Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Azurovydrak k tomuto seriálu (7)

Hra o trůny (2011)

Největší seriálový fenomén všech dob? Jako jeden ze skalních fanoušků seriálu musím říct, že prvních šest sérii měla Hra o trůny opravdu vysokou úroveň. Svět plný intrik, který se nebojí nějakou tu postavu tu a tam pořádně brutálně odpravit. První čtyři série asi ani nemusím vychvalovat, opravdu vrchol současné fantasy. Ani bych nijak nesnižoval hodnocení řady páté, právě naopak, ta je díky excelentním epizodám jako Tvrdodomov nebo Tanec draků mojí nejoblíbenější. V sérii šesté už se dala občas pozorovat bezradnost scenáristů a z toho vyplývající nudné a bezduché dialogy, ale skvělé epizody jako Bitva bastardů a Vichry zimy to opět zachránily. No nic - pak ale opravdu nastává propad a ti, co tvrdí, že ne, buď neví, o čem mluví, nebo patří mezi zapřísáhlé fanoušky režisérů. Sedmá série se ještě dala - první tři epizody nebyly zlé a ty čtvrtá je dokonce (dle mého názoru) jednou z nejlepších z celé Hry o trůny. Tento slibný začátek ale totálně spláchla epizoda šestá, která nám představila asi nejvíc nelogickou směsici náhod a hloupostí, od stupidního prolomení ledu přesně v kruhu až po Benjena Starka, který se snad zničehonic zhmotnil hned vedle Jona, jen aby ho mohl zachránit. Sedmá epizoda byla také dějově slabá a tím Hru o trůny lehce znehodnotila. Nakonec ale přece jen nešlo o žádnou katastrofu a zraky fanoušků se upíraly k sérii osmé. A zde přichází pád na absolutní dno. Osmá řada pokračovala v nelogičnostech a zbytečném zrychlování děje v takovém měřítku, že to snad muselo trknout i sebelhostejnějšího člověka. První dva díly se ještě daly snést, od třetího to ale šlo z kopce. Co z toho, že na obrazovky pustíte nejdražší a nejdelší bitvu všech dob, když ani nedokážete zachovat základní principy bitevních strategií a schopností postav? Čtvrtý, pátý a šestý díl už přijímali povětšinou fanoušci s v lepším případě rezignací a zklamáním, v tom horším se zuřivostí a nadávkami. Takto tedy skončila éra jednoho z milníků fantasy světů - zpět v prachu, z nějž vzešla - 100% ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Takhle to dopadne, když nashromáždíte tolik dodatečných scén jednotlivých hlavních i vedlejších postav, že z toho poskládáte celou epizodu. Půlka z toho byla ale poměrně nudná a jejich vynechání by jedině prospělo. Cameo Eda Sheerena beru na rozdíl od většiny bez problému ale celá ta scéna s Lannisterovic vojáky postrádala sebemenší pointu. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

Nejlepší. Díl. Tečka. Při (ne)kvalitách sedmé série mě neskutečně udivuje, jak se tvůrcům podařilo ukočírovat tak úžasnou bitevní sekvenci bez sebemenší chybičky. Scéna, kdy Drogon vletí na bojiště za ho kouzelné Djawadiho hudby a priceless výrazu Jaimeho zosobňuje snad veškeré touhy všech skutečných fanoušků seriálu. ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

Tenhle díl je všechno, jen ne logický. Na jednu stranu je závěrečná bitva úžasně efektně a choreograficky zpracovaná, dívá se na to suprově a pořád máte pocit, že je to ta stará dobrá epická Hra o trůny. Na druhou stranu je ale první půlka strašně nudná, protlachaná zbytečnými konverzacemi, až by člověk skoro řekl, že si tam vážně musí pokecat všechny dvojky, co se ještě nepotkaly. Navíc deus ex machina tu nabývá zcela nových hodnot - tolik debilních a nesmyslných momentů pohromadě jen tak nenajdete (samostatná partička sedmi nemrtvých, jeden se zrovna nerozpadne, prolomení ledu v kruhu, turbohavran, turboGendry, Benjen Stark, řetězy odnikud, kdo je přichytil - a to píšu jen to co mě zrovna napadlo). Vizuálně úžasný, ale jinak neuvěřitelně hloupý díl. ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07)

Tlachy, plky a kecy, v zásadně o nedůležitých a insignifikantních věcech, jsou hlavní náplní této k uzoufání nudné epizody. Tvůrci už zcela rezignovali na jakoukoliv sebelepší myšlenku a nabízejí jen otřepané klišé žvásty na meetingu nepřátel uprostřed pouště (v zimě). Poslední epizoda bývá zpravidla vrcholem série, tady je to ale přesný opak. Za podařený považuji jen úplný závěr podkreslený výborným hudebním motivem Ramina, který by za tohle mě vážně shrábnout Oscara. I když pak si zase vzpomenu na scénu, kdy Cersei neuvěřitelně dramaticky vyhrožuje Jaimemu, jen aby ho nechala v zápětí bez vysvětlení odejít, a plácnu se přes čelo. Sbohem, logiko. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Tohle byla jedna z nejrozporuplnějších epizod v dějinách kinematografie. Scénář je jeden z nejhorších, jaké jsem měl kdy tu smůlu vidět - lepší bitevní strategii by vymyslel i podnapilý bezdomovec. Tma je zde také opravdu problém, takže pokud nemá vaše televize nastavený jas na maximum, urychleně tak učiňte. Také se dozvídáme, že hlavní záporák střádal síly a budoval svou nezničitelnost tisíc let, jen aby ho pak zabila vřeštící teenagerka. Přes to všechno mě díl uchvátil svou bezchybnou vizuální stránkou, stupňovaným napětím a především geniální hudbou Ramina Djawadiho, takže nad zbytkem pro jednou přivřu oči - 80% ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

EXKLUZIVNĚ: Nejhorší a nejvíce WTF momenty tohoto dílu: || Arya: "I know a killer when I see one" Me: "No shit, Sherlock" || Tyrion: "And who has a better story than Bran the Broken?" Me: *facepalm* || Bran: "I can´t be lord of Winterfell. I can´t be lord of anything. I´m the Three Eyed Raven..." *a season later* "Why do you think I came all this way?" Me: *spits coffee* ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci