A díky, Cartere Burwelle, že ses vrátil. Konečně zase stojí hudba za něco! ()

DannyJ

Když jsem šel do kina, čekal jsem tak hrozně málo. Tím pádem mě to vcelku příjemě překvapilo. Samozřejmě je to pořád romantická patlanice, ale je alespoň koukatelná. Rozhodně lepší než předchozí díly. ()

sir-dave

Twilight série se zdá z mého pohledu nějak nevyrovnaná. Lepší díl vystřídá horší a tento považuju snad za nejhorší část. Podobně jako u HP zbytečné rozdělení. Vše se zbytečně dlouho řeší a natahuje (svatba,...).. no jo výdělky distributorů.. a celé bych to smrkl nejraději do 40 minut. Ženské publikum (spíše to mladší) patrně nadšeno ale za mě NUDA. ()

wendelin9

Až se budu chtít dívat na svatební a líbánkové problémy a přeměnu z nadržené Belly na zodpovědnou (na kost vyhublou) budoucí matku, zajdu si raději na nějakou romantickou komedii, než se koukat na první polovinu Rozbřesku .. Co se týče té druhé půlky, přijde mi zbytečně roztahaná a na samotný porod se nehrabe ani úvodní scéna z filmu Orphan, což mi do Twilight ságy opravdu nesedí. Podle mě by filmu bohatě stačila hodina a diváci by se snad i lépe bavili.. ()

bartias

Řešit po třech mega úspěšných filmech, že "Twilighty" nejsou nijak zvlášť dobře natočené a každý z herců vystřídá celkem dva výrazy, je už asi nesmysl. V adaptaci první poloviny poslední knihy se ale fakt vůbec nic neděje. Je to film o svatbě, líbánkách, prvním sexu a údajně hodně drsném a krvavém porodu. Ten je mimochodem nasnímný z pohledu omdlévající hlavní hrdinky a jako všechno ostatní v Twilight sáze: Rozbřesku - 1. části vypadá vyloženě směšně. Nic pro ne-fanoušky! ()

Nivenx odpad!

Tak tu máme další mega blbost ze série Twilight ságy, kterou odstartovalo veleúspěšné stmívání. Tohle už je čtvrtý díl, který jsem byl nucen shlédnout kvůli sestře, která jako pubert'ák to neskutečně žere a říká mi jak každý další díl je lepší a lepší. Tak jsem zase překroutil další skoro dvě hodiny u zamilovaného páru, který na mě nějak nepůsobí a vysloveně mě nudí. Už to netočte! odpad! ()

Radiq

Konečně se ta pizdička rozhodla, že bude rači šukat mrtvoly a né zvířata a hned si udělali nekrofilní svatbu, která trvala půl filmu... během toho se nic zajímavýho nestalo, takže jsme se bavili nudou a klišovitejma řečičkama. Pak se děj trošičku rozjel, ale fakt jenom trošičku, načež tam přišli mluvící vlci, což bylo jak z nějaké Karkulky nebo co. No su zvědavej, co si vodserem v dalším díle, kterej mohli uplně klidně spojit s tímhle, kdyby vynechali všechny ty sračky. Jinak Kristen Stewart byla docela solidně namaskovaná, takže byla pěkně hnusná hepa jak na drogách, ale já ju takhle vidim pořád, i bez mrtvolnýho make-upu... ()

Doudis19

Jednička byla jako zjevení, dvojka byla trapná, trojka vtipná a čtyřka je no.. Řekněme, že od všech předchozích něco. Rozhodně se bylo čemu smát. Člověk s rozumnou myslí se však opět může řechtat především prázdným dialogům, výrazu vyšila Lautnera, nadrženosti Belly nebo diplomatickému vyřešení tolik očekávaného souboje. Inovací je poměrná drsnost, Bellynina odhalená bradavka a děj, který na poměry Twilight ságy opravdu někam směřuje. ()

Remivsremi

Pořád se musím ptát, jak někdo může dát tomuto filmu plný hodnocení? Z kina jsem odcházel velmi rozmrzelý. Nebudu mluvit ani o ději (ano, něco se zde odehráválo, ale ty vaty okolo bylo opravdu přespříliš), spíš se chci podívat i na technickou stránku snímku. A tady to taky není nějak moc slavný. Jak mohli utratit 130 mega? To se pan Condon učil v Čechám tunelování pro začátečníky nebo mi chce říci, že letecké záběry Ria jsou až tak drahé? Sálodlouhé záběry na krajinu ala National geographic jsou již jakýmsi znakem Twilightu, ale já si na to nezvyknu. Z celého filmu mi v hlavě utvěl pouze hudební podres, jenž se vskutku povedl na výbornou (za to dávám hvězdičku) a porodní scéna (druhá hvězda). Jinak se jednalo o, nejvystižnější slovo bude, patetický film, který si hraje na něco co není, nebo spíše by strašně moc chtěl být. Děvčata, pokud chcete nějakou tu romantiku, radši si přečtěte něco od Lenky Lanczové ;-) ()

Lolita

Nejlepší díl série??? ale kdeže. Zatím fakt nejhorší, hloupější a stupidnější než díly předchozí. A to, že tu mí oblíbení uživatelé hodnotí díl jako "nejsilnější článek celé série" mi opravdu píše vrásky na čelo.. "je zde konečně děj, vedoucí z bodu A do bodu B a není nouze o dramatické situace"? stahuje se mi obočí do krátkých čárek.. a.. "konečně nějaké herecké výkony"? mi nevratně svěsily koutky úst dolů.. tak si říkám, jestli jsme šli na stejný film. Nebo jestli vám vaše účty nenabouraly nějaké náctileté nanynky-fanynky. Já jsem proti Tvajlajtu nikdy nic neměla, ale rozhodně jsem jim ani nijak nepropadla. Ale teď to začíná být osobní a já přepisuji své mírné hodnocení. Je to nudné, trapné, plné patosu odporně prázdného proklamování jakýchsi vět a přehlídka naučených obličejů neschopných příliš měnit výrazy /"smutné štěnátko""nasraný čokel""vyděšená ale silná a rozhodná trpitelka""cool týpek""největší a nejdrsnější boreček"/ apod. ()

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (viac)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (viac)

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

04.02.2011

Magazín Vanity Fair sestavil žebříček 40 nejlépe vydělávajících amerických filmových tvůrců a herců za rok 2010. Nikoho asi nepřekvapí, že absolutním šéfem je James Cameron, který si na účet připsal… (viac)

Emo upíři definitivně rozpůleni

Emo upíři definitivně rozpůleni

14.06.2010

Už se o tom spekulovalo předtím, ale pak oficiální zprávy studia Summit Entertainment tohle téma obcházely. Chvilku to vypadalo, že budeme ušetřeni, ale dohady se nakonec potvrdily: Rozbřesk bude… (viac)