Úkryt

• Česko Úkryt (viac)

Rozvedená Meg Altmanová (Jodie Foster) a jej dvanásťročná dcérka Sarah (Kristen Stewart) sa nasťahujú do luxusného newyorského domu, ktorého zvláštnosťou je tajná miestnosť. Tú si ako nedobytný úkryt nechal vybudovať predchádzajúci majiteľ. Meg síce podľa návodu zapne bezpečnostný systém, napriek tomu vnikne v noci do domu černoch Burnham (Forest Whitaker), vypne bezpečnostné kódy a vpustí do jeho priestorov svojho komplica Juniora (Jared Leto), ktorý si neplánovane priviedol posilu - maskovaného a ozbrojeného Raoula (Dwight Yoakam). Trojica príde do konfliktu, pretože dom mal byť podľa ich informácií prázdny. Keď sa Meg náhodou prebudí a zistí, že v dome sú lupiči, zobudí dcéru a podarí sa im schovať sa v úkryte - ale ani zďaleka nemajú vyhrané. Muži sa totiž nezastavia pred ničím, pretože obsah zakódovaného sejfu v úkryte je pre nich priveľmi cenný... Zakrátko, keď sa diabetička Sarah stane rukojemníčkou zločincov, Meg nezostáva nič iné, ako bojovať o dcérin život všetkými dostupnými zbraňami... (TV Doma)

Thomick

Kamera, režie ... uh ... geniální ... - herecké obsazení ... pff ... bez chybičky ... - závěr ... ty jo ... na jeden nádech ... - a pořádnej komentář? ... možná někdy ... nejdřív se musim vzpamatovat ... ()

SOLOM.

Fincher dokázal natočit skvělé drama, které nám kromě slušných hereckých výkonů nabídne i velice zajímavou atmosféru. Ta houstne každou další scénou a pomalu gradující finále je sladkou odměnou za docela dlouhou stopáží. Nudných prvků zde moc nenajdeme, ale občas to lehce zaskřípalo co se napětí týče. Nejvíce bych ocenil skvělou kameru a zajímavé neotřelé triky. ()

fleker

film mě inspiroval k napsání stěžejní kapitoly mé nové knihy, kterou jsem nazval Jak jsme nechali utratit babičku, takže je jasné že méně jak 4 křížky dát nemůžu, jinak ale logika filmu celkem pokulhává, konkrétně hlavní představitelka svou inteligencí průměrného diváka příliš nenadchne, jelikož celej film je založenej na tom že ona je zavřená v bunkru odkud si nemůže zavolat pomoc, protože v bunkru nemá ani kostičku signálu, přitom se ale větřelci povětšinu času pohybujou někde v přízemí domu, což dokazuje i ten fakt že si džodý běhá po baráku prakticky kdykoli neví co roupama, takže aby se dovolala, stačí odevřít dveře bunkru a vystrčit ruku s mobilem... ()

kajda.l

Ale jo Finchere, tuhle na efekt vyhnanou pecku jsem ti sežral i s navijákem. Přikovat mě na dvě hodiny nehybně k pohovce a nechat mě se unášet atmosférou hutnou tak, že se skoro dala krájet, se nepodaří jen tak každému. Absentující logika mi v tomto případě vůbec nevadí. Když k tomu navíc připočtu věc nevídanou a to, že divák, chtě nechtě si jednoho z povedených zlodějíčků jednoduše oblíbí. Ano, kdyby mě přišel vykrást Forest Whitaker (a to ho obyčejně velmi nemusím), tak bych mu byt snad sám odemkl. A na nasranou Jodie Foster (jako vždy) radost pohledět. Prostě zasloužených, vymazlených 80%. ()

becki_tu

Další z řady skvělých thrillerů od mága Davida Finchera, který si tím jen upevnil pozici jednoho z mých nejoblíbenějších režisérů. Neustálé napětí, hutná atmosféra, déšť - tma (typický Fincher, ne?), bezchybné herecké výkony, nevyzpytatelné charaktery, padnoucí hudba. Zkrátka jsem nenašel nic, co by mi výrazněji kazilo velmi pozitivní dojem z tohoto filmu. ()

JASON_X

Úplně zbytečná a nudná herečka Jodie Foster v úplně zbytečném a nudném filmu, který nezachránil ani Forest Whitaker. Ze všeho nejlepší byly asi titulky na začátku, i když nikterak originální... Smrtelně otravná nuda, řemeslně sice precizní, ale to mi k uspokojivému diváckému zážitku opravdu nestačilo. Po použití ihned do koše a co nejrychleji zapomenout... Na co vlastně?? ()

Morholt

Výborná záležitost odehrávající se na minimálním prostoru v čele s excelující trojicí Foster-Stewart-Whitaker, skvělou kamerou a povedenou atmosférou. Bavilo mě to od úvodních titulků až do konce. Ten byl sice poněkud rutinérský a řekl bych až trošku odfláknutý vzhledem k předcházejícím minutám, ale čert to vem 90% ()

Lucasion

Docela chytrá Fincherovina. Ukrýt mi ve sbírce jeho filmů chyběl, takže byl čas si to doplnit. překvapivé možná pro mě je, že už od nějaké patnácté minuty film šlape na plyn a všechno se právě udá prakticky na začátku. Pak se vše točí právě okolo "Úkrytu". Atmosféra není možná tak děsivá jak by se mohlo zdát, ale Fincher má vždy něco v rukávu. Hodně dělá Jodie Foster a mladičká Kristen Stewart. Určitě i potěší Jared Leto a Forest Whitaker. Obsazené to tedy vůbec není zle a zápletku to má opravdu kvalitní. Jediné co lze vyčítat je snad zbytečně natahovaný konec, resp. prostřední část. Finále však potěší svojí osudovostí. Za mě povedený thriller, i když víme že Fincher umí lépe. (75 %) ()

N.Strauber

Já to nechápu, jakto, že se to tady nehemží samými pěti hvězdami?? Vždyť to byl tak působivý thriller, kde se napětí a emoce daly krájet a nelze tomu absolutně nic vytknout. Navíc tu máme super herecké výkony - dominuje samozřejmě Jodie, ale i Forest Whitaker pojal svou postavu výborně a dal do toho všechno. Oběma hercům vždycky zkrátka věříte každý pohyb. Pro mě je to rozhodně nejlepší film Davida Finchera (z těch, co jsem viděl). A nejen film jako celek, ale i konkrétně režijní práce a vše, co to obnáší. (+ chválím i kameramana a toho, kdo vymslel námět, aby se neurazili.) ()

Handle

Zvláštní atmosféra, skvělí herci, super režie a zatraceně výborná kamera ! Už od námětu jsem věděl, že si mi to bude líbit.. Jedná se o opravdu velmi dobrý film, přesto k páté hvězdičce mu prostě něco chybělo.. ()

codeas

Po prvních ovacích filmu, jsem se těšil. Vcelku zajimavý začátek, začal až moc slibně natoli, aby konec filmu zvrhnul v místy "válečné drama" anebo jak přežít. Pohyb kamery by se z tohoto filmu mohl dát z fleku do učebnic,ale po dramaturgické stránce přece jenom pokulhává. ()

Jansen

Rozvedená maminka se s dceruškou přestěhuje do velkého domu s dokonalým úkrytem zejména proti zlodějům na okraji New Yorku. A hle, co se nestane, jsou přepadeni. Jo a aby to působilo co nejlépe, tak páni zloději rozhodně nejsou jen tak obyčejní – pan správňák, pan odhodlaný srab a pan profík. Matka je s dcerou samozřejmě zabarikádovaná v nedobytném úkrytu. A aby toho nebylo málo, tak dcera trpí silnou cukrovkou a potřebuje své léky. Musí se ven a všude kolem jsou zloději. No já nevím. Atmosféra slabá, příběh klišoidní a celkový dojem nevynahradí ani ve Fincherových filmech tradičně skvělá kamera a Judie Foster. Pro mě osobně velké zklamání od mého oblíbeného režiséra. ()

ScarPoul

Keď som po prvýkrát videl úkryt bol som nadšený. Nie len spracovaním a atmosférou, ktorá z neho sálala, ale tiež tým, že mi prišiel ako celkom nadpriemerný triler. To bolo asi pred troma- štyrmi rokmi. Keď som ale zhliadol ostatné, z Fincherových filmov, museli moje pôvodné 4 hviezdy, klesnúť na 3. Fincher sa dokáže pohrať z atmosférou ako nikto iný. Tu mu k tomu dopomáhajú aj dvaja kameramaní, ktorých dlhé nájazdy obohacujú film o istú dávku originality. Rovnako aj duo Whitaker a Leto, ktorý svojím zvláštnym spôsobom, aspoň pre mňa - boli dve z najzaujímavejších postáv v celom filme. Rovnako aj prvá úloha Stewartovej, ktorú si myslím zvládla na výbornú. Čo sa týka ostatných tak sú to len šablónovité postavy, ktoré len hrajú to čo sa od nich očakáva bez väčšej dávky invencie. Stačí sa pozrieť na kvázi zronenú Fosterovú a potom na smutné Whitakerové oči, na ktorých rozohral celú postavu. Je to priepastne veľký rozdiel. Koepp napísal celkom obstojný scenár, ktorý nie je bohužiaľ ale ničím výnimočný a z vôd priemeru ho vyzdvyhuje len Fincherová réžia. Ale Fincher to dokáže aj lepšie. Omnoho , omnoho lepšie. ()

Lacike

Zakladom dobreho thrilleru su sympaticke postavy o ktore sa bojite a zaporaci, ktori nahanaju strach. To sa v tomto filme prilis nevydarilo. Uznavam, ze u nesympatie ku kladnym postavam môzu byt iba môj problem. Jodie Foster mi nikdy nesedela a Kristen Stewart mi pripadala divna davno predtym ako sa mi nadobro zhnusila v Twilight. Horsie je ale to, ze zaporakov tvori duo packalov Pat a Mat a ako bonus tu je tajomny Zorro, ktory ma byt za drsneho bubaka, ale cely cas pôsobi iba otravne. Fincher sa vyziva hlavne vo vizualnych hratkach s CGI kamerou, ktore po rokoch uz zdaleka nevyzeraju tak pôsobivo. Na nejake budovanie napätia prilis vela priestoru neostalo. Paradoxne az vtipne pôsobi, ze vôbec nie su napinave sceny, ked zlodeji ohrozuju hlavne hrdinky, ale prave naopak, jediné skutocné napinavé sceny su tie, ked sa ich ulohy otocia a postava Jodie Foster vymysla vynaliezavejsie finty ako MacGyver a drsnejsie pasce ako Kevin v Sam doma. Takze mi nakoniec bolo zlodejov na čele so sympatakom Whitakerom ľúto. Ale obcas maju ti zlodeji aspon vtipne hlasky typu: preco to nenapadlo nas? Vysledkom je pokus o oldschool thriller hitchcockovského typu, ktory ani zdaleka nevysiel tak dobre ako ked obohraty priamociary namet zobral do ruky Scorsese pri filme Mys hrôzy. Tym, ze sa film sustredi viac na vizual na ukor napätia a postav, mi to pripomina filmy Briana De Palmy. 6/10. ()

BoPo

Kedysi mi Úkryt na prvé pozretie prišiel ako kvalitný film, ktorý však ale v rámci fincherovský očakávaní nedosahoval potrebných parametrov. S každým ďalším pozretím však dojmy rastú. Skvelá Jodie Foster a Kristen Stewart, a trojica nesúrodých záporákov. Hra kto z koho prinášajúca správne vygradované rozuzlenie. ()